Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-07-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά καλησπέρα,

    Ζητάω τη γνώμη σας και την εμπειρία σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

    Ασχολούμαι με Τηλ.Κέντρα, κυρίως Yeastar.

    Αν και έχουμε ένα σωρό παρόμοιες εγκαταστάσεις, το πρόβλημα προς το παρόν εντοπίζεται σε 2-3 περιπτώσεις (και ελπίζω να μείνει εκεί) και είναι το εξής:
    Γραμμή BRI (οι 2 περιπτώσεις) αλλά και FXO (η 1 περίπτωση)

    Όπως μιλάς, ξαφνικά ακούγεται ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ echo για 2-3 δευτερόλεπτα, το οποίο ακούει μόνο ο ένας όμως.
    Το περίεργο είναι επίσης ότι ναι μεν σε δύο περιπτώσεις το ακούει ο "μέσα" στο κέντρο, στη μία το ακούει ο "έξω".
    Ξαναλέω ότι σε όλες τις περιπτώσεις, το ακούει ΜΌΝΟ ο ένας, ο άλλος μιλάει και ακούει κανονικά.

    Και είναι τόσο δυνατό και απότομο που πραγματικά σε ξεκουφαίνει.

    Σας παραθέτω δύο ηχητικά στα οποία ακούγεται ξεκάθαρα το πρόβλημα.

    https://mega.nz/file/DQoyVLbY#iyo7bx...DRq_HKbEEU40jI
    https://mega.nz/file/2Ahi3DJa#x_aMqW...stY5odIqgHIinY


    Και ένα ακόμα περίεργο με αυτά:
    Τα συγκεκριμένα είναι από καταγραφή της περίπτωσης με FXO, που τυγχάνει και είναι στο δικό μου κέντρο.
    Όταν επιχείρησα να κάνω την αντίστοιχη καταγραφή σε μία από τις περιπτώσεις των BRI, ενώ ακούγομαι εγώ συγκεκριμένα να λέω "Τώρα το ακούω, το κάνει" στην καταγραφή, ο θόρυβος αυτός ΔΕΝ έχει καταγραφεί στο αρχείο (είτε στο Tx είτε στο Rx της BRI).

    Τα έχω στείλει στη Yeastar, το έχουν ακούσει αλλά δεν τους λέει κάτι.
    Μου ζήτησαν το αντίστοιχο από την BRI που φαίνεται τυπικά η κατεύθυνση του θορύβου (αν είναι στο Tx ή στο Rx), αλλά όπως σας είπα, ενώ το πέτυχα, ο ήχος δεν καταγράφηκε καθόλου στο ηχητικό.

    Ζητώ επομένως την γνώμη σας σε αυτό εάν έχει ξανασυμβεί σε κάποιον.

    Μία υπόθεση που κάνουμε είναι να προκαλείται από λάθος (ή καθόλου) γείωση του συστήματος και να παρεμβάλλεται κάποι συχνότητα που να το προκαλεί.
    Αλλά ψάχνουμε μία τυπική τεκμηρίωση για αυτό.

    Ευχαριστώ
    Σταύρος

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Την καταγραφή πως την έκανες; Έχεις τα κέντρα σε UPS;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-07-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Η καταγραφή έγινε με Port Monitor Tool, που υπάρχει μέσα στο κέντρο ως εργαλείο για Troubleshooting.

    Το δικό μου κέντρο συγκεκριμένα (από το οποίο είναι και η καταγραφή) ναι, είναι πάνω σε UPS.

    Για τα άλλα των πελατών που υπάρχει το ίδιο θέμα, δεν είμαι σίγουρος να πω την αλήθεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν το ups δεν είναι κανένα γνωστό π.χ. APC βγάλτο και βάλτο κατευθείαν στην παροχή.
    Επίσης έχεις τίποτα παράλληλα στις γραμμές π.χ. fax ή συναγερμό;
    Επίσης τα εσωτερικά σου είναι αναλογικά ή IP; Των πελατών σου με το BRI τι είναι αναλογικά ή IP;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Να υποθέσω ότι το echo cancelation το έχεις enable στα interface.

    Δες αυτά που λέει ο astbox (συνήθως πέφτει μέσα), μπας και τρώνε παρεμβολές από κάποιο εξωτερικό παράγοντα.

    Επίσης με άλλη B2 κάρτα έχεις δοκιμάσει?

    Με τον ΟΤΕ έχεις μιλήσει?

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για isdn μιλάμε να υποθέσω; Γιατί είδα bri επάνω.. Εμένα παλαιότερα όταν μιλαγες μου έκανε η isdn ένα ήχο σαν τσιριγμα και μετά έπεφτε η γραμμή..Το ΝΤ έχανε στιγμιαία το σήμα εντελώς.. Καλωδιακό ήταν το θέμα μου στο κατανεμητή.. Δεν ξέρω αν λέει κάτι, απλά είπα να το γράψω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    05-07-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά καλησπέρα,

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας καταρχάς!

    Απαντώ συνολικά και συνοπτικά όσο μπορώ σε όλους:

    1. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε τουλάχιστον (όσα ξέρω δηλαδή) 3 κέντρα - συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας (βέβαια έχουμε 100άδες παρόμοιες εγκαταστάστεις, πιστεύω αν ήταν γενικό πρόβλημα θα το ξέραμε) - Άρα προφανώς μιλάμε για διαφορετικά κέντρα-κάρτες BRI

    2. Σίγουρα στις 3 περιπτώσεις που εμφανίζεται, δεν υπάρχει ίδια λογική εγκατάστασης (εννοώ από θέμα καλωδίωσης, γείωσης χρήση UPS κλπ).

    3. Το Echo Cancellation είναι σίγουρα On γενικά και μάλλον δεν προσφέρει κάτι στο συγκεκριμένο θέμα.

    4. Απ'όσο ξέρω ΚΑΙ για τις υπόλοιπες περιπτώσεις, τα τηλέφωνα είναι γενικά IP

    5. Για μένα που μπορώ να απαντήσω (δεν μπορώ να το ξέρω για τα άλλα 2), δεν έχω κάτι παράλληλα στις γραμμές.

    6. Για UPS εγώ συγκεκριμένα έχω ένα Powermaster της PowerWalker (δεν ασχολήθηκα εγώ με αυτό, δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό είναι).
    Το σίγουρο είναι ότι οι συσκευές δεν πάνε απευθείας πάνω του, αλλά σε πολύπριζο που πάει πάνω σε αυτό.


    Όποιος μπορεί και έχει όρεξη ας δει το pcap που επισυνάπτω εδώ
    https://mega.nz/file/idhlzQaC#n3E73S...sjX5u5hPxxgzf0

    Προσοχή!
    Αυτό ναι μεν το πήρα από το δικό μου κέντρο μιλώντας από SIP Trunk που έχω, μίλαγα όμως με ένα από τα άλλα που παρουσιάζουν το πρόβλημα (που έχει BRI). Ο ήχος ακούγεται ξεκάθαρα (περίπου στο 1.15 λεπτό), αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το SIP Trunk μου.
    Το λέω γιατί αναφέρω συνεχώς ότι έχω και γω το ίδιο πρόβλημα, αλλά σίγουρα όταν μιλάω από τις αναλογικές γραμμές (FXO) που έχω.
    Εδώ για τη δοκιμή, κάλεσα από SIP Trunk, για να ξέρω (όσο γίνεται) ότι αυτό που θα ακουστεί προέρχεται από το άλλο κέντρο.


    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Φαίνεται να υπάρχει μία περιοδικότητα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πέρα από αυτά που σου ανέφερα.
    Μήπως έχει hardware echo cancellation και φρικάρει εκεί πέρα το τσιπάκι καθώς κάνει training; Αν ναι γύρισε το σε software.
    Θα σου πρότεινα να πας με ένα κέντρο σε αυτούς τους τρεις πελάτες και να δοκιμάσεις τι συμβαίνει αν πέσει η γραμμή πάνω στο δικό σου που θα το έχεις δοκιμασμένο ότι δουλεύει.
    Αν το πρόβλημα μεταφερθεί τότε κάτι παίζει με τον εξοπλισμό που παραδίδει την γραμμή στο χώρο, αν στο δικό σου δουλεύει και το πρόβλημα εμφανίζεται στου πελάτη μετά την δοκιμή σου μάλλον κάτι έχει πάθει η πόρτα ή αντίστοιχη κάρτα μέσα στο κέντρο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας