Σελ. 47 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 778
  1. #691
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ευχαριστώ Τζιμ, θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

    Λοιπόν, όλα καλά.
    Στο LMDE γίνεται πιο εύκολα: Δεξί κλικ στο εικονίδιο στην taskbar, επιλογή edit και τροποποιείς την εντολή.
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mzaf : 30-03-23 στις 22:40.

  2. #692
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω σου ειπα τον desktop (και distro) agnostic τροπο :P
    ديميتريس

  3. #693
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατι δεν εχει περασει η libnss3 3.89 ακομα στο testing, παρολο που εχουν περασει οι 20 (λογω freeze, κανονικα θα ηταν 10) μερες που πρεπει να μεινει στο unstable?
    https://tracker.debian.org/pkg/nss

    Μου κραταει πισω την ενημερωση σε ff 111 και τα παιρνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-04-23 στις 15:06.
    ديميتريس

  4. #694
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το changelog της qt5 μετα τις 2 προσφατες ενημερωσεις της στο unstable, χτες και σημερα.
    Κώδικας:
    qtbase-opensource-src (5.15.8+dfsg-5) unstable; urgency=medium
    
      * Revert the last upload. Unfortunately, it caused regressions
        (closes: #1034160, #1034169, #1034191).
    
     -- Dmitry Shachnev <mitya57@debian.org>  Mon, 10 Apr 2023 23:58:16 +0300
    
    qtbase-opensource-src (5.15.8+dfsg-4) unstable; urgency=medium
    
      * Add a patch to fix accessibility on XCB when running as root
        (closes: #1033995).
    
     -- Dmitry Shachnev <mitya57@debian.org>  Sun, 09 Apr 2023 21:23:36 +0300
    #kalapigekiauto
    ديميتريس

  5. #695
    Το avatar του μέλους Losraio
    Losraio Guest
    Εφόσον ρε παιδιά μόνοι σας μας αποδεικνύετε το τι χάλι είναι το Debian, για ποιον λόγο συνεχίζετε και το χρησιμοποιείτε τόσο φανατικά; Δεν υπάρχουν άλλες διανομές δηλαδή; Ή μήπως σας αρέσει κάθε λίγο και λιγάκι να σπάτε τα κεφάλια σας με το troubleshooting;

  6. #696
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαλι δεν εινια το debian καθαυτο, χαλι εινια αυτο που δημιουργουν οι διαφοροι maintainers με την αδιαφορια τους.
    Οσο για λογους, εχω πει αρκετους στο θεμα του arch οταν ψαχνομουν να φυγω απο το debian πριν 2 χρονια. Αλλα μιας και νωριτερα εψαχνα ενα πακετο για arch και υπηρχε μονο στο aur, θα προσθεσω ακομα δυο, το πληθος των πακετων στο μαμα repo και το ιδιο το dmo σαν repo.
    ديميتريس

  7. #697
    Το avatar του μέλους Losraio
    Losraio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαλι δεν εινια το debian καθαυτο, χαλι εινια αυτο που δημιουργουν οι διαφοροι maintainers με την αδιαφορια τους.
    Οσο για λογους, εχω πει αρκετους στο θεμα του arch οταν ψαχνομουν να φυγω απο το debian πριν 2 χρονια. Αλλα μιας και νωριτερα εψαχνα ενα πακετο για arch και υπηρχε μονο στο aur, θα προσθεσω ακομα δυο, το πληθος των πακετων στο μαμα repo και το ιδιο το dmo σαν repo.
    Μα αυτό είναι που δημιουργεί το πρόβλημα, η παραξενιά (μη πω τίποτα χειρότερο) των devs και των maintainers που σου κάνουν τη ζωή αφόρητη σε μια διανομή που υποτίθεται πως είναι βράχος σταθερότητας. Όσο για το άλλο, από τη στιγμή που υπάρχουν τα Flatpak κ.λπ. πιστεύω είναι αμελητέο το πρόβλημα. Εγώ πάντως από Debian πήγα σε Rocky και έχω κατενθουσιαστεί.

  8. #698
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν κρινεις μονο το stable, που το εχω σε ενα rpi3b+ εδω και κατι μηνες, η διανομη εινια οντως βραχος σταθεροτητας. Στο συγκεκριμενο hw με εκνευριζουν μονο οι αναπηριες του ιδιου του hw, πχ με τις usb, οχι η διανομη.
    Οσο για τα πακετα, αυτα που εψαχνα το πρωι δεν βγαινουν σε flatpak. Ομοιως, το flatpak δεν θα φτιαξει πχ το θεμα που λεω παραπανω για τις qt5 και τον nvidia 340.
    Τελος, οπως εχω ξαναπει, το flatpak/snap/appimage/whatever δεν ειναι δικαιολογια για την ανικανοτητα καποιων devs.
    ديميتريس

  9. #699
    Το avatar του μέλους Losraio
    Losraio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρινεις μονο το stable, που το εχω σε ενα rpi3b+ εδω και κατι μηνες, η διανομη εινια οντως βραχος σταθεροτητας. Στο συγκεκριμενο hw με εκνευριζουν μονο οι αναπηριες του ιδιου του hw, πχ με τις usb, οχι η διανομη.
    Οσο για τα πακετα, αυτα που εψαχνα το πρωι δεν βγαινουν σε flatpak. Ομοιως, το flatpak δεν θα φτιαξει πχ το θεμα που λεω παραπανω για τις qt5 και τον nvidia 340.
    Τελος, οπως εχω ξαναπει, το flatpak/snap/appimage/whatever δεν ειναι δικαιολογια για την ανικανοτητα καποιων devs.
    Υπάρχουν και άλλες stable διανομές χωρίς να έχουν στην καλύτερη περίπτωση πακέτα που βγήκαν 2 χρόνια πριν... Τώρα τα Flatpak σίγουρα δεν είναι λόγος να τεμπελιάσουν οι devs αλλά είναι αφορμή να επικεντρωθούν τουλάχιστον στα βασικά πακέτα που πρέπει οπωσδήποτε να είναι αψεγάδιαστα έτσι ώστε να λειτουργήσει το λειτουργικό σύστημα ως λειτουργικό σύστημα και να αφήσουν σε άλλους την ανάπτυξη εφαρμογών για τον τελικό χρήστη. Αλλά όπως βλέπεις ούτε αυτό μπορούν να καταλάβουν στο Debian.

  10. #700
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρινεις μονο το stable, που το εχω σε ενα rpi3b+ εδω και κατι μηνες, η διανομη εινια οντως βραχος σταθεροτητας. Στο συγκεκριμενο hw με εκνευριζουν μονο οι αναπηριες του ιδιου του hw, πχ με τις usb, οχι η διανομη.
    Οσο για τα πακετα, αυτα που εψαχνα το πρωι δεν βγαινουν σε flatpak. Ομοιως, το flatpak δεν θα φτιαξει πχ το θεμα που λεω παραπανω για τις qt5 και τον nvidia 340.
    Τελος, οπως εχω ξαναπει, το flatpak/snap/appimage/whatever δεν ειναι δικαιολογια για την ανικανοτητα καποιων devs.
    Σε προκαλώ να βάλεις arch στο rpi. Τις προάλλες πάλι θυμηθήκανε (βασικά το πήρανε απο upstream όπως ήταν) να αλλάξουν τα predictable network names στο systemd χωρίς καμιά προειδοποίηση και δεν έβλεπε δίκτυο. Χίλιες φορές η προβλεψιμότητα του debian stable και ας κάνουν και 2 χρόνια να αναβαθμίσουν τα πακέτα.

  11. #701
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για τα network names εχω εδω και χρονια τη σχετικη παραμετρο στον πυρηνα, οποτε εχω ησυχασει. Και οταν ειδα πως την ιδια παραμετρο εχει περασει ο maintainer των 3-4 debian arm images για rpi, του εστειλα mail για να τον παινεψω.

    Για τα πακετα σε flatpak κλπ. Δεν ειναι μονο τα μεγαλα/σημαντικα πακετα/εφαρμογες που χρειαζεται καποιος, πχ chromium/ff/gimp/whatever. Ειναι και μικρα πραγματα, πχ το lxqt που δεησαν να πακεταρουν την 1.x του μολις περυσι!
    ديميتريس

  12. #702
    Το avatar του μέλους Losraio
    Losraio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε προκαλώ να βάλεις arch στο rpi. Τις προάλλες πάλι θυμηθήκανε (βασικά το πήρανε απο upstream όπως ήταν) να αλλάξουν τα predictable network names στο systemd χωρίς καμιά προειδοποίηση και δεν έβλεπε δίκτυο. Χίλιες φορές η προβλεψιμότητα του debian stable και ας κάνουν και 2 χρόνια να αναβαθμίσουν τα πακέτα.
    Δεν είπε κανείς να βάλεις Arch. Αλλά και Arch να έβαζες θα ήταν δικό σου φταίξιμο, γνωρίζοντας τους ρυθμούς με τους οποίους τρέχει το Arch, εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Από την εμπειρία μου υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικές δικλείδες ασφαλείας που μπορείς να βάλεις στα config files του δικτύου σου έτσι ώστε άπαξ και συμβεί κάτι τέτοιο να είσαι καλυμμένος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    το lxqt που δεησαν να πακεταρουν την 1.x του μολις περυσι!
    Φαντάσου, ένα DE που ακόμα βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο και συνεπώς είναι κρίσιμο να παίρνεις τα updates που βγαίνουν τη στιγμή που βγαίνουν. Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι προβληματικό το Debian τουλάχιστον για desktop χρήση που πράγματι είναι σημαντικά τα καινούργια πακέτα.

    Εν τέλει το Debian είναι ένα community project και διανομές όπως το openSUSE, το RHEL και οι κλώνοι του είναι τεράστια έργα τα οποία χρηματοδοτούνται άγρια από πολλές μεριές και έχουν σαφή διοίκηση και στόχο. Όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε αυτά τα δύο.

  13. #703
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Losraio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπε κανείς να βάλεις Arch. Αλλά και Arch να έβαζες θα ήταν δικό σου φταίξιμο, γνωρίζοντας τους ρυθμούς με τους οποίους τρέχει το Arch, εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Από την εμπειρία μου υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικές δικλείδες ασφαλείας που μπορείς να βάλεις στα config files του δικτύου σου έτσι ώστε άπαξ και συμβεί κάτι τέτοιο να είσαι καλυμμένος.
    Το πρόβλημα δεν ειναι οι ρυθμοί του arch, αλλά το ανύπαρκτο testing σε arm. Στην ουσία ένα άτομο ασχολείται. Και αυτό που λες για δικλείδες σχετικό ειναι, το πολύ πείραγμα κάνει κακό και κάποια στιγμή μπορεί κάτι να αλλάξει και να σπάσει. Το σημαντικό ειναι αν δεν γίνεται αυτόματα να σε προειδοποιήσουν από πριν πως να φέρεις το σύστημα στο νέο default. Ε στο archarm δεν υπάρχει αυτό και όλο και κάτι σπάει κάθε τόσο. Προφανώς δεν ειναι η καλύτερη λύση για arm και ιδιαίτερα για headless μηχανάκι. Τι θα έπρεπε να κάνω; Να βγαίνω και να βρίζω το arch και τον contributor επειδή έκανα λάθος επιλογή;

  14. #704
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Το debian εκφράζει την αγνή ιδεολογία του GNU/Linux με τον καλύτερο τρόπο. Είναι η διανομή από την οποία ξεκίνησαν οι περισσότερες άλλες. Είναι η διανομή που δημιούργησε ο ευφυέστατος, εντάξει κ λίγο μνδλς εξ' ου κ το όνομα της διανομής, Ian, μακαρίτης πλέον, είναι η διανομή που εκφράζει καλύτερα την ιδεολογία ανοιχτού κώδικα του Richard Stallman.

    Από ´κει κ πέρα είναι μία διανομή βράχος για όσους προτιμούν αυτό, stable, είναι μία διανομή σύγχρονη, testing, είναι μία διανομή edging, sid, είναι μία διανομή που πειραματίζεται με κάθε τι νέο, experimental ή όπως αρέσει στον τζίμυ, μπάγκι!

    Εν ολίγοις, δεν είναι μία διανομή απλά, είναι η μετουσίωσε της πολιτικής ιδεολογίας της ελευθερίας...

  15. #705
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακομα ενα #kalapigekiauto με τον grub αυτη τη φορα και τα 3 απανωτα patches μετα την ενημερωση σε 2.06-9 που εγινε προχτες.
    Κώδικας:
    grub2 (2.06-12) unstable; urgency=medium
    
      * Fix up arm64 SB patch to fix build failure on 32-bit arm systems
    
     -- Steve McIntyre <93sam@debian.org>  Fri, 21 Apr 2023 13:30:26 +0100
    
    grub2 (2.06-11) unstable; urgency=medium
    
      * And try again... :-/
    
     -- Steve McIntyre <93sam@debian.org>  Fri, 21 Apr 2023 01:50:26 +0100
    
    grub2 (2.06-10) unstable; urgency=medium
    
      * Fix 32-bit build with the osdep/devmapper/getroot patches.
    
     -- Steve McIntyre <93sam@debian.org>  Fri, 21 Apr 2023 01:14:13 +0100
    ديميتريس

Σελ. 47 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας