Σελ. 22 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 778
  1. #316
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα ειχα ΠΟΛΥ καλο συστημα για να αντεξω τα compiles, ισως, γιατι ομολογω οτι με φοβιζουν οι πολλες παραμετροι για το καθε πακετο.
    Καποτε το σκεφτομουν για sabayon, που ηταν στην ουσια binary gentoo, αλλα οταν πηρα την αποφαση να φυγω απο το debian περυσι, το sabayon ειχε γινει discontinued σαν sabayon και rebranded ως mocaccino, που εχει εντελως διαφορετικη χρηση/νοοτροπια.
    Sabayon; Οτι χειρότερο με χιλιάδες πακέτα και εξαρτήσεις ένας γιγάντιος σκουπιδότοπος είναι.

    Μην σε αγχώνουν οι πολλές παράμετροι εσυ θα επιλέξεις μερικά flags βάση δικών σου αναγκών και τα υπόλοιπα αγνοούνται αυτόματα. Αν δεν μπλέξεις με kde gnome και εξαρτήσεις αυτών δεν χρειάζεσαι ισχυρό επεξεργαστή. Με ένα wm ελαφρύ και browser bin αρκεί ένα τετραπύρηνο με 8gb ram.

  2. #317
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @Tsene
    Συμφωνω με το meme, απλα τα τελευταια χρονια εγω εχω μια δικη μου μεταφραση για τη λεξη "feature" που στην πραγματικοτητα ειναι bug που δεν θελει να διορθωσει ο εκαστοτε dev και το βαφτιζει ετσι.

    @megahead13
    Παραπανω ο giorgosts λεει
    μέχρι τώρα έκανε 2 φορές, την πρώτη είχε κάποια θέματα
    Για αυτα τα καποια θεματα μιλαω, που το apt δεν μπορει να επιλυσει. Δεν εινια τυχαιο που ολοι οι οδηγοι που λενε για ενημερωσεις απο τη μια major εκδοση στην αλλη λενε πρωτα παρτε backup. Γιαυτο η καθαρη εγκατασταση εινια η καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις.
    Χρησιμοποιω apt 15+ χρονια, απο τοτε που το autoremove δεν υπηρχε καν σαν feature.

    Για τα 2 χρονια ζωης (= support) του neon απεναντι στα 5 του ubuntu και τα 3 των official ubuntu flavors εχεις να πεις κατι?
    ديميتريس

  3. #318
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @megahead13
    Παραπανω ο giorgosts λεει

    μέχρι τώρα έκανε 2 φορές, την πρώτη είχε κάποια θέματα
    Για αυτα τα καποια θεματα μιλαω, που το apt δεν μπορει να επιλυσει. Δεν εινια τυχαιο που ολοι οι οδηγοι που λενε για ενημερωσεις απο τη μια major εκδοση στην αλλη λενε πρωτα παρτε backup. Γιαυτο η καθαρη εγκατασταση εινια η καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις.
    Έχω κάνει τη μετάβαση από 18.04 σε 20.04 χωρίς πρόβλημα. Περιμένω να βγει και το 22.04 για να αναβαθμίσω σε αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιω apt 15+ χρονια, απο τοτε που το autoremove δεν υπηρχε καν σαν feature.
    So fucking what? Κι εγώ είμαι επαγγελματίας ΙΤ εδώ και 20 χρόνια και γενικότερα ασχολούμαι με τους υπολογιστές/πληροφορική από τα 10 μου. Έτσι θα το πάμε;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα 2 χρονια ζωης (= support) του neon απεναντι στα 5 του ubuntu και τα 3 των official ubuntu flavors εχεις να πεις κατι?
    Κουράζεις πολύ όμως! Ξαναρωτάω τί σχέση έχει αυτό με την αρχική σου δήλωση περί φρέσκιας εγκατάστασης κάθε 2 χρόνια;; Επίσης που διαφώνησα στα 2 χρόνια support τοu KDE Neon έναντι των 5 ή 10 ή όσα είναι τεσπά του Ubuntu;

    Πάμε παρακάτω λέμε. Αρκετά το σκίσαμε.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #319
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    To Ubuntu 22.04 βγήκε, χάνω κάτι;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #320
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Ubuntu 22.04 βγήκε, χάνω κάτι;
    Το KDE Neon περνάει σε επόμενο Ubuntu LTS συνήθως ~4 μήνες μετά. Δηλαδή κατά τον Αύγουστο/Σεπτέμβρη.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #321
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @manosdoc
    Ναι, πριν 2 μηνες.

    @megahead
    Αν η μεταβαση απο 18.04 σε 20.04 δεν εβγαλε καποιο προβλημα σε σενα, μπραβο. Ευχομαι, χωρις ειρωνια, πολλοι χρηστες να ειχανε την ιδια εμπειρια με σενα και να εχουν την ιδια μετα απο την αναβαθμηση απο 20.04 σε 22.04.

    Αν νιωθεις την ιδια σιγουρια και για αλλες debian based διανομες, να σου δωσω προσβαση μεσω ssh σε ενα rpi4 να ενημερωσεις μια debian 10 based διανομη στην debian 11 εκδοση της. Αν αποτυχεις ομως, σου ταχυδρομω το rpi4 και τα παρελκομενα του να τη στησεις απο την αρχη. Αφιλοκερδως. Θα εχεις 1 μερα, γιατι τοσο downtime επιτρεπει ενα μαγαζι που ειναι 7 μερες τη βδομαδα και τις περισσοτερες αργιες ανοιχτο.
    Το ποσο καιρο χρησιμοποιω apt το εγραψα για να δειξω πως ξερω πολυ καλα τη λειτουργια του, οχι για να δειχτω εγω.

    Τελος, για αυτο που λες με τη φρεσκια εγκατασταση καθε 2 χρονια. Αν κολλας στο "φρεσκια", οκ, το αλλαζω και το κανω "υποχρεωτικη ενημερωση" και, αν εσυ εισαι τοσο σιγουρος για πως θα ειναι επιτυχημενη, εγω πασο. Αν κολλας στο "καθε 2 χρονια", τοτε δεν διαβαζεις αυτο που λεω για eol του neon. Πχ, θεωρεις πως θα επαιρνες ακομα ενημερωσεις (στο kde προφανως γιατι το ubuntu απο κατω του ενημερωνεται κανονικα) αν ειχες μια εγκατασταση neon που βασιζοταν στο 18.04?

    ---edit
    Στο repo παντως δεν βλεπω προσφατα πακετα για την 18.04, πχ για τον dolphin
    https://origin.archive.neon.kde.org/...ain/d/dolphin/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-06-22 στις 20:58.
    ديميتريس

  7. #322
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Ubuntu 22.04 βγήκε, χάνω κάτι;
    Πρέπει να περάσει στην έκδοση 22.04.1 για να μπορεί κάποιος να κάνει αναβάθμιση απο το 20.04 μέσω apt.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το KDE Neon περνάει σε επόμενο Ubuntu LTS συνήθως ~4 μήνες μετά. Δηλαδή κατά τον Αύγουστο/Σεπτέμβρη.
    Το είχε πει ο megahead...
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #323
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλα, μπλα, μπλα, μπλα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε KDE Neon να σωθείς!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεσπά, είπα κάτι για πείραγμα κι άρχισες τα δικά σου. Πάμε παρακάτω, ναι;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #324
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οπως και παραπανω, δεν μπηκες καν στον κοπο να αποδειξεις οτι καπου κανω λαθος, ουτε καν για ατο που λες οτι ειναι fud. Τουλαχιστον εγω εψαξα και βρηκα το repo για να δειξω οτι δεν εχει πακετα για 18.04.
    Δεν ξανασχολουμαι με τη συζητηση και το neon, οποτε ευχομαι να μην χρειαστεις εκ νεου εγκατασταση τον Αυγουστο με την νεα εκδοση που θα βασιζεται σε 22.04. Οχι οτι θα μας το πεις βεβαια αν κατι παει στραβα...
    ديميتريس

  10. #325
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    5.19 rc4 στο experimental απο χτες
    https://tracker.debian.org/news/1342...-experimental/
    ديميتريس

  11. #326
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Accepted ytfzf 2.3-1 (source all) into experimental, experimental
    https://tracker.debian.org/news/1343...-experimental/

    Το 'χαμε αναγκη! Και θα ηταν καλυτερα αν ο τυπος πακεταριζε την τελευταια εκδοση που ειναι η 2.4, αλλα anyway.
    Χρησιμοποιω το συγκεκριμενο σκριπτακι εδω και 1+ χρονο σαν youtube audio player και πλεον εχει μαζεψει στο ιστορικο αναζητησης του 1100+ entries, οποτε ναι, για μενα ειναι σημαντικο που περασε στο repo.

    - - - Updated - - -

    Και strawberry στο unstable, 3,5+ χρονια αφοτου ζητηθηκε να πακεταριστει. Ειχα ζητησει και εγω απο τον Marillat να το πακεταρει, αλλα ειχε πει οχι γιατι υπηρχε ηδη request για το μαμα repo.
    https://tracker.debian.org/news/1343...able-unstable/
    ديميتريس

  12. #327
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Maintainers με σχεδιο... NOT!
    10+ μερες πριν βγηκανε απο upstream οι 102 και 91.11 του tb. 3 μερες αργοτερα πακεταρανε την 91.11, και αφησανε την 102b7 στο experimental. Λεω και εγω θα πανε την 91.x μεχρι να γινει eol στην 91.13 και μετα βλεπουμε για την 102 (για το unstable παντα).
    Και σημερα, 1 βδομαδα μετα το παραπανω, πακεταρανε την 102(.0.1) για το unstable, ενω η 91.11 δεν εχει περασει καν στο testing.

    Meanwhile, ο chromium δεν εχει ενημερωθει στην τελευταια minor εκδοση που βγηκε πριν 5 μερες απο upstream και ευχομια να μην εχουμε παλι τα περσινα.
    ديميتريس

  13. #328
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Περιοχή
    Βέροια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    558
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    γιατί στο debian μόνο όταν κάνω reboot η shut down, καθώς και στο synaptic αμα πατήσω delete εκει που ψάχνεις για εφαρμογή οταν είναι κενό μου κάνει ενα beep που μου θυμίζει υπολογιστή 20 χρονών πρίν!!!. τι πρέπει να απενεργοποιήσω?

  14. #329
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danths Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί στο debian μόνο όταν κάνω reboot η shut down, καθώς και στο synaptic αμα πατήσω delete εκει που ψάχνεις για εφαρμογή οταν είναι κενό μου κάνει ενα beep που μου θυμίζει υπολογιστή 20 χρονών πρίν!!!. τι πρέπει να απενεργοποιήσω?
    Αν εννοείς το beep από το PC Speaker, τότε για να το απενεργοποιήσεις:

    Κώδικας:
    rmmod pcspkr ; echo "blacklist pcspkr" >>/etc/modprobe.d/blacklist.conf
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  15. #330
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιτελους ενημερωση για chromium στο unstable! Μεχρι και η opera ενημερωθηκε πιο γρηγορα αυτη τη φορα!
    Btw, το "notification" πως υπαρχει νεα εκδοση διαθεσιμη στη σελιδα του στον tracker βγηκε πριν 2-3 μερες και μετα ενημερωσε τα sources ο maintainer του, οποτε σημερα εγινε το πακετο. Γιατι ομως το notification καθυστερησε σχεδον μια βδομαδα?
    ديميتريس

Σελ. 22 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας