Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    έχω μια πολύ κακή 24άρα κοσμοτε (στοιχεία παρακάτω) και έχω βρει 50άρα σε αλλον πάροχο με λιγότερα απ'όσα δίνω τώρα, οπότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα αλλάξω πάροχο.

    Βλέποντας τη γραμμή μου πιστεύετε αξίζει να ψαχτώ λίγο παραπάνω για 100άρα με επιπλέον 5-6€ ή δε θα έχει νόημα ;

    Δε λέω να πίανω 110 Mbps που έχουν άλλα παιδια, αλλά και με 70 θα ήμουν ικανοποιημένος. Να σημειώσω επίσης πως η πολυκατοικία εχει τουλάχιστον 30 χρόνια που χτίστηκε, άρα θεωρώ σχεδόν δεδομένο πως δεν ευθύνεται πλήρως η κοσμοτέ για τη χαμηλή ταχύτητα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dsl 17721.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.826
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Τα στατιστικά αυτά θα αλλάξουν γιατί θα συνδεθείς σε καμπίνα για VDSL, οπότε δεν έχουν κάποιο νόημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Γιατι ειναι το downstream snr στο 21dB??φιλε καταρχην παρτους τηλεφωνο και ρωτα τους γιατι ειναι τοσο μεγαλο.Να το βαλουν στο 8 πες τους...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα 10mbit upload ειναι η διαφορα. Ειτε 80 ειτε 110, στη πραξη ειναι το ιδιο

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στατιστικά αυτά θα αλλάξουν γιατί θα συνδεθείς σε καμπίνα για VDSL, οπότε δεν έχουν κάποιο νόημα.
    Απ'ότι κατάλαβα η καμπίνα (ή ΑΚ) που συνδέεται το σπίτι σου δεν αλλάζουν σχεδόν ποτέ. Ο ΟΤΕ μπορεί να αλλάξε τη συνδεσή του μεχρι την καμπίνα, αλλά από την καμπίνα μέχρι την πολυκατοικία παραμένει χαλκός, Άρα αν είσαι σε ΑΚ ή καμπίνα μακρία από το σπίτι όπως φαίνεται να είμαι εγώ, δε θα πιάνεις αρκετά χαμηλότερα από την ονομαστική;

    Επίσης είδα στο fttxgr.eu πως στην περιοχή μου έχει μόνο Vodafone καμπίνες VDSL. Θα έχω κάποιο όφελος σε ποιότητα αν την επιλέξω αντί των άλλων παρόχων; Υπάρχει όντως περίπτωση να με βάλουν σε καμπίνα κοντά στο σπίτι μου; Να αναφέρω, αν παίζει ρόλο, πως από ταχύτητες και οι 4 μεγάλοι πάροχοι δίνουν την ίδια διαθεσιμότητα στην περιοχή μου: 50 & 100, αλλά όχι 200.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ειναι το downstream snr στο 21dB??φιλε καταρχην παρτους τηλεφωνο και ρωτα τους γιατι ειναι τοσο μεγαλο.Να το βαλουν στο 8 πες τους...
    Μεγάλο δεν το θέλουμε να είναι; Η αναλογία σήματος προς θόρυβο δεν είναι ή λάθος κατάλαβα; Επίσης μπορούν να το ρυθμίζουν οι πάροχοι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 10mbit upload ειναι η διαφορα. Ειτε 80 ειτε 110, στη πραξη ειναι το ιδιο
    Το upload δε με ενδιαφέρει, αλλά το ίδιο από ποια άποψη; Απλό browsing; Σε youtube και κατέβασμα αρχείων δε θα έχει διαφορά;

    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ δεν κανεις skype, zoom, teams ,webex, δεν χρησιμοποιείς gdrive, dropbox, δεν ανεβαζειξς. φωτος η video,αλλα ουτε και torents???
    Το snrm μεγαλωνει σε βαρος της ταχύτητας συγχρονισμού
    Το να εισαι στονoriginal παροχο καμπινας εχει λιγο λιγοτερη γραφειοκρατία

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elemperador Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μεγάλο δεν το θέλουμε να είναι; Η αναλογία σήματος προς θόρυβο δεν είναι ή λάθος κατάλαβα; Επίσης μπορούν να το ρυθμίζουν οι πάροχοι;

    Φιλε το attainable rate ειναι κοντα στα 10mbps και επειδη το snr σου ειναι τοσο υψηλο για αυτο εισαι στα 3mbps.Παρτους τηλεφωνο και πες τους να το βαλουν στο 8 νομιζω ειναι η τιμη που το βαζει ο οτε.Επισης ζητα τους εξηγησεις για ποιο λογο το εχουν τοso υψηλο και χανεις τοσα mbps.Αρχικα κανε αυτο να δεις πως θα πας απο αποψη ταχυτητας και ξαναμιλαμε.Πιστευω θα εισαι στα 8-9mbps.ενδηκτικα κοιτα τα δικα μου στατιστικα με 6αρι snr και περιπου 17 attenuation

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kainoyrgio.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  76,3 KB 
ID: 228998
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill27 : 17-07-21 στις 10:57.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Πάντως εγώ με Forthnet πριν από 3 χρόνια με snr 6 att 34 έπιανα 12-13. Αν έρθει τεχνικός να μετρήσει κάτω στον κατανεμητή για να δεις αν έχεις πρόβλημα στο σπίτι με την εσωτερική καλωδίωση.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ με Forthnet πριν από 3 χρόνια με snr 6 att 34 έπιανα 12-13. Αν έρθει τεχνικός να μετρήσει κάτω στον κατανεμητή για να δεις αν έχεις πρόβλημα στο σπίτι με την εσωτερική καλωδίωση.
    Ξερω ειναι λιγο χαμηλα αλλα τοσα δινει και στον κατανεμητη...και η γειτονια εκει κινειται

  10. #10
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Τότε έχει πρόβλημα το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ μιας και η γειτονιά έχει θέμα. Ίσως πολλές κολλήσεις και ενώσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ποσο δλδ θα επρεπε να πιανω,ειμαι και σε fastpath

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο δλδ θα επρεπε να πιανω,ειμαι και σε fastpath
    Με SNR 6 θα έπρεπε να πιάνεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10-11. Τώρα αφού είπες όλοι στη γειτονιά παίζουν εκεί σημαίνει το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ (λογικά) θα έχει θέμα. Τι μπορείς να κάνεις; Τίποτα, εκτός και αν ΟΛΟΙ στο τετράγωνο κάνουν θέμα στον ΟΤΕ μπας και κάνει κάτι (χλωμό βέβαια).

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παιδιά επαναφέρω την ερώτηση του θέματος, καθώς τελικά πήγα σε 50άρα και αυτά είναι τα στατιστικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda_vdsl.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  27,2 KB 
ID: 229238

    Είχα γράψει πως και με 70 σε μια 100άρα σύνδεση θα ήμουν εντάξει, αλλά παρατηρώ πως η διαφορά στο απλό σερφαρισμα δεν είναι πολύ μεγάλη από την κακή 24άρα που είχα και τώρα είμαι κάπως διστακτικός, ειδικά αφού θα ανέβω μόνο 20 mbps με 76 max attainable.Φαίνεται να ισχύει αυτό που είπε και ο φίλος netblues, πως το upload ειναι η διαφορά. Τι λέτε κι εσείς;

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για web browsing, μετα τα 10Mbit, οι διαφορες δεν ειναι ευδιακριτες. Ο χρονος που θελει το pc να κανει render τα css κλπ ειναι μεγαλυτερος.

    Με φτιαξιμο καλωδιων , και ριξιμο τo snr μπορει και να το τερματισεις αν το χρειαζεσαι.

    Αντιθετα, τα 10Mbit upload τα καταλαβαινεις σχετικα ευκολα, σε αποστολες με attachements, με webcams., κλπ

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας