Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: AVM FritxBox 7390

  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας. Έχω στην κατοχή μου το fritz 7390 και προσπαθώ να το συνδέσω πίσω από το ΖΤΕ ZXHN H208N και στη συνέχεια προχωρήσω σε τέτοια ρύθμιση ώστε να μπορώ να κάνω κλήσεις εξ'αποστάσεως μέσω internet. Δηλαδή ας πούμε ότι το modem-router της vodafone βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη και εγώ να μπορώ να κάνω κλήσεις από την Καβάλα χρησιμοποιώντας τον τηλεφωνικό αριθμό της Θεσσαλονίκης. Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει? Το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο router

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι η περίπτωση για την οποία είχες ανοίξει το άλλο θέμα;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η περίπτωση για την οποία είχες ανοίξει το άλλο θέμα;
    Καλημέρα. Ναι φίλε μου. Τα έκανα μαντάρα θα έλεγα. Ενώ το έστησα το σύστημα στην Καβάλα(το έφτασα έτσι ώστε να δουλεύει στο οικείο wi-fi) στον τελικό προορισμό του μου είναι αδύνατο να το στήσω. Πες μου σε παρακαλώ..θέλω να το βάλω πίσω από το υπάρχον router το οποίο αναφέρω πιό πάνω ποιό είναι. Δεν μπορώ να θυμηθώ πως συνδέεται υπολογιστής router και fritz. Αν μπορείς βοήθα με λίγο. Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostis38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ναι φίλε μου. Τα έκανα μαντάρα θα έλεγα. Ενώ το έστησα το σύστημα στην Καβάλα(το έφτασα έτσι ώστε να δουλεύει στο οικείο wi-fi) στον τελικό προορισμό του μου είναι αδύνατο να το στήσω. Πες μου σε παρακαλώ..θέλω να το βάλω πίσω από το υπάρχον router το οποίο αναφέρω πιό πάνω ποιό είναι. Δεν μπορώ να θυμηθώ πως συνδέεται υπολογιστής router και fritz. Αν μπορείς βοήθα με λίγο. Ευχαριστώ.
    Αν συνδεθεί το fritz απ'ευθείας στην τηλεφωνική γραμμή της vodafone θα μπει αυτόματα στο δίκτυό της και θα έχω και τηλέφωνο?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο σε Cosmote τα Fritz τραβούν αυτόματα τα στοιχεία σύνδεσης για Internet και VoIP τηλεφωνία. Στη Vodafone αυτό ισχύει μόνο για το Internet και όχι για το VoIP.
    Αλλά και πάλι σε Cosmote γίνεται μόνο στα Fritz που έχουν ή παίρνουν την έκδοση v.7 του firmware, κάτι που δεν γίνεται στο 7390 που πλέον είναι καταργημένο μοντέλο και έχει μείνει στην έκδοση v.6.

    Τώρα οι επιλογές που έχεις είναι:
    α. Να μπει το ZTE σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει ως Modem και το Fritz να κάνει την σύνδεση στο Internet και να παίζει ως κύριο και μοναδικό Router.
    Η τηλεφωνία θα παίζει στο ZTE και θα την φέρνεις μέσω αναλογικής σύνδεσης στο Fritz για να την δουλεύεις μέσω αυτού.

    β. Να βρεις τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας και να καταργήσεις πλήρως το ΖΤΕ, έχοντας στην γραμμή μόνο το Fritz.

    Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστείς τον κωδικό του χρήστη root, καθώς μέσω αυτού μπορείς να γυρίσεις το ZTE σε Bridge Mode ή/και να μάθεις των κωδικό του VoIP.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο σε Cosmote τα Fritz τραβούν αυτόματα τα στοιχεία σύνδεσης για Internet και VoIP τηλεφωνία. Στη Vodafone αυτό ισχύει μόνο για το Internet και όχι για το VoIP.
    Αλλά και πάλι σε Cosmote γίνεται μόνο στα Fritz που έχουν ή παίρνουν την έκδοση v.7 του firmware, κάτι που δεν γίνεται στο 7390 που πλέον είναι καταργημένο μοντέλο και έχει μείνει στην έκδοση v.6.

    Τώρα οι επιλογές που έχεις είναι:
    α. Να μπει το ZTE σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει ως Modem και το Fritz να κάνει την σύνδεση στο Internet και να παίζει ως κύριο και μοναδικό Router.
    Η τηλεφωνία θα παίζει στο ZTE και θα την φέρνεις μέσω αναλογικής σύνδεσης στο Fritz για να την δουλεύεις μέσω αυτού.

    β. Να βρεις τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας και να καταργήσεις πλήρως το ΖΤΕ, έχοντας στην γραμμή μόνο το Fritz.

    Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστείς τον κωδικό του χρήστη root, καθώς μέσω αυτού μπορείς να γυρίσεις το ZTE σε Bridge Mode ή/και να μάθεις των κωδικό του VoIP.
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αν δε βρεθεί κωδικός root το fritz πάει υπέρ πίστεως γιά τη δουλειά που το θέλω. Αν μου την κάνει η vodafone την αλλαγή σε bridge mode θα γίνει η δουλειά μου?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostis38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αν δε βρεθεί κωδικός root το fritz πάει υπέρ πίστεως γιά τη δουλειά που το θέλω. Αν μου την κάνει η vodafone την αλλαγή σε bridge mode θα γίνει η δουλειά μου?
    Στον οδηγό γιά το bridge mode είδα ότι ο τύπος χρησιμοποίησε το ZTE ZXHN H267A το οποίο το έχω. Υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι αν εφαρμόσω τον οδηγό με το fritz 7390?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η ρύθμιση για να μπει σε Bridge Mode το ZTE, είναι κλειδωμένη για τον απλό χρήστη. Μόνο με τον root είναι δυνατόν και το έχουν κάνει δεκάδες μέλη του φόρουμ.
    Μπορείς να το ζητήσεις από την εταιρεία, αλλά 99% η απάντηση θα είναι αρνητική. Μόνο η Cyta το έκανε και κανείς άλλος πάροχος.
    Δοκίμασε αυτά που σου παρέθεσα.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Εντάξει. Όταν θα έχω νέα θα ενημερώσω. Ευχαριστώ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας