Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-52 από 52
  1. #46
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν σε γεύμα με ένα Βέλγο που έχει δουλέψει σε λογισμικό για pos και μου έλεγε ότι εδώ στο Βέλγιο το κράτος δεν έχει δικαίωμα να ελέγξει τον τραπεζικό λογαριασμό. Δηλαδή είτε η επιχείρηση πληρωθεί σε μετρητά είτε ηλεκτρονικά είναι το ίδιο. Βέβαια υπάρχει έλεγχος και μπορεί οι φοροτεχνικοι να μπουν να ξεσκονησουν πολλά άλλα όχι με βάση τον λογαριασμό.

    Αυτό μου απαντάει γιατί μερικές επιχειρήσεις επιτρέπουν την πληρωμή δυναμικό στην λογαριασμό του κινητού τους αν δεν έχεις μετρητά.

    Όταν τον ρώτησα, αν βοηθάει στον έλεγχο του μαύρου χρήματος, μου είπε λίγο γιατί κάνει τον κύκλο πιο δύσκολο αλλά δεν τον σταματάει.

    Μου έλεγε επίσης ότι οι εταιρείες που δίνουν τα pos κάνουν ότι γουστάρουν. Πχ, μετατρέπουν την πληρωμή μεnfc maestro σε πληρωμή με πιστωτική και χρεώνουν περισσότερο. Επίσης πολλοί καταστηματάρχες δεν έχουν ίδεα και οι ρυθμίσεις που έχουν καίνε λεφτά.
    Όχι, το κράτος δεν μπορεί να δει τι έχεις στον λογαριασμό σου. Όχι ακόμα. Αλλά, σκέψου το εξής σενάριο. Όλα τα κράτη κοιτάνε να κάνουν ψηφιακά νομίσματα, στην επόμενη κρίση, που θα έρθει απλά δεν ξέρουμε πότε, θα σου δίνουν χρήματα άμεσα από την κεντρική τράπεζα.

    Δεν ξέρω πόσους κύκλους κρίσης θα επιβιώσουν οι τράπεζες, αλλά δεν είναι απίθανο το σενάριο να πουν οι κεντρικές τράπεζες "αφου σας δίνουμε λεφτά να ζήσετε, θα σας απορροφήσουμε" και πλέον όλα θα γίνονται με το ψηφιακό νόμισμα που εκδίδει η κεντρική τράπεζα.

    Φοβερό πλεονέκτημα για τους κυβερνόντες, θες μια μερίδα του πληθυσμού να αποταμιεύσει; Ανεβάζεις το επιτόκιο, θες άλλους να ξοδεύουν, το ρίχνεις. Θες να ρίξεις χρήμα στην οικονομία; Το ρίχνεις άμεσα, χωρις ενδιάμεσους, βλ. τράπεζες.

    Σε ένα τέτοιο μοντέλο δεν έχεις τρόπο να ξεφύγεις από πουθενά.

    Επιστημονική φαντασία; Αυτά που ζούμε τώρα είναι είναι ΕΦ, άσε που το παραπάνω σενάριο δεν είναι για αύριο, θα πάρει καιρό, αλλά ο δρόμος εκεί δείχνει να καταλήγει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #47
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν ξέρω αν θα κεντροποιηθεί όπως το περιγράφεις, αλλά ναι πάμε προς ψηφιακό νόμισμα. Και τώρα ψηφιακό είναι αλλά πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε την διαφορά.

  3. #48
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν θα κεντροποιηθεί όπως το περιγράφεις, αλλά ναι πάμε προς ψηφιακό νόμισμα. Και τώρα ψηφιακό είναι αλλά πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε την διαφορά.
    Σε κάθε κρίση τα τελευταία χρόνια η απάντηση είναι "κόψε χρήμα", αυτό το χρήμα πάει στις τράπεζες, είτε για να μην καταρρεύσουν, είτε ως δίοδος προς την αγορά. Όσο περνάει ο καιρός, το "κόλπο" για την αναζωογόνηση της οικονομίας πιάνει λίγοτερο. το 08 έκοψαν 700δις στην Αμερική, τώρα είναι στα τρις, η επόμενη θα περισσότερα τρις. Τα ίδια και στην Ευρώπη.

    Αυτά τα χρήματα δεν "φτάνουν" όλα στην αγορά, τα κρατάνε οι τράπεζες και τα βλέπουμε εμείς σαν πλυθωρισμό, ανεβασμένες τιμές στις μετοχές και τα σπίτια. Σε επόμουνς κύκλους κρίσης κάποιος απλά θα σπάσει σύστημα με τους ενδιάμεσους και θα πάει άμεσα στον κόσμο (λαοφιλές!).

    Αυτά βλέπω, αυτά καταλαβαίνω.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για τον πόλεμο κατά των μετρητών έχουμε νήμα, μπορείτε να συνεχίσετε την επανάληψη εκεί, εδώ ας μείνουμε στο ότι πλέον έχει αλλάξει η νοοτροπία και πλέον ο κόσμος κάνει μεγαλύτερη χρήση των Pos και των ευκολιών που αυτά παρέχουν.

  5. #50
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε κρίση τα τελευταία χρόνια η απάντηση είναι "...

    Αυτά βλέπω, αυτά καταλαβαίνω.
    Εκτός θέματος μαν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον πόλεμο κατά των μετρητών έχουμε νήμα, μπορείτε να συνεχίσετε την επανάληψη εκεί, εδώ ας μείνουμε στο ότι πλέον έχει αλλάξει η νοοτροπία και πλέον ο κόσμος κάνει μεγαλύτερη χρήση των Pos και των ευκολιών που αυτά παρέχουν.
    Και εγώ αυτό ήθελα να γράψω.

  6. #51
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Απλά απάντησα σε ερώτηση, δεν συνεχίζω λόγω οφφ τόπικ
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  7. #52
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.243
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. px capital control
    2. Δεν αναλύω, απ'ότι φαίνεται δεν σε απασχολεί ο έλεγχος στην διακίνηση χρήματος.
    Σε σχέση με το 1. τα capital controls ειναι μια φαρέτρα που έχει κάθε κράτος και guess what, μπορούν να εφαρμοστούν άσχετα αν εχεις ηλεκτρονικές ή όχι συναλλαγές.
    Επισης οπως πολύ σωστά λέει ο anon, το τραπεζικό σύστημα είναι συνολο λογιστικών εγγραφών με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Ειναι θέμα πόσο θέλει ενα κράτος να σφίξει το ζωνάρι.
    Σε σχέση με το θέμα της διακίνηση χρήματος, με πρόλαβε ο anon.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας