Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,αν δε με απατά η μνήμη μου έχω ξαναδημοσιεύσει στην κοινότητα αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία στην τελική.

    Είμαι άτομο πελάτης wind χρόνια ολόκληρα κι απ'τους πρώτους που έβαλα 50άρι και μετά 100άρι fttc,με το που γίνονταν άμεσα διαθέσιμα τα προγράμματα στην περιοχή.
    Η τοπική καμπίνα είναι ΟΤΕ και βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου,λιγότερο από 1 λεπτό περπάτημα.

    Αρχικά ητάν σχεδόν όλα καλά.
    Έδινα 42€/μήνα για 100άρι που όντως συγχρόνιζα τόσο και αν δεν ήταν ώρα αιχμής το είχα και στην πράξη.
    Μόλις έληγε το συμβόλαιο ανανέωσα διαδικτυακά για άλλους 24 μήνες στα 35€/μήνα...και μετά από λίγο άρχισαν καθημερινές τηλεφωνικές πιέσεις να αγοράσω άχρηστα προγράμματα κινητής(ούτε σμαρτ δεν έχω) όπου θα έδινα 50€/μήνα.

    Φυσικά και ΔΕΝ ενέδωσα στο ψυχολογικό πόλεμο νεύρων,με αποτέλεσμα σύντομα η γραμμή μου να υπολείπεται ποσοστιαία σε συγχρονισμό όσο και το πηλίκο των 7€ προς 42€,που ήταν και η διαφορά ανάμεσα στο παλιό και νέο συμβόλαιο.

    Τώρα που μιλάμε έχουμε φτάσει στο χάλι να κλειδώνω αντί στα 110,στα 73-76.

    Ξέρω ότι οι οτετζήδες κρατικοκαπιταλιστές με τις εφαπαξάρες και τα αραλίκια κάνουν σαμποτάζ στους παρόχους,όταν πρωτοέβαλα 50άρι VDSL με εκδικήθηκαν 15 μέρες πασχαλιά χωρίς διαδίκτυο.
    Τώρα όμως βλέπω αλήτικη συμπεριφορά από τη WIND και έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν προωθούν βλάβη στον ΟΤΕ επειδή δεν υπέκυψα στο 50€ συμβόλαιο.


    Δώστε καμιά ιδέα όσοι με νιώθετε,παρατηρώ ότι πλέον δε διαφημίζονται ως 100άρια τα νέα συμβόλαια fttc,αλλά 90άρια στη WIND και 93άρια στη vodafone,μόνο ΟΤΕ διαφημίζει 100άρι από καμπίνα πλέον.

    Το σκέφτομαι για vodafone εάν ζω σε 9 μήνες,ΟΤΕ δεν πάω γιατί η οικογένειά μου είναι φτωχή και είναι ζήτημα τιμής να μην υποκύψω σε συντεχνίες που απεχθάνομαι.


    Ακούω προτάσεις,εάν θέλετε εννοείται.

    Καλή εβδομάδα.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν ξεκινάς μια απο το αναβάσεις τα στατιστικά του modem/router;


    Να ξέρεις πάντως πως ο πάροχος σου δεν έχει πρόσβαση για να σου αλλάξει ταχύτητα και να στην κάνει συγκεκριμένα για εσένα, απο τον πάροχο χονδρικής αγοράζει ενα πακέτο και αυτό είναι.

    Ούτε μπορούν να δηλώσουν βλάβη αν η ταχύτητα δεν πέσει κάτω απο ενα συγκεκριμένο ποσοστό του up/down Μαζί

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  114 
Μέγεθος:  131,4 KB 
ID: 228877
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  89 
Μέγεθος:  125,6 KB 
ID: 228878
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  146,1 KB 
ID: 228879

    - - - Updated - - -

    31% ελαφρύτερο το downstream,υπόψιν οι τηλεφωνάκηδες λέγανε το γνωστό ποίημα για το 20% κοκ.

    Ένας ανεκδιήγητος -όπουλος με είχε πάρει προ μηνών να μου πει ότι μέτρησαν εξονυχιστικά τα πάντα και η διάγνωση έβγαλε ότι έφταιγε το...ασύρματο,μόλις του είπα ότι είναι μονίμως κλειστό γιατί έχω ιστορικό καρκινοπαθών επέδειξε το γνωστό του θράσος και άρχισε να μου κάνει διαλέξεις για στατιστική(!).

    Το θέμα είναι ότι η γραμμή για έτη και μήνες ολάκαιρους απέδιδε το αναμενόμενο,δε γίνεται με καμπίνα τόσο κοντά να μετατράπηκε σε χρέπι εν μια νυκτί...

    - - - Updated - - -

    -35% επί της ονομαστικής σήμερα,η ξεφτίλα συνεχίζεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Κανείς;

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αφού δε γράφει κανείς,θα συνεχίσω το μονόλογό μου... xD

    Ήρθε τεχνικός και είδε ότι όλα είναι άψογα στο σπίτι,έγραψε για βλάβη ΟΤΕ κοκ.
    Μετά μου στέλνουν μνμ ότι θα στείλουν άλλο εξοπλισμό,έστειλαν ένα της HUAWEI,πιο μάπα μου φαίνεται από το γαλλικό που είχα.

    Η γραμμή ήταν νεκρή πρακτικά όπως και το τηλέφωνο...τους πιάνω στο τσατ του ΦΒ μέσω ασυρμάτου από συγγενή άλλο όροφο και τους εξηγώ πως και τι.

    Οι αυτοματοποιημένες απαντήσεις από τα παιδάκια που βάζουν να δουλεύουν για ψίχουλα ήταν όπως πάντα τυποποιημένες...ενώ τους είπα μου φέρατε ρούτερ,η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να σταλεί καινούριος εξοπλισμός.
    Με υπομονή και επιμονή διόρθωσαν το πρόβλημα του τηλεφώνου που ήταν νεκρό αφού έκαναν σετάρισμα στην κονσόλα τους,με ρησετ από μέρους μου καθώς και ενημέρωση firmware.

    Ενώ παραδέχονται ότι είναι θέμα καμπίνας ΟΤΕ (τους έστειλα φώτο το χειρόγραφο σημείωμα του τεχνικού),τον στέλνουν λίγα λεπτά αφού τέλειωσέ το μεροκάματό του να έρθει να μου το δώσει σε επίσημο έγγραφο γιατί το άλλο ήταν "χύμα"...είναι τόσο γελοίοι που έβαλαν το παιδάκι να τρέξει εκτός ωραρίου...

    Το χαρτί έγγραφε τα χτεσινά αλλά ΑΝΕΥ βλάβης ΟΤΕ!!!

    Και επειδή το υποψιάστηκα τι πήγε να παιχτεί τον παρακάλεσα να γράψει ακριβώς όσα και χτες.

    Αυτά τα ολίγα κύριοι,είμαι πεπεισμένος ότι ο ΟΤΕ σαμποτάρει τις γραμμές εναλλακτικών στις καμπίνες του και αυτοί κάνουν την πάπια αφού υπογράψεις το 100άρι.
    Και να θυμίσω ότι εγώ δεν είχα θέμα στην αρχή,το έπιανα στο φουλ στο συγχρονισμό.

    ΝΑ ΓΙΑΤΙ,βλέπετε σε κάτι πακέτα wind-voda να λένε 100 και από κάτω 90 και 93 και άλλα δικηγορίστικα.


    Όλα έχουν τα όριά τους όμως.

    Καλό Σ/Κ.


  6. #6
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    Σήμερα ήταν να έρθει τεχνικός ΟΤΕ έπειτα από μεγάλη υπομονή και επιμονή...για κακή μου τύχη ήρθε ένας γνωστός απ'τα παλιά εξωτερικός της WIND.
    Μια απ'τα ίδια μέσες άκρες με παραπάνω...

    Μετά από λίγο σκάει μύτη βγαλμένος απ'την προμνημονιακή ΄γελλάδα ο οτετζής.Αυτός δεν καταδέκτηκε να κάνει το παραμικρό,πέραν του να δηλώσει στον πρώτο ότι βιάζεται.
    Κατά τις 12.15 με βλέπει ότι τον παρακολουθούσα από το μπαλκόνι και βγαίνει από τ'αμάξι φωνάζοντας ότι 12.30 εμβολιάζεται.
    Με τα πολλά τα μαζεύει κι ο άλλος τσάτρα-πάτρα με το κουτί χυμένο τα καλώδια έξω και όπου φύγει-φύγει...επειδή θυμόμουν από παλιά,του λέω κάτι ξέχασες...σου είπα να βιδώσεις,το έκανε με βαριά καρδιά ενώ πήγε να μου αφήσει γυμνές τις καλωδιώσεις ενόψει βροχών.

    Έπειτα από υπόδειξη του οτετζή που πέρασε και δεν άγγιξε,δηλώθηκε πονηρά βλάβη στην καλωδίωση από την καμπίνα μέχρι την οικία.


    Εικόνα παρακμιακής χώρας.

    - - - Updated - - -

    Και για να γελάσουμε-κλάψουμε,ο τύπος που μπήκε σπίτι είπε ότι πέρασε κορωνοιό αλλά δεν ήθελε να εμβολιαστεί.

    Δε ξέρω αν είναι να γελάς ή να κλαις.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Edmond Dantès Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτά τα ολίγα κύριοι,είμαι πεπεισμένος ότι ο ΟΤΕ σαμποτάρει τις γραμμές εναλλακτικών στις καμπίνες του και αυτοί κάνουν την πάπια αφού υπογράψεις το 100άρι.
    Και να θυμίσω ότι εγώ δεν είχα θέμα στην αρχή,το έπιανα στο φουλ στο συγχρονισμό.
    Το ίδιο πιστεύω και εγώ (τώρα θα τον μάθουμε τον Π-ΟΤΕ; ), αφού αυτά συμβαίνουν και σε συνδρομητές της Nova που παίρνουν από καμπίνες Cosmote. Άρα κατά 99,999% βάζει ΕΠΙΤΗΔΕΣ κόφτη στους υπόλοιπους παρόχους.

    Υ.Γ. Στην αρχή μόλις έμαθα ότι θα έβαζε καμπίνες η Wind στην περιοχή μου, "χλόμιασα". Αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι οι καμπίνες της δουλεύουν πολύ καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 21-07-21 στις 13:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πιστεύω και εγώ (τώρα θα τον μάθουμε τον Π-ΟΤΕ; ), αφού αυτά συμβαίνουν και σε συνδρομητές της Nova που παίρνουν από καμπίνες Cosmote. Άρα κατά 99,999% βάζει ΕΠΙΤΗΔΕΣ κόφτη στους υπόλοιπους παρόχους.

    Υ.Γ. Στην αρχή μόλις έμαθα ότι θα έβαζε καμπίνες η Wind στην περιοχή μου, "χλόμιασα". Αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι οι καμπίνες της δουλεύουν πολύ καλύτερα.
    Η χώρα ζέχνει,εγώ πλέον βλέπω την παραμονή μου σ'αυτήν σα φανταρηλίκι.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Edmond Dantès Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χώρα ζέχνει,εγώ πλέον βλέπω την παραμονή μου σ'αυτήν σα φανταρηλίκι.
    Εμείς οι εθνικιστές δεν έχουμε πρόβλημα με το φανταρηλίκι.

    Σε εμάς η Wind δίνει 100αρα στα 29Ε ( χτυπάν τον ΟΤΕ) 50αρα στα 29Ε.

    Τελικά για όλα σου φταίνε οι άλλοι και όχι το τι κάνεις όταν πας στην κάλπη, πας και φυσάς την μύτη σου ? η κάτι καλύτερο?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε εμάς η Wind δίνει 100αρα στα 29Ε ( χτυπάν τον ΟΤΕ) 50αρα στα 29Ε.
    Πέστα ρε φίλε... Προτιμώ να μείνω χωρίς τηλέφωνο και internet παρά να ξαναγυρίσω έστω και για μια μέρα σε αυτό το πανάκριβο πράγμα που λέγεται ΟΤΕ.

    Εγώ την 100άρα την έχω πάρει στα 26,90 με απεριόριστα σταθερά και κινητά.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέστα ρε φίλε... Προτιμώ να μείνω χωρίς τηλέφωνο και internet παρά να ξαναγυρίσω έστω και για μια μέρα σε αυτό το πανάκριβο πράγμα που λέγεται ΟΤΕ.

    Εγώ την 100άρα την έχω πάρει στα 26,90 με απεριόριστα σταθερά και κινητά.
    Μου έχει μείνει λίγη ακόμα τρέλα, περι On-line games, θέλω να δω με τα μάτια μου και τα χάλια του ΟΤΕ.
    Απόκριση στο Gaming, η Vodafone είναι βούρκος, και η Wind δεν φημίζεται για καλύτερη.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αν δε λύσουν το θέμα εντός καλοκαιριού θα πάω βοδα πάντως.

    - - - Updated - - -

    Ωραίος και ο εθνικόφρων παραπάνω που ζητά να ρίχνουμε προσημειωμένα ψ0φοδέλτια στην κάλπη,ερετζής του παλιού καλού καιρού το κορώνι.

    Και για να πούμε και κάτι σοβαρό,παρατηρώ δυσανόλογα πολλά νήματα στη wind με θέματα κακού συγχρονισμού.Αυτό κάτι λέει...

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Edmond Dantès Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε λύσουν το θέμα εντός καλοκαιριού θα πάω βοδα πάντως.

    - - - Updated - - -

    Ωραίος και ο εθνικόφρων παραπάνω που ζητά να ρίχνουμε προσημειωμένα ψ0φοδέλτια στην κάλπη,ερετζής του παλιού καλού καιρού το κορώνι.

    Και για να πούμε και κάτι σοβαρό,παρατηρώ δυσανόλογα πολλά νήματα στη wind με θέματα κακού συγχρονισμού.Αυτό κάτι λέει...
    Η Επιτροπή ταχυδρομείων και τηλεπικοινωνιών, δεν θα βαρέσει στο κεφάλι τους κλέφτες και τις δυσλειτουργίες που σε βασανίζουν, διότι είναι μέρος του συστήματος.
    Τραγούδα όσο θέλεις, τα ξεπουλημένα πολιτικά κυκλώματα δεν θα δαγκώσουν τον ευεργέτη τους, για το χατήρι του λαουτζίκου (Ντόρα - Μπακ....)
    Δεν θα σταματήσω την μάχη μέχρι την ανατροπή τους ακόμα και μόνος μου.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι διαβάζουμε.........................

  15. #15
    Εγγραφή
    07-09-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διαβάζουμε.........................
    Εγώ γύρισα από υποχρεωτικό εμβολιασμό πάντως,την έχει ακούσει ο κόσμος γενικώς ...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας