Σελ. 13 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314151823 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 428
  1. #181
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Σήμερα τους έστειλα για να με καλέσουνε να μάθω γιατι ακριβώς καθυστερούνε και τι ακριβώς θα γίνει από και πέρα..
    Με απλά λόγια....μάλλον θα πάμε παραλία και από φθινόπωρο και μετά ΑΝ ΘΕΛΕΙ και έχει κέφια η WIND θα μας στείλει τον εργολάβο της να δούμε και εμεις την ριμάδα την ΟΠΤΙΚΗ!!

  2. #182
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα τέλειωσαν οι κάθετες.
    Ευχαριστώ τον Γιάννη το μηχανικό που έκανε την αυτοψία και επέβλεπε τις εργασίες. Ευχαριστώ τον Σωκράτη, τον Δημήτρη τον Σπύρο, και όλο το συνεργείο των οκτώ ατόμων για τον επαγγελματισμό τους, την ευγένειά τους και την υπομονή τους.
    Σκούπισαν το χώρο πριν φύγουν, αφήνοντας μια τακτοποιημένη δουλειά, που ολοκληρώθηκε σε 2 24ωρα, όχι συνεχόμενα. (οκτώ όροφοι.)

    Το συνεργείο μου είπαν, κάνει δουλειές και για την Cosmote.

    Πριν τις οριζόντιες, πρέπει να γίνει ενεργοποίηση της καμπίνας και μετρήσεις. Για να δούμε πόσο γρήγορα θα κινηθεί η WIND, ώστε να συνδεθούμε επιτέλους.

  3. #183
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    8 άτομα !!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #184
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    8 άτομα !!
    Ναι και νόμιζα ότι η δουλειά είναι εύκολη, αλλά όχι. Η οπτική είναι μπελάς, 4-5 κολλήσεις (κόλληση και επικάλυψη της ένωσης με το θερμοσυστελλόμενο) σε κάθε όροφο με το ειδικό μηχάνημα στα κουτιά των ορόφων (floor boxes), και 5 με 6 στο κεντρικό.

  5. #185
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Με τους ρυθμούς που πάνε τα ''ΤΑΛΕΝΤΑ'' της Wind....μέχρι τα Φώτα του 2023 θα δούμε φως .....(ελπίζω. )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  brace-yourself-fiber.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  45,0 KB 
ID: 238868

  6. #186
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPYRUSS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα τέλειωσαν οι κάθετες.
    Ευχαριστώ τον Γιάννη το μηχανικό που έκανε την αυτοψία και επέβλεπε τις εργασίες. Ευχαριστώ τον Σωκράτη, τον Δημήτρη τον Σπύρο, και όλο το συνεργείο των οκτώ ατόμων για τον επαγγελματισμό τους, την ευγένειά τους και την υπομονή τους.
    Σκούπισαν το χώρο πριν φύγουν, αφήνοντας μια τακτοποιημένη δουλειά, που ολοκληρώθηκε σε 2 24ωρα, όχι συνεχόμενα. (οκτώ όροφοι.)

    Το συνεργείο μου είπαν, κάνει δουλειές και για την Cosmote.

    Πριν τις οριζόντιες, πρέπει να γίνει ενεργοποίηση της καμπίνας και μετρήσεις. Για να δούμε πόσο γρήγορα θα κινηθεί η WIND, ώστε να συνδεθούμε επιτέλους.
    Αντε ξεμπερδευεις εσύ ποτέ είχες κάνει αίτηση αν επιτρέπεται; Εγώ ακόμα ΚΑΝΕΝΑ νέο 2μιση μήνες μετά την αίτηση... Από βδομάδα πάω για καταγγελία στην ΕΕΤΤ προς Cosmote οι οποίοι ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει στο γραπτό παράπονο που τους έστειλα.

  7. #187
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε ξεμπερδευεις εσύ ποτέ είχες κάνει αίτηση αν επιτρέπεται; Εγώ ακόμα ΚΑΝΕΝΑ νέο 2μιση μήνες μετά την αίτηση... Από βδομάδα πάω για καταγγελία στην ΕΕΤΤ προς Cosmote οι οποίοι ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει στο γραπτό παράπονο που τους έστειλα.
    Η αίτηση έγινε αρχές Απριλίου με μέσα Απριλίου, δεν θυμάμαι ακριβώς.
    Όμως στην παρακολούθηση της πορείας της αίτησης, την έχουν καταχωρημένη στις 28 Απρ. 2022. Αυτή την ημερομηνία έχουν σαν αφετηρία και καμία άλλη, γιατί παραπονέθηκα γιατί την πέρασαν τόσο αργά.

    Η αίτηση έγινε σε πλανώδιους της WIND, ένα ζευγάρι (ο Άρης και η Μαριλίτα), με τους οποίους έχω επικοινωνία για ότι θέλω με την WIND. Η αίτηση έγινε γραπτώς, οπότε ίσως σε αυτό οφείλεται η καθυστέρηση στην καταχώρηση, όμως ειμαι παλιός πελάτης στη WIND (και στα κινητά με συμβόλαια) και τα στοιχεία μου δεν έχουν αλλάξει από τότε (οπότε γιατί η καθυστέρηση).
    Η τιμή για την 200άρα με οπτική στα 29€/μήνα, για 2 χρόνια, με 4 πάγια δώρο, άρα έρχεται περίπου στα 24€ το μήνα. Δεν πιστεύω να αθετήσουν την υπόσχεση αυτή, αλλά και στα 29 να μείνει είναι πολύ καλή τιμή.(απεριόριστα σταθερά - κινητά εντός χώρας.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SPYRUSS : 22-06-22 στις 14:29.

  8. #188
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPYRUSS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αίτηση έγινε αρχές Απριλίου με μέσα Απριλίου, δεν θυμάμαι ακριβώς.
    Όμως στην παρακολούθηση της πορείας της αίτησης, την έχουν καταχωρημένη στις 28 Απρ. 2022. Αυτή την ημερομηνία έχουν σαν αφετηρία και καμία άλλη, γιατί παραπονέθηκα γιατί την πέρασαν τόσο αργά.

    Η αίτηση έγινε σε πλανώδιους της WIND, ένα ζευγάρι (ο Άρης και η Μαριλίτα), με τους οποίους έχω επικοινωνία για ότι θέλω με την WIND. Η αίτηση έγινε γραπτώς, οπότε ίσως σε αυτό οφείλεται η καθυστέρηση στην καταχώρηση, όμως ειμαι παλιός πελάτης στη WIND (και στα κινητά με συμβόλαια) και τα στοιχεία μου δεν έχουν αλλάξει από τότε (οπότε γιατί η καθυστέρηση).
    Η τιμή για την 200άρα με οπτική στα 29€/μήνα, για 2 χρόνια, με 4 πάγια δώρο, άρα έρχεται περίπου στα 24€ το μήνα. Δεν πιστεύω να αθετήσουν την υπόσχεση αυτή, αλλά και στα 29 να μείνει είναι πολύ καλή τιμή.(απεριόριστα σταθερά - κινητά εντός χώρας.)
    Kαι γω ίδια περίοδο έκανα σε cosmote. Φαίνεται η Wind στέλνει τους εργολάβους πρώτα σε δικούς της πελάτες, όσο η Cosmote απλά αδιαφορεί στο να προστατεύσει όσους την επέλεξαν. Προσωπικά αν δεν είχα δώσει το κουπόνι μου σε Cosmote, θα πήγαινα στην Wind

  9. #189
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι γω ίδια περίοδο έκανα σε cosmote. Φαίνεται η Wind στέλνει τους εργολάβους πρώτα σε δικούς της πελάτες, όσο η Cosmote απλά αδιαφορεί στο να προστατεύσει όσους την επέλεξαν. Προσωπικά αν δεν είχα δώσει το κουπόνι μου σε Cosmote, θα πήγαινα στην Wind
    Η αυτοψία έγινε στις 18 Μαίου. Ο Γιάννης, ο μηχανικός που έκανε την αυτοψία, μου είχε δώσει ημερομηνία για τις κάθετες, τέλος Ιουνίου. Ήρθε λίγο νωρίτερα και ξαφνικά (1 ώρα μετά το τηλέφωνο που μου έκανε) διότι όπως μου είπε είχε 2 ακυρώσεις. (ιδιότροποι διαχειριστές κλπ, όπως μου εξήγησε). Ένας άλλος λόγος που έγιναν σχετικά γρήγορα οι εργασίες, είναι ότι ανέλαβα προσωπικά το έργο σαν διαχειριστής, όπως και οτιδήποτε άλλο έχει γίνει στην πολυκατοικία, αφού κανείς άλλος δεν θέλει να ασχοληθεί και να αναλάβει ευθύνες.
    Βέβαια ενημέρωσα τους πάντες εγκαίρως, απάντησα στις ερωτήσεις τους, οπότε όταν ήρθε το συνεργείο δεν ενοχλήθηκε κανένας.

  10. #190
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Πέτυχα συνεργείο εγκατάστασης οπτικής που έκανε το λεγόμενο φύσημα, με ένα μηχάνημα που έμοιαζε με αεροσυμπιεστή.
    Επειδή πληροφορίες δεν βρήκα στο Google, γιατί το κάνουν αυτό;
    Στη πολυκατοικία μου δεν το έκαναν με τις κάθετες εργασίες, αλλά δεν φάνηκε να επηρεάζει τις μετρήσεις ή κάτι άλλο.

  11. #191
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    @SPYRUSS, να ρωτήσω: στο wind.gr/track τι φαίνεται ως κατάσταση της αίτησής σου;

    Σε εμένα (7 όροφοι) χρειάστηκε να έρθουν συνολικά 3 φορές (την 3η για σχετικά λίγο) και αν κατάλαβα καλά έχουν τελειώσει. Αυτό περίπου πριν 2 εβδομάδες. Όμως ακόμα φαίνεται το εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20220702_124014.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  45,9 KB 
ID: 239162

    Εννοείται ότι έχω πάρει τηλέφωνο και το μόνο που μπορούν να μου πουν είναι ότι θα προωθήσουν το αίτημα στην εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση.

  12. #192
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    @SPYRUSS, να ρωτήσω: στο wind.gr/track τι φαίνεται ως κατάσταση της αίτησής σου;

    Σε εμένα (7 όροφοι) χρειάστηκε να έρθουν συνολικά 3 φορές (την 3η για σχετικά λίγο) και αν κατάλαβα καλά έχουν τελειώσει. Αυτό περίπου πριν 2 εβδομάδες. Όμως ακόμα φαίνεται το εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20220702_124014.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  45,9 KB 
ID: 239162

    Εννοείται ότι έχω πάρει τηλέφωνο και το μόνο που μπορούν να μου πουν είναι ότι θα προωθήσουν το αίτημα στην εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση.
    Εσύ είσαι πιο μπροστά από εμένα. Εγώ είμαι ακόμα στην επιθεώρηση κτιρίου και σύνταξης τεχνικής μελέτης. Έχουν από την περασμένη Τρίτη που έχουν τελειώσει οι κάθετες με μετρήσεις κλπ.
    Έχω τηλεφωνήσει στη WIND να τους ενημερώσω ότι είμαστε έτοιμοι για τις οριζόντιες, αλλά με έχουν γραμμένο κανονικά- ούτε τηλέφωνο, ούτε ενημέρωση της πορείας, ούτε τίποτα. Πάμε για Σεπτέμβριο.

    - - - Updated - - -

    Και σε εμένα τρείς φορές ήρθαν.Τη μία έβαλαν τα κουτιά, την άλλη πέρασαν την οπτική και την τελευταία έκαναν τις μετρήσεις, όπου όλα πήγαιναν καλά ως τον 4ο όροφο. Από εκεί και κάτω παιδεύτηκαν πολύ να τα φτιάξουν. Ήθελαν ωποσδήποτε η απώλεια σήματος να έχει τιμή 18. Από εκεί και πάνω 19,20,21 κλπ δεν έκαναν αποδεκτές τις μετρήσεις λόγω WIND. Σε κάθε όροφο έκαναν μετρήσεις για κάθε διαμέρισμα, συν μια εφεδρική θέση.

  13. #193
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPYRUSS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτυχα συνεργείο εγκατάστασης οπτικής που έκανε το λεγόμενο φύσημα, με ένα μηχάνημα που έμοιαζε με αεροσυμπιεστή.
    Επειδή πληροφορίες δεν βρήκα στο Google, γιατί το κάνουν αυτό;
    Στη πολυκατοικία μου δεν το έκαναν με τις κάθετες εργασίες, αλλά δεν φάνηκε να επηρεάζει τις μετρήσεις ή κάτι άλλο.
    Έτσι περνιέται παντού στον κόσμο. Ο λόγος είναι ότι η οπτική ίνα είναι εύθραυστη και δεν τραβιέται όπως ο χαλκός.
    Ο τρόπος αυτός χρησιμοποιείται για τις εξωτερικές συνδέσεις που έχουμε μεγάλες αποστάσεις εντός των σωλήνων που έχουν περαστεί σε πρότερο χρόνο, ενώ στις εσωτερικές είναι μικρές και εύκολα να τις περάσουμε στα κανάλια που χρησιμοποιούνται.


  14. #194
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    jkoukos ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πολύ επεξηγηματικά τα video.

  15. #195
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Επιτέλους! Μετά από 3 μήνες καθυστέρηση (στο 95+ λεπτό με 8 αλλαγές 9 κίτρινες και 3 κόκκινες ) θα έρθει αύριο το πρωί ο εργολάβος για να κάνει την κάθετη.

Σελ. 13 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314151823 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας