Δεν ξερω εαν ταιριαζει με το νημα, αλλα θα ηθελα γνωμες απο οποιον εχει ασχοληθει με το αντικειμενο αυτο. Ο στοχος μου δεν ειναι ξεκαθαρος, θα μπορουσα να πω ενδιαφερομαι για την πρακτικη πλευρα του θεματος, θεωρητικη καταρτιση τοση ωστε να κανω υπολογισμους σε ενα excel, να διαβαζω μια επιστημονικη ερευνα με στατιστικη και να καταλαβαινω επαρκως τα αποτελεσματα (συμφωνα και με την εμπειρια που θα αποκτησω). Ισως και καμμια τετραωρη απασχοληση, εαν βρω κατι σε απομακρυσμενη εργασια και αποκτησω την απαιτουμενη τεχνικη καταρτιση και δεν τα παρατησω.

Προς το παρον κανω το εξης εισαγωγικο course που ειμαι στα τελειωματα και δεν με εχει δυσκολεψει ιδιαιτερα, εχω και 100% στις απαντησεις στα διαφορα τεστ. Ισως το καλυτερο course απο αποψη ποιοτητας που εχω παρακολουθησει. Μπορει να το κανω και δευτερη φορα επιλεκτικα για να κρατησω σημειωσεις για την ορολογια, μιας και δεν εμπιστευομαι την μνημη μου.
https://www.udacity.com/course/intro...tistics--ud827

Αυτο που ζηταω απο καποιον που εχει ασχοληθει ειναι ενα πλανο δρασης με λινκ σε πηγες απο courses και βιβλια, κατα προτιμηση στην Αγγλικη.
Εχω κανει κανει και search στο google, εχω μαζεψει υλικο, αλλα ξερετε πως ειναι αυτα, λιγο χαοτικα.

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.