Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Αν ξερει κανεις, να μας πει τι λεει ο νομος ή αν εχει δικαιωμα ο γειτονας να σταματησει και να διωξει τεχνικο του ΟΤΕ που ερχεται στην αυλή του για να αλλαξει καλωδια του ΟΤΕ φυσικα.

    Συγκεκριμένα, το δικο μου σπιτι παιρνει απο του γειτονα το κουτι που ειναι στην αυλη του και το διπλανο σπιτι παιρνει απο το δικο μου box που ειναι στην αυλη μου.

    Ηρθε ο ΟΤΕ και ειπε οτι πρεπει να αλλαχθουν απο τον πρωτο γειτονα τα καλωδια μεχρι το δικο μου γιατι ειναι παλια, αλλα ο παππους 92 χρονων τους εδιωξε και τωρα δεν μπορω να τους ξαναβρω. Σε τετοιες περιπτωσεις τι γινεται;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξερει κανεις, να μας πει τι λεει ο νομος ή αν εχει δικαιωμα ο γειτονας να σταματησει και να διωξει τεχνικο του ΟΤΕ που ερχεται στην αυλή του για να αλλαξει καλωδια του ΟΤΕ φυσικα.

    Συγκεκριμένα, το δικο μου σπιτι παιρνει απο του γειτονα το κουτι που ειναι στην αυλη του και το διπλανο σπιτι παιρνει απο το δικο μου box που ειναι στην αυλη μου.

    Ηρθε ο ΟΤΕ και ειπε οτι πρεπει να αλλαχθουν απο τον πρωτο γειτονα τα καλωδια μεχρι το δικο μου γιατι ειναι παλια, αλλα ο παππους 92 χρονων τους εδιωξε και τωρα δεν μπορω να τους ξαναβρω. Σε τετοιες περιπτωσεις τι γινεται;
    Mε το καλό στην αρχή.
    Με απειλητικά εξώδικα στην συνέχεια, ακόμα και για ασθενείς που χρειάζονται τηλειατρική.

    Το πιό δύσκολο κομμάτι είναι οι Οτετζήδες
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι θολό το θέμα.
    Εάν πρόκειται για μια ιδιοκτησία, τυπικά έχει δικαίωμα να αρνηθεί. Παραδοσιακα ο οτε περναγε καλωδια απο οπου ηθελε χωρις να ρωταει, ενω τυπικά δεν μπορούσε.
    Απλά την εποχή που εβαζες βυσμα και λεφτά για να παρεις τηλέφωνο, το περασμα των καλωδιων ηταν ψιλα γραμματα.

    Του λες με καλο τρόπο οτι το καλωδιο ειναι φθαρμένο και οτι ο οτε πρεπει να το φτιαξει για ολους.
    Του εξηγεις οτι μπορεί και αυτος να μεινει χωρις τηλεφωνο, και οτι μιλάμε για τον οτε και οχι για κανενα ηλεκτρολόγο.
    Επισης προσπαθείς να μαθεις γιατι τοση αντίδραση. Καπως μπήκε το καλωδιο πανω στο σπιτι.
    Τα εξωδικα κοστίζουν, και δεν εχουν και καμμιά ουσιαστική αξία, δεν πρόκειται να φτασεις σε δικαστηριο ποτέ.
    Αν δεν πιασει η κουβεντα, με καποιο τροπο φροντιζεις να κοπει και το τηλεφωνο του γειτονα που δεν θελει. Το ιδιο καλωδιο ειναι.
    Μετα ολα γινονται εύκολότερα

  4. #4
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Με τον γείτονα τα πάμε καλά. Απλώς βγήκε ο πατέρας του 92 χρόνων με άνοια και έκανε ότι έκανε. Το θέμα είναι τι γίνεται γενικά.

    Από την άλλη δεν μπορεί ένας τρελός πχ να μην δέχεται να μπει κάποιος να το κάνει αφού πρόκειται για ΟΤΕ, λογικά....

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν μπορεις να αντιμετωπισεις εναν αρρωστο ανθρωπο με νομικες διαδικασιες. Αδυνατον. Εδω φονο κανουν και μετα λεει εχει το ακαταλογιστο.

    Ο οτε καποτε ηταν κρατικη επιχειρηση. Πλεον δεν ειναι. Καποτε εσκαβε και περναγε οτι ηθελε παντου. Τωρα θελει αδειες απο το δημο και δικαιωματα διελευσης.
    Γενικα πλεον αποφευγει να περναει καλώδια απο ιδιοκτησιες για εξυπηρετηση τριτων, γιαυτο ακριβως τον λογο.

    Μιλας με τον οτε, εξηγεις την περιπτωση και τους λες να ξαναρθει ο εργολάβος. Συννενοησε και με το γειτονα να τον μαζεψει, δεν γινεται κατι αλλο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας