Σελ. 17 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 428
  1. #241
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Εγώ σήμερα παρέλαβα εξοπλισμό από Wind, περίπου 1 μήνα μετά την ολοκλήρωση της κάθετης (αλλά μέχρι πριν 3 μέρες δεν το έλεγε στο σύστημα).

    Ελαφρώς απορώ γιατί μου έστειλαν και modem (ΖΤΕ Η288Α) ενώ έχω από το πρόσφατο VDSL το ZYXEL VMG8623-T50B που λέει ότι είναι συμβατό και με οπτική ίνα.

    Τώρα περιμένω επικοινωνία από τεχνικό για την εσωτερική εγκατάσταση. Απορία: αυτό συνήθως γίνεται με τη μία, ή, όπως για την κάθετη, πρώτα έρχονται να δουν και άλλη μέρα για να το φτιάξουν;

  2. #242
    Εγγραφή
    12-01-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία: αυτό συνήθως γίνεται με τη μία, ή, όπως για την κάθετη, πρώτα έρχονται να δουν και άλλη μέρα για να το φτιάξουν;
    Σε εμένα ήρθε να κάνει και τα 2 μαζί, απλά για λόγο που δεν έφταιγε ο τεχνικός δεν το κατάφερε (το περιγράφω στην "Οδύσσεια").

  3. #243
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα τους πάρω ξανά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrGoose Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό. Από τη στιγμή που από την καμπίνα μέχρι το σπιτι σου είναι γυαλί, δεν υπάρχει το μέχρι 99. 100 σου λέει, 100 πρέπει να βλέπεις μέσα στο Router. Οι συσκευές μόνο επιτρέπεται να εχουν μια ελάχιστη απώλεια ανάλογα αν είναι WiFi την απόσταση, και καλώδιο
    Αυτό που λες "μέσα στο Router", από πού βλέπω πόσο κλειδώνει το ρούτερ; Εγώ το τέσταρα από το speedtest, μέσα στο διαχειριστικό του Zyxel που μου δωσε η Wind δεν βλέπω πουθενά ταχύτητα.

  4. #244
    Εγγραφή
    12-01-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες "μέσα στο Router", από πού βλέπω πόσο κλειδώνει το ρούτερ; Εγώ το τέσταρα από το speedtest, μέσα στο διαχειριστικό του Zyxel που μου δωσε η Wind δεν βλέπω πουθενά ταχύτητα.
    Πρέπει να έχεις router με απευθείας σύνδεση στην οπτική ίνα (GPON Port) ή να μπορείς να μπεις με κάποιο τρόπο από το δίκτυο σου στον "οπτικό μετατροπέα" (ONT).
    Εγώ πχ που έχω το Huawei HG8010Hv6, ΔΕΝ μπορώ να δω τίποτα, τσεκάρω με Speedtest.

    Μια λύση είναι να συνδέσεις ένα PC με ethernet πόρτα στο ρούτερ του παρόχου, να κλείσεις το WiFi κατά τη διάρκεια της μέτρησης κι αφού έχεις σιγουρευτεί ότι δεν τραβάει bandwidth τίποτα άλλο στο PC σου, να μπεις στο ookla speedtest και να διαλέξεις μόνος σου το server εκεί που λέει "Change server", ώστε να λέει τον πάροχό σου. Αν όλα πάνε καλά, θα πρέπει να δεις πολύ κοντά στην μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellisgr : 21-07-22 στις 13:01.

  5. #245
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχεις router με απευθείας σύνδεση στην οπτική ίνα (GPON Port) ή να μπορείς να μπεις με κάποιο τρόπο από το δίκτυο σου στον "οπτικό μετατροπέα" (ONT).
    Εγώ πχ που έχω το Huawei HG8010Hv6, ΔΕΝ μπορώ να δω τίποτα, τσεκάρω με Speedtest.

    Μια λύση είναι να συνδέσεις ένα PC με ethernet πόρτα στο ρούτερ του παρόχου, να κλείσεις το WiFi κατά τη διάρκεια της μέτρησης κι αφού έχεις σιγουρευτεί ότι δεν τραβάει bandwidth τίποτα άλλο στο PC σου, να μπεις στο ookla speedtest και να διαλέξεις μόνος σου το server εκεί που λέει "Change server", ώστε να λέει τον πάροχό σου. Αν όλα πάνε καλά, θα πρέπει να δεις πολύ κοντά στην μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ, το πιασα. Κι εγώ το ίδιο Huawei έχω, οπότε κάποια στιγμή θα δοκιμάσω τη λύση που λες.

    Πάντως, για τα πρακτικά, από χθες μου φαινονται σαν να δούλεψαν οι ρυθμίσεις τους. Στο Speednest πλέον μου βγάζει 90άρια. Τώρα ας πούμε που γράφω έκανα ένα, το βγαλε 94. Οπότε είμαι ΟΚ (πάντα φτου φτου!)

  6. #246
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΣΕΠΟΛΙΑ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/10000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport/smart
    Την βοήθεια σας αν μπορεί κάποιος ρε παιδιά!!!
    Έβαλα οπτική απο COSMOTE απο 13/7/2022. Δηλώθηκε πρόβλημα απο τότε καθώς μετά απο 3 μέρες ξεκίνησε να αποσυνδέεται για 5 δευτερόλεπτα το ίντερνετ σε άσχετες στιγμές. Έφτασα να έχω 20 αποσυνδέσεις μέσα σε ενα 24ώρο των 5 δευτερολέπτων. Αλλάζω μόντεμ και αντί για το ZTE H1600 ζητάω το SPEEDPORT SMART. Το βάζω προχτές και κάνει τα ίδια αλλά όχ σε τόσο έντονο βαθμό. Έχω περίπου 5 την ημέρα. Ήρθαν τεχνικοί και τσέκαραν την γραμμή. Δεν υπάρχει πρόβλημα απο οτι μου είπαν. Τελευταία ελπίδα να αλλάξω το GPON. Παρατήρσα οτι όταν κάνει αποσύνδεση το ιντερνετ σβήνει εντελώς η ένδειξη lan, Pon και Los. Μένει ανοιχτό μόνο το Power.
    Ζητησα ήδη την αλλαγή του ως ελαττωματικό και θα μου το φέρουν με courier, αλλά για την γραμμή μου, τους δειχνει το σύστημα οτι μπορώ μόνο να πάρω ένα ίδιο HUAWEI και όχι να μου δώσουν το Nokia όπως ζήτησα.
    Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

  7. #247
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Αρχικα οντως δεν ειναι ευκολο να σου δωσουν nokia γιατι ειναι αναλογα το dslam
    Και εγω ειχα το ιδιο θεμα οταν ειχε γινει η οριζοντια.
    Ειχα συνδεσει το ΟΝΤ και συνδεοταν και ξεσυνδεοταν
    Και τελικα ηταν χαλασμενο το καλωδιο του ΟΝΤ και υπηρχε θεμα στο κουτακι που τερματιζει η οπτικη
    1. θυμασαι τι νουμερο εγραψε το μηχανημα του εργολαβου που σου εκανε την οριζοντια
    2. δοκιμασε να φυσηξεις λιγο τις δυο ακρες του καλωδιου που συνδεει το ΟΝΤ με το πριζακι το οπτικο

  8. #248
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΣΕΠΟΛΙΑ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/10000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport/smart
    Δεν το γνώριζα οτι υπάρχει θέμα αλλαγής για gpon, άρα για αυτό το σύστημα, τους εβγαζε οτι αντικατάσταση μπροεί να γίνει μόνο με το ίδιο.
    Έδωσε ένα νούμερο γύρω στα 20 και μου είπε είσαι καλά, θα μπορούσ εκαι καλύτερα αλλά η wind τόσο βγάζει.
    Ίσως τώρα που θα μου φέρουν την αντικατάσταση να τους πω να βάλουν και νεο καλώδιο οπτικής απο το κουτάκι έως το g pon αλλά να τσεκάρουν και το κουτάκι αν είναι οκ.
    Θα το φυσήξω μήπως και πιάσει τι να πω.

  9. #249
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Αν θυμαμαι καλα 20 εχει οριο ο ΟΤΕ και 25 η Wind
    Αλλα τις περισοττερες φορες ειναι -17 αλλα νομιζω οτι ειναι μια χαρα το σημα μπορει να ειναι χαλσμενο το καλωδιο που συνδεει το ΟΝΤ με το οπτικο πριζακι
    Εμενα το αλλαξε τεχνικος που ηρθε

  10. #250
    Εγγραφή
    24-02-2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΣΕΠΟΛΙΑ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/10000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport/smart
    ΚΑΙ ενω μέχρι σήμερα το μεσημέρι απο χθες το απογευμα δνε ειχα καμια αποσύνδεση καθως χτες φύσηξα λίγο παραπάνω την οπτικη και το Pon και πίεσα παραπάνω το καλώδιο να κουμπώσει μήπως έχανε κάπου χάρη στην συμβουλή του AlexT544, ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι αναβοσβήνει συνέχεια η ένδειξη Pon στο GPON. ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. Δηλώνω βλάβη και απο δευτερα μόλις έρθει το καινούριο Pon θα το τσεκάρουν μου είπαν.
    Τι να πω ρε παιδια....

  11. #251
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Τοτε μαλλον εχει θεμα το ONT.
    Αν εχεις λεπτα χερια και εισαι προσεκτικος.Μου ειχε πει καποια στιγμη ενας τεχνικος της υποστηριξης οταν ημουν και εγω στην διαδικασια.
    ΑΥΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ. AT YOUR OWN RISK. ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ
    1. Με πολλη προσοχη ανοιγεις το οπτικο πριζακι και αποσυνδεεις με πολυ προσοχη το απο μεσα οπτικο καλωδιο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20220729_154005.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  449,7 KB 
ID: 239835
    2. Και το συνδεεις στο GPON με πολυ προσοχη και βλεπεις πως αντιδραει
    Εγω ετσι ειχα ανακαλυψει οτι εφταιγε το καλωδιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexT544 : 29-07-22 στις 15:46.

  12. #252
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Η κοροϊδία από την Cosmote συνεχίζεται σε μένα για 4ο μήνα, αφού ακόμα δεν έχω δει σύνδεση στο σπίτι μου. Όσες φορές πήρα τηλέφωνο στο 13888 το οποίο είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο, στέλνουν ένα μέιλ στην αρμόδια ομάδα και λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφού ο εργολάβος μιλάει με Wind. Με άλλα λόγια όταν η Cosmote δεν διαχειρίζεται αυτή το δίκτυο, είναι στην ίδια (μην πω και χειρότερη κατάσταση) από τους υπόλοιπους παρόχους. Έχω κάνει και καταγγελία στην ΕΕΤΤ η οποία μου απάντησε ότι περιμένει απάντηση από την Cosmote μέχρι 29/8. Το απόλυτο μπάχαλο. Κατά τα άλλα ευτυχώς που είναι ιδιωτικός ο ΟΤΕ και παρέχει σοβαρές υπηρεσίες (εδώ γελάμε)

    Πραγματικά όποιος σκέφτεται να βάλει FTTH απλά μακριά από αυτούς. Θα μπλέξει άσχημα και απ' οτι διαβάζω στο forum δεν είμαι ο μοναδικός.

    Btw, γνωρίζει κάποιος αν διακόψω την αίτηση και πάω σε Wind μπας και ξεμπερδέψω, αν θα χάσω το κουπόνι που είχα την ατυχία να το δώσω στην Cosmote? Στο τηλεφωνικό-κρεμάστρες, δεν ήξεραν. Προφανώς το μόνο που ξέρουν είναι να πουλάνε συνδέσεις. Στα υπόλοιπα απλά κάνουν τα μπιμπελό.

  13. #253
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοροϊδία από την Cosmote συνεχίζεται σε μένα για 4ο μήνα, αφού ακόμα δεν έχω δει σύνδεση στο σπίτι μου. Όσες φορές πήρα τηλέφωνο στο 13888 το οποίο είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο, στέλνουν ένα μέιλ στην αρμόδια ομάδα και λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφού ο εργολάβος μιλάει με Wind. Με άλλα λόγια όταν η Cosmote δεν διαχειρίζεται αυτή το δίκτυο, είναι στην ίδια (μην πω και χειρότερη κατάσταση) από τους υπόλοιπους παρόχους. Έχω κάνει και καταγγελία στην ΕΕΤΤ η οποία μου απάντησε ότι περιμένει απάντηση από την Cosmote μέχρι 29/8. Το απόλυτο μπάχαλο. Κατά τα άλλα ευτυχώς που είναι ιδιωτικός ο ΟΤΕ και παρέχει σοβαρές υπηρεσίες (εδώ γελάμε)

    Πραγματικά όποιος σκέφτεται να βάλει FTTH απλά μακριά από αυτούς. Θα μπλέξει άσχημα και απ' οτι διαβάζω στο forum δεν είμαι ο μοναδικός.

    Btw, γνωρίζει κάποιος αν διακόψω την αίτηση και πάω σε Wind μπας και ξεμπερδέψω, αν θα χάσω το κουπόνι που είχα την ατυχία να το δώσω στην Cosmote? Στο τηλεφωνικό-κρεμάστρες, δεν ήξεραν. Προφανώς το μόνο που ξέρουν είναι να πουλάνε συνδέσεις. Στα υπόλοιπα απλά κάνουν τα μπιμπελό.
    Το κουπόνι ξεκινάει να ισχύει όταν ενεργοποιηθείς νομίζω. Αν μπεις στο SFBB, λογικά θα σου λέει ότι δεν έχεις κάνει κάποια παραγγελία που σημαίνει δεν έχει εξαργυρωθεί.

  14. #254
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοροϊδία από την Cosmote συνεχίζεται σε μένα για 4ο μήνα, αφού ακόμα δεν έχω δει σύνδεση στο σπίτι μου. Όσες φορές πήρα τηλέφωνο στο 13888 το οποίο είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο, στέλνουν ένα μέιλ στην αρμόδια ομάδα και λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφού ο εργολάβος μιλάει με Wind. Με άλλα λόγια όταν η Cosmote δεν διαχειρίζεται αυτή το δίκτυο, είναι στην ίδια (μην πω και χειρότερη κατάσταση) από τους υπόλοιπους παρόχους. Έχω κάνει και καταγγελία στην ΕΕΤΤ η οποία μου απάντησε ότι περιμένει απάντηση από την Cosmote μέχρι 29/8. Το απόλυτο μπάχαλο. Κατά τα άλλα ευτυχώς που είναι ιδιωτικός ο ΟΤΕ και παρέχει σοβαρές υπηρεσίες (εδώ γελάμε)

    Πραγματικά όποιος σκέφτεται να βάλει FTTH απλά μακριά από αυτούς. Θα μπλέξει άσχημα και απ' οτι διαβάζω στο forum δεν είμαι ο μοναδικός.

    Btw, γνωρίζει κάποιος αν διακόψω την αίτηση και πάω σε Wind μπας και ξεμπερδέψω, αν θα χάσω το κουπόνι που είχα την ατυχία να το δώσω στην Cosmote? Στο τηλεφωνικό-κρεμάστρες, δεν ήξεραν. Προφανώς το μόνο που ξέρουν είναι να πουλάνε συνδέσεις. Στα υπόλοιπα απλά κάνουν τα μπιμπελό.
    Στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαι και εγώ, πήρα σήμερα και ζήτησα να μου ακυρώσουνε το αίτημα για την 100αρα. Μόλις μου το ακυρώσουνε θα κάνω αίτηση στην Wind για 200.
    Έχω καλέσει αρκετές φορές για εξηγήσεις αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

  15. #255
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως φαίνεται ο πρώτος που κάνει αίτηση πρέπει να την κάνει στην Wind για να προχωρήσουν γρήγορα τα πράγματα..

    Οι OTE μετά την εγκατάσταση..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 17 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας