Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπερα, εχω προγραμμα ιντερνετ της Cosmote vdsl 50αρι που με 6-7 ευρω τον μηνα μου εχουν δώσει το booster με την sim που για τα πρωτα 100gb η ταχυτητα αυξανεται στα 60-70mbps!

    Χθες λοιπον με πηραν απο την cosmote να μου προτεινουν την ανανεωση του συμβολαιου μου με τα ιδια χρηματα αλλα με 100αρα συνδεση... το θεμα ειναι οτι οταν του ειπα του υπαλληλου οτι εχω και το booster το οποιο μου ειναι απαραιτητο γιατι το χρησιμοποιω στο εξοχικο, μου ειπε οτι ουτως η αλλως η cosmote παει να το καταργησει και εχει ξεκινησει ηδη να ενημερωνει τους πελατες! Ισχυει κατι τετοιο ξερει κανενας? Το θεμα ειναι οτι αν εγω θελω ιντερνετ και στο εξοχικο τι θα κανω? Εχει αλλο προγραμμα με συνδεση δεδομενων οπως το booster?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το booster έτσι και αλλιώς είναι κλειδωμένο με την τηλεφωνική γραμμή που συνδέεται. Απ όσο ξέρω δεν μπορείς να το πάρεις σε άλλο χώρο, όπως στο εξοχικό σου. Το έχεις κάνει εσυ και δούλευε;

  3. #3
    Εγγραφή
    08-10-2019
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112639/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    ~10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το booster έτσι και αλλιώς είναι κλειδωμένο με την τηλεφωνική γραμμή που συνδέεται. Απ όσο ξέρω δεν μπορείς να το πάρεις σε άλλο χώρο, όπως στο εξοχικό σου. Το έχεις κάνει εσυ και δούλευε;
    Πολλοί το έχουν κάνει αυτό και λειτουργεί μια χαρά.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί το έχουν κάνει αυτό και λειτουργεί μια χαρά.
    Οκ πάω πάσο τότε! Γιατί εγώ νόμιζα πως κλειδώνει με την τηλεφωνική σύνδεση με την οποία μπαίνει!

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά πρέπει να κλειδώνει (το αναφέρει εξάλλου και στο επίσημο FAQ), αλλά κάνουν τα στραβά μάτια.
    Ωστόσο προσφάτως υπάρχουν αναφορές ότι έχουν ξεκινήσει να τα κλειδώνουν στην γεωγραφική περιοχή της σταθερής σύνδεσης.
    Λογικό φαίνεται (από την δική τους σκοπιά) ώστε να πουλήσουν συνδέσεις δεδομένων κινητής, αντί του 6ευρου.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    2-3 χρόνια το κάνω αυτό! Μάλιστα υπάλληλος της cosmote σε κατάστημα μου το πρότεινε το συγκεκριμένο οταν τον είχα ρωτήσει αν υπάρχει κάτι για το εξοχικο! Το θεμα ειναι οτι μου ειπα οτι παει για κατάργηση το booster γενικά!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν αμφιβάλω ότι το κάνεις, όπως και πολλοί άλλοι. Ο γεωγραφικός περιορισμός ως προς την χρήση του, αναφέρεται στο συμβόλαιο που έχεις και στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας.
    Είναι δικαίωμα της εταιρείας να περιορίσει την χρήση ή να την διακόψει (μετά την λήξη της σύμβασης).

    - Μπορώ να μεταφέρω το Hybrid Access router σε σημείο εκτός του σπιτιού μου;
    Όχι. H SIM κάρτα του COSMOTE Home Speed Booster που είναι τοποθετημένη στο Hybrid Access router λειτουργεί μόνο στη περιοχή (home zone) που είχες ορίσει κατά την αίτηση της υπηρεσίας.
    ...
    Διεύθυνση ζώνης είναι η διεύθυνση που δήλωσε ο Συνδρομητής στην Αίτηση Ενεργοποίησης του Προγράμματος. Η χρήση δεδομένων μέσω του Προγράμματος παρέχεται στην Διεύθυνση Ζώνης, που οριοθετείται γεωγραφικά γύρω από την διεύθυνση που δήλωσε ο Συνδρομητής, υπό την προϋπόθεση ότι είναι τεχνικά εφικτή η παροχή της, σύμφωνα με τον χάρτη κάλυψης δικτύου COSMOTE (www.cosmote.gr). Η γεωγραφική οριοθέτηση της ζώνης λειτουργίας του Προγράμματος εξαρτάται από τους σταθμούς κινητής τηλεφωνίας που καλύπτουν την περιοχή της Διεύθυνσης Ζώνης.
    ...
    Ο Εξοπλισμός ... εγκαθίσταται στο χώρο του Πελάτη προκειμένου να ενεργοποιηθεί και να λειτουργήσει η πρόσβαση στο Δίκτυο της Εταιρείας. Η χρήση του Εξοπλισμού παραχωρείται στον Πελάτη προκειμένου να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για τη σύνδεση του Πελάτη στο Δίκτυό του και για την παροχή υπηρεσιών πρόσβασης στο Διαδίκτυο ...

  8. #8
    Εγγραφή
    19-06-2020
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Μια ερώτηση παιδιά , είναι φυσιολογικό σε πρόγραμμα cosmote 100 άρα στα 36.90 ευρώ , να έρχεται ο λογαριασμός στα 37.00 ευρώ ; Για ποιο λόγο κάνουν στρογγυλοποίηση προς τα πάνω;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κοίταξε την αναλυτική κατάσταση των χρεώσεων. Εκεί θα δεις που οφείλεται το επιπλέον ποσό.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από El oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση παιδιά , είναι φυσιολογικό σε πρόγραμμα cosmote 100 άρα στα 36.90 ευρώ , να έρχεται ο λογαριασμός στα 37.00 ευρώ ; Για ποιο λόγο κάνουν στρογγυλοποίηση προς τα πάνω;
    Ο ΟΤΕ στρογγυλοποιεί τα ποσά. πχ τώρα μπορεί να σου χρεώνει τα +0,10€ αλλά σε 5 λογαριασμούς θα δεις ότι θα πληρώσεις στη δίκη σου περίπτωση 36,50€

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Έτσι γίνεται και σε άλλους λογαριασμούς γιατί υπάρχει ακόμα κόσμος που πληρώνει με μετρητά στα καταστήματα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας