Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Γεια σας
    έχω εγκαταστήσει την τελευταια εκδοση του Issabel και στο ιδιο μηχανημα εχω στησει και τον MS SQL 2019 και εκει εχω τις επαφες μου σε μια Database. Απο terminal και με την εντολη sqlsmd και ενα select μετα μπορω να παρω το ονομα της επαφης μου βαση του τηλεφωνου. (sqlcmd -S 127.0.0.1 –U sa -P 1234 και μετα select name from database1 where phone is ''21012121212"). Υπαρχει τροπος να το μεταφερω αυτο στο Issabel για να εχω caller id με καποιο τροπο ? Υπαρχει τροπος να το μεταφερω μεσα στο CID Superfecta ? Εκει βρησκω μονο Mysql database. Σας ευχαριστω.

  2. #2
    Επισης εχω και ενα PHP script που κανει το ιδιο, αλλα δεν ξερω πως να το κανω να δουλεψει στο Asterisk.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    habla español ?

    issabel on windows?? (γιατι αν το παιζεις μεσω hyperv., ΔΕΝ ειναι το ιδιο μηχανημα)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    habla español ?

    issabel on windows?? (γιατι αν το παιζεις μεσω hyperv., ΔΕΝ ειναι το ιδιο μηχανημα)
    Τρέχει native σε Linux https://docs.microsoft.com/en-us/sql...l-server-ver15
    Πάει και η κόλαση πάγωσε

  5. #5
    Το issabel η το freepbx ειναι σε centos. Ο mssql ειναι σε windows. Το ERP μου. Θελω απο το Centos να παρω μεσω του CID Superfecta, η καποιας αλλης μεθοδου να φερω το caller id οταν καποιος απο τους πελατες με καλει. Το κανω απο Linux CLI και μεσω PHP script. Δεν ξερω τον τροπο να το βαλω στο Asterisk. Το CID Superfecta δεν εχει mssql database module και το source-SFDatabase.module

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κατι τετοιο θες https://superuser.com/questions/1322...rce-in-freepbx
    Δες και το 13888 lookup εδω στο forum, που κανει screen scraping.

  7. #7
    Τελικά τα κατάφερα και το έστησα, με την βοήθεια από το θέμα που βρήκα εδώ, Asterisk Caller ID Lookup από 11888.gr, χρησιμοποιώντας το lookup.php script και ακολουθωντας το Install the SQL Server command-line tools για Centos 7 απο τη Microsoft. Τώρα έχω στα τηλεφωνά μου ( Yealink ) τα ονόματα από τον MS SQL server του εμπορικού μου πακέτου (Softone). Ολα αυτα στο Issabel με την επιλογη Asterisk 11.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας