Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρακτικα περιεγραφε ενα GPOΝ δυκτιο ...



    Αυτο ηταν το tldr ενος τηλεφωνηματος που δεχτηκα το πρωι απο τη wind . Που μου έδειξε ξεκάθαρα τις προθέσεις της

    Μετα απο αυτο το τηλεφωνημα και λογο βεβαρημένου ιστορικού έκανα αίτηση φορητοτητας στον ΟΤΕ , χαλαλι το πρόστιμο .. θελω πισω τη ηρεμία μου ....

    λιγο oftopic . Ειναι μεγαλο προβλημα που οι καμπίνες ειναι της voda ( απ οτι με ενημερωσε το κατάστημα του οτε , λογο αυτο θα παρει και πολυ χρονο να γινει η αλλαγή παρόχου) ?
    Εχουν σφιξει οι ζεστες, δεν εξηγειται αλλιως.
    shared δικτυο το vdsλ...

    Αλλα αφου οι καμπινες ηταν της vf γιατι πας οτε? Σε τρωει?

  2. #17
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    888
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα αφου οι καμπινες ηταν της vf γιατι πας οτε? Σε τρωει?

    Γιατι α) τα KV που εβλεπα στη περιοχη ηταν οτε , μεχρι να μιλησω με τον τεχνικο πεδιου της περιοχης ειχα ηδη κανει τη αιτηση ,
    β) πάντοτε στον οτε ειχα καλη εμπειρεια , απο αποψη τεχνικων , δε πετούσε κανεις κοτσανες και μπορει να μη ηταν ολοι "εκπαιδευμενοι " ομως , τουλαχιστον καταλαβαιναν τι εινια το ΠιΠιΠιωΪ και το σιπ
    γ) μου έδωσαν φοιτητήκη γραμμή πολυ οικονομικα και δωρεάν (100αρα ποιο κατω και απο αυτα που πληρωνω τωρα για 50αρα)
    δ)δε εχω ξανα δουλεψει vf και δε ηθελα να ρισκαρω παρομοιες (με wind) σημπεριφορες ...
    δ.1)....ε .. τα τελευταια προβλήματα που ειχε η voda ... δε τη κανουν και πολυ αξιοπιστη παντως για να τη εχω σα ISP

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φοιτητικο θα επερνες παντου. Εξαλλου τα φοιτητικα τα διαχειριζεται η vodafone σε επιπεδο εκδοσης ταυτότητας.
    Το οτι δεν εχεις ξαναδουλεψει δεν σημαινει και πολλα. Μην τσουβαλιαζεις κανεναν, ουτε τη wind, το οτι επεσες σε εναν ανεκδιηγητο δεν σημαινει οτι ειναι ολοι τετοιοι.
    Δυστυχως ασχετοι υπαρχουν παντου, συμπεριλαμβανομενου και του οτε. Μη σου τυχει.
    Ολοι μα ολοι οι πάροχοι έχουν τις δυσκολες μέρες τους.Ειδικα για την περιπτωση σου ομως, το να εισαι στον παροχο που εχει και το last mile κανει μια μικρη διαφορα.
    Υποψιν οτι τελικά αν εχει προβλημα η vf, θα εχεις και εσυ, οπου και αν πας... (τουλαχιστον για το last mile).

    Τωρα εγινε... με λιγη τυχη ολα θα πανε καλα (κατι που ισχυει ότι κιαν επελεγες)

  4. #19
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    888
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοιτητικο θα επερνες παντου. Εξαλλου τα φοιτητικα τα διαχειριζεται η vodafone σε επιπεδο εκδοσης ταυτότητας.
    Το οτι δεν εχεις ξαναδουλεψει δεν σημαινει και πολλα. Μην τσουβαλιαζεις κανεναν, ουτε τη wind, το οτι επεσες σε εναν ανεκδιηγητο δεν σημαινει οτι ειναι ολοι τετοιοι.
    Δυστυχως ασχετοι υπαρχουν παντου, συμπεριλαμβανομενου και του οτε. Μη σου τυχει.
    Ολοι μα ολοι οι πάροχοι έχουν τις δυσκολες μέρες τους.Ειδικα για την περιπτωση σου ομως, το να εισαι στον παροχο που εχει και το last mile κανει μια μικρη διαφορα.
    Υποψιν οτι τελικά αν εχει προβλημα η vf, θα εχεις και εσυ, οπου και αν πας... (τουλαχιστον για το last mile).

    Τωρα εγινε... με λιγη τυχη ολα θα πανε καλα (κατι που ισχυει ότι κιαν επελεγες)
    6 χρονια στη wind τρεις vdsl ιδια συμπεριφορά ( ) και σε επιπεδο τεχνικων αλλα και εξυπηρέτησης πελατων (θεματα λογαριασμων etc)

    παντως , οσο ηταν down η vf και ήμουν στη wind πιάνω από καμπίνες voda δε ειχα θεμα , μάζευα κανα παραπανω FEC και πολυ να σου λεω (και αυτο μπορει να ειναι ασχετο απο τη κατασταση της vf)

    - - - Updated - - -

    @ThReShThReSh

    Βλεπω
    ISP:Wind
    Router:UniFi Dream Machine
    οποτε το setup σου ειναι πολυ κοντα στο setup Που θα ειχα εγω , το ubnt το εχεις πισω απο Nat ?

  5. #20
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε το setup σου ειναι πολυ κοντα στο setup Που θα ειχα εγω , το ubnt το εχεις πισω απο Nat ?
    Δυστυχώς το έχω ακόμα disconnected, σκέτο το Zyxel.

    Έχουν πάει χάλια αυτές οι μέρες από πλευράς χρόνου στο σπίτι.


    Πάντως από ότι έχω προσέξει στο Zyxel VMG8623-T50B μπορείς να κάνεις disable πέρα από Firewall, DHCP, WiFi (που είναι τα κλασικά), μέχρι και το ΝΑΤ. Οπότε στη χειρότερη αν δεν κάτσει το PPPoE Call από το Ubiquiti Dream Machine μου, επειδή δεν ισχύει ο τηλεφωνικός αριθμός μου σαν password ή επειδή έχει κάποιο άλλο κλείδωμα, μπορώ να παίξω με αυτό πίσω από το Zyxel και να μην έχω διπλό NAT.

    Κάνω λάθος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 10-08-21 στις 21:23.

  6. #21
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    888
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς το έχω ακόμα disconnected, σκέτο το Zyxel.

    Έχουν πάει χάλια αυτές οι μέρες από πλευράς χρόνου στο σπίτι.


    Πάντως από ότι έχω προσέξει στο Zyxel VMG8623-T50B μπορείς να κάνεις disable πέρα από Firewall, DHCP, WiFi (που είναι τα κλασικά), μέχρι και το ΝΑΤ. Οπότε στη χειρότερη αν δεν κάτσει το PPPoE Call από το Ubiquiti Dream Machine μου, επειδή δεν ισχύει ο τηλεφωνικός αριθμός μου σαν password ή επειδή έχει κάποιο άλλο κλείδωμα, μπορώ να παίξω με αυτό πίσω από το Zyxel και να μην έχω διπλό NAT.

    Κάνω λάθος?
    εχει το Zyxel Bridge ?

  7. #22
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει το Zyxel Bridge ?
    Ναι και PPPoE passthrough, πρέπει να είναι τελείως ξεκλείδωτο από πλευράς features, σε αντίθεση με το Η300S της Vodafone που δεν υπάρχουν καν σαν επιλογές στο menu του.

    Τώρα αν έχει κάνει κάτι η Wind που θα με αποτρέψει να κάνω PPPoE Call με το Ubiquiti, δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

  8. #23
    Εγγραφή
    19-10-2006
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 10.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε μενα πάντως με έναν D-LINK Covr μόνο με το wizzard έπερνε το password και έκανε PPPoE κλήση.
    Όταν εκανα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις και έβαζα το user & pass (pass το τηλεφωνικο νούμερο μου είχαν δώσει από wind) δεν συνδεόταν με τίποτα. Πιστεύω να βοήθησα.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρακτικα περιεγραφε ενα GPOΝ δυκτιο ...



    Αυτο ηταν το tldr ενος τηλεφωνηματος που δεχτηκα το πρωι απο τη wind . Που μου έδειξε ξεκάθαρα τις προθέσεις της

    Μετα απο αυτο το τηλεφωνημα και λογο βεβαρημένου ιστορικού έκανα αίτηση φορητοτητας στον ΟΤΕ , χαλαλι το πρόστιμο .. θελω πισω τη ηρεμία μου ....

    λιγο oftopic . Ειναι μεγαλο προβλημα που οι καμπίνες ειναι της voda ( απ οτι με ενημερωσε το κατάστημα του οτε , λογο αυτο θα παρει και πολυ χρονο να γινει η αλλαγή παρόχου) ?
    1 μήνα μετά, βρήκα την όρεξη να δοκιμάσω κι εγώ Bridge mode.

    Κλασικά το UDM μου από πίσω δεν έκανε authenticate και δεν έπαιρνε IP.

    Το username μου (ονοματεπώνυμο+νουμερο@tellas.gr) προφανώς σωστός μιας και φαίνεται, το password που υποτίθεται ότι είναι ο αριθμός του σταθερού μάλλον λάθος.

    Πήρα τηλέφωνο την ΤΥ, μπλα μπλα μπλα, μα αυτός είναι, δεν γίνεται να τον αλλάξουμε και να βάλουμε τον ίδιο γιατί θα έχει πρόβλημα το VoIP...

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρεπει να δεις στα logs αν σου επιστρεφει authentication error η απλα δεν φτανει καπου το ppp
    Οσο για τον κωδικο συνδεσης με το voip, κανε πως δεν ακουσες και ξανακαλεσε ωστε να πετυχεις καποιον που θα σου κανει password reset στο λογαριασμο της συνδεσης

  11. #26
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να δεις στα logs αν σου επιστρεφει authentication error η απλα δεν φτανει καπου το ppp
    Οσο για τον κωδικο συνδεσης με το voip, κανε πως δεν ακουσες και ξανακαλεσε ωστε να πετυχεις καποιον που θα σου κανει password reset στο λογαριασμο της συνδεσης
    PPPoE εννοείς όχι VoIP.

    Γενικότερα θέλει αρκετές προσπάθειες.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας