Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2021
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα παίδες
    Έχουμε και λέμε

    Ανανέωση, αναβάθμιση σύνδεσης από Adsl2+ (λέμε τώρα γιατί είχα 54.4 attenuation με download στα 2.4mbps) σε vdsl 50αρι.
    Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα, η αίτηση έγινε 30 Ιουνίου από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση από Vodafone, τέλη Ιούλιου αρχίζω τηλέφωνα Voda μ λένε δεν έχει δώσει έγκριση ο ΟΤΕ, θα κάνουμε ότι πρέπει, μετά από μέρες και ακόμη 2 3 τηλέφωνα έρχεται μήνυμα ότι θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση 4 Αυγούστου, όλα καλά λέω, ξυπνάω να πάω να ανοίξω μαγαζί 9 το πρωί Internet πεσμένο ούτε τηλέφωνο φυσικά.. Περιμένω πάει 1230 λέω κάτσε να πάρω ένα τηλ να δω τι παίζει, μ κάνει ο τύπος από εξυπηρέτηση πελατών ότι θα δηλώσει βλάβη και υπάρχει πιθανότητα να συνδεθεί μέσα στην επόμενη ώρα, πάει 1700 τίποτα, ξανά τηλέφωνο, τα ίδια, δηλώνει βλάβη και ο επόμενος τεχνικός, καμια επικοινωνία από τότε 3 μέρες χωρίς τηλ και ίντερνετ και κάπου του ξέφυγε ενός τύπου στη εξυπηρέτηση ότι δεν έχει δοθεί έγκριση από ΟΤΕ, αυτή τη στιγμή έχω μαγαζί (ταβέρνα με pos ταμειακή και laptop για μουσική plus τα test για κοβιντ π πρέπει να ανεβάζω) και δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ, το σήμα Voda στο κινητό χάλια οριακά να χάσει σήμα με την κεραία σε απόσταση 7 χιλιομέτρων και είμαι σε υψόμετρο 270 μέτρα και από μπροστά βεράντα όλα ανοιχτά (εννοώ ότι δεν έχει φυσικό εμπόδιο). Το κουφό της υπόθεσης, εδώ δεν έχει μπει οπτική ίνα, και έχει γίνει εγκατάσταση κεραίας (παραβολικο κάτοπτρο από μεριά ΟΤΕ σε ένα σημείο) το οποίο δεν ξέρω π συνδέετε ασύρματα, αλλά ξέρω ότι το καλώδιο το έχουν κουμπώσει πάνω στη καμπίνα το dslam είναι σε απόσταση 7km από εδώ και το κέντρο του ΟΤΕ 25km. Σαν πρόβλημα βλέπω ότι δεν παίρνει IP τσέκαρα vlan Id έφτιαξα καινούρια προφίλ Hsiv με κωδικούς guest@otenet.gr/guest η otenet@otenet.gr/otenet και πάλι τίποτα, αυτή τη στιγμή στο ZTE H267A η ένδειξη Internet είναι μόνιμα ανοιχτή στο κόκκινο, από ταχύτητα βλέπω ότι κλειδώνει up/down 5599/54999???? Χωρις internet πάντα,και το έχουν σε 17a fast/interleaved, στο status μ βγάζει για το voipv συνέχεια ότι κάνει connect και στο hsiv isp connection timeout.. Απενεργοποιησα όλα τα adsl profile αλλά τίποτα, καμία ιδέα? Οι κωδικοί στα εργοστασιακά profile ήταν guest@adsl.gr (εδώ δεν έχει δίκτυο η Voda)..
    Για να δουλέψω έχω βάλει tablet Hotspot με range extender και κουμπομενω το pos me ethermet στο extender... Το βράδυ για να κλείσω ταμείο στέλνω pos πακέτα βγάζω καλώδιο και βάζω ταμειακή να στείλω z.. Άσε π μ έχει κρατήσει μέσα 6κατοσταρικα επειδή με το adsl τράβαγε αποσυνδέσεις...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει καποιο προβλημα και το πληκτρολόγιο μαλλον και τρωει φωνηεντα?

  3. #3
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Κανε ενα hard reset για αρχη στο CPE και μην πειραζεις VLAN, κωδικους, κτλ. Κατα 99% δεν εγινε provisioning στην πορτα απο τον ΟΤΕ…

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Η300s
    SNR / Attn
    31.4(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα διορθωθεί λογικά είναι θέμα vodafone και όχι ΟΤΕ . Επίσης το fast interleaved που βλέπεις είναι interleaved και μάλλον παίρνεις από καμπίνα ΟΤΕ. Θα διορθωθεί το θέμα. Κάλεσε 13840 ζητά δωρεάν δεδομένα μέχρι την αποκατάσταση και μετά αφαίρεση απ το πάγιο των ημερών που δεν είχες υπηρεσίες. Γενικά παίρνε τηλέφωνα γτ όλα γίνονται με ρυθμούς χελώνας. Επίσης αν δεις ότι σου εμφανίζει τα τηλέφωνα με +30 μπροστά είναι θέμα ρπυτερ και μπορείς να ζητήσεις να σ στείλουν oxygen ivv34200.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2021
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις,
    Γράφω από κινητό και έχουμε ένα μικρό θεματακι..
    Απλά το θέμα είναι με τις ταμειακές κλπ, σίγουρα παίρνω από καμπίνα ΟΤΕ, γιατί εδώ δεν υπάρχει δίκτυο Vodafone..
    Απλά είναι άκρως εκνευριστικό να με έχουν από τις 30 Ιουνίου να με παίρνουν τηλ μέρα από δικιά μου κλίση, να προχωρούν στη σύνδεση να μου λένε 1η φορά ότι θα διορθωθεί εντός της ημέρας, 2η φορά εντός 48 ωρών, 3η φορά εντός 24 ωρών, 4η φορά την Δευτέρα... Και πάλι σήμερα χωρίς παροχές.. Διαβάζω π γράφουν σε διάφορα
    Θρεντ ίδια προβλήματα, με μια λύση να είναι η αλλαγή στο user/pass στα otenet κλπ. Hard reset έκανα και το έχω αφήσει έτσι 3 μέρες, στην αναμονή... Άσε που ακούω και τους άλλους εδώ στη περιοχή να λένε ότι δεν έχουν 2 βδομάδες ίντερνετ, τηλέφωνα και μου έχουν ανεβάσει τη πίεση.. Η ταχύτητα όμως που αναγράφεται 54999 download δεν είναι περίεργη, για 50αρα πάντα..
    (τα χάλια τους και πραγματικά δε θέλω να βρίσω κανέναν αλλά μέχρι και στο κατάστημα βοντα που πήγα μου είπαν άλλαξε σε ΟΤΕ xD άσε που μου έδωσαν sim και αντί 4g είναι από τις παλιές και δεν πιάνει ούτε για στέλνω τα πακέτα του pos μέσω Hotspot)..

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ και πάλι, τελικά μετά από ένα σημερινό τηλ ήρθε το άτιμο... Με χελώνα βέβαια αλλά οκ, speedtest βλέπω μέχρι 49.5 download 5 up. Τελικά ούτε κωδικοί στα προφίλ χρειάστηκε να αλλαχθούν ούτε τίποτα.. Βλέπω αρκετά fec βέβαια να δω αν θα βγάλει και crc..
    Αν είναι δυνατόν να κλείσουμε και το θρεντ να μην πιάνει τσάμπα χώρο..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας