Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    29-01-2012
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Arrow
    Καλησπέρα!

    Είμαι συνδρομητής 100άρας γραμμής Wind εδώ και 4 χρόνια περίπου.
    Πριν μερικούς μήνες με πήραν τηλ για ανανέωση συμβολαίου και δέχτηκα καθώς δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τότε.

    Ένα μήνα περίπου μετά την ανανέωση αρχίσαν τα προβλήματα. Είχα μια βλάβη στην γραμμή μου και (απ' ότι μου είπαν) δεν μπορούσε να δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα o OTE και έτσι έπρεπε να μου το ρίξουν στα 60Mbps με μια ελάχιστη σχετική έκπτωση. Από τότε και μετά είχα συνεχόμενα προβλήματα με αποσυνδέσεις μέχρι που πριν 2-3 βδομάδες η ταχύτητά μου έπεσε στα 15Mbps (μετά από μία μεγάλη αποσύνδεση).

    Μίλησα με το τεχνικό τμήμα τους και μου είπαν πάλι το ίδιο, πως δεν μπορεί ο ΟΤΕ να δώσει παραπάνω και πως αυτά τα προβλήματα λύνονται από τον ΟΤΕ συνήθως σε 3-6 μήνες!!
    Είμαι σχεδόν σίγουρος πλέον πως μου λένε ότι να ναι

    Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Η να ακυρώσω κάπως ανώδυνα το συμβόλαιο που μου ανανεώσανε πριν τις βλάβες??
    (Υπάρχει σύνδεση HCN στο κτήριο μου οπότε μπορώ να φύγω πολύ άνετα για εκεί)

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xjimdim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Μίλησα με το τεχνικό τμήμα τους και μου είπαν πάλι το ίδιο, πως δεν μπορεί ο ΟΤΕ να δώσει παραπάνω και πως αυτά τα προβλήματα λύνονται από τον ΟΤΕ συνήθως σε 3-6 μήνες!!
    Είμαι σχεδόν σίγουρος πλέον πως μου λένε ότι να ναι
    Δεν μπορώ να πολεμήσω την φαντασιοπληξία, του κάθε συνδρομητή γραμμής ίντερνετ.
    Όταν ο πραγματικός διαχειριστής συστήματος λέει κάτι, καλύτερα να το πιστέψεις.

    Οι πόλεις αλλάζουν συνεχώς, νέα δημόσια έργα, και παρεμβάσεις μέσα στην πόλη (νέος κόμβος οχημάτων, νέα γέφυρα, νέο λιμάνι, νέα κρατικά κτίρια, όλα λόγοι επανασχεδιασμού του υπάρχοντος δικτύου.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-01-2012
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Άρα πρέπει να μου φαίνεται λογικό το ότι στην Θεσσαλονίκη (ΚΕΝΤΡΟ) δίνει 15mbps σε 100άρες γραμμές εδώ και περίπου 2 μήνες?
    Νομικά υποχρεούνται να μου δίνουν τις ταχύτητες της οποίες πληρώνω.

    Η ερώτηση μου ουσιαστικά είναι αν μπορώ να κάνω κάτι προκειμένου να σπάσω το συμβόλαιό μου και να πάω σε κάποια εταιρία με ιδιόκτητο δίκτυο (πχ HCN)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xjimdim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα πρέπει να μου φαίνεται λογικό το ότι στην Θεσσαλονίκη (ΚΕΝΤΡΟ) δίνει 15mbps σε 100άρες γραμμές εδώ και περίπου 2 μήνες?
    Νομικά υποχρεούνται να μου δίνουν τις ταχύτητες της οποίες πληρώνω.

    Η ερώτηση μου ουσιαστικά είναι αν μπορώ να κάνω κάτι προκειμένου να σπάσω το συμβόλαιό μου και να πάω σε κάποια εταιρία με ιδιόκτητο δίκτυο (πχ HCN)
    Δεν υπάρχει κάποια νομική υποχρέωση να σου δώσουν 100αρα, συνήθως αναφέρουν στην περιοχή τι ταχύτητα πιάνει, ρώτα και κάποιον γείτονα πχ.
    Αλλά αν δεν πιάνει αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να διακόψεις αζημίως.

    Οπότε τους ενημερώνεις γραπτά κατα προτίμηση πως αν δεν φτιάξουν την σύνδεση πρέπει να σου δώσουν δικαίωμα να φύγεις χωρίς να πληρώσεις ρήτρα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας