Σελ. 2 από 52 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 778
  1. #16
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Δεν είναι το libpam-runtime το πακέτο που θέλεις ή κάνω λάθος;

    Το obscure σαν επιλογή όμως υπήρχε και στην παλαιά έκδοση οπότε δεν ξέρω γιατί σου έβγαλε τώρα το πρόβλημα. Μου έρχονται κάποια σενάρια στο μυαλό αλλά δεν μου αρέσει κανένα. Όλα είναι το ίδιο απίθανα.

    1) Το pam-auth-update δεν ενεργοποιούσε παλιά την obscure (ενώ υπήρχε) και άρχισε να το κάνει τώρα.
    2) Η υλοποίηση της obscure στον yescrypt είναι πιο πλήρης και ελέγχει πιο πολλά πράγματα από την "παλιά" obscure οπότε παλιά δεν πείραζε που είχες μικρό / εύκολο κωδικό.
    3) Ο κωδικός σου είχε πολύ καιρό να αλλαχτεί (είπες στο ένα μηχάνημα το έστησες πιο παλιά και έμεινε από τότε) και χρησιμοποιούσε κάποια deprecated μέθοδο (πχ md5) που υποστηριζόταν παλιά αλλά όχι πλέον για αυτό πλέον σε υποχρέωνε να τον αλλάξεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το libpam-runtime μπορει να ειναι το πακετο που θελω, αλλα δεν αναβαθμηστηκε προσφατα. Βασικα, κανενα πακετο σκετικο με την pam δεν αναβαθμηστηκε προσφατα.
    Το obscure απο εκει το εβγαλα γιατι ετσι ελεγε το howto που βρηκα για το πως οριζω το ελαχιστο μεγεθος του κωδικου.
    Ο κωδικος μου δεν ειχε αλλαχτει ποτε και ειχε σαν max number of days 99999 (270κατι χρονια). Το ιδιο εχει και τωρα btw, μετα την αλλαγη.

    Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω.
    ديميتريس

  3. #18
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε unstable ειναι, το λεω και παραπανω.
    Για αρχη, αναγκαστηκα να αλλαξω και τους 2 κωδικους για να με αφησει.
    Μετα αλλαξα αυτη τη γραμμη του /etc/pam.d/common-password, απο
    Κώδικας:
    password	[success=1 default=ignore]	pam_unix.so obscure yescrypt
    σε
    Κώδικας:
    password	[success=1 default=ignore]	pam_unix.so yescrypt minlen=2
    που ειδα σε ενα howto και μετα τους ξαναβαλα σε οτι τους ειχα πριν. Και ετσι πλεον εχω τους παλιους μου κωδικους, που btw ειχαν οριστει Σεπτεμβριο του 2010, αλλαγμενους και ξαναορισμενους στις 17/8/21.

    Αλλα ακομα δεν εμαθα ποιο κ@λοαρχειο ευθυνεται για την αλλαγη στην "πολιτικη". Το /etc/pam.d/common-password δεν ειχε αλλαξει απο κατι. Οταν με το καλο συμβει και στο testing, θα γινει bug report με το αναλογο κραξιμο.

    - - - Updated - - -

    Και μετα την πρωινη ενημερωση δεν ξεκιναει το δικτυο στην εκκινηση. Λεει μονο
    Κώδικας:
    Failed to start: ​raise network interface
    See 'systemctl status networking.service' for details
    A start job is running for Wait for network to be configured by ifupdown (Xm/no limit)
    Γιατι τοσες μαζεμενες αναπηριες στα ξαφνικα?

    - - - Updated - - -

    Ειναι επειδη του λειπει το /bin/run-parts, το οποιο εινια κομματι του debianutils που σημερα αναβαθμηστηκε στην 5.x και δεν το εχει πλεον.

    - - - Updated - - -

    Τελικα το εχει το run-parts το debianutils, αλλα τα βοδια το πηγανε απο το /bin στο /usr/bin. Εφτιαξε με ενα
    Κώδικας:
    ln -s /usr/bin/run-parts /bin/run-parts
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο ρε jim_p, θενξ για το network. Οι άνθρωποι είναι μλκς, πολύ μλκς!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν μιλησα για την 11, μιλησα για το unstable. Και το προβλημα παρουστηκε την μερα μετα το release της 11, που μπηκανε ξανα νεα πακετα στο unstable.
    Συγγνώμη, είστε σοβαροί; Μιλάμε για UNSTABLE, το λέει και το όνομα: U N S T A B L E !

    Και βρίζετε έτσι τους προγραμματιστές; Είναι ΑΣΤΑΘΕΣ λέμε και είναι απόλυτα φυσιολογικό να σπάνε πράγματα!! Αν δεν θέλετε να σπάνε, πάτε στην stable ή έστω στην testing!!

    Με όλο τον σεβασμό, σας βρίσκω απαράδεκτους. Θα εκστομίζατε τέτοιες εκφράσεις αν είσασταν μπροστά τους; Θα τους κατηγορούσατε ότι το UNSTABLE είναι... unstable;

    Και στο κάτω κάτω, το όποιο bug διορθώθηκε σε λίγες ημέρες, όπως λέτε και οι ίδιοι. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, τέτοιες συμπεριφορές.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    @Mintux: Πώς φαίνεται ότι είσαι καινούργιος σ' αυτά εδώ τα λημέρια!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #20
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι θα εξεφραζα γιατι το προβλημα που δημιουργηθηκε εκανε τα συστηματα unbootable. Οπως ειπε ενας τυπος σε ενα παλιοτερο bug report που επισης εκανε το συστημα unbootable: "εσεις που κανετε το πακεταρισμα ενος τοσο σημαντικου πακετου (κατι σχετικο με το systemd ηταν τοτε), επανεκκινειτε μετα τα συστηματα σας για να δειτε οτι ολα δουλευουν καλα?".
    Γιαυτο ξαναλεω οτι ειχα χρονια να δω critical και grave bugs που να κανανε το συστημα unbootable. Χρησιμοποιω unstable τα τελευταια 11 χρονια.

    Meanwhile, η αλλαγη/αφαιρεση του which εχει ξεκινησει νεα δραματα και καποια προβατα προτεινουν τρελες εναλλακτικες!
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=992383
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=992466
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=992401
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=992402
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=992411
    ديميتريس

  6. #21
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Καλά τα λέει ο mintux.
    Δυστυχώς.
    Πέρα από μια απλή ενημέρωση προς τα άλλα μέλη για να μην κάνουν προσωρινά update αρκεί. Δεν χρειάζονται νεύρα και χαρακτηρισμοί.
    Καλά έκανε ο TopJohnwu και την κοπάνησε...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #22
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν εκανα εγω την ενημερωση και την πατησα και εγραψα οσα εγραψα δεν υπηρχε ΚΑΝΕΝΑ απο τα critical και grave bug reports. Ηθελα να κανω την αρχη, αλλα προτιμησα να ψαξω για μια λυση και τελικα καποιος με προλαβε.
    Επισης, τα νευρα και οι χαρακτηρισμοι δεν δημιουργουνται απο ΜΙΑ και απλη αφορμη. Θα πρεπει ειτε οι αφορμες να εινια πολλες, ειτε η αφορμη να εινια σοβαρη. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν μια μεν, αλλα ΠΟΛΥ σοβαρη.
    ديميتريس

  8. #23
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    5 Reasons why Debian Unstable is Not for End-Users5 Gruende, warum Debian Unstable Nicht fuer End-Benutzer ist

    Debian unstable is not conceived as a product for end-users, and for very good reasons. There seems to be some misunderstanding and people trying to push end-users to use unstable. This blog post tries to address the claims raised and put them into proper light.
    1. It contains mainly stable versions of the software

    The critical part here is the term "mainly". Yes, developers are advised to only upload packages to unstable that they deem to be suitable for the next stable release. This is no hard requirement though and no one actually playing a gate-keeper enforcing this recommendation. Also, there is a fine amount of packages that follow either VCS snapshots or development branches, and only time can tell how stable those releases actually are. That's actually why there is a delay of several days before a package can transition over to testing.
    2. It doesn't break badly every other day

    That's right—but if you look at it, it also means that it does break badly eventually. And if you don't know how to move on from there, including knowing the location of maintainer scripts and how to edit them in those cases, or even resort to a rescue system, you are in troubles.
    3. It's the basis of other distributions

    That's right in itself too, but it doesn't address the fact that those other distributions do put a lot of effort into quality assurance to work around the most nasty and annoying bugs that do affect unstable every other day.
    4. It's not inherently less secure than Stable or Testing

    It's not inherently more secure than stable or testing either. And this is also ignoring the fact that some security bugs don't even get into stable or testing, they only affect unstable and have to get addressed just there.
    5. I use it on my main computer

    This is the reason that you should ignore as most. People using unstable are often enough deeply involved into Debian maintenance, know how to write maintainer scripts, know where they are located in case of troubles, know how to use a rescue system in case of bootloader or kernel troubles. Just think about whether you would consider yourself to be at the same knowledge level than the person who wrote the blog article you read that used this as a convincing argument.

    Conclusion: Stories always have several truths attached to them. If you feel adventurous, like to understand what's going on and have a tendency for digging into things that go wrong, you most probably are using unstable already anyway and are reporting bugs that you find along your way. If you on the other hand rather "just" want to use your computer and don't want to work around (smaller) bugs every other day, you rather should stick with the release that is actually provided as purpose to suit the needs of end-users: stable.
    https://rhonda.deb.at/blog/debian/5-...-everyone.html

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mintux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, είστε σοβαροί; Μιλάμε για UNSTABLE, το λέει και το όνομα: U N S T A B L E !

    Και βρίζετε έτσι τους προγραμματιστές; Είναι ΑΣΤΑΘΕΣ λέμε και είναι απόλυτα φυσιολογικό να σπάνε πράγματα!! Αν δεν θέλετε να σπάνε, πάτε στην stable ή έστω στην testing!!
    Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που έγραψε ο famous-walker. Στο 95% του χρόνου είναι μια χαρά σταθερό οπότε δημιουργείται η εντύπωση ότι μπορεί να το βάλει και ένας αρχάριος "για να έχει τις τελευταίες εκδόσεις προγραμμάτων". Διαβάζει κιόλας κάποιος σε φόρα τον Χ και τον Ψ να λένε ότι το έχουν για χρόνια και δεν έσπασε ποτέ και πάει και το βάζει. Μέχρι και το fedora rawhide έχω διαβάσει να χρησιμοποιούν κάποιοι σε production μηχανήματα. Αν α) έχεις κάποιες γνώσεις και β) δεν σε πειράζει κιόλας να ασχοληθείς όταν μία στο τόσο χαλάσει, τότε οκ, βάλε ό,τι θέλεις. Ο jim_p δεν είναι αρχάριος μεν, θέλει όμως να παίζουν όλα χωρίς να ασχοληθεί και για αυτό γκρινιάζει όταν χαλάει κάτι.

    Φταίνε όμως και οι προγραμματιστές . Πρέπει να βάλουν ένα cron job το οποίο μία τυχαία μέρα κάθε μήνα, να χαλάει κάτι τυχαία ώστε να είναι πιο συχνά "unstable" και να αποτρέπει τον κόσμο από το να το εγκαταστήσει
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποιο πακετο χρησιμοποιειτε για locate? Παρατηρησα πριν λιγο στο testing πως το mlocate που ειχα βαζει πλεον το plocate.
    ديميتريس

  11. #26
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο πακετο χρησιμοποιειτε για locate? Παρατηρησα πριν λιγο στο testing πως το mlocate που ειχα βαζει πλεον το plocate.
    find

  12. #27
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αργο σε σχεση με το locate και πολυ περιπλοκο σε συνταξη. Για το δευτερο λογο, εχω εδω και ενα χρονο σχεδον το fd-find.
    ديميتريس

  13. #28
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Υπάρχει κ το experimental παίδες για αυτές τις μλκς τους. Όντως ο μίντουξ γράφει ως ο αφελής καλοπροαίρετος νιούμπης. Θα εκπαιδευτεί, δεν πειράζει

    Ειδικά αυτό που κάνανε με το network ήταν απαράδεκτο καθώς ουσιαστικά αν δεν είχες άλλη πρόσβαση από άλλο μηχανάκι στο νετ να ψαχτείς την είχες γμσ, δεν υπήρχε τρόπος να αναιρεθεί το σφάλμα. Οπότε ναι, είναι μεγάλοι μλκς που τους ξέφυγε κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοια αμαυρώνουν την καλύτερη διανομή.

    Κατά τα άλλα το sid είναι βράχος κ με σύγχρονες (σχετικά) ενημερώσεις πακέτων. Τα άλλα, testing κ stable, είναι αιώνες πίσω.

    Μπράβο κ πάλι στον jim_p

  14. #29
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κ το experimental παίδες για αυτές τις μλκς τους. Όντως ο μίντουξ γράφει ως ο αφελής καλοπροαίρετος νιούμπης. Θα εκπαιδευτεί, δεν πειράζει

    Ειδικά αυτό που κάνανε με το network ήταν απαράδεκτο καθώς ουσιαστικά αν δεν είχες άλλη πρόσβαση από άλλο μηχανάκι στο νετ να ψαχτείς την είχες γμσ, δεν υπήρχε τρόπος να αναιρεθεί το σφάλμα. Οπότε ναι, είναι μεγάλοι μλκς που τους ξέφυγε κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοια αμαυρώνουν την καλύτερη διανομή.

    Κατά τα άλλα το sid είναι βράχος κ με σύγχρονες (σχετικά) ενημερώσεις πακέτων. Τα άλλα, testing κ stable, είναι αιώνες πίσω.

    Μπράβο κ πάλι στον jim_p
    Συντάσσομαι κι εγώ στους αφελείς, καλοπροαίρετους νιούμπηδες και δεν προτίθεμαι να «εκπαιδευτώ» να βρίζω και να χαρακτηρίζω με απαράδεκτο τρόπο αυτούς που μου χαρίζουν όλο αυτό το υπέροχο software-project επειδή έσπασε αυτό που με έχουν προειδοποιήσει ότι θα σπάσει ή επειδή δεν μου πακετάρουν το πακέτο που ΕΓΩ γουστάρω να μου πακετάρουν.

    Να με συγχωρείτε κιόλας αλλά αυτά είναι αθλιότητες γι αυτό και έχω σταματήσει να ασχολούμαι από καιρό.. ο μόνος λόγος που σχολιάζω είναι για να μην νομίζει ο mintux ότι βρίσκεται σε άλλο πλανήτη όταν αυτά που γράφει είναι τα προφανή!

  15. #30
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή δεν μου πακετάρουν το πακέτο που ΕΓΩ γουστάρω να μου πακετάρουν.
    Επειδη αυτο μαλλον αναφερεται σε μενα, ποιο πακετο ζητησα να μου πακεταρουν?
    ديميتريس

Σελ. 2 από 52 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας