Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-53 από 53
  1. #46
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από περιέργεια, καθώς δεν κατέχω το συγκεκριμένο κομμάτι. Ας υποθέσουμε π.χ. ότι οι υποδομές ήταν φυσικά στη Σουηδία ενώ ανήκαν και αυτές και τα συμβόλαια στη Microsoft Σουηδίας. Θα μπορούσαν οι σχετικές υπηρεσίες της Αμερικής να αναγκάσουν νόμιμα τη Microsoft Σουηδίας να τους δώσει πληροφορίες ?
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  2. #47
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, καθώς δεν κατέχω το συγκεκριμένο κομμάτι. Ας υποθέσουμε π.χ. ότι οι υποδομές ήταν φυσικά στη Σουηδία ενώ ανήκαν και αυτές και τα συμβόλαια στη Microsoft Σουηδίας. Θα μπορούσαν οι σχετικές υπηρεσίες της Αμερικής να αναγκάσουν νόμιμα τη Microsoft Σουηδίας να τους δώσει πληροφορίες ?
    Βεβαίως και οι αμερικάνικες αρχές μπορούσαν να υποχρεώσουν την ms
    Βεβαίως και η ms θα έπρεπε να ενημερώσει τις Σουηδικές αρχές για την υποχρέωση που αναλαμβάνουν απέναντι στις αμερικάνικες αρχές

    Κάπως έτσι έγινε στην Ρωσία και οι Ρώσοι τους πιάσανε τον κώλ@

    Κοινώς, πιάσ' τ'αυγό και κούρευτο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #48
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σου ξαναλέω, γιατί να διακυνδυνευσει η ms να χάσει μια αγορά που κερδίζει τρις; γιατί αν γίνει αυτό που λες τότε θα ακουστεί και σίγουρα όλοι όσοι έχουν υπηρεσίες cloud θα πάνε άλλου.

    Τα υπόλοιπα είναι πραγματικά αυθαίρετες υποθέσεις που κάνεις.
    Τεχνικά η Ms αυτή την στιγμή σου δίνει εργαλεία ώστε να μπορείς εσύ σαν χρήστης που κάνεις χρήση των υπηρεσιών cloud να μπορείς να είσαι GDPR Compliant, μπορείς να καταλάβεις πως τα ίδια και καλύτερα εργαλεία έχει διαθέσιμα για την ίδια ώστε να τηρεί πλήρως το GDPR και να μπορεί να παρέχει υπηρεσίες σε μια αγορά σαν την ΕΕ. Το ότι σου παρέχει τα εργαλεία δεν είναι υπόθεση. το ότι διαθέτει Data Center σε ευρωπαϊκό έδαφος ούτε αυτό είναι υπόθεση, το ότι τα δεδομένα σου είναι κρυπτογραφημένα ούτε και αυτό.
    Και ποια είναι αυτά τα εργαλεία που σου διαθέτει η MS για να εισαι GDPR Compliant σαν χρήστης? Πραγματικά ρωτάω γιατί δεν ξέρω μιας και δεν χρησιμοποιώ MS ούτε στην δουλειά ούτε στο σπίτι μου. Από κει και πέρα σε ρωτάω κάτι τελείως άσχετο με αυτά που μου λες. Δεν σε ρωτάω αν η MS φροντίζει να είναι η όχι GDPR compliant αλλά αν η Ε.Ε ή άλλος ανεξάρτητος παρατηρητης μπορεί να το επιβεβαιώσει τεχνικά ότι αυτό ισχύει. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν DATA Centers στην ΕΕ αλλά αν μπορεί να ελεγχθεί τεχνικά και να επιβεβαιωθεί ΤΕΧΝΙΚΑ οτι δεν υπάρχει ροή δεδομένων από τα Data Centers της Ευρώπης προς την Μητρική εταιρεία. Το ότι τα δεδομένα μου είναι κρυπτογραφημένα δεν το αμφισβητώ, ρωτάω αν η MS διαθέτει το κλειδί για να τα αποκρυπτογραφήσει. Διότι για έναν απλό χαζό χρήστη σαν εμένα το γεγονός ότι κάνω upload δεδομένα σε servers της MS και όχι μόνο και μου εγγυάται οτι είναι κρυπτογραφημένα, αν η κρυπτογράφηση γίνεται στον server από την MS τότε αυτό μου λέει ότι η MS έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι που λένε στο χωριό μου, δλδ και τα δεδομένα και το κλειδί για την κρυπτογράφηση και την αποκρυπτογράφηση των δεδομένων. Τελος επειδή το έψαξα λίγο και μπορεί να μου ξέφυγε παρακαλώ να μου υποδείξεις που προβλέπει ο GDPR τον τρόπο με το οποίο θα ελέγχεται ΤΕΧΝΙΚΑ από την ΕΕ ή αντίστοιχους πιστοποιημένους φορείς το compliance των εταιρειών είτε σε επίπεδο DATA Center είτε σε οποιοδήποτε άλλο επίπεδο.

  4. #49
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έλα εντάξει, υπάρχουν άλλα τόσα που έχουν την ίδια, για να μην πω καλύτερη χρήση

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποια είναι αυτά τα εργαλεία που σου διαθέτει η MS για να εισαι GDPR Compliant σαν χρήστης? Πραγματικά ρωτάω γιατί δεν ξέρω μιας και δεν χρησιμοποιώ MS ούτε στην δουλειά ούτε στο σπίτι μου. Από κει και πέρα σε ρωτάω κάτι τελείως άσχετο με αυτά που μου λες. Δεν σε ρωτάω αν η MS φροντίζει να είναι η όχι GDPR compliant αλλά αν η Ε.Ε ή άλλος ανεξάρτητος παρατηρητης μπορεί να το επιβεβαιώσει τεχνικά ότι αυτό ισχύει. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν DATA Centers στην ΕΕ αλλά αν μπορεί να ελεγχθεί τεχνικά και να επιβεβαιωθεί ΤΕΧΝΙΚΑ οτι δεν υπάρχει ροή δεδομένων από τα Data Centers της Ευρώπης προς την Μητρική εταιρεία. Το ότι τα δεδομένα μου είναι κρυπτογραφημένα δεν το αμφισβητώ, ρωτάω αν η MS διαθέτει το κλειδί για να τα αποκρυπτογραφήσει. Διότι για έναν απλό χαζό χρήστη σαν εμένα το γεγονός ότι κάνω upload δεδομένα σε servers της MS και όχι μόνο και μου εγγυάται οτι είναι κρυπτογραφημένα, αν η κρυπτογράφηση γίνεται στον server από την MS τότε αυτό μου λέει ότι η MS έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι που λένε στο χωριό μου, δλδ και τα δεδομένα και το κλειδί για την κρυπτογράφηση και την αποκρυπτογράφηση των δεδομένων. Τελος επειδή το έψαξα λίγο και μπορεί να μου ξέφυγε παρακαλώ να μου υποδείξεις που προβλέπει ο GDPR τον τρόπο με το οποίο θα ελέγχεται ΤΕΧΝΙΚΑ από την ΕΕ ή αντίστοιχους πιστοποιημένους φορείς το compliance των εταιρειών είτε σε επίπεδο DATA Center είτε σε οποιοδήποτε άλλο επίπεδο.

    Εμ πες το πως δεν κάνεις χρήση υπηρεσιών Ms να καταλάβουμε, καλή συνέχεια


    https://techcommunity.microsoft.com/...nt/ba-p/191126

    Finally, with Advanced Encryption with Customer Key, administrators can be confident that when they have offboarded their data, that Microsoft no longer has any access.

  6. #51
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το πρόβλημα να κάνεις μια υπηρεσία ανάλογη της AWS. Αλλού είναι το πρόβλημα. Το Office, που είναι μέρος του Teams, είναι μια εφαρμογή τόσο πλέον γνωστή, που αποτελεί από μόνο του ένα στάνταρντ πλέον αλλά που κανείς άλλος δεν επιτρέπεται να αντιγράψει (πατέντες, πνευματικά δικαιώματα και τα ρέστα).
    Το βλέπω και στην Κομισιον, όπου παντού είναι στημένο ή στηνετε πανεύκολα το Libre office, αλλά σχεδόν κανείς δεν το χρησιμοποιεί. Το πρώτο και κύριο πρόβλημα αλλαγής σε κάτι άλλο προέρχεται από τον ίδιο τον κόσμο που δεν θέλει να αλλάξει αυτό που ξέρει, ακόμα και εάν η εναλλακτική επιλογή είναι ισάξια ή και καλύτερη ακομη
    Το πρόβλημα αυτο λύνεται μόνο με έναν απλό στην σύλληψη και δύσκολο στην εφαρμογή τρόπο. Εφόσον είναι υπηρεσία που διαθέτει δίκτυο, administration και φυσικά προσωπικό που αναλαμβάνει το στήσιμο και την συντήρηση των μηχανημάτων που χρησιμοποιεί η κομμισιόν ή οποιαδηποτε υπηρεσία, αν ληφθεί η αποφαση να γίνει το συγκεκριμένο λογισμικό blacklisted στα επιτρεπόμενα λογισμικά απλά θα σταματήσει να χρησιμοποιείται και το προσωπικό απλά θα αναγκαστεί να μάθει να συνυπάρχει με το καινούριο λογισμικό. Το δυσκολο στην εφαρμογή έγκειται στο κατά ποσό θα βρεθεί κάποιος που θα προχωρήσει στο blacklisting των εργαλείων και θα διατάξει το πλήρες purging του Office

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ πες το πως δεν κάνεις χρήση υπηρεσιών Ms να καταλάβουμε, καλή συνέχεια


    https://techcommunity.microsoft.com/...nt/ba-p/191126
    Το ότι δεν χρησιμοποιώ MS δεν σημαίνει ότι δεν θα θελα απαντήσεις στις υπόλοιπες ερωτήσεις που σου έκανα όπως για τον τεχνικό έλεγχο του GDPR Compliance κλπ. Ευχαριστώ για το λινκ. Τέλος σε οτι αφορά το Advanced Encryption που παρέχει το customer key. Θεωρητικά μόνο ο πελάτης έχει πρόσβαση στα κρυπτογραφημένα δεδομενα. Ομως δεδομένου οτι η υπηρεσία παρέχεται από την ίδια την ΜΣ πάλι, κανένας δεν μου λέει οτι η MS δεν μπορεί να έχει πρόσβαση. Αυτό θα μπορούσε να ειναι 100% μόνο με δυο τρόπους: 1. An h MS έδινε πρόσβαση για audit στην υπηρεσία ή αν έδινε την δυνατότητα να χρησιμοποιείς ανεξάρτητη υπηρεσία για την κρυπτογράφηση. Επειδή φυσικά κάτι τετοιο παραμένει αδύνατο παραμένει αδύνατη και η 100% σιγουριά οτι η MS δεν μπορεί να έχει την δυνατότητα να βρει το κλειδί σου. Οπότε πάμε από την αρχη:
    Πες μου πως μπορεί να έλεγχθει τεχνικά το GDPR Compliance της MS και όχι μονο
    Πες μου πώς μπορεί να ελεγχθεί τεχνικά αν υπάρχει ροή δεδομένων απο τα Ευρωπαϊκά Data Centers προς τις ΗΠΑ οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.
    Πες μου πώς μπορώ να επιβεβαιώσω οτι το Advanced encryption που είναι αδυνατο να ελεγχθεί ο τρόπος λειτουργίας του δεν δινει την δυνατότητα στην MS να έχει διαθεσιμο το Customer key.
    Παρακαλώ σοβαρές απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω και όχι υπεκφυγές. Προτιμώ να μου πεις δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να γίνει αυτό που ρωτάω και να λήξει εκεί η κουβέντα παρά να μου πετάξεις μια κλασσική πολιτικάντική απάντηση του τύπου Γιατί η MS να ρισκάρει να χάσει τα τρις από την ΕΕ.
    Ευχαριστώ

  7. #52
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα αυτο λύνεται μόνο με έναν απλό στην σύλληψη και δύσκολο στην εφαρμογή τρόπο. Εφόσον είναι υπηρεσία που διαθέτει δίκτυο, administration και φυσικά προσωπικό που αναλαμβάνει το στήσιμο και την συντήρηση των μηχανημάτων που χρησιμοποιεί η κομμισιόν ή οποιαδηποτε υπηρεσία, αν ληφθεί η αποφαση να γίνει το συγκεκριμένο λογισμικό blacklisted στα επιτρεπόμενα λογισμικά απλά θα σταματήσει να χρησιμοποιείται και το προσωπικό απλά θα αναγκαστεί να μάθει να συνυπάρχει με το καινούριο λογισμικό. Το δυσκολο στην εφαρμογή έγκειται στο κατά ποσό θα βρεθεί κάποιος που θα προχωρήσει στο blacklisting των εργαλείων και θα διατάξει το πλήρες purging του Office

    - - - Updated - - -



    Το ότι δεν χρησιμοποιώ MS δεν σημαίνει ότι δεν θα θελα απαντήσεις στις υπόλοιπες ερωτήσεις που σου έκανα όπως για τον τεχνικό έλεγχο του GDPR Compliance κλπ. Ευχαριστώ για το λινκ. Τέλος σε οτι αφορά το Advanced Encryption που παρέχει το customer key. Θεωρητικά μόνο ο πελάτης έχει πρόσβαση στα κρυπτογραφημένα δεδομενα. Ομως δεδομένου οτι η υπηρεσία παρέχεται από την ίδια την ΜΣ πάλι, κανένας δεν μου λέει οτι η MS δεν μπορεί να έχει πρόσβαση. Αυτό θα μπορούσε να ειναι 100% μόνο με δυο τρόπους: 1. An h MS έδινε πρόσβαση για audit στην υπηρεσία ή αν έδινε την δυνατότητα να χρησιμοποιείς ανεξάρτητη υπηρεσία για την κρυπτογράφηση. Επειδή φυσικά κάτι τετοιο παραμένει αδύνατο παραμένει αδύνατη και η 100% σιγουριά οτι η MS δεν μπορεί να έχει την δυνατότητα να βρει το κλειδί σου. Οπότε πάμε από την αρχη:
    Πες μου πως μπορεί να έλεγχθει τεχνικά το GDPR Compliance της MS και όχι μονο
    Πες μου πώς μπορεί να ελεγχθεί τεχνικά αν υπάρχει ροή δεδομένων απο τα Ευρωπαϊκά Data Centers προς τις ΗΠΑ οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.
    Πες μου πώς μπορώ να επιβεβαιώσω οτι το Advanced encryption που είναι αδυνατο να ελεγχθεί ο τρόπος λειτουργίας του δεν δινει την δυνατότητα στην MS να έχει διαθεσιμο το Customer key.
    Παρακαλώ σοβαρές απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω και όχι υπεκφυγές. Προτιμώ να μου πεις δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να γίνει αυτό που ρωτάω και να λήξει εκεί η κουβέντα παρά να μου πετάξεις μια κλασσική πολιτικάντική απάντηση του τύπου Γιατί η MS να ρισκάρει να χάσει τα τρις από την ΕΕ.
    Ευχαριστώ

    Σου έχω δώσει απάντηση, υπάρχει κάτι που λέγετε εμπιστοσύνη. Ναι η ms δεν θα ρισκάρει να χάσει πελάτες είναι τόσο απλό.

    Τεχνικά δεν μπορείς να ξέρεις τι δεδομένα διακινούνται, καθώς είναι κρυπτογραφημένα, όποτε πραγματικά το να συνεχίζεις να λες πως θα γίνει ο έλεγχος απο την ΕΕ απο την στιγμή που εκ κατασκευής τα δεδομένα είναι κρυπτογραφημένα είναι απλά λάθος.

  8. #53
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω δώσει απάντηση, υπάρχει κάτι που λέγετε εμπιστοσύνη. Ναι η ms δεν θα ρισκάρει να χάσει πελάτες είναι τόσο απλό.

    Τεχνικά δεν μπορείς να ξέρεις τι δεδομένα διακινούνται, καθώς είναι κρυπτογραφημένα, όποτε πραγματικά το να συνεχίζεις να λες πως θα γίνει ο έλεγχος απο την ΕΕ απο την στιγμή που εκ κατασκευής τα δεδομένα είναι κρυπτογραφημένα είναι απλά λάθος.
    Εμπιστοσύνη μπορεί να έχεις εσύ. Εγώ εμπιστοσύνη σε κάποιον που εχει ως σκοπό το κέρδος και μονο αυτό δεν μπορώ να έχω. Απο κει και πέρα Τεχνικά μπορεί να μην μπορείς να ελέγξεις τα ιδια τα δεδομένα αλλά μπορείς να ελεγξεις το από που φευγουν και που πάνε, να ελέγξεις την δομή του data center σε οτι αφορά την αποθηκευση των δεδομένων κλπ. Τεχνικά τρόπος πάντα υπάρχει άσχετα αν για τον χ,ψ,ω λόγο κάποιοι λένε οτι δεν γίνεται. Αν όντως δεν γίνεται τοτε δεν θα πρεπει να θεωρειται compliant η εταιρεία μονο και μονο επειδή το λέει η ίδια και δεν θα πρεπει να δινεται άδεια λειτουργίας μέχρι που να βρει τρόπο να γινει πραγματικά compliant. Απλά απαιτείται υψηλό επίπεδο εποπτείας που φυσικά καμία εταιρεία δεν θέλει να έχει. Προσωπική άποψη καλή η ελευθερη αγορά αλλά μονο μεχρι ένα σημείο. Ο πολίτης και ο καταναλωτής πρεπει να ειναι πρώτα και μετα το συμφέρον των εταιρειών.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας