Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα ήδη e-pass της Αττικής Οδού και Fast Pass της Νέας Οδού, πολύ πριν την εισαγωγή του GRITS τον περασμένο Νοέμβριο. Είναι και τα δύο στη θήκη της κοσνσόλας στο αυτοκίνητο, και βγάζω κατά περίπτωση όποιο θέλω να χρησιμοποιήσω (δεδομένου ότι είμαι περιστασιακός χρήστης, και τα δύο είχαν ήδη υπόλοιπο). Στη Αττική Οδό όλα καλά, στη Νέα Οδό όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο, ενώ βγάζω και κρατάω στο τζάμι το fast pass όπως έκανα πάντα, μου χρεώνει το e-pass της Αττικής Οδού που είναι στην κονσόλα!
    Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον το fast pass θα έχει ισχυρότερο σήμα και ο πομπός πιάνει αυτό ακόμα και αν δεν είναι σε εμφανές σημείο. Ερώτηση : αυτά όλα έχουν να φανταστώ μπαταρία μέσα? Εγώ έχω το e pass της Εγνατίας Οδού αλλά δεν βλέπω σε εμφανές σημείο κάτι που να μπορεί να ανοιχτεί-ξεβιδωθεί για να αλλαχτεί μπαταρία. Ούτε οδηγίες αντικατάστασης μπαταρίας βρήκα ούτε τίποτα.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η προφανής εξήγηση είναι αυτή που λες, αλλά είναι περίεργο γιατί κανονικά πρέπει ο πομποδέκτης να είναι ψηλά στο τζάμι και όχι κάπου χωμένος για να πιάσει. Ρωτάω βασικά για να καταλάβω αν συμβαίνει και σε άλλους (άρα προβληματικό σύστημα Νέας Οδού -πάντα ήταν, έχω την αίσθηση) ή έχω πέσει σε ελαττωματικό / αναίσθητο fast pass ειδικά εγώ.
    Οσο για το άλλο, ναι, έχουν μπαταρία, αλλά δεν είναι σχεδιασμένα για να αλλάζεται, γιατί κρατάει πολλά χρόνια (το πρώτο e-pass μου κράτησε τουλάχιστον δέκα χρόνια), οπότε το αλλάζουν ολόκληρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προφανής εξήγηση είναι αυτή που λες, αλλά είναι περίεργο γιατί κανονικά πρέπει ο πομποδέκτης να είναι ψηλά στο τζάμι και όχι κάπου χωμένος για να πιάσει. Ρωτάω βασικά για να καταλάβω αν συμβαίνει και σε άλλους (άρα προβληματικό σύστημα Νέας Οδού -πάντα ήταν, έχω την αίσθηση) ή έχω πέσει σε ελαττωματικό / αναίσθητο fast pass ειδικά εγώ.
    Οσο για το άλλο, ναι, έχουν μπαταρία, αλλά δεν είναι σχεδιασμένα για να αλλάζεται, γιατί κρατάει πολλά χρόνια (το πρώτο e-pass μου κράτησε τουλάχιστον δέκα χρόνια), οπότε το αλλάζουν ολόκληρο.
    Δεν έχω εμπειρία από αυτά τα μαραφέτισ, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά για το υπογραμμισμένο:
    ακόμα κι αν το μηχανάκι δεν είναι ελαττωματικό, και τελικά καταφέρει να μιλήσει με τον εξοπλισμό στην πύλη, το άλλο το κρυμμένο θα μιλήσει κι εκείνο, οπότε θα πας σε διπλή χρέωση (από μία σε κάθε μηχανάκι);
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω εμπειρία από αυτά τα μαραφέτισ, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά για το υπογραμμισμένο:
    ακόμα κι αν το μηχανάκι δεν είναι ελαττωματικό, και τελικά καταφέρει να μιλήσει με τον εξοπλισμό στην πύλη, το άλλο το κρυμμένο θα μιλήσει κι εκείνο, οπότε θα πας σε διπλή χρέωση (από μία σε κάθε μηχανάκι);
    Όχι, δεν πέφτει διπλή χρέωση, ήταν το πρώτο πράγμα που τσέκαρα! Προφανώς υπάρχει δικλείδα ασφαλείας στο σύστημα που το αποτρέπει.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Οκ, ενθαρρυντικό το ότι δεν υπάρχει διπλή χρέωση.

    Επίσης, εφόσον το άλλο (το "κρυμμένο") μηχανάκι μιλάει με τον εξοπλισμό, αυτό σημαίνει ότι είναι συμβατό. Δε γίνεται να χρησιμοποιείς μόνο αυτό και στους δύο δρόμους;
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, εφόσον το άλλο (το "κρυμμένο") μηχανάκι μιλάει με τον εξοπλισμό, αυτό σημαίνει ότι είναι συμβατό. Δε γίνεται να χρησιμοποιείς μόνο αυτό και στους δύο δρόμους;
    Ασφαλώς και είναι συμβατό, διαφορετικά η διαλειτουργικότητα δεν θα ήταν εφικτή!
    Υπάρχουν όμως δύο λόγοι για τους οποίους πρέπει να μπορεί κανείς να επιλέξει ποιός πομποδέκτης θα χρεωθεί,
    (α) έχω υπόλοιπο και στο fast pass, αν δεν μπορώ να το χρεώσω θα το χάσω, και
    (β) η χρήση συμβατού πομποδέκτη σε άλλο αυτοκινητόδρομο επιφέρει χρεώσεις στην ονομαστική τιμή διέλευσης, και τυχόν έκπτωση προγράμματος χάνεται

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Κατανοητό. Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις.
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ήδη e-pass της Αττικής Οδού και Fast Pass της Νέας Οδού, πολύ πριν την εισαγωγή του GRITS τον περασμένο Νοέμβριο. Είναι και τα δύο στη θήκη της κοσνσόλας στο αυτοκίνητο, και βγάζω κατά περίπτωση όποιο θέλω να χρησιμοποιήσω (δεδομένου ότι είμαι περιστασιακός χρήστης, και τα δύο είχαν ήδη υπόλοιπο). Στη Αττική Οδό όλα καλά, στη Νέα Οδό όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο, ενώ βγάζω και κρατάω στο τζάμι το fast pass όπως έκανα πάντα, μου χρεώνει το e-pass της Αττικής Οδού που είναι στην κονσόλα!
    Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;
    Από τον αυτοκινητόδρομο αιγαίου μου είχαν δώσει μαζί με τον πομποδέκτη και ένα σακουλάκι με zip σαν αυτά που έχουν μέσα τους σκληρούς δίσκους και τις μνήμες για αυτό το σκοπό.
    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι επειδή δεν έχω 2ο πομποδέκτη.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον αυτοκινητόδρομο αιγαίου μου είχαν δώσει μαζί με τον πομποδέκτη και ένα σακουλάκι με zip σαν αυτά που έχουν μέσα τους σκληρούς δίσκους και τις μνήμες για αυτό το σκοπό.
    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι επειδή δεν έχω 2ο πομποδέκτη.
    Κι εγώ σκεφτόμουν, στην ίδια λογική, να το/τα κλείσω σε μεταλλικό κουτί (θωράκιση / κλωβός Faraday) και να βγάζω όποιο θέλω να χρησιμοποιήσω. Παραπάνω μανούρα είναι, αλλά δεν βλέπω να τη γλυτώνω, τουλάχιστον μέχρι να ξεφορτώσω το fast pass και να το αφήσω σε κανένα συρτάρι στο σπίτι.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ σκεφτόμουν, στην ίδια λογική, να το/τα κλείσω σε μεταλλικό κουτί (θωράκιση / κλωβός Faraday) και να βγάζω όποιο θέλω να χρησιμοποιήσω. Παραπάνω μανούρα είναι, αλλά δεν βλέπω να τη γλυτώνω, τουλάχιστον μέχρι να ξεφορτώσω το fast pass και να το αφήσω σε κανένα συρτάρι στο σπίτι.
    Δοκίμασε με αντιστατικό σακουλάκι σκληρού δίσκου, έμοιαζε πολύ αυτό που μου δώσανε.

    - - - Updated - - -

    ή και ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο μπορεί να σε βοηθήσει.

    - - - Updated - - -

    Επίσης το μόνο σύστημα που δεν ήταν συμβατό με τα υπόλοιπα πριν την διαλειτουργικότητα ήταν αυτό της Νέας Οδού. Μήπως αλλάξανε πομποδέκτες στους πελάτες τους και για κάποιο λόγο δεν σε βρήκαν - δεν σε ενημέρωσαν και έχεις μείνει με τον παλιό;

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μόνο σύστημα που δεν ήταν συμβατό με τα υπόλοιπα πριν την διαλειτουργικότητα ήταν αυτό της Νέας Οδού. Μήπως αλλάξανε πομποδέκτες στους πελάτες τους και για κάποιο λόγο δεν σε βρήκαν - δεν σε ενημέρωσαν και έχεις μείνει με τον παλιό;
    Δεν το πιστεύω, έχει καταγράψει πέντε-έξι δελεύσεις μέσα στο 2021, με τελευταία τον Ιούνιο.
    Επίσης, σχετικά με την επικοινωνία, μια χαρά το χρησιμοποιούν το e-mail μου για άλλου είδους επικοινωνίες, οπότε...

    Τώρα που το σκέφτομαι, αν όντως ήταν ασύμβατα τα συστήματά τους με της ΑΟ σε επίπεδο hardware/μπάντας, όπως λες, τότε λογικά πρόσθεσαν κεραίες γι'αυτά. Τα δικά τους ήταν ανέκαθεν ψιλοαναίσθητα, οπότε αν τα νέα / συμβατά με ΑΟ είναι πιο σόι, αυτή είναι η πηγή του προβλήματος.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το σκέφτομαι, αν όντως ήταν ασύμβατα τα συστήματά τους με της ΑΟ σε επίπεδο hardware/μπάντας, όπως λες, τότε λογικά πρόσθεσαν κεραίες γι'αυτά. Τα δικά τους ήταν ανέκαθεν ψιλοαναίσθητα, οπότε αν τα νέα / συμβατά με ΑΟ είναι πιο σόι, αυτή είναι η πηγή του προβλήματος.
    Εγώ κατέβαινα κανονικά από Θεσσαλονίκη με το e-way (Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου) μέχρι πριν την Λαμία, στη συνέχεια πλήρωνα μετρητά στο υπόλοιπο της εθνικής οδού και στην αττική οδό συνέχιζα κανονικά με το e-way. Επίσης πριν πολλά χρόνια είχα περάσει και από την Γέφυρα του Ριου με το e-way κανονικά.

    Δοκίμασε το αλουμινόχαρτο, φτιάξε έναν πρόχειρο φάκελο από αλουμινόχαρτο και βάλτο εκεί όταν ξαναπεράσεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Είστε ο ορισμός του tin foil hat ρε σεις!


  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κατέβαινα κανονικά από Θεσσαλονίκη με το e-way (Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου) μέχρι πριν την Λαμία, στη συνέχεια πλήρωνα μετρητά στο υπόλοιπο της εθνικής οδού και στην αττική οδό συνέχιζα κανονικά με το e-way. Επίσης πριν πολλά χρόνια είχα περάσει και από την Γέφυρα του Ριου με το e-way κανονικά.
    ΟΚ, αυτό συνάδει με τα περί (α)συμβατότητας που προανέφερες, και επομένως ενισχύει την πιθανότητα της εξήγησης στο προηγούμενο post μου.
    Δοκίμασε το αλουμινόχαρτο, φτιάξε έναν πρόχειρο φάκελο από αλουμινόχαρτο και βάλτο εκεί όταν ξαναπεράσεις.
    Έχω καλύτερο, μεταλλικό κουτάκι που ανοιγοκλείνει. Αυτό θα δοκιμάσω με πρώτη ευκαιρία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είστε ο ορισμός του tin foil hat ρε σεις!

    Μπα, άλλος συμφορουμίτης το είχε κατοχυρώσει από πολλών ετών, το είχε και στο avatar του (καιρό έχω να το δω, btw)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας