Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ανοίγω αυτό το νήμα γιατί οτιδήποτε άλλο βρήκα είναι πολύ παλιό και γενικά θέλω να εστιάσω όχι στις συσκευές αλλά στον provider.
    Έχω μερικά βιβλία σε kobo και μπορώ σχετικά εύκολα να αλλάξω από Kobo σε Amazon για παράδειγμα.

    Αναρωτιέμαι όμως από πιο παλαίμαχους ποιος είναι το καλύτερο; Γιατί οι συσκευές είναι λίγο πολύ παραπλήσιες.

    Στα αγγλικά και γενική λογοτεχνία για μένα δεν υπάρχουν διαφορές και δεν με ενδιαφέρουν τα μερικά σεντ διαφορά στην τιμή. Τεχνικό βιβλίο δεν θα διάβαζα σε reader (6") γιατί τα διαγράμματα δεν χωράνε. Όμως σε ελληνικό περιεχόμενο τι γίνεται;

    Είμαι σε φάση αλλαγής reader γιατί το kobo μου έχει μείνει απαρχαιωμένο. Σε kobo έχω καταλήξει στο Clara HD, γιατί δεν θέλω να δώσω και πολλά καθώς δεν διαβάζω γενικά. Το θέλω για παραλία στην Ελλάδα.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για ρίξε μια ματιά.
    http://www.eanagnostis.gr/ebooks-sta-ellinika/

    Νομίζω κατά βάση epub είναι αλλά μερικά δίνουν και mobi. Αλλά όπως λες λίγη σημασία έχει καθώς η μετατροπή είναι απλή υπόθεση, εκτός από τα pdf φυσικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ρίξε μια ματιά.
    http://www.eanagnostis.gr/ebooks-sta-ellinika/

    Νομίζω κατά βάση epub είναι αλλά μερικά δίνουν και mobi. Αλλά όπως λες λίγη σημασία έχει καθώς η μετατροπή είναι απλή υπόθεση, εκτός από τα pdf φυσικά.
    Ευχαριστώ

    Θα ήθελα όμως να εστιάσω στο ίδιο το store ή όπως λέγεται αυτό για τα reader.

    Παλιά έκανα μετατροπές κυρίως για την πρώην γιατί ήταν βιβλιοφαγος. Τώρα θα ήθελα μασημένη τροφή για τους ελάχιστες φορές που το χρειάζομαι.

    Παλιά έκανε επίσης και ανάγνωση site μεσω ενός read later integration που είχαν. Τότε όμως τα κινητά δεν ήταν για διάβασμα και συνδεσιμότητα ανύπαρκτη.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ

    Θα ήθελα όμως να εστιάσω στο ίδιο το store ή όπως λέγεται αυτό για τα reader.

    Παλιά έκανα μετατροπές κυρίως για την πρώην γιατί ήταν βιβλιοφαγος. Τώρα θα ήθελα μασημένη τροφή για τους ελάχιστες φορές που το χρειάζομαι.

    Παλιά έκανε επίσης και ανάγνωση site μεσω ενός read later integration που είχαν. Τότε όμως τα κινητά δεν ήταν για διάβασμα και συνδεσιμότητα ανύπαρκτη.
    Το μόνο store που δουλεύει σαν... store είναι της κάθε εταιρίας. Το kobo δεν βλέπω να έχει και καμία σπουδαία ποικιλία, το δε amazon δεν ξέρω αν έχει και καθόλου. Οπότε αναγκαστικά πας σε τρίτο όπου κάνεις την αγορά μέσω browser. Αν θέλεις να αποφύγεις τις μετατροπές τότε το kobo είναι σαφώς καλύτερη επιλογή καθώς διαβάζει epub χωρίς πρόβλημα. Αν μπεις μάλιστα με τον ενσωματωμένο browser τα κάνεις όλα μέσω της συσκευής και το κατεβάζεις κατευθείαν και είναι έτοιμο προς διάβασμα. Σε kindle, αν δεν κάνω λάθος και δεν έχουν αλλάξει πλέον τα πράγματα, θες απαραίτητα mobi που δεν είναι διαθέσιμο σε όλα τα eshop.

    Για ανάγνωση ιστοσελίδων εννοείς το pocket που το έχει αγοράσει η mozilla εδώ και χρόνια. Δεν λειτουργεί πλέον;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο store που δουλεύει σαν... store είναι της κάθε εταιρίας. Το kobo δεν βλέπω να έχει και καμία σπουδαία ποικιλία, το δε amazon δεν ξέρω αν έχει και καθόλου. Οπότε αναγκαστικά πας σε τρίτο όπου κάνεις την αγορά μέσω browser. Αν θέλεις να αποφύγεις τις μετατροπές τότε το kobo είναι σαφώς καλύτερη επιλογή καθώς διαβάζει epub χωρίς πρόβλημα. Αν μπεις μάλιστα με τον ενσωματωμένο browser τα κάνεις όλα μέσω της συσκευής και το κατεβάζεις κατευθείαν και είναι έτοιμο προς διάβασμα. Σε kindle, αν δεν κάνω λάθος και δεν έχουν αλλάξει πλέον τα πράγματα, θες απαραίτητα mobi που δεν είναι διαθέσιμο σε όλα τα eshop.

    Για ανάγνωση ιστοσελίδων εννοείς το pocket που το έχει αγοράσει η mozilla εδώ και χρόνια. Δεν λειτουργεί πλέον;
    Ναι αυτό. Είχα ξεχάσει το όνομα του.

    Kobo τότε.

    Αναρωτιέμαι όμως τί δεν βρίσκεις και χρειάζεσαι 3rd party store; Εγώ στα αγγλικά πάντα βρίσκω ότι με ενδιαφέρει. Επίσης βάζεις financial info για αγορές στο browser του kobo; Δεν είναι λίγο πολύ αισιόδοξο;

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό. Είχα ξεχάσει το όνομα του.

    Kobo τότε.

    Αναρωτιέμαι όμως τί δεν βρίσκεις και χρειάζεσαι 3rd party store; Εγώ στα αγγλικά πάντα βρίσκω ότι με ενδιαφέρει. Επίσης βάζεις financial info για αγορές στο browser του kobo; Δεν είναι λίγο πολύ αισιόδοξο;
    Σε Αγγλικά ναι, σε ελληνικά δεν υπάρχει υλικό (νόμιζα η ερώτηση ήταν για τέτοιο περιεχόμενο), αν και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Έχω πολλά παλιά κλασσικά να διαβάσω στην βιβλιοθήκη. Κατά βάση στα αγγλικά διαβάζω έτσι και αλλιώς.

    Όσον αφορα τα στοιχεία, όχι δεν θα έβαζα μάλλον. Αλλά φαντάζομαι μπορείς να κάνεις την αγορά από το κινητό και μετά να μπεις και να το κατεβάσεις από το ereader.

    Και για να μην σε πάρω στον λαιμό μου βλέπω πως στα drm protected το επίσημο site δείχνει άλλη διαδικασία. Οπότε επειδή τα περισσότερα που αγοράζει κάποιος έρχονται με προστασία ίσως να μην γίνεται να τα κατεβάσεις κατευθείαν όπως τα unprotected (που έχω δοκιμάσει πολλές φορές).

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Αγγλικά ναι, σε ελληνικά δεν υπάρχει υλικό (νόμιζα η ερώτηση ήταν για τέτοιο περιεχόμενο), αν και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Έχω πολλά παλιά κλασσικά να διαβάσω στην βιβλιοθήκη. Κατά βάση στα αγγλικά διαβάζω έτσι και αλλιώς.

    Όσον αφορα τα στοιχεία, όχι δεν θα έβαζα μάλλον. Αλλά φαντάζομαι μπορείς να κάνεις την αγορά από το κινητό και μετά να μπεις και να το κατεβάσεις από το ereader.

    Και για να μην σε πάρω στον λαιμό μου βλέπω πως στα drm protected το επίσημο site δείχνει άλλη διαδικασία. Οπότε επειδή τα περισσότερα που αγοράζει κάποιος έρχονται με προστασία ίσως να μην γίνεται να τα κατεβάσεις κατευθείαν όπως τα unprotected (που έχω δοκιμάσει πολλές φορές).
    Σωστά κατάλαβες αλλά ίσως μετά εγώ κατάλαβα λάθος.

    Η ερώτηση ήταν στα πλαίσια "και για ελληνικά" και την κατάλαβες σωστά. Αλλά εγώ αρχικά ρώτησα για υποστήριξη από τι επίσημο store και νόμιζα ότι η απάντηση σου ήταν γενικά για όλα. My bad

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας