Καλημέρα.
Αγόρασα πριν κάμποσο καιρό ένα motherboard της Supermicro.
Έχει εγκατεστημένη μια ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα, την SNK-P0046P και έχει προσαρμοσμένο στην πίσω πλευρά της ένα μεταλλικό backplate, το BKT-0028L
Το πακέτο αυτό είναι ικανότατο για ψύξη, αλλά με την προϋπόθεση ότι είναι σε κάποιο server case με server ανεμιστήρες.
Στην περίπτωσή μου βέβαια θα μπει σε ένα desktop κουτί και θα χρειαστεί να βάλω κανονική ψύκτρα με ανεμιστήρα.
Επειδή όμως υπάρχει αυτό το μεταλλικό backplate, δεν μπορεί να μπει stock cooler (με τα push pins).
Οπότε ή πρέπει να το αφαιρέσω (είναι κολλημένο με διπλής όψης πάνω στη μητρική) ή να βάλω μια ψύκτρα που να έχει το ίδιο σύστημα με βίδες.
Θερμοπίστολο για να το αφαιρέσω έχω, αλλά δεν θέλω να το κάνω.. Οπότε ψύκτρα με βίδες.

Ψάχνοντας λίγο βρήκα την Silverstone NT09-115X
Φαίνεται μια χαρά, είναι οικονομική και σίγουρα ταιριάζει. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι λέει TDP 65W. Ο επεξεργαστής που έχω έχει TDP 80W.
Είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν έχει πρόβλημα, αλλά βέβαια το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα μία που στα χαρτιά να καλύπτει αυτό το TDP.
Οι πηγές ψαξίματος που έχω είναι ή στο e-shop ή μέσω skroutz. Υπάρχουν πολλές πιο αποτελεσματικές από τη silverstone, αλλά οι περισσότερες έχουν δικά τους bracket για να μπουν.
Θεωτηρικά κάποια που να χρειάζεται αντίστοιχο bracket μπορεί και να κάνει αλλά από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.
Αν έχετε υπόψη σας καμία ψύκτρα είμαι όλος αυτιά..
Η απαίτηση είναι να είναι PWM, ήσυχη και σε λογική τιμή (η silverstone έχει 18 ευρώ, δεν λέω να έχει τόσο, αλλά μαξ 50 πιστεύω είναι ΟΚ.)
Το κουτί είναι όπως είπα desktop οπότε δεν έχω πρόβλημα ύψους.

Θενκς!