Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2021
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΥΚΑ
    Router
    ZXHN H267A
    Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής θέμα:

    Είμαι στη vodafone σε γραμμή ADSL έως 24MBps χωρίς δέσμευση συμβολαίου. (Ο χρόνος δέσμευσης έχει περάσει).
    Στις 28/5 έκανα τηλεφωνικά αίτηση αναβάθμισης γραμμής σε VDSL στην vodafone.
    Τις επόμενες ημέρες από την αίτηση, παρέλαβα το νέο router από την vodafone. Μετά από λίγες ημέρες ειδοποιήθηκα τηλεφωνικά από τη vodafone πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου στην περιοχή μου (κατοικώ στα Πεύκα Θεσσαλονίκης) και πως η αίτηση μου μπαίνει σε αναμονή που μπορεί να πάρει έως και 3 μήνες.
    Με επικοινωνία μου με τη cosmote μου είπαν πως υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl στη διεύθυνσή μου.
    Μετά από αυτό και θέλοντας να πάω στη cosmote, επικοινώνησα με το τμήμα υποστήριξης της vodafone δηλώνοντας την επιθυμία μου να ακυρώσω το αίτημα αναβάθμισης γραμμής σε vdsl και να επιστρέψω το router.
    Η επικοινωνία έγινε μέσω chat και είναι καταγεγραμμένη στο email μου. Σύμφωνα με αυτή, μου λένε πως θα ειδοποιηθεί το τμήμα ακυρώσεων της vodafone και εντός 2 ημερών θα επικοινωνήσει μαζί μου. Βλέποντας τις ημέρες να περνούν και να μην υπάρχει επικοινωνία, τηλεφωνώ στο τμήμα υποστήριξης πάλι όπου μου λένε τώρα πως το αίτημά μου για τεχνικούς λόγους δεν γίνεται να ακυρωθεί, δίχως να γνωρίζουν πότε θα είναι δυνατή η αναβάθμιση της γραμμής.
    Η ερώτησή μου προς το φόρουμ είναι: Ενώ είμαι χωρίς συμβόλαιο στη vodafone, δεσμεύομαι από την αίτηση αναβάθμισης ώστε να μην πάω σε άλλο πάροχο, ή όχι;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Από τη στιγμή που έχει υπογραφει, είσαι δεσμευμένος. Μπορείς να αποδεσμευτείς μόνο αν η εταιρία παραδεχθεί ότι δεν μπορεί να σου προσφέρει υπηρεσία και σου ακυρώσει το συμβόλαιο, ή αν περάσει ένα χρονικό διάστημα (2 μήνες αν δεν κάνω λάθος) και η αίτηση ακυρωθεί μόνη της.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2021
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΥΚΑ
    Router
    ZXHN H267A
    Ευχαριστώ, μα δεν έχω συμβόλαιο....μόνο το αίτημα αναβάθμισης υπάρχει. Μάλλον εννοείς να ακυρώσει το αίτημα.
    Μάλιστα το αίτημα έγινε αφού έλεγξα τη διαθεσιμότητα vdsl από το site της vodafone. Εκεί μου έλεγε (και λέει ακόμα) πως υπάρχει διαθεσιμότητα...
    Αυτό που είναι πέραν λογικής για μένα είναι το πώς υπάρχει δέσμευση, τη στιγμή που δεν υπάρχει ενεργό συμβόλαιο και η αναβάθμιση δεν είναι δυνατό να υλοποιηθεί από τη vodafone για ένα διάστημα που κοντεύει τους 2 μήνες.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.339
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Γιατί δεν προχωράς απλά την αίτηση στον ΟΤΕ;

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το αίτημα αναβάθμισης είναι συμβόλαιο. Άπαξ και το υπογράψεις, πρέπει ή να το ακυρώσεις μέσα στις πρώτες 14 μέρες (εκτός αν η σύμβαση υπογράφηκε σε κατάστημα) ή να περιμένεις την εταιρία να το ακυρώσει.

    Το ίδιο γίνεται και με τις αιτήσεις φορητότητας. Ακόμα και να μην προλάβει να ενεργοποιηθεί η σύνδεση, θα πρέπει να πληρώσεις το τέλος πρόωρης διακοπής.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2021
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΥΚΑ
    Router
    ZXHN H267A
    Ευχαριστώ, εφόσον είναι συμβόλαιο με δεσμεύει.
    Η "υπογραφή" έγινε με κλικ σε σύνδεσμο που μου στάλθηκε με sms στο κινητό, όχι με φυσική παρουσία σε κάποιο κατάστημα.
    Επειδή έχουν περάσει 14 ημέρες θα περιμένω όπως λέτε την εταιρεία είτε να το ακυρώσει είτε να ενεργοποιήσει τη σύνδεση.
    Στον ΟΤΕ έκανα αίτηση τηλεφωνικά την Παρασκευή (δεν τα γνώριζα αυτά), δίνοντας τα στοιχεία μου προφορικά και χωρίς να στείλω υπογεγραμμένη την αίτηση φορητότητας στο ΟΤΕ BOV. Αντιθέτως τους έστειλα με email αίτημα ακύρωσης της αίτησης. Μου απαντήσανε ρωτώντας τον αριθμό για τον οποίο επιθυμώ τη ματαίωση.
    Ελπίζω η ιστορία να έχει αίσιο τέλος.
    Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκρισή σας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας