Σελ. 3 από 52 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 778
  1. #31
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει καταλαβει κανεις τι γινεται με το which? Εδω και μια βδομαδα, απο τοτε δηλαδη που το debianutils περασε στην 5.x, υπαρχει ενημερωση στο debianutils καθε μερα σχεδον και καθε φορα κατι αλλαζει στο which αλλα εδω ειναι παντα το ιδιο!
    Κώδικας:
    $ which tty-clock 
    /usr/bin/which: this version of `which' is deprecated; use `command -v' in scripts instead.
    /usr/bin/tty-clock
    - - - Updated - - -

    Για να καταλαβετε ποσο μπροστα ειναι ο Marillat σαν maintainer. Με αφορμη το youtube-dl που εχει να δει ενημερωση απο upstream 2,5 μηνες, του ζητησα χτες αυτο
    So, if the project does not update in the following months, please consider packaging yt-dlp in its place.
    Και σημερα μου απανταει
    I'll not wait months to do that. I'll do a package today.
    Και πριν 5 λεπτα δευτερο email
    Pakcage yt-dlp uploaded to unstable.

    Please test. I did a simple test with youtube.
    Ποσους μηνες θα περιμενα αν ζητουσα κατι αναλογο απο τους αργοσχολους του μαμα repo?
    ديميتريس

  2. #32
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλαβετε ποσο μπροστα ειναι ο Marillat σαν maintainer. Με αφορμη το youtube-dl που εχει να δει ενημερωση απο upstream 2,5 μηνες, του ζητησα χτες αυτο

    Ποσους μηνες θα περιμενα αν ζητουσα κατι αναλογο απο τους αργοσχολους του μαμα repo?
    Γιατί το repo είναι δικό του οπότε έχει την πολυτέλεια να κάνει ό,τι θέλει και με όποιον τρόπο θέλει. Το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ (στο παλιό νήμα δηλαδή).

    Σε περίπτωση που παρερμηνευθεί το μήνυμά μου, δεν προσπαθώ να σου την πω, αλλά θα το δεις μόνο αν πας να κάνεις ένα repo και να διατηρείς προγράμματα. Εγώ προσωπικά το βλέπω στο gentoo. Μου έχουν πει πολλές φορές και στο νήμα του gentoo και αλλού "γιατί δεν κάνεις αίτηση για packager ή έστω κάνε publish μια overlay με ebuilds". Στο επίσημο tree υπάρχει επίσημη πολιτική με κανόνες πώς θα κάνεις commit. Ο τίτλος του commit θα ακολουθεί αυτή την μορφή, πρώτα θα γίνεται αυτό, μετά το άλλο, κτλ. Καταλαβαίνω την λογική του. Πρέπει να ακολουθείται μια σωστή μέθοδος ώστε να μην υπάρχουν σπασίματα και blocks και επίσης για να μπορείς να κάνεις εύκολα grep κάτι που χρειάζεσαι.

    Ενώ λοιπόν η πολιτική είναι πολύ ωραία τεκμηριωμένη, τόσα χρόνια δεν έχω κάνει αίτηση για packager επειδή δεν έχω τον χρόνο, την υπομονή και την πειθαρχία να ακολουθήσω την πολιτική. Ο μόνος τρόπος θα ήταν να τυπώσω ένα χαρτί με όλους τους κανόνες και σε κάθε commit να τους παίρνω σβάρνα και να βεβαιώνομαι ότι το έκανα σωστά. Στην τοπική μόνο-για-εμένα overlay μπορώ να κάνω πολύ γρήγορα την δουλειά μου όπως την θέλω.

    Ο Marillat λοιπόν μπορεί να παράξει πολύ γρήγορα δουλειά γιατί δεν δεσμεύεται από τους κανόνες του επίσημου tree.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #33
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    youtube_dl μόνο μέσω pip από τα δικά του repos κ upgrade μόνο αν σταματήσει να δουλεύει το υφιστάμενο...

  4. #34
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το πιο ελεεινο version bump που εχω δει
    Κώδικας:
    * Release reportbug 11, matching Debian Bullseye release number
    ديميتريس

  5. #35
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποσο ευκολο εινια να στηθει ενα vpn αναμεσα στο pc μου και σε αυτο ενος φιλου στην Ολλανδια για να μπαινει εκει που θελει με ελληνικη ip?
    ديميتريس

  6. #36
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο ευκολο εινια να στηθει ενα vpn αναμεσα στο pc μου και σε αυτο ενος φιλου στην Ολλανδια για να μπαινει εκει που θελει με ελληνικη ip?
    Συνδρομή Windscribe με επιλογή μιας χώρας και απεριόριστα δεδομένα. 2 ευρώ το μήνα, ελληνική IP απεριόριστα δεδομένα και έχεις και εσύ το κεφάλι σου ήσυχο.
    Αν το θέλει για τηλεόραση είναι μια χαρά.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #37
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει ηδη συνδρομη στο mullvad και σκεφτεται να την κοψει γιατι δεν του δινει ελληνικη ip και, οταν τον πιανει η βαρεμαρα, θελει να βλεπει ελληνικα καναλια απο webtv! Συν 2-3 σελιδες που δεν δινουν προσβαση απο εξωτερικο. Με το windscribe θα μπορει να τα κανει αυτα?
    ديميتريس

  8. #38
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ηδη συνδρομη στο mullvad και σκεφτεται να την κοψει γιατι δεν του δινει ελληνικη ip και, οταν τον πιανει η βαρεμαρα, θελει να βλεπει ελληνικα καναλια απο webtv! Συν 2-3 σελιδες που δεν δινουν προσβαση απο εξωτερικο. Με το windscribe θα μπορει να τα κανει αυτα?
    Ναι το χρησιμοποιώ εδώ και πάνω από εξάμηνο.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #39
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Το app
    https://play.google.com/store/apps/d...hl=en_US&gl=US

    παίζει εκτός Ελλάδας ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Θα παει εκεί που λέει build a plan και εάν επιλέξει μόνο την Ελλάδα και απεριόριστα δεδομένα θα χρεώνεται 2 ευρώ το μήνα.



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το app
    https://play.google.com/store/apps/d...hl=en_US&gl=US

    παίζει εκτός Ελλάδας ?
    Τα περισσότερα κανάλια μόνο με ελληνική ip

  11. #41
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Βάζεις proxy και τελειώνει το θέμα:

    http://free-proxy.cz/en/proxylist/co.../all/speed/all

    Αυτό έχω ρυθμίσει στο Firefox (κύριος browser είναι ο Chromium).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #42
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο ευκολο εινια να στηθει ενα vpn αναμεσα στο pc μου και σε αυτο ενος φιλου στην Ολλανδια για να μπαινει εκει που θελει με ελληνικη ip?
    Έχω στήσει VPN server σε ένα Raspberry Pi στην Ελλάδα.
    Συνδέομαι από οποιαδήποτε συσκευή θέλω (Linux, Windows, Android) χωρίς κάποια ενέργεια από την άλλη πλευρά φυσικά.

  13. #43
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το repo είναι δικό του οπότε έχει την πολυτέλεια να κάνει ό,τι θέλει και με όποιον τρόπο θέλει. Το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ (στο παλιό νήμα δηλαδή).

    Σε περίπτωση που παρερμηνευθεί το μήνυμά μου, δεν προσπαθώ να σου την πω, αλλά θα το δεις μόνο αν πας να κάνεις ένα repo και να διατηρείς προγράμματα. Εγώ προσωπικά το βλέπω στο gentoo. Μου έχουν πει πολλές φορές και στο νήμα του gentoo και αλλού "γιατί δεν κάνεις αίτηση για packager ή έστω κάνε publish μια overlay με ebuilds". Στο επίσημο tree υπάρχει επίσημη πολιτική με κανόνες πώς θα κάνεις commit. Ο τίτλος του commit θα ακολουθεί αυτή την μορφή, πρώτα θα γίνεται αυτό, μετά το άλλο, κτλ. Καταλαβαίνω την λογική του. Πρέπει να ακολουθείται μια σωστή μέθοδος ώστε να μην υπάρχουν σπασίματα και blocks και επίσης για να μπορείς να κάνεις εύκολα grep κάτι που χρειάζεσαι.

    Ενώ λοιπόν η πολιτική είναι πολύ ωραία τεκμηριωμένη, τόσα χρόνια δεν έχω κάνει αίτηση για packager επειδή δεν έχω τον χρόνο, την υπομονή και την πειθαρχία να ακολουθήσω την πολιτική. Ο μόνος τρόπος θα ήταν να τυπώσω ένα χαρτί με όλους τους κανόνες και σε κάθε commit να τους παίρνω σβάρνα και να βεβαιώνομαι ότι το έκανα σωστά. Στην τοπική μόνο-για-εμένα overlay μπορώ να κάνω πολύ γρήγορα την δουλειά μου όπως την θέλω.

    Ο Marillat λοιπόν μπορεί να παράξει πολύ γρήγορα δουλειά γιατί δεν δεσμεύεται από τους κανόνες του επίσημου tree.
    Περι αυτου, γιατι ξεχασα να απαντησω και πριν λιγο επεσα πανω σε παρομοιο περιστατικο για το tb. Στο bug 992216 ο τυπος ζηταει να το ενημερωσουν στην 91 και ο "γκουρου" maintainer (?) του debian λεει
    It will get automatically released once the FTP masters have reviewed
    the package and hopefully agree on the introducing into the archive.
    But it's up to the people within the FTP team to judge on that.
    Δεν ειναι λοιπον μονο η "γραφειοκρατεια" που περιγραφεις, ειναι και οι κολλημενοι εγκεφαλοι που κραζω, σαν αυτον.
    ديميتريس

  14. #44
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Jim ολο αυτό που περιγράφεις εμένα μου ακούγεται σαν διαδικασία διασφάλισης ποιότητας.
    Τώρα εάν έχουν το ανάλογο προσωπικό σε ποιότητα και αριθμό για να την κάνουν ομαλά είναι άλλο πράγμα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #45
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο τυπος για το tb εχει δικιο, ακολουθει την πολιτικη του debian που λεει οτι θα μεινει με την 78 μεχρι να γινει eol και θα παει μετα στην 91. Μεχρι εκει συμφωνω. Το ιδιο και για τον ff.
    Εκει που δεν συμφωνω ειναι στο να αφησουν τους χρηστες με την 91b5 απο το experimental, οταν την ιδια στιγμη πακεταρουν τον ff esr 91 και τον δινουν κανονικα στο experimental. Αυτο ειπα και στο bug report νωριτερα.

    Επισης, αλλο πραγμα το qa (διασφαλιση ποιοτητας που λες) και αλλο πραγμα οι maintainers που ξυνονται. Εκτος αν θεωρεις πχ πως ο chromium εινια 2 εκδοσεις πισω (την Τεταρτη που μας ερχεται θα εινια 3) επειδη αν τον ενημερωσουν θα σπασει κατι.
    ديميتريس

Σελ. 3 από 52 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας