Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Lightbulb
    Απευθύνομαι προς όλα τα μέλη μας ανεξαιρέτως.

    Θα ήθελα να σας ζητήσω την γνώμη σας, τις παρατηρήσεις σας, τις προτάσεις σας ή και τις ιδέες σας για το πως θα θέλατε να προχωρήσει στο εγγύς και μεσοπρόθεσμο μέλλον το αγαπημένο μας site. Θα ήθελα να ακούσω διάφορες γνώμες και προτάσεις για τα πάντα, αλλά κυρίως για τα εξής:


    • Θέλετε να αλλάξουμε forum software (vBulletin) και να πάμε σε κάποιο άλλο; Ενδεχομένως όμως να αντιμετωπίσουμε διάφορα προβλήματα κατά την μεταφορά και ίσως να χαθούν κάποια δεδομένα ή/και features που έχουμε στο τωρινό vBulletin software. Και αν ναι, πειτε μου γιατί θα το θέλατε αυτό; Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος; Για παράδειγμα είναι κάποιο feature που μας λείπει και θεωρείτε πως είναι απαραίτητο; Είναι μήπως κάτι που πιστεύετε "χαλάει" σε μεγάλο βαθμό την τωρινή εμπειρία;
      Λάβετε υπόψη σας πως η μετάβαση σε οποιοδήποτε άλλο forum software θα είναι πολύ κοστοβόρα σε χρόνο και σε κόπο (και ίσως και σε χρήμα) αλλά και ίσως να χάσουμε κιόλας όπως προανέφερα και κάποια από τα features που έχουμε τώρα (π.χ. χάρτης ADSL, δεδομένα ISP κ.α.) Αυτό θα εξαρτηθεί στο κατά πόσο είναι δυνατόν να μεταφερθούν όλα αυτά στο εκάστοτε νέο software και αν τα υποστηρίζει ή όχι ή αν έχει την δυνατότητα να προσαρμοστεί να τα δεχτεί (π.χ. addons).
    • Σχετικά με την Συντονιστική Ομάδα. Θα θέλατε να δείτε κάποιες αλλαγές; Πιστεύετε πως θα πρέπει να γίνει κάποια ανανέωση; Και αν ναι ποια και προς ποια κατεύθυνση.
    • Το site το βλέπετε ως forum πιο πολύ ή σαν ενημερωιτικό site; Σε τι θα θέλατε να εστιάζαμε περισσότερο;
    • Πιστεύετε πως λείπει κάτι συγκεκριμένο; Μήπως γενικά η κατεύθυνση που έχουμε είναι κατά την γνώμη σας η μη-βέλτιστη;
    • Υπάρχει κάτι άλλο ως ιδέα ή ως βελτίωση που θα θέλετε να ακουστεί και να το εξετάσουμε;


    Μη διστάσετε να πείτε την άποψή σας, όσο ασήμαντο είναι αυτό που θέλετε να αλλάξει. Όλες οι γνώμες και οι προτάσεις είναι δεκτές.

    Θα κρατήσω αυτό το θέμα ανοικτό μέχρι τα μέσα/τέλη Σεπτεμβρίου, έτσι ώστε να μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες και προτάσεις και μετά θα τις συζητήσουμε και να τις αξιολογήσουμε.

    Λοιπόν σας ακούμε!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, ξεκινάω.

    Έχω δει forums στο εξωτερικό με πιο προηγμένο forum software και έχω να πω: με τα χίλια αλλαγή από το vBulletin. Ναι μεν μπορεί να χαλάσουν κάποια features, αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, νομίζω έχουν μείνει πίσω έτσι κι αλλιώς, σε τεράστιο βαθμό λόγω του vBulletin, φαντάζομαι.

    Δηλαδή, αν δεν έχετε δει, δε φαντάζεστε πόσα πράγματα μπορεί να προσφέρει ένα σωστό forum software. Το vB έχει μείνει πολύ πίσω.

    Είναι λίγο ντροπή, τεχνολογικό site, είτε είναι πιο πολύ forum, είτε ενημερωτικό, να χρησιμοποιεί software που του λείπουν πολλά στοιχειώδη και δεν έχει γίνει update εδώ και ποιος ξέρει πόσα χρόνια.

    Η Συντονιστική Ομάδα: επί εποχής που δε συμμετείχες πολύ @NeK, θα έλεγα χρειαζόταν μερικές χοντρές αλλαγές, αλλά τώρα που είσαι ενεργός, δεν έχω κάποιο σημαντικό παράπονο. (EDIT: βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται στα πολιτικά subforum. Εκεί ίσως να χρειάζεται κάποια αλλαγή.)

    - - - Updated - - -

    Για τους κανόνες, θα έλεγα είναι κάπως ανησυχητικός εκείνος που απαγορεύει τη συζήτηση για δράσεις της ΣΟ (πχ. Infractions, διεγραμμενα μηνύματα). Νομίζω περιορίζει τη διαφάνεια, εκτός αν πρόκειται για κάτι που πιθανώς θα διασύρει τον χρήστη.

    Οπότε, θα έλεγα να αλλαχθεί σε 'απαγορεύεται η δημόσια συζήτηση για τους λόγους ενός permaban και επιτρέπεται η συζήτηση για άλλες δράσεις μόνο σε συγκεκριμένο subforum/thread'.

    My 2 cents.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 13-07-21 στις 13:04.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το site το βλέπετε ως forum πιο πολύ ή σαν ενημερωιτικό site; Σε τι θα θέλατε να εστιάζαμε περισσότερο;
    Σαν portal, αλλά αυτό θέλει συνεχή ροή ενημέρωσης, που φυσικά απαιτεί χρόνο και κόπο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε πως λείπει κάτι συγκεκριμένο; Μήπως γενικά η κατεύθυνση που έχουμε είναι κατά την γνώμη σας η μη-βέλτιστη;
    Μεγαλύτερη συμμετοχή και ανάπτυξη τεχνολογικών θεμάτων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την Συντονιστική Ομάδα. Θα θέλατε να δείτε κάποιες αλλαγές; Πιστεύετε πως θα πρέπει να γίνει κάποια ανανέωση; Και αν ναι ποια και προς ποια κατεύθυνση.
    Μεταξύ μας, η Σ.Ο. έχει ουσιαστικά "εξαφανιστεί".
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν portal, αλλά αυτό θέλει συνεχή ροή ενημέρωσης, που φυσικά απαιτεί χρόνο και κόπο.

    - - - Updated - - -



    Μεγαλύτερη συμμετοχή και ανάπτυξη τεχνολογικών θεμάτων.

    - - - Updated - - -



    Μεταξύ μας, η Σ.Ο. έχει ουσιαστικά "εξαφανιστεί".
    Έχει εξαφανιστεί ή την εξαφάνισες εσύ;

    Σου λένε, δηλαδή, 'αφού ο ΤριπλόςΝι τα κάνει όλα και συμφέρει, γιατί να κάνω τον κόπο;'

    Edit: θα συμφωνήσω με τη μεγαλύτερη έμφαση στα τεχνολογικά θέματα. Αν και το adslgr.com έχει εξαπλωθεί ώστε να έχει ποικίλη θεματολογία, έχει τεχνολογικό χαρακτήρα από τη σύλληψή του και νομίζω η έμφαση καλύτερα να είναι/επιστρέψει εκεί. Χωρίς να χαθούν τα άλλα Sections, φυσικά.

    - - - Updated - - -

    Πάντως, είναι κάκιστη η τεχνική συμπεριφορά του site στη Mobile έκδοση. Δεν μπορώ να δώσω αρκετή έμφαση: το vBulletin χρειάζεται αλλαγή!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 13-07-21 στις 12:59.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απευθύνομαι προς όλα τα μέλη μας ανεξαιρέτως.

    Θα ήθελα να σας ζητήσω την γνώμη σας, τις παρατηρήσεις σας, τις προτάσεις σας ή και τις ιδέες σας για το πως θα θέλατε να προχωρήσει στο εγγύς και μεσοπρόθεσμο μέλλον το αγαπημένο μας site. Θα ήθελα να ακούσω διάφορες γνώμες και προτάσεις για τα πάντα, αλλά κυρίως για τα εξής:


    [*]Θέλετε να αλλάξουμε forum software (vBulletin) και να πάμε σε κάποιο άλλο; Ενδεχομένως όμως να αντιμετωπίσουμε διάφορα προβλήματα κατά την μεταφορά και ίσως να χαθούν κάποια δεδομένα ή/και features που έχουμε στο τωρινό vBulletin software. Και αν ναι, πειτε μου γιατί θα το θέλατε αυτό; Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος; Για παράδειγμα είναι κάποιο feature που μας λείπει και θεωρείτε πως είναι απαραίτητο; Είναι μήπως κάτι που πιστεύετε "χαλάει" σε μεγάλο βαθμό την τωρινή εμπειρία;
    Λάβετε υπόψη σας πως η μετάβαση σε οποιοδήποτε άλλο forum software θα είναι πολύ κοστοβόρα σε χρόνο και σε κόπο (και ίσως και σε χρήμα) αλλά και ίσως να χάσουμε κιόλας όπως προανέφερα και κάποια από τα features που έχουμε τώρα (π.χ. χάρτης ADSL, δεδομένα ISP κ.α.) Αυτό θα εξαρτηθεί στο κατά πόσο είναι δυνατόν να μεταφερθούν όλα αυτά στο εκάστοτε νέο software και αν τα υποστηρίζει ή όχι ή αν έχει την δυνατότητα να προσαρμοστεί να τα δεχτεί (π.χ. addons).
    Ας γίνουν drop σχεδόν τα πάντα κι ας μπουν σταδιακά με τον καιρό, ανάλογα με τις ανάγκες. Στην ουσία να ποστάρουμε όλοι θέλουμε και να υποστηρίζει emojis (όχι τα παλιά bb emoticons που'χουμε εδώ).

    Είμαι υπέρ του να γίνει αλλαγή κι ας μην υπάρχει feature parity, νομίζω πολλοί εδώ θα ήθελαν να συμμετάσχουν σε A/B testing.

    [*]Σχετικά με την Συντονιστική Ομάδα. Θα θέλατε να δείτε κάποιες αλλαγές; Πιστεύετε πως θα πρέπει να γίνει κάποια ανανέωση; Και αν ναι ποια και προς ποια κατεύθυνση.
    Θα χρειαζόταν μεγάλη αλλαγή εδώ και να μπουν φρέσκα άτομα και να χρειαστεί ίσως να γίνει ανασχηματισμός ( ) γιατί η Σ.Ο. μπορεί να κρίνει την ροή ενός forum γενικά.

    [*]Το site το βλέπετε ως forum πιο πολύ ή σαν ενημερωιτικό site; Σε τι θα θέλατε να εστιάζαμε περισσότερο;
    Πλέον έχει γίνει πιο ενημερωτικό από παλιότερα, διότι ο μέσος χρήστης έχει μάθει να ψάχνει τι να κάνει πάνω κάτω. Οπότε περισσότερη κίνηση έχουν τα νήματα με news.
    tbh, αν και δεν νομίζω να συμφωνήσει μεγάλο μέρος του forum, θα προτιμούσα γι'αυτο το λόγο να'χαμε ένα reddit alike σύστημα. Αλλά δεν προωθείται η συζήτηση έτσι.

    [*]Πιστεύετε πως λείπει κάτι συγκεκριμένο; Μήπως γενικά η κατεύθυνση που έχουμε είναι κατά την γνώμη σας η μη-βέλτιστη;
    Mobile έκδοση (ή/και app). Νομίζω ένα barebones (XenForo?) forum με λίγα features στην αρχή.
    [*]Υπάρχει κάτι άλλο ως ιδέα ή ως βελτίωση που θα θέλετε να ακουστεί και να το εξετάσουμε;
    Δεν πρέπει να χαθούν τα παλιά posts του φόρουμ ως ιστορία του aDSL στην Ελλάδα. Το φόρουμ έπαιξε ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του adsl στην Ελλάδα και στην ενημέρωση του κόσμου. Θα έλεγα ότι αν είναι αδύνατο να περαστούν σε νέο φορμάτ, να μείνουν έστω κάπου σε snapshot έκδοση του τωρινού φόρουμ (ιδέες ρίχνω)
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Mobile δεν υπαρχει, το vb ειναι πλεον αρχαιο, χανει και το session οποτε πας να γραψεις κατι περα απο δυο γραμμες.
    Εστιαση σε αυτα για αρχη. Τα διοικητικα ειναι παντα βλεποντας και κανοντας.
    Θα ελεγα xenforo επειδη το migration ειναι λιγο πολυ straight forward.
    Δειτε και το nodebb, επισης.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    +1 από μένα για Xenforo.

    Edit: όχι πως δεν προτείνω εξέταση των εναλλακτικών λύσεων. Απλώς το Xenforo το έχω δει σε forums που συμμετέχω και ξέρω πόσο λειτουργικό είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 14-07-21 στις 11:53.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  8. #8
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε θα με ενοχλούσε κάποια αλλαγή στο forum software. Σίγουρα θα καλωσόριζα ένα πιο εύχρηστο mobile περιβάλλον.

    Σχετικά με το τι θα ήθελα από το site, δεν ξέρω αν είναι εύκολο να δώσω κάποια συγκεκριμένη πρόταση. Προσωπικά, δε θα χρησιμοποιούσα το site για γενική ενημέρωση. Τα γενικά νέα είναι πλέον πολλά και έρχονται από διαφορετικά μέσα, δε νομίζω ότι το ένα ακόμα μέσο κάνει κάποια διαφορά - για εμένα προσωπικά. Πάραυτα, κατανοώ ότι η συνεχής ροή νέων είναι ένα απαραίτητο baseline για να υπάρχουν συζητήσεις. Οι συζητήσεις, πιστεύω, είναι το στοιχείο που φέρνει νέα μέλη και κρατάει τα υφιστάμενα. Μου λείπει το αυξημένο SNR που είχαμε κάποτε, καθώς και το original περιεχόμενο. Το πρώτο θεωρώ είναι λογική συνέπεια της αυξημένης δημοτικότητας, και ειλικρινά δε γνωρίζω αν θα μπορούσε να βελτιωθεί. Συστήματα τύπου reddit πιστεύω πως είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά ακόμα κι εκεί, προωθούνται οι πιο δημοφιλείς γνώμες, όχι απαραίτητα οι πιο σωστές ή ενδιαφέρουσες. Το δεύτερο θέλει κόπο και χρόνο, ενώ είναι δύσκολο για κάποιο θέμα που έχει αναλωθεί αρκετά, όπως η ευρυζωνικότητα στη χώρα μας.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σίγουρα η αλλαγή του software είναι το πιο βασικό.
    Εγώ θα το ήθελα να παραμείνει βασικά σαν φόρουμ και δευτερεύον σαν σελίδα ενημέρωσης.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι η mobile σελίδα.
    Άρα αλλαγή λογισμικού φόρουμ, πέραν αυτού υπάρχει σε κάθε φόρουμ μια φυσιολογική πορεία και μια συνήθης κατάληξη που θέλω, πιστεύω και εύχομαι να αργήσει πολύ να φτάσει και εδώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα !

    Γιατί δεν παίρνουμε τα καλύτερα software για την δουλειά που θέλουμε να τα βαθμολογήσουμε όλοι να δούμε τι θα βγεί ..?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το λογισμικό, θα μπορούσε να κρατηθεί το παλιό σαν read only για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούριοι, και παράλληλα να εγκατασταθεί και κάτι καινούριο. Θα μπορούσατε να πάτε σε δωρεάν και ανοιχτού κώδικα λύση για μείωση του κόστους. Όσον αφορά τις λειτουργίες, δεν νομίζω το φόρουμ να έφτασε στην τωρινή του μορφή από την μια στιγμή στην άλλη, έτσι και το καινούριο φόρουμ δεν θα φτάσει στην τελική του μορφή από την μια στιγμή στην άλλη, αλλά με τον καιρό θα προστίθενται νέες λειτουργίες και δυνατότητες.

    Επίσης ερώτηση, το ότι κρατάμε παλιό λογισμικό και δεν αναβαθμίζουμε σε κάτι καινούριο δεν εγείρει και θέματα ασφαλείας;

    Για τα υπόλοιπα το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να μπαίνουν πιο τακτικά νέες ειδήσεις και ποιο πολλές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 14-07-21 στις 20:45.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To software ειναι φτηνό. Το migration όχι, ειδικότερα αν θα πληρωσεις για να το κανει καποιος, και ακομα χειροτερα αν δεν υποστηριζεται απο καποιο ετοιμο script.
    Το να μεινει το παλιο ως εχει και να συνεχισει με καινουργιο ειναι ακραιος ερασιτεχνισμος.

    Το vb4 ειναι supported, βγαινουν fixes, οποτε δεν υπαρχουν (γνωστα) θεματα ασφαλειας. Απλα ανηκει σε μια αλλη εποχη

  14. #14
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ!Box 7530 AX
    Σχετικά με το forum software δεν θα ήταν κακή μια ανανέωση κι ας μην έχει feature parity. Η αλήθεια είναι ότι το vB τόσα χρόνια το έχω συνηθήσει (αλλά αυτό μπορεί να είναι και κακό... μάλλον έχω μείνει κι εγώ πίσω). Πολλά από τα custom features είναι δυστυχώς πλέον λίγο irrelevant (ADSL χάρτης; Σύντομα και τα SNR data ελέω FTTH κτλ.). Τον πόνο του migration τον αντιλαμβάνομαι πλήρως...

    Συμφωνώ ότι οι mobile σελίδες είναι απαρχαιωμένες (προσωπικά γυρίζω στο full site ακόμα και στα iPhone/iPad μου), αλλά το expectation σήμερα είναι full-blown mobile application και μάλιστα στην τρίχα, με όλα τα features (τύπου reddit π.χ.) με native notifications και τέτοια. Ελλείψει κάτι τέτοιου, οποιοδήποτε ρεκτιφιέ στο mobile κέρδος θα είναι πάντως.

    Ως προς τη θεματολογία, νομίζω είναι αρκετά καλά με κάποια βασικά θέματα στην πρώτη σελίδα και το "ζουμί" στο forum. Η μεγάλη αξία για εμένα αυτή είναι. Και το σημαντικότερο είναι ότι έχει καταφέρει να μαζέψει αρκετά αξιόλογο κόσμο και από άποψη γνώσεων (τεχνικών και μη) και συμπεριφοράς, συχνά μάλιστα επαγγελματιών που έχουν σχέση με τα θέματα, ακόμα και υπαλλήλων operators. Ναι ξέρω, υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά αν δείτε τι γίνεται σε άλλα forums (ελληνικά και μη) ή - θου κύριε - στα social, το adslgr είναι εύκολα η αφρόκρεμα της ενημέρωσης και του browsing. Νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό που δεν πρέπει να χαθεί.

    Ως προς το forum αυτό καθ' αυτό, νομίζω έχει μείνει πίσω και οργανωτικά. Π.χ. στο section "ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ και Broadband Hardware" έχει top-level forums για Intracom & US Robotics (!) (btw, το "ADSL" σαν τεχνολογία εξαφανίζεται). Στο "Φορητές συσκευές και Λειτουργικά Συστήματα" έχει Windows Phone, Meego (!), Symbian. Κ.ο.κ.

    Ως προς το moderating, δεν έχω κάποιο παράπονο η αλήθεια είναι - μερικές φορές απλώς θα περίμενα λίγο πιο άμεσες επεμβάσης αλλά maybe that's just me. Δεν είμαι βέβαια και το πιο active μέλος, και σίγουρα όχι σε όλες τις θεματολογίες.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Νεκταριε νομίζω οτι ρωτάς πολλά πράγματα μαζεμένα

    Καταρχήν πιστεύω οτι πρέπει να ξεκαθαρίσεις και να σκεφτείς εσύ σαν ιδρυτής και ιδιοκτήτης τι θέλεις να κάνεις με το φόρουμ.
    Το διατηρείς για να μαζεύεται η κοινότητα και να κουβεντιάζει; Αν ναι, ποια η θεματολογία; Τι θέλεις να προσφέρεις διατηρώντας το φόρουμ;
    Θέλεις να είναι ενημερωτική πύλη; Αν ναι, με τι θεματολογία και από που θα αντλεί υλικό και τι υλικό;
    Ειναι σημαντικό επίσης πιστεύω και η οικονομική βιωσιμότητα του φόρουμ.

    Γνώμη μου να ξεκινήσεις απο αυτά που θεωρείς πιο επείγοντα προβλήματα και ζητήματα και να προχωρησεις μαζι με την κοινότητα κουβεντιάζοντας και λύνοντας τα ένα ένα.

    Απο εκει και πέρα το φορουμ έχει μια μεγάλη γκαμα θεματολογίας, καλό και κακό.
    Για νεο software δεν μπορώ να εχω άποψη αλλα ίσως ένα φρεσκάρισμα στο κουστούμι και μια ανανέωση και καθάρισμα των κατηγοριών και υποκατηγοριών του φόρουμ (θεματολογία) θα ηταν θεμιτή

    Για την ΣΟ αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι βλέπω ελάχιστους να κινούνται και να προσφέρουν υλικό.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας