Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 60
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ θα περιμένω να το δω όταν βγει πριν εκφέρω γνώμη.

    Αν καταλαβαίνω καλά απλά έχεις ένα VM windows 10/11 στη Microsoft που εκτός από το να σερφάρεις στο Internet ή να το δουλεύεις τοπικά θα είναι παντελώς άχρηστο αν δεν έχεις λογικά στο Azure ή κάπου αλλού τον File Server πχ της εταιρείας ή το CRM κλπ. Βασικά δεν πιάνω την διαφορά του από να έχω ένα VM στο azure με windows 10, ειλικρινά. Ίσως θα είναι ποιο φτηνό?

    Εμένα με νοιάζει μια φτηνή λύση να πάω τα VM μου στο σύννεφο.. αυτή τη στιγμή όλα είναι πολύ ποιο ακριβά από να έχω τα πάντα hosted στην εταιρεία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Μου κάνει εντύπωση που καθυστέρησαν να το βγάλουν τόσο όταν λόγω πανδημίας τόσος κόσμος δουλεύει απο το σπίτι. Μάλλον τεχνικά ήταν πιο δύσκολο απο οτι φαίνεται.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πληροφορίες είτε υπάρχουν διαθέσιμες ήδη (πακτωλός πληροφοριών το Event Viewer στα Windows), είτε μαζεύονται από agents τρίτων. Πχ υπάρχει το Nexthink που εκτελεί συνεχές monitoring. Και υπάρχουν ήδη και χρησιμοποιούνται σε εταιρικά περιβάλλοντα.
    Αυτό ακριβώς. Στη δουλειά μου μας το λένε φάτσα-κάρτα όταν πάμε να κάνουμε login: you should have no expectation of privacy. Επίσης λένε ότι καταγράφουν κάθε keystroke. Δεν το κάνουν για παρακολούθηση big brother και μπαμπούλα, αλλά για λόγους ασφαλείας, να μπορούν να ανιχνεύσουν αν κάνουμε κάτι ανασφαλές για το εταιρικό δίκτυο. Και ναι, οι admins παίρνουν τακτικά reports για τη συμπεριφορά μας.

  4. #19
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Επειδή είμαι βαρέως άσχετος. Τι διαφορά έχει με το Citrix; Θυμάμαι όταν ήμουν στη Vodafone ότι είχαμε κάτι χρέπια Dell με XP αλλά μέσα από το Citrix έβλεπες ξεκάθαρα το περιβάλλον των 7.

  5. #20
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έχουμε μπερδεύει όλοι και είναι λογικό. Το Cytrix, το Azure ή το νέο αυτό τώρα της MS, είναι ένα και το αυτό. Με remote μπαίνεις σε έναν εικονικό υπολογιστή στο σύννεφο ή σε vm στο server της εταιρίας σου. Εγώ έτσι έχω γυρίσει όλη την εταιρεία εδώ και 4 χρόνια αλλά με vmware.

    Τώρα γιατί άναψε αυτό η Microsoft τώρα δεν το πιάνω χωρίς μάλιστα να βλέπω κάτι που να αφορά την επιτάχυνση γραφικών στο remote στυλ pcoip ή horizon κλπ.
    Περιμένω να δω τον Αύγουστο τι θα προσφέρει έξτρα από τα υπάρχοντα συστήματα εκτός όπως θέλω να πιστεύω την καλύτερη τιμή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #21
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γυρίσαμε στο μοντέλο mainframe....


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε μπερδεύει όλοι και είναι λογικό. Το Cytrix, το Azure ή το νέο αυτό τώρα της MS, είναι ένα και το αυτό. Με remote μπαίνεις σε έναν εικονικό υπολογιστή στο σύννεφο ή σε vm στο server της εταιρίας σου. Εγώ έτσι έχω γυρίσει όλη την εταιρεία εδώ και 4 χρόνια αλλά με vmware.

    Τώρα γιατί άναψε αυτό η Microsoft τώρα δεν το πιάνω χωρίς μάλιστα να βλέπω κάτι που να αφορά την επιτάχυνση γραφικών στο remote στυλ pcoip ή horizon κλπ.
    Περιμένω να δω τον Αύγουστο τι θα προσφέρει έξτρα από τα υπάρχοντα συστήματα εκτός όπως θέλω να πιστεύω την καλύτερη τιμή.
    Τα έχεις μπερδέψει λίγο και δεν είναι ούτε παράξενο ούτε παράλογο.

    Η λύση αυτή της MS είναι VDI (αν το κατάλαβα καλά) και βέβαια όλες αυτές οι τεχνολογίες-υπηρεσίες αφορούν περιβάλλοντα Cloud (private, public ή hybrid).

    Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιεί (και να πληρώνει) κάποιος υπηρεσίες VDI όταν και τα services του δεν είναι στο Cloud. Για αυτό και η λύση απευθύνεται σε εταιρικούς χρήστες και έρχεται να ολοκληρώσει το πακέτο υπηρεσιών της MS.

    Αν η "επιχείρηση" είναι όλη στο Cloud τότε ακόμη και μέσα στις εγκαταστάσεις της εταιρείας δεν έχει νόημα το διαθέσιμο hardware να χρησιμοποιείται one-to-one.
    Πέραν του γεγονότος ότι ο εργαζόμενος έχει πρόσβαση στο desktop του από οπουδήποτε, οποτεδήποτε και από από όποια συσκευή θέλει, αρκεί να έχει πρόσβαση στο Internet και ένα VPN.

  7. #22
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων


    - - - Updated - - -



    Τα έχεις μπερδέψει λίγο και δεν είναι ούτε παράξενο ούτε παράλογο.

    Η λύση αυτή της MS είναι VDI (αν το κατάλαβα καλά) και βέβαια όλες αυτές οι τεχνολογίες-υπηρεσίες αφορούν περιβάλλοντα Cloud (private, public ή hybrid).

    Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιεί (και να πληρώνει) κάποιος υπηρεσίες VDI όταν και τα services του δεν είναι στο Cloud. Για αυτό και η λύση απευθύνεται σε εταιρικούς χρήστες και έρχεται να ολοκληρώσει το πακέτο υπηρεσιών της MS.

    Αν η "επιχείρηση" είναι όλη στο Cloud τότε ακόμη και μέσα στις εγκαταστάσεις της εταιρείας δεν έχει νόημα το διαθέσιμο hardware να χρησιμοποιείται one-to-one.
    Πέραν του γεγονότος ότι ο εργαζόμενος έχει πρόσβαση στο desktop του από οπουδήποτε, οποτεδήποτε και από από όποια συσκευή θέλει, αρκεί να έχει πρόσβαση στο Internet και ένα VPN.
    Τι ακριβώς έχω μπερδέψει?

    Στο μαγαζί οι χρήστες μου έχουν οποιοδήποτε τερματικό και μπαίνουν σε ένα VM που τρέχει σε Esxi Server
    Αν ανεβάσω όλο το μαγαζί στο Azure ή AWS τα ίδια τερματικά των χρηστών μου θα μπαίνουν απλά εκεί και θα έχουν πάλι το ίδιο VM Win10
    Αν κάνω αυτό το καινούργιο της Microsoft , το ίδιο τερματικό θα συνδέεται στη Microsoft που λόγο VDI θα φτιάχνεται on the fly δλδ ένα ίδιο Win10 με τα προσωπικά τους αρχεία.
    Αν τους ψήσω εδώ μέσα και τα χώσουν για VMWare Horizon , το ίδιο τερματικό θα συνδέεται σε ένα Win10 Virtual με τη μόνη διαφορά πως θα φτιάχνετε on the fly λόγο VDI και καλά

    Οπότε το τελικό αποτέλεσμα ποιο είναι? ο χρήστης μου θα βλέπει ένα Windows 10 Virtual, το αν είναι ολόκληρο VM ή αν φτιάχνετε on the fly είναι και η μόνο διαφοροποίηση που πραγματικά δεν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη.

    Εγώ περιμένω να το δω όπως προείπα γιατί ΟΚ τερματικά φτιάχνουμε αλλά server? που συνδέονται? και αν δεν υπάρχει κάτι στο καινούργιο της MS για Server τότε θα πρέπει να νοικιάσεις Azure να βάλεις το σέρβερ σου και έχεις μετά διακίνηση δεδομένων μέσω ιντερνετ άρα έχεις έξτρα χρεώσεις Bandwidth. Συμπέρασμα? για εταιρεία μπορεί να φαίνεται καλό το καινούργιο κόλπο αλλά παίζει τρομερό ρόλο η διασύνδεση αυτών των VM με το Backbone της εταιρείας που θα γίνεται μέσω private lan ή internet κλπ και θα υπάρχουν έξτρα χρεώσεις.

    Θα είναι πολύ πολύπλοκο να υπολογιστούν τα πραγματικά κόστη και ειλικρινά όσες φορές το έκανα μου βγαίνει πάντα ποιο φτηνό το inhouse hosting των VM (full vm χωρίς VDI)

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να πω πως μπαίνουν και remote με Openvpn και έτσι δούλευαν remote από την αρχή του κορωνοϊού και δεν αντιμετώπισε κανείς κανένα θέμα, το λέω απλά γιατί μπορεί να πει κάποιος πως "μα το κόλπο αυτό είναι στο σύννεφο κλπ και μπαίνει κάποιος από παντού"
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #23
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς έχω μπερδέψει?

    Στο μαγαζί οι χρήστες μου έχουν οποιοδήποτε τερματικό και μπαίνουν σε ένα VM που τρέχει σε Esxi Server
    Αν ανεβάσω όλο το μαγαζί στο Azure ή AWS τα ίδια τερματικά των χρηστών μου θα μπαίνουν απλά εκεί και θα έχουν πάλι το ίδιο VM Win10
    Αν κάνω αυτό το καινούργιο της Microsoft , το ίδιο τερματικό θα συνδέεται στη Microsoft που λόγο VDI θα φτιάχνεται on the fly δλδ ένα ίδιο Win10 με τα προσωπικά τους αρχεία.
    Αν τους ψήσω εδώ μέσα και τα χώσουν για VMWare Horizon , το ίδιο τερματικό θα συνδέεται σε ένα Win10 Virtual με τη μόνη διαφορά πως θα φτιάχνετε on the fly λόγο VDI και καλά

    Οπότε το τελικό αποτέλεσμα ποιο είναι? ο χρήστης μου θα βλέπει ένα Windows 10 Virtual, το αν είναι ολόκληρο VM ή αν φτιάχνετε on the fly είναι και η μόνο διαφοροποίηση που πραγματικά δεν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη.

    Εγώ περιμένω να το δω όπως προείπα γιατί ΟΚ τερματικά φτιάχνουμε αλλά server? που συνδέονται? και αν δεν υπάρχει κάτι στο καινούργιο της MS για Server τότε θα πρέπει να νοικιάσεις Azure να βάλεις το σέρβερ σου και έχεις μετά διακίνηση δεδομένων μέσω ιντερνετ άρα έχεις έξτρα χρεώσεις Bandwidth. Συμπέρασμα? για εταιρεία μπορεί να φαίνεται καλό το καινούργιο κόλπο αλλά παίζει τρομερό ρόλο η διασύνδεση αυτών των VM με το Backbone της εταιρείας που θα γίνεται μέσω private lan ή internet κλπ και θα υπάρχουν έξτρα χρεώσεις.

    Θα είναι πολύ πολύπλοκο να υπολογιστούν τα πραγματικά κόστη και ειλικρινά όσες φορές το έκανα μου βγαίνει πάντα ποιο φτηνό το inhouse hosting των VM (full vm χωρίς VDI)

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να πω πως μπαίνουν και remote με Openvpn και έτσι δούλευαν remote από την αρχή του κορωνοϊού και δεν αντιμετώπισε κανείς κανένα θέμα, το λέω απλά γιατί μπορεί να πει κάποιος πως "μα το κόλπο αυτό είναι στο σύννεφο κλπ και μπαίνει κάποιος από παντού"
    Γιατί είσαι παράνομος. Για να τρέξεις αληθινά VDI τα κόστη του licensing είναι 3-5 χρόνια στο Cloud. Επίσης ξεχνάς το σίδερο που χρειάζεται, το οποίο και θα αγοράσεις ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιείς. Όπως και το ρεύμα, backup, γραμμές ίντερνετ, disaster recovery κτλ.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είσαι παράνομος. Για να τρέξεις αληθινά VDI τα κόστη του licensing είναι 3-5 χρόνια στο Cloud. Επίσης ξεχνάς το σίδερο που χρειάζεται, το οποίο και θα αγοράσεις ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιείς. Όπως και το ρεύμα, backup, γραμμές ίντερνετ, disaster recovery κτλ.
    Μα τα έχω όλα αυτά και δεν είμαι παράνομος. Έχω 8 esxi server (οι 4 οι νέοι epyc2 που έχω αναφέρει σε άλλο νήμα), κανονικά licence για τους esxi και vcenter (το vsan το γείωσα γιατί έβγαινε ο κάθε esxi να κοστίζει 10000 οπότε έστεισα ένα τέρας Truenas και τέλος). Το μόνο λάθος μου μάλλον είναι πως εξαρτάμαι από την Vodafone για τη βασική γραμμή ιντερνετ αλλά αυτό θα λυθεί σύντομα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #25
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τα έχω όλα αυτά και δεν είμαι παράνομος. Έχω 8 esxi server (οι 4 οι νέοι epyc2 που έχω αναφέρει σε άλλο νήμα), κανονικά licence για τους esxi και vcenter (το vsan το γείωσα γιατί έβγαινε ο κάθε esxi να κοστίζει 10000 οπότε έστεισα ένα τέρας Truenas και τέλος). Το μόνο λάθος μου μάλλον είναι πως εξαρτάμαι από την Vodafone για τη βασική γραμμή ιντερνετ αλλά αυτό θα λυθεί σύντομα.
    Για να τρέξεις VDI χρειάζεται άδειες VDA 100 δολάρια το χρόνο ή Windows 10 Enterprise με Software Assurance.
    Και φυσικά RDS license ή Horizon.
    Στα συν οι άδειες Datacenter Windows για κάθε host esxi.
    Πρακτικά δεν έχεις αγοράσει τίποτα.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved

  12. #27
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τρέξεις VDI χρειάζεται άδειες VDA 100 δολάρια το χρόνο ή Windows 10 Enterprise με Software Assurance.
    Και φυσικά RDS license ή Horizon.
    Στα συν οι άδειες Datacenter Windows για κάθε host esxi.
    Πρακτικά δεν έχεις αγοράσει τίποτα.
    Μα δεν έχω VDI αυτή τη στιγμή. Αυτό λέω από την αρχή πως local είναι όλα. Έχω παντού ολοκληρωμένα VM με windows 10 και οι server μου είναι 2019 licenced (3 άδειες για 6 VM και 30 χρήστες). Μέχρι και κανονικό licence sql 2019 τους έχωσα και πήραμε για 30 χρήστες.

    Το θέμα είναι πως έχω καλυφθεί στο μαγαζί για μια 5ετια έτσι ενώ στο σύννεφο σε οποιαδήποτε μορφή το κόστος είναι 5απλασιο.

  13. #28
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν έχω VDI αυτή τη στιγμή. Αυτό λέω από την αρχή πως local είναι όλα. Έχω παντού ολοκληρωμένα VM με windows 10 και οι server μου είναι 2019 licenced (3 άδειες για 6 VM και 30 χρήστες). Μέχρι και κανονικό licence sql 2019 τους έχωσα και πήραμε για 30 χρήστες.

    Το θέμα είναι πως έχω καλυφθεί στο μαγαζί για μια 5ετια έτσι ενώ στο σύννεφο σε οποιαδήποτε μορφή το κόστος είναι 5απλασιο.
    Δεν επιτρέπεται να τρέξεις Windows 10 σε VM χωρίς RDS + Windows 10 Pro with Software Assurance ή VDA.
    Οι άδειες του Server σου πρέπει να καλύπτουν όλα τα ESXI που μπορεί να βρεθεί ένα VM. Άρα θέλεις 8*3 άδειες αν έχεις vmotion.
    Δε ξέρω ποιος σου είπε ότι είσαι ΟΚ.

  14. #29
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.039
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν επιτρέπεται να τρέξεις Windows 10 σε VM χωρίς RDS + Windows 10 Pro with Software Assurance ή VDA.
    Οι άδειες του Server σου πρέπει να καλύπτουν όλα τα ESXI που μπορεί να βρεθεί ένα VM. Άρα θέλεις 8*3 άδειες αν έχεις vmotion.
    Δε ξέρω ποιος σου είπε ότι είσαι ΟΚ.
    Επαναλαμβάνω, ο κάθε χρήστης έχει το δικό του windows 10 ολοκληρωμένο VM. Έχω 42 τέτοια Vm το καθένα με 64gb έως 128gb δίσκο. Ποια remote licences μου λες? Δεν χρησιμοποιώ RDS services σε σέρβερ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν επιτρέπεται να τρέξεις Windows 10 σε VM χωρίς RDS + Windows 10 Pro with Software Assurance ή VDA.
    Οι άδειες του Server σου πρέπει να καλύπτουν όλα τα ESXI που μπορεί να βρεθεί ένα VM. Άρα θέλεις 8*3 άδειες αν έχεις vmotion.
    Δε ξέρω ποιος σου είπε ότι είσαι ΟΚ.
    Τι είναι το RDS; Όπως τα λες αν εγώ βάλω στον υπολογιστή μου Linux και εγκαταστήσω σε VM τα Windows που ήρθαν με τον υπολογιστή είμαι παράνομος; Δεν είναι λογικό.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας