Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 127
  1. #61
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτό, πάντως έτσι για το τυπικό να πούμε πως γνωρίζοντας κάποια πράγματα σχετικά με το πως λειτουργεί το δημόσιο και τους χρόνους υλοποίησης λόγω διαφόρων παραγόντων (να διευκρινησω πως δεν υπονοώ κάτι περίεργο), είναι λίγο λογικό να υποθέσουμε πως η υπηρεσία αν και δεν είχε βγει live όπως λέτε να έχει ξεκινήσει επί προηγούμενης κυβέρνησης...

    Φυσικά οτιδήποτε γίνεται προς εκσυγχρονισμο του συστήματος είμαι υπέρμαχος και το υποστηρίζω από τότε που ενηλικιωθηκα, σχεδόν 20 χρόνια πριν και το επικροτώ από όποιον και να υλοποιείται.
    σ. Nothing η εφαρμογή υλοποιηθηκε εντός της τρέχουσας σύμβασης πλαίσιο της ΗΔΙΚΑ με τον ανάδοχο της συνταγογράφησης, έργο που προκηρύχθηκε και συμβασιοποιηθηκε το 2020 και 2021 αντίστοιχα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άυλη συνταγογράφηση υπήρχε από το 2019 τουλάχιστον μόνο που τότε λεγόταν ηλεκτρονική συνταγογράφηση
    https://www.iatropedia.gr/ygeia/synt...-eseis/116891/
    σ.gcf, άυλη συνταγογράφηση είναι η εγγραφή του πολίτη (με επιβεβαιωτικό email και sms) στο ehealth.gov.gr και η αποστολή της συνταγής και του παραπεμπτικού του αντίστοιχα ηλεκτρονικά. Είναι ένα module της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Τώρα αν θες να βάλουμε και μία φωτογραφία του Πολάκη να εγκαινιάζει την άυλη ανήμερα της γιορτής του με σαμπάνιες, είναι κάτι που το photoshop μπορεί να κάνει. No problem.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως. Παραθετω λοιπον δικες μου συνταγες με αυλη απο ραντεβου , εξετασεις και φαρμακο

    Απο οσο θυμαμαι υπαρχουν και πιο παλιες αλλα λογικα τις εχω σβησει. Νομιζω ομως σε καλυπτω με αυτα
    ωστε να αναθεωρησεις αυτα που εγραψες πιο πανω γιατι κανουν πολυ κροτο αλλα απο ουσια τιποτα

    Επειδη ειμαι τιμιος ομως σου ξαναλεω πως ειναι απο τους λιγους που δουλευουν πραγματικα σε αυτη την κυβερνηση παρωδια

    Συνημμένο Αρχείο 229335 Συνημμένο Αρχείο 229336 Συνημμένο Αρχείο 229337

    - - - Updated - - -



    Κανεις λαθος με τις ημερομηνιες......
    Βρες μου την ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας πριν τις 7/7/20219 που λέει πως ξεκινάει η λειτουργία της άυλης. Παρακαλώ.

  2. #62
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Μια χαρά η εφαρμογή.
    Χθες επισκέφθηκα το γιατρό και ΑΜΕΣΑ λάμβανα τα παραπεμπτικά του γιατρού στην εφαρμογή.
    Ούτε εκτυπώσεις ούτε τίποτα.
    Δείχνεις το κινητό και είσαι έτοιμος.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #63
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nm
    Και για όλα αυτά ένα web app θα ήταν αρκετό. Το app πλέον πρέπει να έχει νόημα για να υπάρχει.
    Διαφωνώ..
    Η εποχή των web apps έχει περάσει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #64
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οποιος ηταν γραμμενος στην αυλη, τα λαμβανε και πριν τα παραπεμπτικα, και με mail και με sms..
    Δεν βρισκω καποιο λογο να τρεχει το app στο background για να κανει αυτο. Επισης, γιατι δεν το κανει με push notifications?

    Επισης αυτο που προσφερει το app μια χαρα το κανει ενα απλο responsive web page.
    Γιατι να κατεβαζω app, γιατι να το συντηρω, γιατι πρεπει καποιος να ασχολειται με την ασφαλεια του , και στο τελος τελος, γιατι πρεπει να αντιμετωπισει τα οποια προβληματα συμβατοτητας με τα απειρα χαρχαλα κινητα out there.
    Για να εχει finger print authentication για να μπεις?
    Και ολοι εμεις που διαχειριζομαστε και καποιους αρκετα μεγαλυτερους, απλα δεν.
    Ουτε αυτο δεν σκεφτηκαν.. Ενα app, να τους εχω ολους μεσα, να κανω δουλεια...
    αιντε...

  5. #65
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι την έγραφε ο Καρανίκας όταν είχε διάλειμμα για διαφημίσεις η Μενεγάκη. Αλλά τέλειωσε η σαιζόν πριν την ολοκληρώσει.
    Ανεξάρτητα απο κομματικές επιλογές, αυτά που κάνει ο Πιερακάκης δεν έχουν καμία σχέση με το δημόσιο και το πως λειτουργούσε πριν.
    Βασικα δε καταλαβα το σχολιο αυτο που αποσκοπει καθως γενικοτερα ειναι γνωστο τι ισχυει στις υλοποιησεις στο δημοσιο και η διαρκεια που μπορει να εχει καποιο εργο.
    Ανεξαρτητα απο την οποια κυβερνηση ειναι "πανω" καθε φορα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ. Nothing η εφαρμογή υλοποιηθηκε εντός της τρέχουσας σύμβασης πλαίσιο της ΗΔΙΚΑ με τον ανάδοχο της συνταγογράφησης, έργο που προκηρύχθηκε και συμβασιοποιηθηκε το 2020 και 2021 αντίστοιχα.
    αυτο με καλυψε πληρως


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να απαντήσω εγώ στον αγαπητό φίλο την άυλη συνταγογράφηση φίλε μου την έφερε αυτός ο κύριος (οποίος άφησε την google για να ασχοληθεί με τον εκσυγχρονισμό του ελληνικού δημοσίου) που έφερε το gov.gr και σήμερα το (App) MyHealth και προσπαθεί να εκσυγχρονίσει την ελλάδα και να την κάνει e-ελλάδα

    δεν ξέρω αν αξίζει όμως να το κάνει ειλικρινά με αυτά που διαβάζω

    εγώ στην θέση του θα τα καταργούσα όλα και θα τα διέγραφα.
    Απορια διοτι δε το θυμαμαι οσο τουλαχιστον ανακαλω, αλλα ποια η σχεση του με τη Google? Επειδη αναφερεις πως την αφησε ρωταω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nothing : 04-08-21 στις 10:15.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  6. #66
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    σ.gcf, άυλη συνταγογράφηση είναι η εγγραφή του πολίτη (με επιβεβαιωτικό email και sms) στο ehealth.gov.gr και η αποστολή της συνταγής και του παραπεμπτικού του αντίστοιχα ηλεκτρονικά. Είναι ένα module της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Τώρα αν θες να βάλουμε και μία φωτογραφία του Πολάκη να εγκαινιάζει την άυλη ανήμερα της γιορτής του με σαμπάνιες, είναι κάτι που το photoshop μπορεί να κάνει. No problem.
    Αφήνοντας στη άκρη τα περί Πολάκη/Καρανίκα/whatever, των οποίων δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο αναφοράς, αυτό που έγραψα βασίζεται σε άμεση εμπειρία να συνταγογραφεί ο γιατρός φάρμακα για τους γονείς μου και να τα παίρνω από το φαρμακείο χωρίς να έχω πάει στο γιατρό, δηλώνοντας μόνο το ΑΜΚΑ τους, ο φαρμακοποός τα έβλεπε.
    Τα έβλεπα και εγώ σε μια σελίδα του ΗΔΙΚΑ αν δεν κάνω λάθος. Αυτό υπήρχε. (Ραντεβού δεν είχε χρειαστεί να κλείσω ηλεκτρονικά).
    Tώρα αν έγινε app ή ενοποιεί περισσότερα ταμεία ή οτιδήποτε νέο, μπράβο τους.
    Και φυσικά όλοι αναγνωρίζουν τη δουλειά που έχει κάνει στο gov.gr ο Πιερρακάκης, τόσο τις νέες εφαρμογές (όλα τα σχετικά με covid19, δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις, online αντικατάσταση άδειας οδήγησης που έκανα πρόσφατα - - αλλά και ότι συγκέντρωσε στο ίδιο portal δεκάδες υπηρεσίες ψηφιακής διακυβέρνησης που έτρεχαν ήδη αλλά σε διαφορετικούς φορείς / υπουργεία και απαιτούσαν συχνά διαφορετικά στοιχεία ταυτοποίησης.

    Για τον Πιερρακάκη και τη Google μήπως ο παρορμητικός φίλος μας τον μπερδεύει με το Ζαριφόπουλο; Αυτός νομίζω είχε εργαστεί εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 04-08-21 στις 11:25.

  7. #67
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Όπως είπαν και οι παραπάνω, άλλο η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, άλλο η άυλη. Η πρώτη όντως μπήκε σε λειτουργία 10 χρόνια πριν, και αφορούσε αποκλειστικά γιατρούς και φαρμακοποιούς (είχα βοηθήσει κάποιους γιατρούς και φαρμακοποιούς με αυτό τότε). Ο ασθενής δε λάμβανε τίποτα ηλεκτρονικά, ούτε είχε πρόσβαση στη διαδικασία. Το μόνο που έπαιρνε στα χέρια του ήταν η εκτύπωση της συνταγής από το γιατρό για να την πάει στο φαρμακείο προς εκτέλεση. Θεωρητικά και τότε μπορούσε να πάει ο ασθενής στο φαρμακείο και ο φαρμακοποιός να αναζητήσει μέσω του ΑΜΚΑ τη συνταγή. Αλλά αυτός δεν ήταν ο σκοπός του συστήματος τότε. Ήταν απλά μια βολική "παρενέργεια".

    Η άυλη, όπως υλοποιήθηκε, βάζει μέσα στη διαδικασία και τον ασθενή, ο οποίος λαμβάνει την ηλεκτρονική ενημέρωση για την έκδοση και εκτέλεση της συνταγής (ή του παραπεμπτικού), και παράλληλα καταργεί την οποιαδήποτε ανάγκη για εκτυπωμένα έγγραφα. Άσχετα αν υπάρχουν κάποιοι (γιατροί και ασθενείς) που αρέσκονται λόγω συνήθειας να πιάνουν το χαρτί στα χέρια τους.
    Ανυπόγραφος

  8. #68
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα δε καταλαβα το σχολιο αυτο που αποσκοπει καθως γενικοτερα ειναι γνωστο τι ισχυει στις υλοποιησεις στο δημοσιο και η διαρκεια που μπορει να εχει καποιο εργο.
    Ανεξαρτητα απο την οποια κυβερνηση ειναι "πανω" καθε φορα.

    αυτο με καλυψε πληρως

    Απορια διοτι δε το θυμαμαι οσο τουλαχιστον ανακαλω, αλλα ποια η σχεση του με τη Google? Επειδη αναφερεις πως την αφησε ρωταω...
    Αν διαβάσεις το βιογραφικό του θα διαβάσεις ότι ήταν στέλεχος στην Google.

  9. #69
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα, σε iOS 14.7.1 μονο σε εμενα crashαρει? Την εσβησα και την ξανακατεβα και παλι τα ιδια. Παει να ανοιξει και ξαφνικα κλεινει μονη της μετα απο 2 δευτερολεπτα. Το εβαλα και σε Flight mode, παλι τα ιδια. Και με 4G και με WiFi παλι τα ιδια κανει !

  10. #70
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις το βιογραφικό του θα διαβάσεις ότι ήταν στέλεχος στην Google.
    https://www.icegov.org/people/kyriakos-pierrakakis/

    https://mindigital.gr/ypourgos

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...B5%CE%AF%CE%B1

    Δεν νομίζω. Τον μπερδεύεις με τον Ζαριφόπουλο ή με τον Βρανάκη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 04-08-21 στις 11:58.

  11. #71
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.icegov.org/people/kyriakos-pierrakakis/

    https://mindigital.gr/ypourgos

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...B5%CE%AF%CE%B1

    Δεν νομίζω. Τον μπερδεύεις με τον Ζαριφόπουλο ή με τον Βρανάκη.
    Δεν αποκλείω το να τον μπερδεύω με άλλον (να κάνω λάθος).

    Άνθρωπος είμαι δεν είμαι θεός.

  12. #72
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος ηταν γραμμενος στην αυλη, τα λαμβανε και πριν τα παραπεμπτικα, και με mail και με sms..
    Δεν βρισκω καποιο λογο να τρεχει το app στο background για να κανει αυτο. Επισης, γιατι δεν το κανει με push notifications?

    Επισης αυτο που προσφερει το app μια χαρα το κανει ενα απλο responsive web page.
    Γιατι να κατεβαζω app, γιατι να το συντηρω, γιατι πρεπει καποιος να ασχολειται με την ασφαλεια του , και στο τελος τελος, γιατι πρεπει να αντιμετωπισει τα οποια προβληματα συμβατοτητας με τα απειρα χαρχαλα κινητα out there.
    Για να εχει finger print authentication για να μπεις?
    Και ολοι εμεις που διαχειριζομαστε και καποιους αρκετα μεγαλυτερους, απλα δεν.
    Ουτε αυτο δεν σκεφτηκαν.. Ενα app, να τους εχω ολους μεσα, να κανω δουλεια...
    αιντε...


    Για να λέμε στις επόμενες εκλογές ότι φέραμε την Ελλάδα στην παλάμη μας...

    Και εγώ την ίδια απορία έχω ...Ένα portal είναι βασικά που παίζει responsive όπου θέλεις...

  13. #73
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα δε καταλαβα το σχολιο αυτο που αποσκοπει καθως γενικοτερα ειναι γνωστο τι ισχυει στις υλοποιησεις στο δημοσιο και η διαρκεια που μπορει να εχει καποιο εργο.
    Ανεξαρτητα απο την οποια κυβερνηση ειναι "πανω" καθε φορα.
    Θέλεις σώνει και καλά να μας πείσεις οτι την άυλη την ξεκίνησε η προηγούμενη κυβέρνηση. Έχεις κάποιο στοιχείο γι αυτό; Οχι. Απολύτως τίποτα. Απλά ενα αόριστο "ξέρω τι ισχύει στο δημόσιο". Και σου απαντάω: Οι προηγούμενοι δεν έκαναν το παραμικρό για τον εκσυγχρονισμό του δημοσίου. Ο Πιερακάκης έχει κάνει παππάδες μέσα σε 2 χρόνια. Έχει φτιάξει ενα κάρο πράγματα σε μερικούς μήνες αλλά εσύ δεν μπορείς να πιστέψεις οτι ΕΙΔΙΚΑ την αύλη την έφτιαξε αυτός.

    Να προσθέσω σε αυτό οτι αν οι προηγούμενοι είχαν κάνει το παραμικρό για την άυλη θα είχαν κάνει και την αντίστοιχη φιέστα. Τα "εγκαίνια" του μετρό Θεσσαλονίκης με τους μουσαμάδες τα θυμάσαι; Τα δεύτερα "εγκαίνια" με το βαγόνι χωρίς σταθμό τα θυμάσαι;

  14. #74
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Σε Redmi 4X ρουταρισμένο η εφαρμογή δεν ξεκινάει.
    Δείχνει το splash screen και μετά κλείνει.
    Έκανα και restart 2 φορές. Καμμία αλλαγή

  15. #75
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yabba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Redmi 4X ρουταρισμένο η εφαρμογή δεν ξεκινάει.
    Δείχνει το splash screen και μετά κλείνει.
    Έκανα και restart 2 φορές. Καμμία αλλαγή
    Ναι.....παλιάς γενιάς τηλέφωνο.....λογικό

Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας