Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 127
  1. #31
    Εαν κανετε ερευνα αγορας, εγω δεν θα αγορασω. Παντως αν μου λεγανε να παρω ενα switch ή μια αλλη φορητη game console (δεν ψαχνω τις τιμες), θα προτιμουσα αυτην.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Το κακο ειναι οτι απευ8υνεται σε pc users οι οποιοι σπανιως ενδιαφερονται για gaming on the go.Ακομα κι ετσι γιατι να μην παρεις switch ωστε να εχεις προσβαση και στα nintendo exclusives περαν του steam library?
    Απο πλευρας hardware το deck ειναι μια χαρα αλλα ως γνωστον τα παιχνιδια κανουν την παιχνιδομηχανη και με ακριβη (συγκριτικα με το switch) τιμη και χωρις exclusives ειναι λιγο βραστα η κατασταση.
    Απο την αλλη δεν νομιζω οτι και η valve αναμενει καμια μεγαλη επιτυχια απλα κοιτα να παρει εστω και μικρο κομματι της πιτας.Τωρα αν το niche κοινο που 8α ενδιαφερ8ει αρκει για κατι τετοιο ειναι δυσκολο χωρις δραστικη μειωση τιμης και δεν την κοβω την valve προ8υμη για αυτο.

  3. #33
    Μου φαινονται και καπως "τσιμπημενες" οι τιμες απο μεταβαση απο 64 σε 256 και 512 GB. Ειδικα οταν προσφατα πηρα ενα TB nvme m2 καπου 125 ευρω και μαλιστα ποιοτικο θα ελεγα.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαινονται και καπως "τσιμπημενες" οι τιμες απο μεταβαση απο 64 σε 256 και 512 GB. Ειδικα οταν προσφατα πηρα ενα TB nvme m2 καπου 125 ευρω και μαλιστα ποιοτικο θα ελεγα.
    Είναι gen4; αν όχι έχεις το γιατί είναι ακριβότερο

  5. #35
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακο ειναι οτι απευ8υνεται σε pc users οι οποιοι σπανιως ενδιαφερονται για gaming on the go.Ακομα κι ετσι γιατι να μην παρεις switch ωστε να εχεις προσβαση και στα nintendo exclusives περαν του steam library?
    Απο πλευρας hardware το deck ειναι μια χαρα αλλα ως γνωστον τα παιχνιδια κανουν την παιχνιδομηχανη και με ακριβη (συγκριτικα με το switch) τιμη και χωρις exclusives ειναι λιγο βραστα η κατασταση.
    Απο την αλλη δεν νομιζω οτι και η valve αναμενει καμια μεγαλη επιτυχια απλα κοιτα να παρει εστω και μικρο κομματι της πιτας.Τωρα αν το niche κοινο που 8α ενδιαφερ8ει αρκει για κατι τετοιο ειναι δυσκολο χωρις δραστικη μειωση τιμης και δεν την κοβω την valve προ8υμη για αυτο.
    Ίσως με emulation, το GabeBoy να τρέχει καλύτερα τα παιχνίδια του switch, από το ίδιο το switch.

    Επίσης σε σχέση με το switch, αν βάλεις όλη την PC βιβλιοθήκη + τους emulators όλων των μηχανημάτων, ποίο έχει τα περισσότερα exclusives;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #36
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι gen4; αν όχι έχεις το γιατί είναι ακριβότερο
    https://www.e-shop.gr/ssd-adata-agam...e-p-PER.331593

    Ναι gen4χ4 ειναι, το ειχα παρει 125 το συγκεκριμενο και τωρα εχει 135, 1ΤΒ

  7. #37
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ίσως με emulation, το GabeBoy να τρέχει καλύτερα τα παιχνίδια του switch, από το ίδιο το switch.

    Επίσης σε σχέση με το switch, αν βάλεις όλη την PC βιβλιοθήκη + τους emulators όλων των μηχανημάτων, ποίο έχει τα περισσότερα exclusives;
    Ακομα και σημερα το switch emulation δεν εχει φτασει σε σημειο ωστε να αποδιδει ικανοποιητικα ο 3400g εστω και με rdna2 cus ακομα και σε 720p.Κι αμφιβαλλω αν 8α γινει συντομα σε hardware τετοιου επιπεδου.
    Τωρα αν μιλαμε για emulation παλαιοτερων κονσολων,το κανουν και οι ιδιες οι κονσολες με χειροτερες επιδοσεις βεβαια αλλα και μικροτερο κοστος.Π.χ. 8υμαμαι οτι το psp μου ετρεχε ικανοποιητικα τις πιο δημοφιλεις κονσολες (με εξαιρεση το saturn που παντα ειχε α8λια emulation υποστηριξη) για μεχρι και ps1 games,ενω ενας γνωστος μου ετρεχε σε xbox360 ικανοποιητικα emulators για N64 και dreamcast κα8ως και παλαιοτερες οχι τοσο δημοφιλεις κονσολες (sharp 6800,3DO κ.ο.κ.).Επισης εννοειται οτι ετρεχε και original xbox games αλλα φυσικα δεν μπορουσε να τρεξει ps2 και ps3 games.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως με emulation, το GabeBoy να τρέχει καλύτερα τα παιχνίδια του switch, από το ίδιο το switch.

    Επίσης σε σχέση με το switch, αν βάλεις όλη την PC βιβλιοθήκη + τους emulators όλων των μηχανημάτων, ποίο έχει τα περισσότερα exclusives;
    Μια τεχνοκρατική προσέγγιση. Για μένα το ερώτημα είναι ποιο διαθέτει το περισσότερο δυνατό gaming (τίτλους) που να αξίζουν σε 7 ιντσες, on the go κτλ. Δηλαδή ποιο προσφέρει την μεγαλύτερη δυνατή διασκέδαση αν είσαι αυτής της κατηγορίας gamer.

    Γενικά θα συμφωνήσω ότι με 600ευρω παίρνεις καλύτερα ένα laptop με μια Apu.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.e-shop.gr/ssd-adata-agam...e-p-PER.331593

    Ναι gen4χ4 ειναι, το ειχα παρει 125 το συγκεκριμενο και τωρα εχει 135, 1ΤΒ

    Κάπως αργός για gen4

    https://www.samsung.com/us/computing...mz-v8p500b-am/

  10. #40
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αρκετα ποιοτικος οπως ανεφερα στο αρχικο μου ποστ. Το θεμα ειναι οτι εγω δεν ειμαι και εταιρεια που θα βγαλω σε παραγωγη μαζικα κατι και φυσικα το κοστος παιζει ρολο. Ισως στις τεχνικες προδιαγραφες μας πουν και ποιο ssd χρησιμοποιουνε και ειναι τοσο υψηλες οι τιμες.

    - - - Updated - - -

    Αν μη τι αλλο θα ειναι ενδιαφερον, αν θεωρουν τοσο σημαντικο τον πανακριβο ssd για gaming ουσιαστικα pc των αναλογων προδιαγραφων, γιατι θα εχουν κανει τις μελετες τους, δεν πανε στα τυφλα οπως εγω. Αλλα μπορει να ειναι και marketing

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αρκετα ποιοτικος οπως ανεφερα στο αρχικο μου ποστ. Το θεμα ειναι οτι εγω δεν ειμαι και εταιρεια που θα βγαλω σε παραγωγη μαζικα κατι και φυσικα το κοστος παιζει ρολο. Ισως στις τεχνικες προδιαγραφες μας πουν και ποιο ssd χρησιμοποιουνε και ειναι τοσο υψηλες οι τιμες.

    - - - Updated - - -

    Αν μη τι αλλο θα ειναι ενδιαφερον, αν θεωρουν τοσο σημαντικο τον πανακριβο ssd για gaming ουσιαστικα pc των αναλογων προδιαγραφων, γιατι θα εχουν κανει τις μελετες τους, δεν πανε στα τυφλα οπως εγω. Αλλα μπορει να ειναι και marketing
    Σίγουρα παίζει και μαρκετινγ, απλά ήθελα να απαντήσω στο ότι κάνεις σύγκριση με τον gammix που δεν λέει κάποιος οτι δεν είναι καλός, και εγώ το μικρό του αδερφάκι έχω, αλλά είναι απο τους φθηνούς σχετικά.

  12. #42
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαινονται και καπως "τσιμπημενες" οι τιμες απο μεταβαση απο 64 σε 256 και 512 GB. Ειδικα οταν προσφατα πηρα ενα TB nvme m2 καπου 125 ευρω και μαλιστα ποιοτικο θα ελεγα.
    Μην ξεχνάς ότι είναι 2230 m.2, που ελαττώνει τις επιλογές.
    Κατά τα άλλα, το φούσκωμα τιμής σε σχέση με τιμές αγοράς ανταλλακτικού είναι σύνηθες. Τουλάχιστον έχουμε την δυνατότητα να το αλλάξουμε μόνοι μας.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και σημερα το switch emulation δεν εχει φτασει σε σημειο ωστε να αποδιδει ικανοποιητικα ο 3400g εστω και με rdna2 cus ακομα και σε 720p.
    O 3400g ειναι GCN 5.0 οχι rdna2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αμφιβαλλω αν 8α γινει συντομα σε hardware τετοιου επιπεδου.
    Εδω βλέπω τον 4750G να αποδίδει μια χαρά σε switch emulation, καθως και σε όλα τα άλλα. Για την ακρίβεια για PS3 emulation έχει μεγαλύτερο cpu usage.



    Και αν απορείς τι σχέση έχει ο 4750G με την APU του GabeBoy, θα σου πω αμέσως. Λιγοστή, αλλά μπορείς να κάνεις κάποιους αρχικούς υπολογισμούς.

    Έχεις 8/12 zen 2 cpu @4,4ghz για τον 4750G vs 4/8 zen2 @3.5Ghz. Βαριά θα σου πω ότι ο 4750G είναι 3 φορές ταχύτερος η αλλιώς το APU φτάνει το 1/3 του 4750G.

    Δες στο παραπάνω βίντεο το cpu usage σε όλα τα emulated games και πολλαπλασίασε Χ3!

    Επίσης η GPU του 4750G έχει παρόμοιο configuration, δηλαδή 8CUs, 512 cores, αν και λίγο παραπάνω σε ρολόι. Όμως είναι RDNA2 vs Vega και επίσης το νέο APU θα έχει πρόσβαση σε μνήμη με 5500ΜΤ/sec. Στο παραπάνω βίντεο ο uploader χρησιμοποιεί τυπική 3600Mhz μνήμη, δηλαδή 3600ΜΤ/sec και μάλιστα σε 1080p για το switch emulation, ενώ έχει τρέξει και 4Κ για κάποια παλαιότερα μηχανήματα. Σε 720p δε νομίζω να έχει θέμα.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα αν μιλαμε για emulation παλαιοτερων κονσολων,το κανουν και οι ιδιες οι κονσολες με χειροτερες επιδοσεις βεβαια αλλα και μικροτερο κοστος.Π.χ. 8υμαμαι οτι το psp μου ετρεχε ικανοποιητικα τις πιο δημοφιλεις κονσολες (με εξαιρεση το saturn που παντα ειχε α8λια emulation υποστηριξη) για μεχρι και ps1 games,ενω ενας γνωστος μου ετρεχε σε xbox360 ικανοποιητικα emulators για N64 και dreamcast κα8ως και παλαιοτερες οχι τοσο δημοφιλεις κονσολες (sharp 6800,3DO κ.ο.κ.).Επισης εννοειται οτι ετρεχε και original xbox games αλλα φυσικα δεν μπορουσε να τρεξει ps2 και ps3 games.
    Αν υπολογίσεις πόσες κονσόλες έπρεπε να είχες, για να εξομειώνουν τις παλαιότερες κονσόλες, δε ξέρω πόσο φτηνότερα θα ήταν. Και τι γίνεται με το third party code; Το τρέχουν έτσι ανέμελα; Ή πρέπει να καταφύγεις σε firmwares που θα έβγαζαν τα μηχανήματα από την εγγύηση;\

    Και αν μιλάμε για την σημερινή εποχή, που ούτως ή άλλως δεν έχουν εγγύηση πλέον, πόσα μηχανήματα πρέπει να έχεις; Και τι γίνεται με το storage;

    Εδω μιλάμε για απλή ξεκάθαρη PC πολυχρησία, με ένα μηχάνημα που κάνει τα πάντα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #44
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    O 3400g ειναι GCN 5.0 οχι rdna2.
    Γι'αυτο λεω ακομα και με rdna2 graphics αφου η cpu ειναι ο 3400g.
    Εδω βλέπω τον 4750G να αποδίδει μια χαρά σε switch emulation, καθως και σε όλα τα άλλα. Για την ακρίβεια για PS3 emulation έχει μεγαλύτερο cpu usage.
    Παρακατω εχει switch emulation σε 720p με τον 3400g.Προφανως με καλυτερα γραφικα 8α εχεις περισσοτερα fps αλλα τα αποτομα drops και το stuttering εχουν να κανουν με το α8λιο cpu utilization.
    https://www.youtube.com/watch?v=eSAM...hristoGevedjov
    Το ps3 emulation μπορει να εχει μεγαλυτερες cpu απαιτησεις αλλα ο emulator ειναι πολυ πιο ωριμος οποτε μαλλον 8α τρεχει πολυ καλυτερα.
    Αν υπολογίσεις πόσες κονσόλες έπρεπε να είχες, για να εξομειώνουν τις παλαιότερες κονσόλες, δε ξέρω πόσο φτηνότερα θα ήταν. Και τι γίνεται με το third party code; Το τρέχουν έτσι ανέμελα; Ή πρέπει να καταφύγεις σε firmwares που θα έβγαζαν τα μηχανήματα από την εγγύηση;\
    Τα psp και xbox360 ειχαν αγοραστει μεταχειρισμενα 3-4 χρονια αφου ειχαν πρωτοκυκλοφορησει και τοτε (2008-2010) pc πολλαπλασιου κοστους δεν εκαναν καλυτερη εξομοιωση.Προφανως η8ελαν firmware updates και μαλιστα το 360 δεν εμπαινε πια στο xbox live αλλα ουτως η αλλως δεν ειχαν πλεον εγγυηση.Για storage στο psp ηταν οντως πανακριβο (sony duo γαρ) αλλα ως και τα modded ps1 roms ειχαν μικρη χωρητικοτητα (συνη8ως 50mb χωρις τα fmv και με συμπιεσμενο ηχο) ενω τα δικα του original games τα ετρεχα απο το umd drive.Στο 360 εβαζες ενα laptop hdd και κα8αριζες.
    Εδω μιλάμε για απλή ξεκάθαρη PC πολυχρησία, με ένα μηχάνημα που κάνει τα πάντα.
    Προφανως αλλα η πολυχρησια σε αυτη την τιμη μαλλον αφορα ενα niche κοινο.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πολύχρησια και Linux ίσον ειδικό ακροατήριο.

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας