Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Λοιπόν , στο μέρος που είμαι τώρα υπάρχει σύνδεση COSMOTE 50/5 άρα το upload είναι 5 Μbps προς το internet. Κατόπιν κάποιων δοκιμών που έκανα με ssh tunneling, αποφάσισα να προωθήσω/προβάλω την πόρτα μιας υπηρεσίας web server που σηκώνεται από ένα tablet που έχω εδώ στο δίκτυο έτσι ώστε να φαίνεται ανοικτή από dedicated server που έχω στην hetzner. Οπότε, αφού το remote ssh port forwarding/tunneling ήταν επιτυχές, έκανα δοκιμή μεταφοράς ενός αρχείου 1 GB από το tablet (το οποίο τώρα είναι προσβάσιμο από τον dedi της hetzner) προς ένα τρίτο host. Ως εκ θαύματος πρόσεξα ότι η ταχύτητα μεταφοράς έφτανε κοντά στα 100 Mbps (το 3ο host έχει 100ρα γραμμή VODAFONE) οπότε στην ουσία είναι σαν να έκανα bypass τα 5mbps upload της COSMOTE! Μπορείτε να εξηγήσετε γιατί συνέβη αυτό? Είναι τόσο βαρβάτο το ssh port forwarding που παρακάμπτει συγχρονισμούς DSL?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν , στο μέρος που είμαι τώρα υπάρχει σύνδεση COSMOTE 50/5 άρα το upload είναι 5 Μbps προς το internet. Κατόπιν κάποιων δοκιμών που έκανα με ssh tunneling, αποφάσισα να προωθήσω/προβάλω την πόρτα μιας υπηρεσίας web server που σηκώνεται από ένα tablet που έχω εδώ στο δίκτυο έτσι ώστε να φαίνεται ανοικτή από dedicated server που έχω στην hetzner. Οπότε, αφού το remote ssh port forwarding/tunneling ήταν επιτυχές, έκανα δοκιμή μεταφοράς ενός αρχείου 1 GB από το tablet (το οποίο τώρα είναι προσβάσιμο από τον dedi της hetzner) προς ένα τρίτο host. Ως εκ θαύματος πρόσεξα ότι η ταχύτητα μεταφοράς έφτανε κοντά στα 100 Mbps (το 3ο host έχει 100ρα γραμμή VODAFONE) οπότε στην ουσία είναι σαν να έκανα bypass τα 5mbps upload της COSMOTE! Μπορείτε να εξηγήσετε γιατί συνέβη αυτό? Είναι τόσο βαρβάτο το ssh port forwarding που παρακάμπτει συγχρονισμούς DSL?
    Υποθέτω οτι κάπου έπαιξε καλή συμπίεση.
    Τι συγχρονισμό έχεις στην γραμμή σου;

    όσο πιο απλά γίνεται, το φυσικό Layer (xdsl) είναι αυτό που ορίζει το hard limit αν έχεις συγχρονισμό 50/5 δεν μπορείς με κάτι σε επόμενο Layer να το παρακάμψεις

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    οκ , τότε ίσως το ssh tunneling/forwarding να έχει αλγόριθμους συμπίεσης που προκαλούν εικονική αύξηση της ταχύτητας επειδή μεταφέρει συμπιεσμένα δεδομένα. Μπορεί και ο dedi να κάνει καλή συμπίεση, παρεπιμπτόντως , το αρχέιο είναι από τα speedtest του οtenet (το 1 GB ως .db αρχείο) , μπορείς να μου πεις ένα άλλο τύπο αρχείου για testing που δεν σηκώνει συμπίεση? Ένα video .mp4 ας πούμε?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.235
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    ένα zip - arj - 7z - tgz
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η θεωρία, ( και η πραξη) λεει οτι αυτο δεν γίνεται. Και σίγουρα οχι σε l3 επίπεδο

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Χαχαχα, τα speedtest αρχεία του OTE μόνο «μηδενικά» έχουν μέσα... Το sample 100 MB το συμπιέζει σε 120 KB το 7-Zip. Μάλλον γι' αυτό είδες και ψεύτικες ταχύτητες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 229043

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας