Ελπίζω να μην μου απαντήσετε με google it γιατί οι περιστάσεις είναι κάπως ιδιαίτερες.

Οι γονείς μου 80ρηδες () και Αθηναίοι θέλουν να πάνε για μπάνια. Λόγω κινητικών προβλημάτων και των δύο οι απαιτήσεις είναι.
  • Δεν υπάρχουν σκαλιά για την πρόσβαση στην παραλία.
  • Η παραλία είναι επίπεδη και αμουδερή όπως περίπου ειναι στην Βουλιαγμένη και Βάρκιζα. Αν έχει πέτρα, σκαλοπάτι ή οτιδήποτε για να μπείς στο νερό τότε δεν γίνεται.
  • Το κατάλυμα πρέπει να ειναι πολύ κοντά στην παραλία ή να παρέχεται κάποιας μορφής μετακίνηση ή να θέλουν να τους εξυπηρετήσουν.
  • Το κατάλυμα έχει ασανσέρ ή είναι στο ισόγειο
  • Η τοποθεσία πρέπει να ειναι σε αποστάση κατάλληλη για υπεραστικό ταξί από το κέντρο της Αθήνας.
  • Old school στο κανόνισμα γιατί οι γονείς μου ειναι ψηφιακά αναλφάβητοι.


Οι γονείς μου έχουν και απαιτήσεις για την θάλασσα αλλά προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι πρέπει να συμβιβαστούν γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Τώρα δεν ξέρω πως είναι τα νερά στις παραλίες πριν από την βουλιαγμένη αλλά με αυτά που ξέρω εγώ στο μυαλό μου είχα από Βουλιαγμένη και κάτω. Δεν με ενδιαφέρει μόνο η Αττική αλλά όπως έγραψα, πρέπει να μπορούν να τους πάνε οδικώς. Αεροπλάνα και πλοία δεν παίζουν.

Γιατί ρωτάω εδώ; Γιατί αν πάρεις τηλέφωνο όλοι θα σου πούνε ναι είναι δίπλα αλλά ή οι γονείς μου πρέπει να πάνε μια βόλτα να ελέγξουν ή πρέπει να είναι σιγουράκι ίσως με κάποιες φωτογραφίες. Είναι δύσκολο πολύ να μπεις στα παπούτσια ανθρώπων με οποιαδήποτε αναπηρία ή δυσκολία. Κανονικά θα μπορούσα να πάω να ελέγξω εγώ αλλά δεν είμαι Αθήνα για αυτό και γιαυτό ρωτάω εδώ για πολύ εμπεριστατωμένες απόψεις.

Ευχαριστώ