Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας.

    Συγνώμη αν αυτό δεν είναι το κατάλληλο forum αλλά ήθελα να ρωτήσω τους μηχανικούς μας αν η παρακάτω συνδεσμολογία που έχω κάνει είθισται και αν είναι σωστή. Από το τεχνικό τμήμα του παρόχου μου υποστήριξαν ότι είναι λάθος και ότι η μόνη συνδεσμολογία που δέχονται για επίλυση τυχόν προβλημάτων είναι αυτή που φαίνεται στις οδηγίες που συμπεριλαμβάνονται με τον εξοπλισμό.

    Στο σπίτι μου έχω σύνδεση VDSL και VoIP και έχω κάνει το εξής μόνος μου ώστε να λειτουργούν όλες οι τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, όπως παλιά με το POTS.

    Στην κεντρική τηλεφωνική παροχή σπιτιού, εκεί που έρχεται το καλώδιο απ' έξω, έχω βάλει μία διπλή τηλεφωνική πρίζα RJ-11.

    Στην μία τρύπα έχω συνδέσει το καλώδιο μαύρο-κόκκινο που έρχεται από την κολώνα του ΟΤΕ, με την πόρτα LINE του ρούτερ χωρίς κάποιο φίλτρο, σπλίτερ κλπ.

    Στην άλλη τρύπα έχω συνδέσει το καλώδιο πράσινο-κίτρινο που πάει στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού, με την πόρτα PHONE του ρούτερ πάλι χωρίς κάποιο φίλτρο, σπλίτερ κλπ για ανακατανομή του τηλεφωνικού σήματος.

    Ορίστε και το σχέδιο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cables.png 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  1,12 MB 
ID: 229004

    Το έχω έτσι 3 χρόνια και δουλεύει άψογα αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει από τύχη ή αν είναι σωστό, γιατί μετά από την συνομιλία μου με έναν τεχνικό του παρόχου όπως έγραψα και παραπάνω, δεν αναγνώριζε ότι γίνεται να υπάρξει αυτή η συνδεσμολογία.

    Ο λόγος που πήρα τηλ το τεχνικό τμήμα είναι γιατί εδώ και 2 εβδομάδες περίπου έχω αποσυνδέσεις αρκετές φορές τη μέρα και ψάχνω να δω τι φταίει.

    Θα ήθελα όμως αν γίνεται να μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι αυτό που έχω κάνει πρέπει να το αλλάξω όπως μου είπε ο ένας τεχνικός του παρόχου, γιατί δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη ότι έχουν γνώσεις ηλεκτρολόγου μηχανικού όλοι εκεί, ούτε εγώ τέτοιες γνώσεις.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Αν καταλαβαίνω καλά το σχήμα και CPE είναι το router, αυτό που βλέπω είναι ότι τροφοδοτείς με το τηλεφωνικό σήμα που παράγει το router την κεντρική καλωδίωση. Σωστό μου φαίνεται αν είναι έτσι!

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι CPE = router

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά είναι η συνδεσμολογία που έχεις κάνει και μάλιστα η βέλτιστη, σε αντίθεση με αυτή που προτείνουν οι πάροχοι.
    Μάλιστα παλαιότερα η Cyta είχε εκδώσει και σχετικό οδηγό.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν ήξερα για τον οδηγό! Έτσι το έχω κάνει όπως προτείνει η CYTA. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση αυτή.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    ISP vodafone? Εδώ και 2 βδομάδες άρχισαν να ενεργοποιούν το G.INP στις καμπίνες τους και κάτι προφανώς πήγε στραβά και έχουν πολλοί προβλήματα σταθερότητας. Καλή τύχη, δεν ξέρω αν το φτιάξουν ποτέ, απαράδεκτος "πάροχος".

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η ερωτηση αφορα την συνδεσμολογια. Παντως το g.inp ειναι standard του vdsl και οποιος και να το χρησιμοποιησει ενδεχεται να αντιμετωπισει θεματα
    Μπορει να φταιει η zte, huawei, alcatec, nokia αλλα όχι ο οτε/wind/vodafone/etc

  8. #8
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση αφορα την συνδεσμολογια. Παντως το g.inp ειναι standard του vdsl και οποιος και να το χρησιμοποιησει ενδεχεται να αντιμετωπισει θεματα
    Μπορει να φταιει η zte, huawei, alcatec, nokia αλλα όχι ο οτε/wind/vodafone/etc
    Σωστά για την ερώτηση, δεν αναφέρθηκα στην συνδεσμολογία μιας και παραπάνω του είπαν πως είναι σωστή, αλλά αναφέρει πως έχει αποσυνδέσεις εδώ και 2 βδομάδες που συνάδει με την ενεργοποίηση του G.INP.
    Στην περίπτωση της μαπαφον υπάρχει πρόβλημα για κάποιους, το ποιός/τι φταίει δεν το γνωρίζω, για άλλους παρόχους δεν μπορώ να πω

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, αλλα σχολια για τον παροχο μια χαρα κανεις, χωρις να εχεις αποψη τελικα.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-01-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Επομένως το πρόβλημά μου μάλλον δεν είναι λόγω συνδεσμολογίας. Για καλό και για κακό, αντικατέστησα και το καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την κεντρική πρίζα με καινούριο UTP6.

    Το ρούτερ συνδέεται τώρα με καινούριο καλώδιο στον κατανεμητή, χωρίς φίλτρα και σπλίτερ αλλά το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις δυστυχώς παραμένει.

    Τα στατιστικά της γραμμής μου μετά από 10' από επανεκκίνηση του ρούτερ:


    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 5503/54999 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 21204/107600 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 27.6/13.2 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 1.6/9.5 dB
    Output Power(Up/Down) 9.5/11.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/1917
    Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
    INP(Up/Down) 0.1/6.1 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 0 h 10 min 43 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/140
    FEC Errors(Up/Down) 0/44979


    Μέχρι το απόγευμα θα έχει αποσυνδεθεί απροειδοποίητα την ώρα που θα δουλεύω παραπάνω από 1 φορά.

    Τι να κάνω;

    - - - Updated - - -

    Τελικά επιβεβαιώνεται ότι δεν έφταιγε η εσωτερική μου καλωδίωση.

    Ήρθε τεχνικός του παρόχου μου και έκανε μετρήσεις απευθείας από το καλώδιο του ΟΤΕ. Από τις μετρήσεις αυτές το θέμα προωθείται στον ΟΤΕ για επίλυση.

    Εδώ βέβαια υπάρχει ένα ζήτημα: πως γίνεται υπάλληλος τεχνικού τμήματος οποιουδήποτε παρόχου να υποστηρίζει ότι η συνδεσμολογία που έχω κάνει («βέλτιστη» όπως την χαρακτήρισε ο jkoukos) δεν είναι σωστή, να επιμένει ότι πρέπει να την φτιάξω με φίλτρα και σπλίτερ προκειμένου να κάνουν σωστές μετρήσεις και να αναφέρει ότι «έως 4 αποσυνδέσεις τη μέρα είναι φυσιολογικές».

    Εδώ φαίνεται η χρησιμότητα της πλατφόρμας αυτής, του φόρουμ αυτού, όπου η γνώση και η εμπειρία μπορούν να αναζητηθούν μεταξύ ανθρώπων και ίσως να βοηθηθεί κάποιος όπως εγώ που γλύτωσα την ανακατασκευή προς το χειρότερο όλης της εσωτερικής μου συνδεσμολογίας.

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yonawob754 : 23-07-21 στις 14:17.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Για κανέναν λόγο μην αποδεχτείς τις χαζομάρες που είπε ο "τεχνικος". Άκου φυσιολογικό μέχρι 4 αποσυνδέσεις...

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yonawob754 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως το πρόβλημά μου μάλλον δεν είναι λόγω συνδεσμολογίας. Για καλό και για κακό, αντικατέστησα και το καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την κεντρική πρίζα με καινούριο UTP6.


    Τελικά επιβεβαιώνεται ότι δεν έφταιγε η εσωτερική μου καλωδίωση.

    Ήρθε τεχνικός του παρόχου μου και έκανε μετρήσεις απευθείας από το καλώδιο του ΟΤΕ. Από τις μετρήσεις αυτές το θέμα προωθείται στον ΟΤΕ για επίλυση.

    Εδώ βέβαια υπάρχει ένα ζήτημα: πως γίνεται υπάλληλος τεχνικού τμήματος οποιουδήποτε παρόχου να υποστηρίζει ότι η συνδεσμολογία που έχω κάνει («βέλτιστη» όπως την χαρακτήρισε ο jkoukos) δεν είναι σωστή, να επιμένει ότι πρέπει να την φτιάξω με φίλτρα και σπλίτερ προκειμένου να κάνουν σωστές μετρήσεις και να αναφέρει ότι «έως 4 αποσυνδέσεις τη μέρα είναι φυσιολογικές».

    Εδώ φαίνεται η χρησιμότητα της πλατφόρμας αυτής, του φόρουμ αυτού, όπου η γνώση και η εμπειρία μπορούν να αναζητηθούν μεταξύ ανθρώπων και ίσως να βοηθηθεί κάποιος όπως εγώ που γλύτωσα την ανακατασκευή προς το χειρότερο όλης της εσωτερικής μου συνδεσμολογίας.

    Ευχαριστώ!
    Αν ηξερε περισσοτερα δεν θα σηκωνε τηλεφωνα. Το διαβασε καπου, και τελος. Οι παροχοι αυτη την καταπτυστη συνδεσμολογια την προτεινουν, γιατι ειναι η μονη που γινεται απο τον τελικο χρηστη και διατηρει την ιδια λειτουργικοτητα
    Αν ελεγαν επειδη σας αλλαξαμε υποχρεωτικα σε voip, φερτε ηλεκτρολογο να φτιαξει την εσωτερικη σας εγκατασταση, ενα μεγαλο ποσοστο πελατων θα απαιτουσε να στειλει ο παροχος ηλεκτρολογο δωρεαν, χρησιμοποιωντας τα γνωστα γελοια επιχειρηματα του ασχετου/μαγκα/πονηρού.
    Και επειδη ο πελατης πρεπει να εχει παντα δικιο, ας φαει επιστροφη με φιλτρα. Εξαλλου μεχρι τα 50 Mbits ετρωγε απο το attainable και δεν το καταλαβαινε κανεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλα σχολια για τον παροχο μια χαρα κανεις, χωρις να εχεις αποψη τελικα.
    Αναφέρομαι στη μαπαφον που είναι ο πάροχος γνωστών αλλά και του yonawob754.
    Από τη στιγμή που ενεργοποίησαν το inp δημιουργήθηκαν προβλήματα εκεί που δεν υπήρχαν (σε πολύ κόσμο) και μάλλον είναι η αιτία των θεμάτων που αντιμετωπίζει (γνωστοί μου με 100ρες πολύ σταθερές εδώ και μήνες από τη στιγμή που το ενεργοποίησαν έχουν χάλια συγχρονισμούς και 100δες χιλιάδες σφάλματα μέσα σε ώρες, για να μην αναφερθώ σε αποσυδνέσεις).
    Οπότε μια χαρά άποψη έχω όσον αφορά τη μαπαφον. Είναι ο χειρότερος πάροχος και αυτό φαίνεται σε ό,τι κάνουν. Εάν αναφερόταν σε wind π.χ. δεν θα σχολίαζα.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Συνεχιζονται οι αυθαιρετοι χαρκατηρισμοι. Και για πες, για ποιο λογο ενεργοποιησαν το g.inp ακριβως? Επειδη γουσταρουν να εχουν προβληματα? Ειναι μια σαδιστικη τάση σε πάροχο?

  15. #15
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι στη μαπαφον που είναι ο πάροχος γνωστών αλλά και του yonawob754.
    Από τη στιγμή που ενεργοποίησαν το inp δημιουργήθηκαν προβλήματα εκεί που δεν υπήρχαν (σε πολύ κόσμο) και μάλλον είναι η αιτία των θεμάτων που αντιμετωπίζει (γνωστοί μου με 100ρες πολύ σταθερές εδώ και μήνες από τη στιγμή που το ενεργοποίησαν έχουν χάλια συγχρονισμούς και 100δες χιλιάδες σφάλματα μέσα σε ώρες, για να μην αναφερθώ σε αποσυδνέσεις).
    Οπότε μια χαρά άποψη έχω όσον αφορά τη μαπαφον. Είναι ο χειρότερος πάροχος και αυτό φαίνεται σε ό,τι κάνουν. Εάν αναφερόταν σε wind π.χ. δεν θα σχολίαζα.
    Μπήκα τυχαία στο thread και έπεσα πάνω στο πρόβλημα που έχω εδώ και κανένα 20ήμερο! Η γραμμή μου "σήκωνε" μέχρι 140 down και ξαφνικά έπεσε στα 70 (αριθμός που αλλάζει συνεχώς, 70 είναι το συνηθισμένο). Επίσης έχω συχνές αποσυνδέσεις και αρκετές φορές, χωρίς να αποσυγχρονίσει. κολλάνε τα πάντα για 1-2 λεπτά. Ήρθε τεχνικός και με ενημέρωσε ότι φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας! Να το ψάξω περισσότερο; Ήμουν έτοιμος για κατάργηση (και πληρωμή της ρήτρας δυστυχώς) και ενεργοποίησης σύνδεσης μέσω wisp.
    Γείτονας με cosmote adsl δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ρωτώντας σχετικά τον τεχνικό, μου είπε ότι δεν καταλαβαίνει το πρόβλημα ο γείτονας επειδή είναι adsl.

    Edit: Σχετικά με αυτό το G.INP, βλέπω στο Fritz ότι είναι ΟΝ (αλλά δεν είχα προσέξει τι ήταν πριν).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος to Pontiki : 28-07-21 στις 00:40.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας