Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.588
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστο Cosmote περι δορυφορικου ιντερνετ διοτι σε 1 μηνα ο ανταγωνισμος θα δινει στα 99€ απεριοριστο και ταχυτητες 250+ Mbps και με ping 20ms και οχι 800-1000 που εχει το δικο σου
    20ms ping ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα 80 με 150 ναι

  2. #17
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    20ms ping ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα 80 με 150 ναι
    30-50 ms ειναι οι τυπικες τιμες για το starlink, καμια σχεση με τους κλασσικους δορυφορους που γνωριζαμε.
    https://turbospeedwifi.com/starlink-...-need-to-know/


  3. #18
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μηνιαίο πακέτο με τα απεριόριστα /10 ευρώ ήρθε για να μείνει ή είναι καλοκαιρινή προσφορά;
    Καλοκαιρινή προσφορά είναι κανονικά. Τώρα αν σκοπεύουν να το κρατήσουν θα δείξει!

  4. #19
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίζει αλλά είναι λίγο δυσκοίλιοι.... για να το κάνουν. Έτσι όπως το δίνουν παίρνεις IP πίσω από ΝΑΤ που δεν είναι public και δεν λειτουργεί κανενός είδους port forwarding. Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο τις βλάβες/τεχνικό τμήμα για κινητή τηλεφωνία και να τους ζητήσεις να σου ενεργοποιήσουν το προφίλ/υπηρεσία vpn-internet ώστε να μπορείς να πάρεις public IP και να παίζει κανονικά το port forwarding μέσω κάποιου NO-IP. Αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία αυτή μπαίνεις μέσα στο ROUTER και αλλάζεις το default APN Profil φτιάχνοντας ένα νέο με όνομα vpn-internet με username, password κενά και όχι κρυπτογράφηση. Άν τα έχεις κάνει σωστά και σου έχουν ενεργοποιήσει το profil / υπηρεσία vpn-internet θα συνδεθείς με κανονική Public IP που κάνεις ότι θέλεις.

    Το μοναδικό πρόβλημα είναι να καταφέρεις να βρεις τον σωστό άνθρωπο στο 13888 που καταλαβαίνει τι του λες και να σε εξυπηρετήσει. Εγώ το πέτυχα μετά από τρεις μέρες και 15 τηλέφωνα με πάνω από 20 διαφορετικούς ανίδεους υπάλληλους της COSMOTE. Πολές φορές τους έλεγα την ιστορία μου , δεν με καταλάβαιναν και με συνέδεαν σε άλλο και άλλο υπάλληλο για να τα ξαναπώ. Το ρεκόρ μου είναι 5 υπάλληλοι σε ένα τηλεφώνημα με τον τελευταίο να μου λέει ότι θα με καλέσουν άλλη ώρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Port Forwarding θα παίζει ..? Γιατί από LΤΕ με πακέτο που υποτίθεται ότι παίζουν .... δεν το κατάφερα...
    Παίζει αλλά είναι λίγο δυσκοίλιοι.... για να το κάνουν. Έτσι όπως το δίνουν παίρνεις IP πίσω από ΝΑΤ που δεν είναι public και δεν λειτουργεί κανενός είδους port forwarding. Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο τις βλάβες/τεχνικό τμήμα για κινητή τηλεφωνία και να τους ζητήσεις να σου ενεργοποιήσουν το προφίλ/υπηρεσία vpn-internet ώστε να μπορείς να πάρεις public IP και να παίζει κανονικά το port forwarding μέσω κάποιου NO-IP. Αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία αυτή μπαίνεις μέσα στο ROUTER και αλλάζεις το default APN Profil φτιάχνοντας ένα νέο με όνομα vpn-internet με username, password κενά και όχι κρυπτογράφηση. Άν τα έχεις κάνει σωστά και σου έχουν ενεργοποιήσει το profil / υπηρεσία vpn-internet θα συνδεθείς με κανονική Public IP που κάνεις ότι θέλεις.

    Το μοναδικό πρόβλημα είναι να καταφέρεις να βρεις τον σωστό άνθρωπο στο 13888 που καταλαβαίνει τι του λες και να σε εξυπηρετήσει. Εγώ το πέτυχα μετά από τρεις μέρες και 15 τηλέφωνα με πάνω από 20 διαφορετικούς ανίδεους υπάλληλους της COSMOTE. Πολές φορές τους έλεγα την ιστορία μου , δεν με καταλάβαιναν και με συνέδεαν σε άλλο και άλλο υπάλληλο για να τα ξαναπώ. Το ρεκόρ μου είναι 5 υπάλληλοι σε ένα τηλεφώνημα με τον τελευταίο να μου λέει ότι θα με καλέσουν άλλη ώρα.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pluss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που είχε δηλώσει η Cosmote πριν λίγο καιρό ότι το 5G καλύπτει πλέον το 50% του πληθυσμού, αλλά στην συγκεκριμένη υπηρεσία δεν σου δίνει πρόσβαση στο 5G δίκτυό της.

    Οι λύσεις που προσφέρει η κοσμοτε είναι άμεσα διαθέσιμες. Με όνομα, τιμή και άμεση διάθεσή σε όποιον θέλει να λύσει ενδεχομένως το πρόβλημα του.
    Τώρα που βγαίνουν όλοι και λέει ο ένας αυτό, ο άλλος το άλλο και πάει λέγοντας, είναι λίγο πολύ αναμενόμενο.
    Όποιος θέλει να λύσει το πρόβλημα του πλέον μπορεί σήμερα. Τιμές λογικές. Στο μέλλον και καλύτερες...

  6. #21
    Εγγραφή
    09-04-2010
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20 Mbps Up /200 Mbps Down
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morcy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε εάν θα απαντήσει η Vodafone;
    Η Vodafone διαθέτει αντίστοιχη υπηρεσία (Giga WiFi on the spot), χωρίς όμως να προσφέρει απεριόριστα δεδομένα (έστω και σαν καλοκαιρινή προσφορά).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λύσεις που προσφέρει η κοσμοτε είναι άμεσα διαθέσιμες. Με όνομα, τιμή και άμεση διάθεσή σε όποιον θέλει να λύσει ενδεχομένως το πρόβλημα του.
    Τώρα που βγαίνουν όλοι και λέει ο ένας αυτό, ο άλλος το άλλο και πάει λέγοντας, είναι λίγο πολύ αναμενόμενο.
    Όποιος θέλει να λύσει το πρόβλημα του πλέον μπορεί σήμερα. Τιμές λογικές. Στο μέλλον και καλύτερες...
    Από το τίποτα, σίγουρα είναι κάτι και κάποιους ασφαλώς και θα τους εξυπηρετήσει (όχι όμως όλους). Πάντως, για μένα παραμένει ανεξήγητο γιατί η ταχύτητα να μην ξεπερνά τα 150Mbps (ας έδινε καλύτερο εξοπλισμό αν ευθύνεται αυτό) και γιατί δεν δίνει πρόσβαση στο -ικανοποιητικά ανεπτυγμένο- 5G δίκτυο που διαθέτει. Και μολονότι έχει ομολογουμένως το καλύτερο δίκτυο στην Ελλάδα, με κάτι τέτοιες κινήσεις αισθάνομαι πως βάζει έμμεσους "κόφτες" σαν τις άλλες δύο εταιρίες, χωρίς όμως να υπάρχει ουσιαστικός λόγος, με αποτέλεσμα, για μένα προσωπικά, οι συγκεκριμένες λύσεις που προσφέρει να μην είναι τελικά τόσο ελκυστικές και πλήρεις όσο θα μπορούσαν να ήταν. Από εκεί και πέρα, είναι προφανές πως μιλάμε για μια υπηρεσία που δεν έρχεται να υποκαταστήσει το σταθερό internet, πιο πολύ παρουσιάζεται ως μια λύση ανάγκης, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται να περιορίζει αναιτίως ορισμένες δυνατότητες. Ελπίζω στο μέλλον να βελτιωθούν και να εμπλουτιστούν ακόμη περισσότερο οι παρεχόμενες υπηρεσίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pluss : 30-07-21 στις 17:39.

  7. #22
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Προς το παρών μόνο η COSMOTE έχει αυτό και η WIND το SimpleFi

    Εγώ ψάχνω αυτή την λύση για πρόσβαση στο διαδίκτυο χωρίς τηλεφωνική γραμμή σταθερής τηλεφωνίας και χωρίς δέσμευση για μια φίλη/συνάδελφο

    αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα που να συμφέρει

    γιατί δεν είναι το πακέτο...είναι και η αγορά του εξοπλισμού...

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

  9. #24
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aitherovamon Εμφάνιση μηνυμάτων
    παίρνεις IP πίσω από ΝΑΤ που δεν είναι public και δεν λειτουργεί κανενός είδους port forwarding

    Παίρνεις όμως και IPv6 που είναι μοναδική και μπορείς να τη δηλώσεις στο cloudflare και συνδεθείς μέσω αυτού που σου δίνει δική του IP4.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Port Forwarding θα παίζει ..? Γιατί από LΤΕ με πακέτο που υποτίθεται ότι παίζουν .... δεν το κατάφερα...
    χωρίς public ip πως να παίξει ντε?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #26
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αν είναι χωρίς public ip και πίσω από NAT ξέχασε το port forwarding κτλ...

  12. #27
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει να χτυπήσει το Starlink;


    Καλό.

  13. #28
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Και εδώ το ερώτημα είναι: το stb COSMOTE IPTV παίζει με τον router που δίνουν????

  14. #29
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ το ερώτημα είναι: το stb COSMOTE IPTV παίζει με τον router που δίνουν????
    δεν νομίζω να παίζει

  15. #30
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,
    Αυτή την λύση με το cloudfare και το IPv6 δεν την ήξερα, μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις την διαδικασία πως δηλώνεται μια IPv6 στο cloudfare για να μου δώσει IPv4 ??? Χρειάζεται κάποια είδους συνδρομή ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνεις όμως και IPv6 που είναι μοναδική και μπορείς να τη δηλώσεις στο cloudflare και συνδεθείς μέσω αυτού που σου δίνει δική του IP4.
    Καλημέρα,
    Αυτή την λύση με το cloudfare και το IPv6 δεν την ήξερα, μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις την διαδικασία πως δηλώνεται μια IPv6 στο cloudfare για να μου δώσει IPv4 ??? Χρειάζεται κάποια είδους συνδρομή ?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας