Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Θεωρω σταδιακά θα βλέπουμε ολοένα και περισσότερο τέτοια πακέτα και με 5G

  2. #32
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aitherovamon Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως δηλώνεται μια IPv6 στο cloudfare για να μου δώσει IPv4 ?

    Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις DNS, βάζεις ένα όνομα, βάζεις και την IPv6 που έχει ο server σου (όχι αυτή του router). Στη συνέχει στο Proxy Status επιλέγεις Proxied και το cloudflare θα λειτουργεί και μέσω IP4. Στο router εννοείται πρέπει να εχεις κάνει port forward στο server.

  3. #33
    Εγγραφή
    21-12-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εγώ πάντως αν είχα εξοχικό, το αγόραζα

  4. #34
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις DNS, βάζεις ένα όνομα, βάζεις και την IPv6 που έχει ο server σου (όχι αυτή του router). Στη συνέχει στο Proxy Status επιλέγεις Proxied και το cloudflare θα λειτουργεί και μέσω IP4. Στο router εννοείται πρέπει να εχεις κάνει port forward στο server.
    ναι αλλά εδώ το πρόβλημα είναι να κάνεις port forward στο router καθώς έχεις IP μέσω NAT έτσι τουλάχιστον λένε τα παιδιά (δεν το έχω και δεν ξέρω)

  5. #35
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά εδώ το πρόβλημα είναι να κάνεις port forward στο router καθώς έχεις IP μέσω NAT έτσι τουλάχιστον λένε τα παιδιά (δεν το έχω και δεν ξέρω)
    Δεν θυμάμαι αν θέλει port forward ή απλά να ανοίξεις την πόρτα στο firewall του router.. Δοκίμασε και τα δυο.

  6. #36
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι αν θέλει port forward ή απλά να ανοίξεις την πόρτα στο firewall του router.. Δοκίμασε και τα δυο.
    σε λάθος άτομο έκανες παράθεση

    δεν έχω το router ούτε την υπηρεσία εγώ

  7. #37
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για αρχή ακόμα και αν παραγγήλεις μέσω του λογαριασμού σου cosmote την υπηρεσία και ενώ είσαι ήδη χρήστης καρτοκινητής απαιτούν να πάς εν μέσω πανδημίας και καύσωνα σε κατάστημα στις ουρές για να κάνεις ταυτοποίηση ενώ είσαι ήδη ταυτοποιημένος. Η υπηρεσία εν τω μεταξύ δεν λειτουργεί, τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν ποτέ και ο προσωπικός βοηθός είναι εντελώς άχρηστος και καθυστερημένος στο σημείο εκνευρισμού. Όταν σε καλούν πίσω φυσικά πάντα σε καλεί αυτός που δεν ξερει το θέμα και σε βάζει σε αναμονή 30λεπτά+ μέχρι να πέσει η γραμμή το οποίο φαίνεται να γίνετε τυχαία και πάντως μετά από 30 λεπτά με ρεκορ 2 ώρες.

    Για το θέμα ΝΑΤ είτε δεν ξέρουν τίποτα είτε κάνουν ότι δεν ξέρουν και πετάνε μπαρούφες για ipv6 - ίσως διαβάζουν εδώ - και αν τους στριμώξεις σου λένε ότι πρέπει να πας σε συμβόλαιο με δικαιολογίες τύπου "για να ενεργοποιηθεί το προφίλ πρέπει ο HAL9000 να ευθυγραμμιστεί με αντίστροφη πολικότητα που είναι άτοπο"

    Φυσικά με το που κάνεις top up 30 ευρώ σε γράφουν σε ζώδια στοιχήματα και δεν ξέρω τι άλλο και πρέπει να τρέχεις να κάνεις νέες φραγές.

    Πέρσι τέτοια εποχή με το simplefi χρειάστηκαν 3 μήνες περίπου για να βγει άκρη. Τουλάχιστον εκεί ο ρούτερ δούλευε με το που παρελήφθει και το ΝΑΤ χρειάστηκε 3 μήνες. Με την Cosmote έχουμε ελπίδες να ξεπεράσουμε αυτήν την επίδοση.

  8. #38
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή ακόμα και αν παραγγήλεις μέσω του λογαριασμού σου cosmote την υπηρεσία και ενώ είσαι ήδη χρήστης καρτοκινητής απαιτούν να πάς εν μέσω πανδημίας και καύσωνα σε κατάστημα στις ουρές για να κάνεις ταυτοποίηση ενώ είσαι ήδη ταυτοποιημένος. Η υπηρεσία εν τω μεταξύ δεν λειτουργεί, τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν ποτέ και ο προσωπικός βοηθός είναι εντελώς άχρηστος και καθυστερημένος στο σημείο εκνευρισμού. Όταν σε καλούν πίσω φυσικά πάντα σε καλεί αυτός που δεν ξερει το θέμα και σε βάζει σε αναμονή 30λεπτά+ μέχρι να πέσει η γραμμή το οποίο φαίνεται να γίνετε τυχαία και πάντως μετά από 30 λεπτά με ρεκορ 2 ώρες.

    Για το θέμα ΝΑΤ είτε δεν ξέρουν τίποτα είτε κάνουν ότι δεν ξέρουν και πετάνε μπαρούφες για ipv6 - ίσως διαβάζουν εδώ - και αν τους στριμώξεις σου λένε ότι πρέπει να πας σε συμβόλαιο με δικαιολογίες τύπου "για να ενεργοποιηθεί το προφίλ πρέπει ο HAL9000 να ευθυγραμμιστεί με αντίστροφη πολικότητα που είναι άτοπο"

    Φυσικά με το που κάνεις top up 30 ευρώ σε γράφουν σε ζώδια στοιχήματα και δεν ξέρω τι άλλο και πρέπει να τρέχεις να κάνεις νέες φραγές.

    Πέρσι τέτοια εποχή με το simplefi χρειάστηκαν 3 μήνες περίπου για να βγει άκρη. Τουλάχιστον εκεί ο ρούτερ δούλευε με το που παρελήφθει και το ΝΑΤ χρειάστηκε 3 μήνες. Με την Cosmote έχουμε ελπίδες να ξεπεράσουμε αυτήν την επίδοση.
    public ip μονο με συμβόλαιο σου δίνουν.... εγώ στο unlimited που ζήτησα στην μια extra sim... σε μερικές ώρες μου το φτιάξανε.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #39
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.705
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η προσφορά COSMOTE 4G WiFi Router πήγε και εδώ έως 20/9 ...

    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20374178

    αλλά χρειάζεται σίγουρα αναβάθμιση και ανανέωση κάπως..

    - Δεν είναι δυνατόν να βγαίνει η Wind και να δίνει Router 5G..

    Ακούς Cosmote ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας