Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Περιγράφω κάτι που σε μένα φαίνεται περιέργο ως ανεξήγητο κι αν μπορεί κάποιος να με φωτίσει τον ευχαριστώ. Ο ηλεκτρολόγος δεν με φώτισε πάντως...

    Μετακόμισα σε διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας και ειδοποίησα την cosmote να στείλει τεχνικό για τη μεικτονόμηση. Μου έκοψαν την παλιά σύνδεση (από την οποία είχα ακόμα wifi) 1-2 μέρες πριν έρθει ο τεχνικός και ένα ωραίο πρωί ήρθε κι αυτός. Έκανε τη μεικτονόμηση (εγώ έλειπα εκείνη τη στιγμή) και όταν γύρισα στο σπίτι η σύζυγος μιλούσε στο σταθερό και το ιντερνετ λειτουργούσε. Μου είπε ότι το 2ο τηλέφωνο δεν δούλευε κι ο τεχνικός της είπε ότι αν δεν δουλέψει να αλλάξει τη σύνδεση σε ένα πολύπριζο που υπάρχει και διανέμει δίκτυο και τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι. Η σύνδεση του ρούτερ έγινε πάνω σ'αυτό.

    Δοκίμασα να βάλω το τηλέφωνο σε μία από τις πρίζες του σαλονιού και εκείνη τη στιγμή το ιντερνετ και το τηλέφωνο διακόπηκαν. Το ρουτερ δεν συγχρόνιζε πλέον και παρ'ό,τι δοκίμασα και την εναλλακτική σύνδεση που είχε προτείνει ο τεχνικός εξακολουθούσε να μην συγχρονίζει (δεν άναβε καν το λαμπάκι του dsl). Ο τεχνικός επανήλθε και μας είπε ότι δεν φαίνεται να έρχεται σήμα από τον κατανεμητή προς το διαμέρισμα και ότι πρέπει να ελέγξω την εσωτερική καλωδίωση με ηλεκτρολόγο. Ο προηγούμενος ένοικος (και ιδιοκτήτης) μου είπε ότι όλα λειτουργούσαν μια χαρά όσο έμενε κι έτσι είχα κάποια υποψία ότι κάτι δεν πάει καλά...

    Κάλεσα ηλεκτρολόγο, που αρχικά κι αυτός δεν έβλεπε σήμα. Μετά αφού τσέκαρε τα καλώδια στις πρίζες (δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι) διαπίστωσε ότι η μεικτονόμηση έπρεπε να γίνει σε άλλη θέση της ρεγκλέτας όπου μου έδειξε κι εμένα ότι εμφανίζεται η τάση από τη γεννήτρια (παρ'ό,τι το ηχητικό σήμα ακουγόταν σε περισσότερες θέσεις). Αφού έκανε τη σύνδεση παρακάμπτοντας τη ρεγκλέτα (μου είπε ότι είναι λίγο μαύρες οι ενώσεις και ίσως να έχω πρόβλημα στο μέλλον) και συνδέοντας απεύθείας τα καλώδια, το τηλέφωνο και το ίντερνετ λειτουργούσαν κανονικά. Λειτουργούσαν όμως μόνο η κεντρική πρίζα και μία ακόμη (αυτή από την οποία μέσω του πολύπριζου γίνεται η διανομή προς τα άλλα δωμάτια). Σε κάθε προσπάθεια να συνδέσω 2ο τηλέφωνο αλλού, χανόταν η σύνδεση dsl.

    Η ερμηνεία που μου έδωσε για το γεγονός ότι λειτούργησε με τον τεχνικό του ΟΤΕ είναι ότι πιθανόν να είχε μείνει ενεργή η παλιά γραμμή (του προηγούμενου ενοίκου). Αυτό μου φάνηκε πολύ περίεργο μεταξύ άλλων γιατί δοκίμασα να συνδέσω το ρουτερ μου πριν έρθει ο τεχνικός και δεν φαινόταν σήμα dsl - θυμόμουν από παλιά ότι αν είχες ενεργή σύνδεση, μπορούσες να συνδεθείς από οπουδήποτε υπήρχε δίκτυο της ίδιας εταιρείας κι ας μην ήσουν στο χώρο σου. Κάποια καλύτερη ερμηνεία δεν μπόρεσε να μου δώσει.

    Οι απορίες μου είναι οι εξής:
    (1) αν αλλάξουμε θέση στα καλώδια στις πρίζες, μπορεί να αλλάξει η θέση που συνδέεται το διαμέρισμα στη ρεγκλέτα; Το ρωτώ επειδή υποψιάζομαι ότι πείραξε τα καλώδια της πρίζας (δεν το είδα γιατί παράλληλα έπρεπε να μιλήσω στο κινητό κτλ) γιατί μεταξύ άλλων είδα ότι αφαίρεσε τα καλώδια από τις θέσεις 1 και 4 και κράτησε μόνο τα καλώδια από τις θέσεις 2 και 3 (αρχικά και τα 4 καλώδια ήταν συνδεδεμένα). Επίσης γιατί ο τεχνικός του ΟΤΕ έκανε τη σύνδεση σε μία πρίζα του πολύπριζου κι αυτός στην άλλη πρίζα του ίδιου πολύπριζου.
    (2) πως εξηγείται η απώλεια του dsl όταν μπαίνει τηλέφωνο σε άλλη πρίζα του διαμερίσματος εκτός της κεντρικής και της πρίζας του πολύπριζου.
    (3) τα χρώματα και οι θέσεις των καλωδίων πρέπει να συμπίπτουν σε ολες τις πρίζες του διαμερίσματος; (δεν συμπίπτουν παντού)

    Να σημειώσω ότι στο άλλο διαμέρισμα που έχει ακριβώς την ίδια εγκατάσταση και τα 2 τηλέφωνα λειτουργούσαν κανονικά χωρίς πρόβλημα ή αποσυνδέσεις με άριστο dsl (50αρι κλειδωμένο), αλλά δεν λειτουργούσε το πολύπριζο που διανέμει σήμα στα δωμάτια.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σημασία ο χρωματισμός των καλωδίων.
    Τι καλώδιο υπάρχει από τον κατανεμητή προς την κεντρική πρίζα?? ραζίμ ή UTP??
    Yπάρχει μόνο ένα ζευγάρι συνδεδεμένο στον κατανεμητή?? γιατί λες για 4 καλώδια συνδεδεμένα στην πρίζα, μήπως έχουν μπερδευτεί οι αγωγοί στον κατανεμητή και παίζει μονόπολο??
    Αν είναι UTP έχει χρησιμοποιηθεί ζευγάρι χρώματος ή τυχαίοι αγωγοί??

    Ανοίγεις την κεντρική πρίζα και βρίσκεις το ζευγάρι που πάει στον κατανεμητή, παίρνεις μια διπλή πρίζα και την συνδέεις εκεί για να δώσεις τηλεφωνική γραμμή στο υπόλοιπο σπίτι.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...48#post6812248
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σημασία ο χρωματισμός των καλωδίων.
    Τι καλώδιο υπάρχει από τον κατανεμητή προς την κεντρική πρίζα?? ραζίμ ή UTP??
    Yπάρχει μόνο ένα ζευγάρι συνδεδεμένο στον κατανεμητή?? γιατί λες για 4 καλώδια συνδεδεμένα στην πρίζα, μήπως έχουν μπερδευτεί οι αγωγοί στον κατανεμητή και παίζει μονόπολο??
    Αν είναι UTP έχει χρησιμοποιηθεί ζευγάρι χρώματος ή τυχαίοι αγωγοί??

    Ανοίγεις την κεντρική πρίζα και βρίσκεις το ζευγάρι που πάει στον κατανεμητή, παίρνεις μια διπλή πρίζα και την συνδέεις εκεί για να δώσεις τηλεφωνική γραμμή στο υπόλοιπο σπίτι.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...48#post6812248
    Απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι UTP (4 ζεύγη καλωδίων). Οι πρίζες είναι όλες διπλές (2 υποδοχές, αν εννοούμε αυτό). Σε κάθε υποδοχή (θηλυκό) συνδέονται 4 καλώδια. Απ'ό,τι ξέρω τα 2 και 3 είναι αυτά που φέρουν το σήμα. Δεν ξέρω τι σημαίνει μονόπολο... Επίσης δεν ξέρω σε τι αναφέρεται το ζευγάρι χρώματος. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_9706.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  252,2 KB 
ID: 229155
    Αυτή είναι η κεντρική πρίζα. αν βοηθάει η εικόνα. Το ρούτερ δεν το έχω σ'αυτή. Το έχω σε μια άλλη που είναι πάνω στο πολύπριζο που προανέφερα (είναι πιο βολική η θέση της). Το 1ο τηλέφωνο, που συνδέεται στην πρίζα του ρούτερ δουλεύει κανονικά. Το 2ο τηλέφωνο δουλεύει μόνο όταν συνδεθεί στην κεντρική πρίζα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το UTP έχει ζευγάρια χρωμάτων(π.χ. μπλέ-μπλέ/άσπρο) που δεν κάνει να τα μπερδεύουμε.
    Το ζευγάρι του μπλέ είναι σωστά συνδεδεμένο στην πρίζα, το άλλο πάει και αυτό στον κατανεμητή??
    Το μονόπολο είναι να λειτουργεί η γραμμή με έναν αγωγό συνδεδεμένο και ο άλλος να είναι κάπου γειωμένος/βραχυκυκλωμένος.

    Κάνεις ότι είπαμε πιο πάνω για να έχεις σωστή εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το UTP έχει ζευγάρια χρωμάτων(π.χ. μπλέ-μπλέ/άσπρο) που δεν κάνει να τα μπερδεύουμε.
    Το ζευγάρι του μπλέ είναι σωστά συνδεδεμένο στην πρίζα, το άλλο πάει και αυτό στον κατανεμητή??
    Το μονόπολο είναι να λειτουργεί η γραμμή με έναν αγωγό συνδεδεμένο και ο άλλος να είναι κάπου γειωμένος/βραχυκυκλωμένος.

    Κάνεις ότι είπαμε πιο πάνω για να έχεις σωστή εγκατάσταση.
    Ok, στην περίπτωσή μου το σήμα φαίνεται να έρχεται από το πράσινο ζεύγος. Αν λοιπόν εφαρμόζοντας τη σύνδεση της περίπτωσης 2, που αναφέρεται ως πιο σωστή και λειτουργεί με το 1 τηλέφωνο, προσπαθήσω να συνδέσω 2ο τηλέφωνο σε άλλη πρίζα αμέσως χάνεται το dsl και το τηλέφωνο το 2ο δεν λειτουργεί. Η λειτουργία του 1ου τηλεφώνου και του dsl επανέρχεται μόλις αποσυνδέσω το 2ο τηλέφωνο και ξανασυγχρονίσει. Τσέκαρα τα καλώδια του μπλε ζεύγους και δεν είναι συνδεδεμένα όλα στις ίδιες θέσεις σε όλες τις πρίζες. Δοκίμασα να τα βάλω στις ίδιες (θέση 2 το μπλε-ασπρο και θέση 3 το μπλε) και πάλι δεν δουλεύει. Επίσης σε μία από τις πρίζες καταλήγει και 2ο καλώδιο UTP, που συνδέονται μαζί (δηλαδή 2 μπλε στην ίδια θέση, 2 πράσινα στην ίδια θέση κ.ο.κ.). Βγαίνει συμπέρασμα; Από περιέργεια, αφού η σύνδεση 1 δημιουργεί προβλήματα γιατί την προτείνει η cosmote;

    Παρατήρησα τώρα μόλις ότι η πρίζα στην οποία ήθελα να βάλω το 2ο τηλέφωνο έχει 3 καλώδια UTP, τα οποία συνδέονται όλα μεταξύ τους. Όταν τα πιάνω με το χέρι να τα δω το dsl πάλι χάνεται (κι επανέρχεται όταν τα αφήσω). Έχεις καμμία ιδέα τι παίζει; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_9710.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  231,9 KB 
ID: 229160
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_9711.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  230,1 KB 
ID: 229161

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εγκλημα με utp.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pzogr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok, στην περίπτωσή μου το σήμα φαίνεται να έρχεται από το πράσινο ζεύγος. Αν λοιπόν εφαρμόζοντας τη σύνδεση της περίπτωσης 2, που αναφέρεται ως πιο σωστή και λειτουργεί με το 1 τηλέφωνο, προσπαθήσω να συνδέσω 2ο τηλέφωνο σε άλλη πρίζα αμέσως χάνεται το dsl και το τηλέφωνο το 2ο δεν λειτουργεί. Η λειτουργία του 1ου τηλεφώνου και του dsl επανέρχεται μόλις αποσυνδέσω το 2ο τηλέφωνο και ξανασυγχρονίσει. Τσέκαρα τα καλώδια του μπλε ζεύγους και δεν είναι συνδεδεμένα όλα στις ίδιες θέσεις σε όλες τις πρίζες. Δοκίμασα να τα βάλω στις ίδιες (θέση 2 το μπλε-ασπρο και θέση 3 το μπλε) και πάλι δεν δουλεύει. Επίσης σε μία από τις πρίζες καταλήγει και 2ο καλώδιο UTP, που συνδέονται μαζί (δηλαδή 2 μπλε στην ίδια θέση, 2 πράσινα στην ίδια θέση κ.ο.κ.). Βγαίνει συμπέρασμα; Από περιέργεια, αφού η σύνδεση 1 δημιουργεί προβλήματα γιατί την προτείνει η cosmote;

    Παρατήρησα τώρα μόλις ότι η πρίζα στην οποία ήθελα να βάλω το 2ο τηλέφωνο έχει 3 καλώδια UTP, τα οποία συνδέονται όλα μεταξύ τους. Όταν τα πιάνω με το χέρι να τα δω το dsl πάλι χάνεται (κι επανέρχεται όταν τα αφήσω). Έχεις καμμία ιδέα τι παίζει; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_9710.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  231,9 KB 
ID: 229160
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_9711.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  230,1 KB 
ID: 229161
    Κάνεις τον διαχωρισμό των γραμμών ή τζάμπα τα λέμε??
    Άσε τι προτείνει ο ΟΤΕ και γιατί το προτείνει, το αναφέρω μέσα στο Link.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το έκανα, αλλά εξακολουθεί να δουλεύει μόνο σε μία πρίζα. Η πρίζα της προηγούμενης φωτογραφίας (αυτή με τα 3 utp) αρνείται να συνεργαστεί όπως κι αν τοποθετήσω τα καλώδια (μπλε στη 2 ή στην 3 και μπλε-ασπρο αντίστροφα). Καμμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι το 3ο καλώδιο utp;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται έτσι δουλειά,
    αποσυνδέεις όλα τα καλώδια και ζευγάρια και τα έχεις στον αέρα,
    βρίσκεις πρώτα το ζευγάρι που έρχεται από τον κατανεμητή, το μαρκάρεις, είπαμε θα είναι ζευγάρι χρώματος,
    βρίσκεις μετά από πρίζα σε πρίζα ένα ζευγάρι(πάλι χρώματος) που θα έχεις για τα τηλέφωνα,
    Συνδέεις τα ζευγάρια του τηλεφώνου σε όλες τις πρίζες και ελέγχεις με το πολύμετρο(συνέχεια-βραχυκύκλωμα) αν είναι εντάξει από την πρώτη πρίζα(διπλή) μέχρι την τελευταία,
    συνδέεις την διπλή πρίζα, κάνεις έναν τελευταίο έλεγχο και συνδέεις συσκευές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ο έλεγχος με το πολύμετρο γίνεται στα ζευγάρια χρώματος πχ μπλε και άσπρο μπλε;

    Μάλλον θα χρειαστώ και 3ο τεχνικό, με την ελπίδα πάντα...

    Μια τελευταία ερώτηση γιατί πιστεύω ότι ο 2ος ηλεκτρολόγος έκανε κάποια πράγματα, που δεν έπρεπε.
    Στον κατανεμητή της πολυκατοικίας κατεβαίνουν και το μπλε ζεύγος και το πράσινο ζεύγος φαντάζομαι. Αυτά συνδέονται στην ίδια θέση της ρεγκλέτας ή έχει το καθένα δική του θέση; Ο 2ος τεχνικός μου έκανε τη σύνδεση στο πράσινο ζεύγος και μου είπε ότι ο τεχνικός της cosmote τα έβαλε σε λάθος θέση στον κατανεμητή και μου έδειξε ότι ρεύμα από τη γεννήτρια εντόπιζε στη θέση 1 της ρεγκλέτας ενώ ο cosmote τα είχε στη θέση 3. Όμως ο cosmote έκανε τη σύνδεση με το μπλε ζεύγος!

    Το ρωτάω γιατί όσο μαθαίνω πως δουλεύει το πράγμα τόσο αρχίζω να πιστεύω ότι είναι όντως πρόβλημα της εγκατάστασης και συμβαίνει ο 2ος τεχνικός να έχει έρθει εκ μέρους του ιδιοκτήτη (που μάλλον δεν θέλει να εμπλακεί), οπότε υποψιάζομαι μήπως δεν μου τα είπε και πολύ καλά.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εννοείται ότι ο έλεγχος γίνεται μεταξύ των αγωγών ενός ζευγαριού, αυτού που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.

    Το κάθε ζευγάρι πάει σε χωριστή θέση στην οριολωρίδα. Υποτίθεται ότι είναι αν θέλεις να έχεις δύο ανεξάρτητες γραμμές.
    Δεν υπάρχει λόγος το δεύτερο ζευγάρι που δεν χρησιμοποιείται να είναι πάνω στην οριολωρίδα και να γίνονται λάθη, βγάλτο στον αέρα και απλά μάζεψε το στην άκρη και μόνωσε το.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας