Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Και ήρθε η στιγμή να διακόψω για 1η φορά μια σύνδεση λόγω οικονομικών δυσκολιών.
    Και λέω οκ εύκολο θα είναι, εδώ για να πάρεις καινούρια σύνδεση σε καλούν και με ένα ναι στο τηλέφωνο το θεωρούν δέσμευση.
    1) Ψάχνω στο internet για διαδικασία διακοπής υπηρεσιών της nova , τίποτα
    2) Μπαίνω στο my nova φυσικά μόνη διαθέσιμη επιλογή αναβάθμιση υπηρεσιών
    3) Κάνω αίτημα για διακοπή σύνδεσης μέσω του site στο section εξυπηρέτησης πελατών
    4) Μου έρχεται ενημέρωση μέσω email ότι μπορεί να γίνει MONO σε φυσικό κατάστημα (εν μέσω πανδημίας ) , ΕΝΩ η ΕΕΤΤ δηλώνει ξεκάθαρα ότι η καταγγελία σύμβασης μπορεί να γίνει μέσω email με αποστολή και φωτοτυπίας ταυτότητας
    5) Φυσικά κάνω ότι λέει η ΕΕΤΤ γράφοντας και στο email ότι με ενημέρωσαν ψευδώς .
    6) Μου απαντάνε μετά από 2,5 μέρες το 11.00 το βράδυ ότι πρέπει να συμπληρώσω ένα δικό τους έντυπο και να το στείλω ΠΑΛΙ μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας (ένα εξτρά point στο email είναι ότι η αίτηση διακοπής θα γίνει δεκτή ΜΟΝΟ αν έχουν εξοφληθεί ληξιπρόθεσμες οφειλές) . Φυσικά είμαι στο εξοχικό και δεν μπορώ να τυπώσω πουθενά αυτό το έντυπο και να το αποστείλω .

    Δηλαδή :
    Α) θέλουν ειδική διαδικασία (έντυπο ) δικό τους που δεν υπάρχει πουθενά online
    B) ενημερώνουν ΨΕΥΔΩΣ ότι η διακοπή μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ σε κατάστημα
    Γ) Η αίτηση θα γίνει δεκτή ΜΟΝΟ εάν πληρωθεί η ληξιπρόθεσμη οφειλή

    Ειδικά για το Γ διακόπτω τη σύνδεση λόγω οικονομικών δυσκολιών και είναι η πρώτη φορά που έχω ληξιπρόθεσμη οφειλή και γι αυτό ακριβώς το λόγο διακόπτω , δηλάδη τι θα κάνετε ? Θα συνεχίσετε να με χρεώνετε σαν τιμωρία που ήμουν πάντα συνεπής επί 4 χρόνια? Ή θα συνεχίσετε να χρεώνετε και όσα αρπάξετε ?
    Και από πότε δεν μπορείς να διακόψεις μια σύνδεση όταν έχεις ληξιπρόθεσμη οφειλή και για ποιο λόγο ?
    Όπως και να έχει η διακοπή θα ήταν για λίγο καιρό μέχρι να επανέρθουν τα πράγματα , με τη συμπεριφορά αυτή όχι μόνο με χάνετε από πελάτη , αλλά θα προσπαθήσω η υπόθεση να φτάσει και στην ΕΕΤΤ και στον Συνήγορο Του Καταναλωτή για τα εξής θέματα :
    Ψευδή ΓΡΑΠΤΗ ενημέρωση
    Μη αποδοχή αίτησης διακοπής όπως ορίζει η ΕΕΤΤ
    Μη αποδοχή αίτησης διακοπής λόγω ληξιπρόθεσμης οφειλής
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    1ον. Ποια σύνδεση θα καταγγείλεις ? Εδώ σπάς μόνος σου το συμβόλαιο με διακοπή γιατί έχεις οικονομικές δυσκολίες. Άλλο καταγγελία άλλο αυτό που λες. Εμείς το λέμε διακοπή συμβολαίου που φυσικά χρεώνεται με τέλος πρόωρης αποδέσμευσης όπως αναγράφεται στο συμβόλαιο σου. 2)Για ποιόν λόγο έμπλεξες την ΕΕΤΤ δεδομένου πως είναι δικό σου πρόβλημα, τίποτα απο όλα αυτά δεν είναι στην αρμοδιότητα της ΕΕΤΤ. 3) Θα χρεώνεσαι με μηνιαίους λογαριασμούς έως ότου λήξει η σύμβαση σου. Αν είσαι στον 12ο μήνα και έχεις συμβόλαιο για άλλους 12 μήνες τότε θα χρεωθείς 12 λογαριασμούς εκτός αν πληρώσεις το τέλος πρόωρης αποχώρησης και φύγεις την επόμενη μέρα απο την εταιρεία. Αν ψάχνεις έπειτα για φθηνό adsl κοίτα Vodafone και Wind. Με τις υγείες μας και εγώ είχα στο φοιτητικό μου σπίτι σύνδεση double play 24 του ΟΤΕ και επειδή πέσαμε μέσα σε lockdown σιγά μην πλήρωνα τον ΟΤΕ με άλλα χρέη που είχα. Μαζεύτηκαν 310 ευρώ σε λογαριασμούς και τα πλήρωσα πριν απο ένα μήνα. Γιατί έγινε αυτό? Είχα 24 μήνες συμβόλαιο, δεν μπορούσα να πληρώσω τότε 170 ευρώ τέλος πρόοωρης αποχώρησης ώστε να μου σταματήσουν την γραμμή και τους λογαριασμούς και έτσι παρόλο που μου έκαναν φραγή λόγω ληξιπρόθεσμων, συνέχιζαν να βγαίνουν λογαριασμοί. ΓΙΑΤΙ???? Γιατί είχα συμβόλαιο το οποίο έπρεπε να τηρήσω. Έτσι λειτουργούν όλες οι εταιρείες. Τι μπορείς να κάνεις? Εάν βρείς φθηνό ίντερνετ σε adsl και μπορείς να το πληρώνεις, κάνεις αίτηση φορητότητας στον πάροχο που σε ενδιαφέρει, τραβάει την γραμμή, η νόβα θα σου βγάλει ως τελευταίο λογαριασμό το τέλος πρόωρης αποχώρησης και αν δεν το πληρώσεις θα σε ενοχλούν οι εισπρακτικές. Φραγή να βάλεις στο τηλέφωνο σου και όποτε μπορείς πλήρωσε το γιατί μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς να πας πάλι στην Νοβα για διάφορους λόγους. Αν δεν μπορείς να πληρώνεις καθόλου ίντερνετ, άσε το να λήξει, θα σου μαζευτεί βέβαια ένα ποσό επι τους μήνες που δεν θα πληρώνεις και θα νεκρώσει η γραμμή, έπειτα το πληρώνεις όποτε μπορείς, μπορείς ακόμα με κωδικό πληρωμής του τελευταίου λογαριασμού να τους βάζεις 15 με 20 ευρώ τον μήνα για να μειωθεί σιγά σιγά το ποσό. Αυτά

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας