Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα στην παρέα, πριν λίγο τηλεφώνησα στην Vodafone, και ανέφερα ότι θα μετακομίσω, όταν έδωσα την διεύθυνση, μου ανέφεραν πως δεν έχουν συνδρομητή στην περιοχή, οπότε δεν υποστηρίζει δίκτυο σταθερής τηλεφωνίας, ρώτησα αν θα πληρώσω ποινή, γιατί είναι σε ισχύ συμβόλαιο, και απάντησαν ναι. Έχει τύχει σε κάποιον, ανάλογη περίπτωση, να γράψει τι συνέβη τελικά, γιατί στην προκειμένη περίπτωση, ευθύνεται η Vodafone και όχι εγώ ως συνδρομητής, για μη παροχή υπηρεσιών.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καθολικός πάροχος είναι η Nova. Κάλεσε τους και εξήγησε την περίπτωση και ρώτα τι επιλογές φορητότητας έχεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackal7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα, πριν λίγο τηλεφώνησα στην Vodafone, και ανέφερα ότι θα μετακομίσω, όταν έδωσα την διεύθυνση, μου ανέφεραν πως δεν έχουν συνδρομητή στην περιοχή, οπότε δεν υποστηρίζει δίκτυο σταθερής τηλεφωνίας, ρώτησα αν θα πληρώσω ποινή, γιατί είναι σε ισχύ συμβόλαιο, και απάντησαν ναι. Έχει τύχει σε κάποιον, ανάλογη περίπτωση, να γράψει τι συνέβη τελικά, γιατί στην προκειμένη περίπτωση, ευθύνεται η Vodafone και όχι εγώ ως συνδρομητής, για μη παροχή υπηρεσιών.
    Ναι. αλλα την αποφαση να μετακομισεις την πηρες εσυ... Και να βρεις αλλο παροχο, παλι ειναι προωρη διακοπη. Η καθε vodafone δεν ανέλαβε να σου παρέχει υπηρεσία οπουδήποτε στην ελληνικη επικράτεια, οπότε δεν ειναι υποχρέωση της.
    Υποχρεωμένη νομικα/κανονιστικα ΔΕΝ είναι.
    Τωρα εμπορικά ίσως μπορει να βρεθεί κάποια λύση, μεσω κινητής. Συζήτησε το, και καλη τυχη.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το συμβόλαιο σταθερής σύνδεσης με οποιονδήποτε πάροχο και οι όροι του, ισχύουν ακόμη και σε μετακόμιση.
    Είναι υποχρέωση της εταιρείας να σου παρέχει αυτό που έχετε συμφωνήσει και στην νέα θέση της σύνδεσης.
    Αν δεν μπορεί, εκ του κανονισμού έχει υποχρέωση είτε να σου δώσει άλλο πακέτο υπηρεσιών είτε μέσω χοντρικής άλλου παρόχου είτε να σε αποδεσμεύσει αζημίως.

    Ξεκινάς και ζητάς εγγράφως επίσημη έγγραφη ενημέρωση και σε αρνητική εξέλιξη πράττεις αναλόγως προς την ΕΕΤΤ.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Περιμένω να μου τηλεφωνήσουν, μέσα στην εβδομάδα, για να μου εξηγήσουν τι θα ισχύσει, ήδη τους ανέφερα ότι από την στιγμή που δεν με καλύπτει με υπηρεσία η εταιρία, δεν έχω καμία υποχρέωση απέναντι της, διαφορετικά θα γίνει καταγγελία.

  6. #6
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μέχρι και το 2017 που δούλευα στη Vodafone στην παράγραφο 6 αν θυμάμαι καλά έγραφε πως η υπηρεσία παρέχεται στη διεύθυνση που είχε υπογραφεί το συμβόλαιο.

    Με λίγη καλή θέληση οι πελάτες το γλίτωναν. Ειδικά αν υπάρχει κάποιο χαρτί μετάθεσης απλοποιεί τα πράγματα. Στρατιωτικός θυμάμαι πολύ καλά πως είχε γλιτώσει το σπάσιμο. Μας είχε φέρει χαρτί και το στείλαμε στα κεντρικά.

    Εξάλλου είναι παράλογο να απαιτείται 100% κάλυψη ειδικά από τη στιγμή που ο καθολικός πάροχος είναι άλλος.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ, για την περίπτωση που χρεωθώ την ποινή. Υποχρεούται η κάθε εταιρεία, αν δεν μπορεί να προσφέρει υπηρεσίες, να δώσει σε άλλο πάροχο την σύνδεση, είτε να γίνει αποσύνδεση, χωρίς δικιά μου υπαιτιότητα. Είναι απορίας άξιο, πως γίνεται, να ζητάς απλή σύνδεση, στην επικράτεια, και να σου απαντούν, δεν έχουμε κάλυψη, σε χωριό που απέχει, δώδεκα χιλιόμετρα, από την πρωτεύουσα του νομού!

  8. #8
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Υπάρχει κόστος στην εγκατάσταση. Δεν είναι απλά "τραβάω καλώδιο" και τέλος. Αλλά και έτσι να είναι 12χλμ καλώδιο έχει ένα ΧΨΩ κόστος.

    Επειδή έχω σχετική εμπειρία θα σου πω πως για μερικά χρόνια στην Άμφισσα όπου μένω οι θύρες ήταν ελάχιστες και μάλιστα δεχόμασταν καθημερινά παράπονα. Είτε από λάθος πωλήσεις των τηλεφωνικών, είτε από προώθηση των αιτήσεων στον ΟΤΕ. Κάποια στιγμή έφτιαξαν νέες καμπίνες και ησυχάσαμε. Δε θυμάμαι όμως το κόστος. Πάντως δεν ήταν 18 ή 20€ που αγοράζετε τη σύνδεση.

    Οι εταιρίες κοιτάνε καθαρά την τσέπη τους. Αν κρίνουν πως το χωριό που μένεις ΔΕΝ έχει κέρδος θα μείνεις χωρίς γραμμή ακόμη και αν έχεις το θεό μπάρμπα. Από την άλλη στο Χαλάνδρι που είναι τα κεντρικά της VF θα έχουν πάντα τις πρώτες τεχνολογίες για λόγους διαφήμισης.

    Εδώ στην Άμφισσα πχ είμαστε κολλημένοι στα 50 μόνο από ΟΤΕ. Τα γύρω χωριά και η Ιτέα έχουν 100 και μάλιστα από εναλλακτικό. Ο λόγος είναι ότι τσέπωσαν κάποιες επιδοτήσεις και έφτιαξαν υποδομές. Εμείς όμως σαν και καλά πρωτεύουσα δεν δικαιούμαστε επιδότηση. Πάρε και κατάλαβε.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώδιο δεν πρόκειται να σου τραβήξει κανένας. Δορυφορική τηλεφωνία θα πάρεις από Nova.
    https://www.nova.gr/el/node/36327
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η δορυφόρος Η wisp (αν έχει κάλυψη) Η μετά δεδομένα κινητής.. Κοινώς 4g..
    Αλήθεια, ούτε ο οτε δεν έχει γραμμή εκεί;
    Αν όχι, μετά μόνο κάτι από τα παραπάνω.. Και σταθερό με voip..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα, η cosmote και η Nova, υποστηρίζουν δίκτυο σταθερής τηλεφωνίας, ήδη πήρα προσφορά από Nova, υπάρχει διαθεσιμότητα, η Vodafone δεν υποστηρίζει σταθερή τηλεφωνία, στο τηλεφωνικό κέντρο, της περιοχής!

    - - - Updated - - -

    Πριν λίγο, μίλησα με το τμήμα αποσυνδέσεων, μου εξήγησαν την διαδικασία, και η υπάλληλος, επέμενε ότι αν προβλέπεται, ποινή στο συμβόλαιο, αυτό θα ισχύσει, την ανέφερα για μη υποστήριξη υπηρεσιών, με υπαιτιότητα της εταιρείας, αναμένω την απάντηση της ΕΕΤΤ, αλλά θα κάνω και καταγγελία στον συνήγορο καταναλωτή.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα, έκανα την καταγγελία, στον συνήγορο καταναλωτή, χθες βρήκα, αναφορά που έγινε, πριν λίγους μήνες, από τον συνήγορο καταναλωτή, και στο θέμα μεταφορά γραμμής-μετακόμιση, αναφέρει ότι ο πάροχος, αν δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τον πελάτη, τότε να λήγει αζημίως η σύμβαση. Σε ότι αφορά την Vodafone, το μόνο που μου πρότεινε, τηλεφωνικά, ήταν αποσύνδεση ή να γίνει μεταφορά γραμμής, σε γνωστό μου, τους απάντησα πως δεν έχω γνωστό που να χρειάζεται την υπηρεσία.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Η λύση είναι αυτή που έγραψε ο jkoukos

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορεί, εκ του κανονισμού έχει υποχρέωση είτε να σου δώσει άλλο πακέτο υπηρεσιών είτε μέσω χοντρικής άλλου παρόχου είτε να σε αποδεσμεύσει αζημίως.

    Ξεκινάς και ζητάς εγγράφως επίσημη έγγραφη ενημέρωση και σε αρνητική εξέλιξη πράττεις αναλόγως προς την ΕΕΤΤ.
    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή δεν νομίζω ότι κολλάει κάπου.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ζήτησα χθες, να με ενημερώσουν εγγράφως, από την Vodafone, και μου απάντησαν ότι, δεν γίνεται αυτό, μόνο η τηλεφωνικές συνομιλίες, αποθηκεύονται και χρησιμοποιούνται, για απόδειξη. Η ΕΕΤΤ, αργεί να απαντήσει, και επειδή η Vodafone, είναι αδιάλλακτη, έκανα και στον συνήγορο, καταγγελία.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackal7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα, πριν λίγο τηλεφώνησα στην Vodafone, και ανέφερα ότι θα μετακομίσω, όταν έδωσα την διεύθυνση, μου ανέφεραν πως δεν έχουν συνδρομητή στην περιοχή, οπότε δεν υποστηρίζει δίκτυο σταθερής τηλεφωνίας, ρώτησα αν θα πληρώσω ποινή, γιατί είναι σε ισχύ συμβόλαιο, και απάντησαν ναι. Έχει τύχει σε κάποιον, ανάλογη περίπτωση, να γράψει τι συνέβη τελικά, γιατί στην προκειμένη περίπτωση, ευθύνεται η Vodafone και όχι εγώ ως συνδρομητής, για μη παροχή υπηρεσιών.
    Μετακόμιση γνωστών από Φάληρο σε Φάληρο.
    Στην παλιά διεύθυνση είχανε voda, στην νέα λόγω ftth η voda δεν παρέχει υπηρεσίες.
    Ζητούσανε όπως και σε σένα penalty, τους γράψανε και πήγανε cocmote, ένα χρόνο τώρα ούτε τους ενοχλήσανε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας