Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως, σε καταστήματα που μου τα "μασάνε" όταν ρωτάω για πληρωμή με κάρτα, απλώς ρίχνω άκυρο και δεν ξαναπατάω.

    Και δυστυχώς, στην Ελλάδα είναι πολλά τέτοια μαγαζιά.

    Δεν με ενδιαφέρει τι θα πληρώσει ο καταστηματάρχης στην τράπεζα, ούτε αν θα μετακυλήσει την προμήθεια στην τιμή.

    Αν η τιμή ενός προϊόντος μου φαίνεται οκ, δεν θα κάτσω να σκεφτώ αν μετακύλησε το κόστος στο προϊόν, κλπ.


    Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μη με πρήζει (ναι, υπάρχουν τέτοιοι) επειδή θέλω να πληρώσω με κάρτα και το κυριότερο, να μη μου αραδιάζει φτηνές δικαιολογίες για να αποφύγει τη χρήση του POS.

    Τυπικές δικαιολογίες: "Δεν έχει σήμα το μηχανάκι (sic)", "Έχει βλάβη", "Δεν μας έχει παραδοθεί ακόμη POS, είναι εν αναμονή", κλπ, κλπ.

    Χαρακτηριστική είναι μια περίπτωση που θυμάμαι σε ένα γυράδικο στην Αμμουλιανή που είχα πάει.
    Παίρνω ένα πιτόγυρο, πληρώνω με κάρτα, όλα καλά.
    Αφού το φάω, θέλω να πάρω ένα ακόμη, πάω να πληρώσω με κάρτα και μου λέει με μάγκικο ύφος ο τύπος που ήταν και το αφεντικό προφανώς:
    "Αφού ήθελες και δεύτερο σάντουιτς, γιατί δεν μου το είπες εξαρχής να τα πληρώσεις όλα μαζί; Τώρα θα αναγκαστώ να πληρώσω διπλή προμήθεια"

    Αν το παραπάνω περιστατικό δεν είναι δείγμα θράσους και κακού επαγγελματία, τότε δεν ξέρω τι χειρότερο θα μπορούσε να μου τύχει.

    Α και μία ακόμα περίπτωση ζαχαροπλαστείου στο κέντρο της θεσσ/νίκης.

    Αποφεύγουν να δεχτούν πληρωμή μέσω κάρτας και σε ζαλίζουν να τους πληρώσεις με μετρητά και για να χτυπήσουν στο συναίσθημα, σου λένε:
    "έχουμε ρίξει τις τιμές στα γλυκά μας, δεν θα μας μείνει τίποτα (από κέρδος) αν πληρώνετε με κάρτα"

    Σοβαρα; Είμαι εγώ υπαίτιος που αυθαίρετα αποφασίζει ο μαγαζάτορας να ρίξει τις τιμές (και καλά) για να αναγκάσει τον πελάτη να πληρώνει με μετρητά;

    Φταίω εγώ που δεν τους είπα πως αποτελεί παράβαση να μου αρνηθούν πληρωμή με κάρτα, εφόσον δεν συντρέχει τεχνικός λόγος, κλπ, κλπ.

    Γενικώς, μια απογοήτευση σ'αυτή τη χώρα τέτοιοι "επαγγελματίες". Κάποιοι έχουν ξεμείνει στη δεκαετία του 90' μου φαίνεται, με τα μυαλά που κουβαλούν.
    Δεν ειναι ζήτημα δεκαετίας. Στην Ελλάδα, υπάρχει μια αρρωστημένη νοοτροπία όπου και να κοιτάξεις. Στην οικογένεια, στην δουλειά, στις υπηρεσίες στα μαγαζιά. Η αρρωστημένη νοοτροπία είναι αυτή της χειραγώγησης της ενοχής. Πολλοί κάνουν διαχωρισμό αλλά μια κοινωνία δεν είναι διαφορετική στον εργασιακό χώρο από τον προσωπικό. Όλα ξεκινάνε από την ανατροφή μας και η ελληνική οικογένεια μεγαλώνει και διδάσκει ενοχή μαζί με entitlement. Όταν μεγαλώσουμε πάμε στα επαγγέλματα και κάνουμε εκεί αυτά που μας έμαθαν. Πιστεύω, η μεγαλύτερη διαφορά αυτών που έκαναν κάποια χρόνια στο εξωτερικό είναι ότι είδαν την έλλειψη, τουλάχιστον έτσι ξεδιάντροπα, αυτής της χειραγώγησης. Ευτυχώς, η Ελλάδα έχει αλλάξει αρκετά σε κάποιο βαθμό αλλά είναι ακόμα πολύ έντονο.

    Και παρεπιπτόντως, αυτές τις βλακείες δεν τις κάνουμε τόσο στους τουρίστες. Εκεί δεν μας παίρνει, γιατί απλά δεν βγαίνει νόημα, ή πρέπει απλά να δείξουμε ένα διαφορετικό πρόσωπο.

    Για να είμαι σωστός, το φαινόμενο δεν είναι μόνο Ελληνικό. Όλη η μεσόγειος το έχει και ειδικά η ανατολική λεκάνη. Επίσης η Μέση Ανατολή. Και πολλά αφρικανικά κράτη από όσο ξέρω. Αλλά δεν με ενδιαφέρει και δεν συγκρίνω. Τα άπλυτα μας φαίνονται σε όποιον έχει μάτια και βλέπει.

    Η ηλεκτρονική πληρωμή είναι πρόοδος. Απλά τα πράγματα. Να απαιτήσεις σαν πολίτης νομοθεσία και έλεγχο των τραπεζών, και όχι να τα βάζουμε με την τεχνολογία γιατί υπάρχει πιθανή κακή χρήση. Φυσικά, εκτός ελέγχου μπορεί να καταντήσει πολύ κακό εργαλείο (χμμμ Κίνα) αλλά και άλλα πράγματα έτσι είναι, όπως πχ όπλα. Από ότι φαίνεται, η ανθρωποτητα έχει βαλθεί να αντισταθεί στα πιο χαζά όλων με θεωρίες συνωμοσίας. Και μην ξεχνάτε, καλύτερα κάτω από το βρακί της μάνας, παρά εμβόλια και μηχανάκια του διαβόλου.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με 20 και 40 ευρω τι φοβασαι να σου κλεψουνε ;
    τα δινεις , και ξεχνας οτι τα ειχες και τους λες οτι ειναι οικονομικοτεροι απο την τραπεζα .
    δεν αξιζει να διακυνδυνευσεις τιποτα για κατι τετοιο , ουτε καν να δημιουργησεις κακες σχεσεις (αν δεν ειναι του χεριου σου ) .
    εγω θα ελεγα και ευχαριστω ,και να κρατησουμε επαφες :P
    εξαλου 20-40 ευρω ειναι το 2% σε μονο 2000 ευρω εξοδα .
    ποσο συχνα να σε κλεβουνε ;

    σε τετοια λογικη δηλαδη να δινω 2% επι των εξοδων μου για μηπως χασω 40 ευρω , θα κολαγα ενα εικοσαρικο στην πλατη μου , οποιος θελει να το παρει .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #33
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    @chat1978

    Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Δυστυχώς ζω σε λάθος χώρα από άποψη νοοτροπίας, αλλά αυτά πληρώνω που δεν επεδίωξα να φύγω εξωτερικό όταν έπρεπε.
    Τώρα θα πρέπει να χαλιέμαι με την κάθε λάθος νοοτροπία και αντίληψη μέχρι να τα κακαρώσω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 20 και 40 ευρω τι φοβασαι να σου κλεψουνε ;
    τα δινεις , και ξεχνας οτι τα ειχες και τους λες οτι ειναι οικονομικοτεροι απο την τραπεζα .
    δεν αξιζει να διακυνδυνευσεις τιποτα για κατι τετοιο , ουτε καν να δημιουργησεις κακες σχεσεις (αν δεν ειναι του χεριου σου ) .
    εγω θα ελεγα και ευχαριστω ,και να κρατησουμε επαφες :P
    εξαλου 20-40 ευρω ειναι το 2% σε μονο 2000 ευρω εξοδα .
    ποσο συχνα να σε κλεβουνε ;
    Γενικώς δεν γουστάρω να με κλέβουνε, ακόμα κι 1 ευρώ να μου πάρουν, δεν θέλω να το επιτρέπω.
    Έχω πέσει θύμα κλοπής και έχω κινδυνεύσει πολλάκις. Δεν είναι κάτι σπάνιο στην πόλη που ζω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τετοια λογικη δηλαδη να δινω 2% επι των εξοδων μου για μηπως χασω 40 ευρω , θα κολαγα ενα εικοσαρικο στην πλατη μου , οποιος θελει να το παρει .
    Μα δεν είναι ο κύριος λόγος ο παραπάνω που δεν θέλω να πληρώνω με μετρητά.

    Ανέφερα τους λόγους που θέλω να πληρώνω με κάρτα. Το άυλο χρήμα είναι το μέλλον.

    Και μόνο που πλέον για να χτίσεις αφορολόγητο πρέπει να κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές, αρκεί σαν λόγος, πέραν των υπολοίπων.

    Το μόνο αρνητικό που βλέπω, είναι η απουσία privacy στο τι ξοδεύεις και που. Αλλά όλα έχουν κι ένα τίμημα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο ρευστο να κουβαλησω μαζι μου ;
    2 -3 κατοσταρικα δεν φτανουν για καθημερινοτητα ;
    δεν ειναι και το βιος καποιου .

    αν θυμαμαι καλα , τωρα καπως τελευταια, οι τραπεζες εκλεισαν και δεν επιτρεπαν να κανεις αναληψη μετα απο ενα οριο .

    το paypal δινει αξια στην συναλλαγη , με καλυψη σε πολλους τομεις της συναλλαγης , οχι μονο στην αποδοση των χρηματων . και να κραταει προμηθεια , κατι προσφερει .

    το paypal δεν διαχειριζεται τα χρηματα μου (ως καταναλωτης ) .

    - - - Updated - - -



    μπορεις να με βοηθησεις να καταλαβω ποια ασφαλεια εννοεις ;
    Θα σου στείλω το πρωί μερικά link περι ασφαλείας ηλεκτρονικών πληρωμών.
    Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει σύγκριση με το να έχεις στο χέρι σου μετρητά και να έχεις κάρτα. Το δεύτερο είναι πάρα πολύ ασφαλέστερο.

  5. #35
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Χαρακτηριστική είναι μια περίπτωση που θυμάμαι σε ένα γυράδικο στην Αμμουλιανή που είχα πάει.
    Παίρνω ένα πιτόγυρο, πληρώνω με κάρτα, όλα καλά.
    Αφού το φάω, θέλω να πάρω ένα ακόμη, πάω να πληρώσω με κάρτα και μου λέει με μάγκικο ύφος ο τύπος που ήταν και το αφεντικό προφανώς:
    "Αφού ήθελες και δεύτερο σάντουιτς, γιατί δεν μου το είπες εξαρχής να τα πληρώσεις όλα μαζί; Τώρα θα αναγκαστώ να πληρώσω διπλή προμήθεια"

    Αν το παραπάνω περιστατικό δεν είναι δείγμα θράσους και κακού επαγγελματία, τότε δεν ξέρω τι χειρότερο θα μπορούσε να μου τύχει.
    Off topic αλλα εχω τις πιο κακές εικόνες ελληναραδικης συμπεριφοράς από την Αμμουλλιανη, από το σύνολο των εοαγγελματιων του νησιού που είχα την ατυχία να έχω συναλλαγές μαζί τους. Γι αυτό και δεν ξαναπήγα ούτε πρόκειται να ξαναπάω.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    @chat1978

    Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Δυστυχώς ζω σε λάθος χώρα από άποψη νοοτροπίας, αλλά αυτά πληρώνω που δεν επεδίωξα να φύγω εξωτερικό όταν έπρεπε.
    Υπάρχουν αλλά στραβά εκτός Ελλάδας

    I guess nowhere is perfect

  7. #37
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Off topic αλλα εχω τις πιο κακές εικόνες ελληναραδικης συμπεριφοράς από την Αμμουλλιανη, από το σύνολο των εοαγγελματιων του νησιού που είχα την ατυχία να έχω συναλλαγές μαζί τους. Γι αυτό και δεν ξαναπήγα ούτε πρόκειται να ξαναπάω.
    Δυστυχώς ισχύει στο έπακρο. Και κατ'επέκταση το φαινόμενο παρατηρείται και στη χαλκιδική σε ορισμένα μέρη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν αλλά στραβά εκτός Ελλάδας

    I guess nowhere is perfect
    Προτιμώ παραξενιές άλλων λαών σε πολιτισμένα πλαίσια, παρά αούγκανες νοοτροπίες.

    Παράδειγμα; Να σου "παίζουν" τα φώτα κάγκουρες επειδή δεν πας με 200χλμ όπως εκείνοι σε δρόμο που απαγορεύεται να πηγαίνεις με παραπάνω από 90χλμ/ώρα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δυστυχώς ισχύει στο έπακρο. Και κατ'επέκταση το φαινόμενο παρατηρείται και στη χαλκιδική σε ορισμένα μέρη.




    Προτιμώ παραξενιές άλλων λαών σε πολιτισμένα πλαίσια, παρά αούγκανες νοοτροπίες.

    Παράδειγμα; Να σου "παίζουν" τα φώτα κάγκουρες επειδή δεν πας με 200χλμ όπως εκείνοι σε δρόμο που απαγορεύεται να πηγαίνεις με παραπάνω από 90χλμ/ώρα.
    Κοίτα, η θέση μου για την ελληνική κουλτούρα είναι γνωστή και σκληρή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είμαστε οι μόνοι με φάουλ και καλό είναι να μην συγκρίνουμε, ειδικά όταν δεν ξέρουμε από πρώτο χέρι. Για μένα, πρώτα συμμαζεύεις το σπίτι σου και τα υπόλοιπα περισσεύουν.

    Γι'αυτό το έγραψα και σταματώ εδώ.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ εσύ τις αποταμιεύσεις σου τις έχεις σε μασούρια, ραμμένες κάτω από το στρώμα;

    Ποιά ασφάλεια σου προσφέρει να κουβαλάς ρευστό πάνω σου; Ένας με σουγιά να σου την πέσει, πάπαλα και το ρευστό και ίσως κι εσύ ο ίδιος.

    Το paypal δεν διαχειρίζεται τα χρήματά σου με άυλο τρόπο όπως οι τράπεζες;

    Το paypal δεν κρατάει προμήθεια συναλλαγών αν είσαι έμπορος (κρατάει, ρητορικά το ρωτώ);
    Απ' ότι μου είχε πει ένας κατασκευαστής καμπίνων (guitar/bass speaker cabs) εδώ στο νησί και αν θυμάμαι καλά, όχι δεν τους κρατάει προμήθεια (ή τουλάχιστον όχι τόσο όσο σε εσένα κι εμένα που δεν έχουμε επιχείρηση και πουλήσουμε κάτι στο ebay ή αλλού και μας πληρώσουν με Paypal). Ως επιχειρηματίες/εταιρείες έχουν άλλο καθεστώς στο Paypal και λογικό.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #40
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές (και το ψηφιακό χρήμα) παραδίδεις μαζί και μέρος της ελευθερίας σου.
    Υπάρχουνε λαοί που γουστάρουν μετρητά (Γερμανοί) και λαοί που γουστάρουν ψηφιακά (Σκανδιναβοί)

    Τώρα που έρχεται και το digital euro ο έλεγχος επεκτείνεται.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #41
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές (και το ψηφιακό χρήμα) παραδίδεις μαζί και μέρος της ελευθερίας σου.
    Υπάρχουνε λαοί που γουστάρουν μετρητά (Γερμανοί) και λαοί που γουστάρουν ψηφιακά (Σκανδιναβοί)

    Τώρα που έρχεται και το digital euro ο έλεγχος επεκτείνεται.
    Θες να επεκτείνεις ποιες ειναι οι ελευθερίες που παραδίνεις ;
    Επίσης, θες να αναλύσεις πανω σε τι θα γίνει με το digital Euro και τους ελέγχους;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #42
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να επεκτείνεις ποιες ειναι οι ελευθερίες που παραδίνεις ;
    Επίσης, θες να αναλύσεις πανω σε τι θα γίνει με το digital Euro και τους ελέγχους;
    1. px capital control
    2. Δεν αναλύω, απ'ότι φαίνεται δεν σε απασχολεί ο έλεγχος στην διακίνηση χρήματος.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #43
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. px capital control
    2. Δεν αναλύω, απ'ότι φαίνεται δεν σε απασχολεί ο έλεγχος στην διακίνηση χρήματος.
    Για το 1ο έχω αντιρρήσεις, οι οποίες αναλύονται στο:
    Α. Ηδη έχουμε έλεγχο επειδή έχουμε ξένα ελεγχόμενο νόμισμα (ευρώ) και ήδη φάνηκε αυτό. Τα capital controls ήταν μια αναγκαιότητα όταν κλείσανε οι ξένοι (Γερμανοί) τις στρόφιγγες της ρευστότητας
    Β. Εαν υπάρχει ηλεκτρονικό νόμισμα και ηλεκτρονικές συναλλαγές, όλα είναι λογιστικές εγγραφές, και δεν μπορεί κάποια ξένη δύναμη να σου επιβάλλει capital controls. Αυτό είναι / ήταν ήδη γνωστό, όπως επίσης ότι μπορείς πλέον εύκολα να "αλλάξεις" νόμισμα, και να μην είσαι δέσμιος κάποιου ευρώ, μιας και όλες οι συναλλαγές είναι πλέον λογιστικές. Παραμένει βέβαια πάντα το θέμα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στο όποιο νόμισμα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

    Σε ότι αφορά τον έλεγχο στην διακίνηση χρήματος έχεις δίκιο, όταν όλα γίνονται με λογιστικές εγγραφές (άυλο χρήμα) πλέον τίποτα δεν είναι κρυφό, και όλα ειναι ορατά στο κράτος ή σε κάποιες επιχειρήσεις/οργανισμοί που έχουν τα "φόντα" να τα βλέπουν. Κάτι που όμως είναι στην πράξη αδιάφορο, και θα σου εξηγήσω γιατί. Ολες οι μεγάλες αγορές, απο αυτοκίνητο μην πω μοτοποδήλατο και πάνω και ακινήτων περνάν απο διαδικασίες που το χρήμα είναι ορατό. Αυτό σε συνδιασμό επίσης με οτιδήποτε επίσης είναι ελεγχόμενο (τιμολόγια, λογαριασμοί κλπ), κάνουνε το προφίλ του καθενός και ήδη αυτή η τεχνική χρησιμοποιείται για την ταξινόμηση των φορολογουμένων προκειμένου να φανεί ποιοί πθανά φοροδιαφεύγουν. Η μόνη χρήση μαύρου χρήματος πλέον μπορεί να γίνει είτε σε π..τ@νες ή να πετάς λουλούδια στα σκυλάδικα. Η' να τα κάνεις μασούρια κάτω απο το στρώμα. Η' να το κάνεις παράνομα χρυσές λίρες. Ακόμη και αν τα βάλεις σε βαλίτσες για να τα πας πχ Ελβετία, έχασες. Ολες οι τράπεζες στην Ευρώπη, όλα τα κράτη, είναι υποχρεωμένα να αναφέρουν καταθέσεις και τα ρέστα. Να τα βάλεις σε βαλίτσες να τα πας στα νησιά Κευμάν; Χλωμό το κόβω. Οσο πάει ο κλοιός στενεύει στο τι μπορείς να κάνεις με μαυρο χρήμα. Αληθεύει βέβαια ότι συναλλαγές όπως αγορές ακινητων μπορεί να έχουν άλλη τιμή στα συμβόλαια απο ότι στην πραγματικότητα, αλλά πόσο μαύρο χρήμα μπορεί να καλύψει κάτι τέτοιο; Και βέβαια οι εφοριακοί δεν είναι βλάκες, οι αντικειμενικες αυτον τον ρόλο παίζουν. Γεγονός είναι ότι δεν ξοδεύεται εύκολα πλέον το μαύρο χρήμα στις προηγμένες χώρες όπως της ΕΕ (τουλάχιστον τις περισσότερες). Και το ξαναλέω, όσο πάει ο κλοιός στενεύει (ίσως αυτό εξηγεί την δημοσιότητα του μπιτκοιν). Οπότε γιατί πράγμα μιλάμε τελικά;

  14. #44
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το να περιορίζεις το πρόβλημα στο "δεν μπορείς να πετάς λελούδια στις πίστες" και να "ψωνίζεις κυρίες της νύχτας" είναι κοντόφθαλμο.

    Τι γίνεται αν αύριο δεν σου αρέσει κάτι με το κράτος; Τι γίνεται αν πέσεις στην κατηγορία "κακός άνθρωπας" σύμφωνα με το σύστημα. Σε σβήνουν από το σύστημα και δεν μπορεις και να κρυφτείς.

    Βάλε τα διαβατήρια για τον ιο, ρίξε μέσα τα χρήματα που έχεις, σύνδεσε και την εικονική σου παρουσία, αν όχι και την φυσική, και έχεις ένα υπέροχο Κινέζικο σύστημα κοινωνικού ελέγχου. Που μια χαρά μπορείς να ζήσεις σε αυτό, να μην λέμε ότι θέλουμε, για τον πιο πολύ κόσμο δεν θα κάνει διαφορά, απλά πρέπει να λες ναι σε όλα.

    Θεωρίες συνωμοσίας; Μπα... λογική κατάληξη είναι νομίζω.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #45
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ήμουν σε γεύμα με ένα Βέλγο που έχει δουλέψει σε λογισμικό για pos και μου έλεγε ότι εδώ στο Βέλγιο το κράτος δεν έχει δικαίωμα να ελέγξει τον τραπεζικό λογαριασμό. Δηλαδή είτε η επιχείρηση πληρωθεί σε μετρητά είτε ηλεκτρονικά είναι το ίδιο. Βέβαια υπάρχει έλεγχος και μπορεί οι φοροτεχνικοι να μπουν να ξεσκονησουν πολλά άλλα όχι με βάση τον λογαριασμό.

    Αυτό μου απαντάει γιατί μερικές επιχειρήσεις επιτρέπουν την πληρωμή δυναμικό στην λογαριασμό του κινητού τους αν δεν έχεις μετρητά.

    Όταν τον ρώτησα, αν βοηθάει στον έλεγχο του μαύρου χρήματος, μου είπε λίγο γιατί κάνει τον κύκλο πιο δύσκολο αλλά δεν τον σταματάει.

    Μου έλεγε επίσης ότι οι εταιρείες που δίνουν τα pos κάνουν ότι γουστάρουν. Πχ, μετατρέπουν την πληρωμή μεnfc maestro σε πληρωμή με πιστωτική και χρεώνουν περισσότερο. Επίσης πολλοί καταστηματάρχες δεν έχουν ίδεα και οι ρυθμίσεις που έχουν καίνε λεφτά.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας