Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Question
    Γειά χαρά σε όλους,

    είμαι απ΄τα παλαιότερα μάλλον μέλη του adslgr, πριν το 2005, αλλά είχα κάνει εγγραφή τότε με e-mail στο freemail.gr το οποίο δε φαίνεται να παίζει πλέον και έτσι έκανα νέα εγγραφή. Έχω φύγει απ' το 2006 απ΄την Ελλάδα και έχω χάσει επεισόδια στην εξέλιξη του Internet εδώ. Στην Ανάβυσσο που μένουν οι γονείς μου (για την ακρίβεια στην περιοχή Αγίασμα/Αγιασμόθι που ανήκει διοικητικά στην Κερατέα αλλά είναι πιο κοντά στην Ανάβυσσο) έχουν Vodafone Double Play που αν δεν κάνω λάθος (δε μπόρεσα να βρω εύκολα την πληροφορία στο site της Vodafone) δίνει μέχρι 24Mbps. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν έχω πιάσει πάνω από 4Mbps! Έχω λοιπόν τα εξής ερωτήματα, που θα προτιμούσα να απαντηθούν από κόσμο που ζει ή ξέρει την κατάσταση στην περιοχή:

    1) Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή η ερώτηση έχει ακόμα νόημα 15 χρόνια μετά, αλλά θυμάμαι ότι το μόνιμο πρόβλημα της ταχύτητας τότε ήταν τα λεγόμενα DSLAM του ΟΤΕ που ήταν υπερκορεσμένα ("μπουκωμένα") και δεν είχαν τη χωρητικότητα να σηκώσουν τόσους χρήστες ταυτόχρονα. Ισχύει ακόμα για την περιοχή;
    2) Εάν η απάντηση στην 1η ερώτηση είναι θετική, τότε αν πληρώσω παραπάνω για να πάω σε μεγαλύτερη ανώτατη ταχύτητα (π.χ. 50mbps), θα δω διαφορά, ή θα είναι τα ίδια επειδή ούτως ή άλλως το DSLAM δεν έχει αρκετή χωρητικότητα; Με άλλα λόγια, αλλάζει το Quality of Service (ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε) ανάλογα με το τι πληρώνεις;
    3) Έχουν διαφορά οι πάροχοι στην περιοχή; Κάπου διάβασα στο forum ότι γενικά για τις ίδιες περιοχές η Cosmote παρέχει καλύτερες ταχύτητες, ισχύει;
    4) Έχει νόημα να δοκιμάσω κάποιο 4G router/στικάκι; Στον Κωτσόβολο της περιοχής που ρώτησα ποιά εταιρία έχει καλύτερο σήμα μου είπαν ότι ούτε κι αυτοί ξέρουν και αλλάζει από πόρτα σε πόρτα! Υπάρχει κάποιος χάρτης με τις κεραίες των εταιριών ή ακόμα καλύτερα κάποιο heat map που να δείχνει την ένταση των σημάτων στο χάρτη;

    Το ξέρω ότι η 4η ερώτηση δεν έχει να κάνει με το θέμα της ενότητας ADSL, αλλά είπα να μην κάνω 2ο ποστ.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

    ΥΓ: Δε μπορώ εύκολα να δω τι γραμμές υποστηρίζουν οι διάφοροι πάροχοι στην περιοχή, γιατί είναι εκτός σχεδίου πόλεως και οι περισσότερες φόρμες απαιτούν αριθμό στον δρόμο, που δεν υπάρχει!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    1. Δεν ισχυει, ποτε δεν ισχυε. Ειναι καθαρα θεμα αποστασης
    2. Οχι, αλλα αν υπαρχουν ακριβοτερα πακετα τοτε δινονται απο καμπινες με ενεργο εξοπλισμο, οποτε το προβλημα λυνεται.
    3. Ρωτοντας τους γειτονες ισως?
    4. Μπορει στη περιοχη να υπαρχει ηδη 5g, οποτε με ενα στικακι να λυθει το προβλημα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας