Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω το εξής προβληματάκι. Προσπαθώ να σετάρω ένα δίκτυο με το Zyxel modem του παρόχου να λειτουργεί μόνο σαν modem και τα πάντα να τα διαχειρίζεται ένα router Xiaomi. Το πρόβλημα που έχω είναι πως, με τα πάντα συνδεδεμένα πάνω στο Xiaomi, δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του Zyxel. Δεν "φαίνεται" το Zyxel σαν συσκευή πάνω στο Xiaomi, αν και έχω internet access κανονικά.

    Το setup μου είναι το εξής:

    Zyxel VMG1312-B10D:

    IP 192.168.1.250
    DHCP Relay 192.168.1.1
    Remote Management On (LAN/WAN)

    Xiaomi AC2350:

    IP 192.168.1.1
    DHCP On
    DHCP Range 192.168.1.2-192.168.1.254

    Τώρα, για να δω το interface του Zyxel, πρέπει να μπω στο wifi του, δεν φαίνεται πίσω από το Xiaomi και οτιδήποτε συνδέεται πάνω του. Υπάρχει τρόπος να μπορώ, από συσκευή συνδεδεμένη πάνω στο Xiaomi, να μπαίνω στο Zyxel (192.168.1.250) και να βλέπω το interface του;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πως περιμένει ς να δουλέψει με το ιδιο subnet μπροστά και πίσω απο το router?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως περιμένει ς να δουλέψει με το ιδιο subnet μπροστά και πίσω απο το router?
    Δεν το γνωρίζω, γι'αυτό και ρωτάω να μάθω πως μπορώ να το κάνω. Αν το γνώριζα, λογικό δεν θα ήταν να μην έχω ρωτήσει εξαρχής;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε ναι, ειναι πολυ πολυ βασικό. Βαλε διαφορετικά και δοκίμασε

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά λειτούργησε και στο ίδιο subnet. Το λάθος μου ήταν πως το Xiaomi δεν "βλέπει" τίποτα όταν συνδέεται στην θύρα WAN το καλώδιο. Δοκίμασα και την αλλαγή subnet αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Όταν έβαλα το καλώδιο στην LAN θύρα, είδε κανονικά το Zyxel στην 192.168.1.254 που το είχα ορίσει και "φαίνονται" όλα στο ίδιο δίκτυο.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφεις αρχικά ότι το Zyxel δουλεύει μόνο ως Modem, άρα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και κάνει τον συγχρονισμό του DSL, με το Xiaomi να είναι πίσω του (όχι μπροστά του όπως λες) για να δουλεύει ως Router.
    Στην περίπτωση αυτή συνδέεις την WAN θύρα του Xiaomi με μία LAN του Zyxel και όχι στη WAN που αναφέρεις.

    Κανονικά πρέπει οι 2 συσκευές να είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο, αν και σε αρκετές περιπτώσεις το δέχονται. Ωστόσο επικοινωνία υπάρχει μόνον από τον Router προς το Modem, καθώς η αντίθετη κίνηση δεν επιτρέπεται (σε κανένα Router, οποιουδήποτε κατασκευαστή) εκτός αν το επιτρέψουμε με κατάλληλο κανόνα στο firewall.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις αρχικά ότι το Zyxel δουλεύει μόνο ως Modem, άρα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και κάνει τον συγχρονισμό του DSL, με το Xiaomi να είναι πίσω του (όχι μπροστά του όπως λες) για να δουλεύει ως Router.
    Στην περίπτωση αυτή συνδέεις την WAN θύρα του Xiaomi με μία LAN του Zyxel και όχι στη WAN που αναφέρεις.

    Κανονικά πρέπει οι 2 συσκευές να είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο, αν και σε αρκετές περιπτώσεις το δέχονται. Ωστόσο επικοινωνία υπάρχει μόνον από τον Router προς το Modem, καθώς η αντίθετη κίνηση δεν επιτρέπεται (σε κανένα Router, οποιουδήποτε κατασκευαστή) εκτός αν το επιτρέψουμε με κατάλληλο κανόνα στο firewall.
    Εντάξει, πιστεύω πως το πίσω-μπροστά το καταλαβαίνει κανείς από την περιγραφή. Εγώ "μπροστά" ορίζω το σπίτι μου, οπότε "μπροστά" είναι το router και "πίσω", προς τον πάροχο, το modem. Αν αυτό είναι λάθος από άποψη τεχνικής ορολογίας, συγγνώμη, λάθος μου, αλλά δεν νομίζω πως αυτό εμποδίζει κάποιον να καταλάβει πως απλά θέλω να έχω πρόσβαση από συσκευές που βρίσκονται πάνω στο Xiaomi προς το Zyxel. Δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με το δίκτυό μου εξάλλου, ήδη λειτουργεί κανονικά.

    Το Zyxel δεν διαθέτει θύρα WAN. Είναι modem-router και έχει μία DSL (που πάει το τηλεφωνικό καλώδιο) και τέσσερις LAN. Έχει ρύθμιση να μετατρέψει θύρα LAN σε WAN αλλά δεν την έχω πειράξει.

    Σωστά, το Xiaomi ήταν συνδεδεμένο από την WAN σε μία LAN του Zyxel. Έτσι όμως δεν είχα πρόσβαση στο Zyxel από συσκευές που έχουν συνδεθεί πάνω στο Xiaomi, καθώς δεν επέτρεπε την επικοινωνία μέσω της WAN θύρας του. Σύνδεσα μία θύρα LAN σε LAN του Zyxel και τώρα έχω ένα δίκτυο, με το Xiaomi σαν κύριο router (192.168.1.1) και DHCP Server (192.168.1.2-192.168.1.254), αλλά και το Zyxel φαίνεται και είναι προσβάσιμο στην 192.168.1.254 που το είχα ρυθμίσει να παίρνει, όπως και όλες οι υπόλοιπες 40-45 συσκευές του δικτύου μου που όλες πέφτουν πάνω στο Xiaomi.

    Δεν γνωρίζω αν λύνεται το αρχικό μου πρόβλημα με κανόνα στο firewall, δηλαδή να αφήσω το καλώδιο από την WAN του Xiaomi προς μία LAN του Zyxel και να αποκτήσω πρόσβαση στο Zyxel από τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω στο Xiaomi. Αν λύνεται, θα εκτιμούσα κάποιες οδηγίες για να το δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν στον Xiaomi έχεις ρυθμίσει PPPoE, δεν γίνεται άμεσα.
    Αν το internet το διαχειρίζεται το Zyxel, θα μπορείς βλέπεις το interface του Zyxel από το δίκτυο του Xiaomi.
    Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις αλλά δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει είναι να βάλεις ένα 2ο καλώδιο από μια θύρα του zyxel σε μια LAN του Xiaomi, να ρυθμίσεις 192.168.1.1 στο xioami και 192.168.1.250 στο zyxel για παράδειγμα (ίδιο υποδίκτυο δηλαδή) - ίσως όμως δημιουργήσει κάποιο loop. Δοκίμασε και πες μας

    αυτό που έχουμε γίνει όλοι φωτεινοί παντογνώστες και μη κάνει το λάθος να μπει εδώ μέσα ένας άνθρωπος που δεν τα έχει όλα αυτονόητα, αμέσως να του τα χώσουμε... πιείτε και καμιά μπύρα ρε παιδιά

  9. #9
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις αλλά δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει είναι να βάλεις ένα 2ο καλώδιο από μια θύρα του zyxel σε μια LAN του Xiaomi, να ρυθμίσεις 192.168.1.1 στο xioami και 192.168.1.250 στο zyxel για παράδειγμα (ίδιο υποδίκτυο δηλαδή) - ίσως όμως δημιουργήσει κάποιο loop. Δοκίμασε και πες μας
    Αυτό λειτούργησε. Τώρα το Zyxel φαίνεται πάνω στο Xiaomi σαν συσκευή με την IP που το έχω βάλει (192.168.1.254) και είναι προσβάσιμο από κάθε συσκευή που είναι συνδεδεμένη πάνω στο Xiaomi, αλλά και το Xiaomi παίρνει PPPoE κανονικά από το Zyxel μέσω του WAN.

    Ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το μπροστά-πίσω*, το ανέφερα για να γίνει κατανοητό πως είναι η σύνδεση καθώς δεν ήταν ξεκάθαρο ποιανού WAN θύρα (και το Zyxel έχει τέτοια) γινόταν η αναφορά και πως ήταν η συνδεσμολογία.
    Μάλιστα με την αναφορά "[/I]Όταν έβαλα το καλώδιο στην LAN θύρα ..." καταλαβαίνει κανείς ότι αυτό το ίδιο καλώδιο το βγάζεις από την μία θύρα και το βάζεις στην άλλη, ενώ στην πραγματικότητα συνδέεις και δεύτερο καλώδιο μεταξύ τους οπότε αν έγραφες "[I]Όταν έβαλα και άλλο (ή επιπλέον) καλώδιο στην LAN θύρα ..." θα ήταν αμέσως κατανοητό.
    Όπως βλέπεις έχει μεγάλη σημασία η σωστή αναφορά της κατάστασης, ειδιικά όταν δεν υπάρχει άμεση επαφή δια ζώσης και επικοινωνούμε μέσω πληκτρολογίου.

    * Στην είσοδο του σπιτιού έρχονται διάφορες υπηρεσίες κοινής ωφέλειας (φως, νερό, τηλέφωνο κλπ).
    Κάποια βρύση, κάποια πρίζα κλπ, συνδέονται πρώτα στην αλυσίδα του αντίστοιχου εσωτερικού δικτύου του σπιτιού και μετά οι υπόλοιπες.
    Πρώτα λοιπόν στο xDSL συνδέεται το Modem και μετά ο Router (άσχετα αν συνήθως αυτά τα 2 κατοικοεδρεύουν στην ίδια συσκευή).
    Είναι άτοπο να λέμε μπροστά είναι ο Router και πίσω του το Modem, εννοώντας ότι το δεύτερο είναι η τελευταία συσκευή που βγαίνει προς τα έξω, όταν η υπηρεσία έρχεται προς τα μέσα και την μοιράζουμε ακόμη παραμέσα.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα με την αναφορά "[/I]Όταν έβαλα το καλώδιο στην LAN θύρα ..." καταλαβαίνει κανείς ότι αυτό το ίδιο καλώδιο το βγάζεις από την μία θύρα και το βάζεις στην άλλη, ενώ στην πραγματικότητα συνδέεις και δεύτερο καλώδιο μεταξύ τους οπότε αν έγραφες "[I]Όταν έβαλα και άλλο (ή επιπλέον) καλώδιο στην LAN θύρα ..." θα ήταν αμέσως κατανοητό.
    Σωστά κατάλαβες. Είχα βγάλει το καλώδιο από το WAN και το είχα βάλει στην LAN. Έτσι δεν λειτουργούσε το WAN του Xiaomi αλλά έβλεπα το Zyxel. Μετά τον σχολιασμό του manospcistas δοκίμασα και με τα δύο καλώδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άτοπο να λέμε μπροστά είναι ο Router και πίσω του το Modem, εννοώντας ότι το δεύτερο είναι η τελευταία συσκευή που βγαίνει προς τα έξω, όταν η υπηρεσία έρχεται προς τα μέσα και την μοιράζουμε ακόμη παραμέσα.
    Φαντάζομαι πως αυτή είναι και η σωστή τεχνική ορολογία. Απλά εγώ έχω μάθει στην δική μου δουλειά πως το Σύστημα είναι το μέσα και οι Πελάτες είναι το έξω. Έτσι, βλέπω το internet ως το "κέντρο" και ό,τι συνδέεται πάνω του να εξαπλώνεται σαν δέντρο προς τα "έξω". Άρα, το σπίτι μου με τον δικό μου τρόπο σκέψης ήταν το άκρο του τελευταίου κλαδιού προς τα έξω. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες και βιώματα, οπότε και η προοπτική μας αλλάζει. Χωρίς γνώση της επίσημης τεχνικής ορολογίας του θέματος, πάλι καλά να λες που δεν τα έβαλα "ανατολικά" και "δυτικά".

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Internet είναι όντως ο έξω κόσμος, αλλά έχουμε πρόσβαση σε αυτόν μέσω της εισερχόμενης υπηρεσίας (xDSL, GPON κλπ) που μας δίνει ο πάροχος. Χωρίς αυτήν δεν βγαίνουμε προς τα έξω.
    Ο πελάτης για να βγει από την επιχείρηση, πρέπει πρώτα να μπει. Δεν γίνεται το αντίθετο, εκτός αν έχει μπει από το παράθυρο. Και για να φθάσει στο δικό σου τελευταίο γραφείο περνά πρώτα από άλλα ή/και διαδρόμους, χώρους, ορόφους κλπ. Δεν μπορείς να πεις ότι επειδή φεύγει από σένα είσαι το πρώτο γραφείο ή χώρος της επιχείρησης.

    Τέλος πάντων βγάλαμε άκρη και έλυσες το θέμα σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    O "σωστος" τροπος ειναι με διαφορετικα subnets. Αν το modem/router ειχε μια πορτα δεν θα γινοταν.
    Επισης τωρα αν καποιος βαλει default gateway την ip του modem/router θα βγει απο εκει και οχι απο το xiaomi.

    Και φυσικα "πρωτo" ειναι παντα οτι συνδεεται με το Internet.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε νομίζω ότι έχω συναντήσει μέχρι τώρα βιβλιογραφία που να ξεκαθαρίζει επιστημονικούς όρους γι' αυτό το μπροστά-πίσω-πρώτο-δεύτερο. Το θέμα είναι να συνεννοηθούμε, και πολλές φορές ούτε με τον "φυσικά σωστό" τρόπο του μπρος-πίσω βγάζω άκρη, αφού ο καθένας μπορεί να το σκέφτεται διαφορετικά και τελικά να τα καταλάβω ανάποδα.
    Ειδικά σε service providers, έχεις τον server μιας υπηρεσίας και μπροστά από τον server είναι το app firewall, και μπροστά από το firewall είναι ο load balancer και φτάνεις στο internet. Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή.
    Για μένα το πιο ξεκάθαρο είναι να πεις η xDSL πάει στο Χ, από το Χ φεύγει ethernet, πάει στην WAN του Υ κοκ. Και επιστημονικά σωστό να πεις ότι στο X έχω uplink την DSL και downlink το Υ κλπ

    Σίγουρα όσοι μας διαβάζουν και έχουν απορίες δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν τι είναι "φυσικά" πρώτο και δεύτερο. Ας είμαστε όλοι λίγο πιο κουλ. Φιλικά

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    cool με τοση ζεστη? tongue:

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας