Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω σχετικά με mobile data (Wind ή COSMOTE) και ip6 ή public ip4.
    Έχω μια κεραία LHGG Kit LTE6 και θέλω να βλέπω κάμερες.

    1 λύση μέσα από κάρτα data , να γίνει VPN σε σταθερή γραμμή (VDSL100) και από εκεί να τις βλέπω με το κατάλληλο routing.
    Όμως δεν με καλύπτει γιατί επιβαρύνω και την γραμμή VDSL και κυρίως τρώω bottleneck από την VDSL UPload ειδικά όταν εξυπηρετεί κιαλλους χρήστες. Μέσα στον σπίτι (in house χρήση) και έξω (ζητάνε να δουν τις παραπάνω κάμερες).

    Όποτε σκέφτηκα να βαλω είτε συμβόλαιο data για να έχω public ip.
    Το ερώτημα είναι αρχικά υποστηρίζουν όλα τα συμβόλαια public ip? Είδα το wind simplify on the go 30gb , 18€. Καθώς και το COSMOTE 10gb 13€.
    Δεν βγάζω άκρη όμως με τους πωλητές και το support καθώς, ακούω είτε πατάτες, είτε δεν καταλαβαίνουν τι ζητάω είτε ο ένας λέει ναι και ο άλλος όχι.

    Επιπλέον σκέφτηκα εναλλακτικά αν μπορούμε με τις κάρτες να δουλέψω με dyndns στην COSMOTE με την IP6. Ώστε να βγει ακόμη φθηνότερα. Και να έχω τα καλοκαίρια επιλογή για πακέτο απεριόριστα.

    Αρχικά αυτά. Μετά ανάλογα τις απαντήσεις εχω και αλλά ερωτήματα.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    καταρχάς θα ήθελα να μου δώσεις ένα feedback για το LHGG μιας και ενδιαφέρομαι να πάρω και γω ένα.
    2ο. Τα νέα καταγραφικά (CCTV) πλέον δεν χρειάζεται να έχεις public IP και να κάνεις Port Forward προς τα μέσα για να έχεις εικόνα γιατί έχουν δικό τους cloud (από όσο θυμάμαι και η hikvision αλλά και η dahua έχει. Μπορει να με διορθώσει κάποιος αν έχω λάθος)
    3ο. Τα Data προγράμματα 10GB ή 30GB αν έχεισ συνεχή ροή δε νομίζω να φτάσουν ούτε για δείγμα. Βέβαια εξαρτάτε και πόσες κάμερες θα βλέπεις αλλά και η ανάλυση/συμπίεση.
    Μπορείς να πάρεις σαν ιδιώτης ένα GIGAMAX Unlimited από Cosmote (γύρω στα 50-55/μήνα) και θα σου φτάνει και θα είσαι μια χαρά.

    Αυτά απο μένα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    αρχικά είναι ένα εργαλείο εκπληκτικό η κεραία, λόγο τιμής ήμουν επιφυλακτικός αν αξίζει αλλά ομολογώ το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.
    Σε ένα περιβάλλον όπου με κινητό ότι δοκιμές και να έκανα δεν ξεπέρασα το 20-30D / 10-12U (4G WIND), με πρόχειρη στόχευση σε ύψος 2m ( όχι σε βέλτιστο σημείο) έχω ταχύτητες που φτάνουν 100-110D / 40-60U.

    Στην περιοχή μου λόγο καλοκαιριού στις δύσκολες ώρες στα κινητά φτάναμε ακόμη και σε no Service (προβλήματα Cosmote τελευταία) με μέτριο σήμα στο κινητό, την ίδια ώρα με την ποιότητα σήματος της κεραίας ( σε Cosmote και αντίστοιχα και σε wind ) πάντα είχα το ελάχιστο ένα λειτουργικό itnernet.

    Στα δικά μου τώρα, αρχικά δεν δουλεύω τα cloud των εταιριών αλλά παραδοσιακά τις εφαρμογές τους με portForward.
    Νομίζω κιόλας ότι και το hikconnect δεν παίζει πίσω από ΝΑΤ. Αλλά σε κάθε περίπτωση
    έτσι προτιμώ.
    σε αντίστοιχη εγκατάσταση αλλού με 8MP HikVision και Η265+ το δουλεύω με κάρτα COSMOTE (80GB / 1 έτος) και η κατανάλωση μου είναι 2-5GB ανά μήνα!
    οπότε το 10-30GB είναι υπερπλήρες για μένα, καθώς θα έχω πληθώρα να ρίξω και στα WIFI AP τις μέρες που θα είμαι στο εξοχικό. ( μετρημένες το χειμώνα ανά μήνα.. και με χρήση ελάχιστη... πχ να πάω μια φορά την εβδομάδα να κάτσω 5-8 ώρες για τα βασικά του ελέγχου σπιτιού και να φύγω)
    γι'αυτό προτιμάω ίσως κάρτα με ipv6 σαν λύση αν γίνετε, για να μπορώ το καλοκαίρι να ρίχνω πακέτα unlimited....

    διαφορετικά TPlink 4G router gia ton 1-2 μήνες του καλοκαιριού με μια κάρτα unlimited (πχ φέτος 10€ ανά μήνα) και τέλος η ανάγκη για internet το καλοκαίρι...( σαφέστατα με μικρότερες ταχύτητες)

    σκοπός είναι από 11D/1U ADSL με κόστος 28ε/ ανά μήνα να πάω σε οικονομικότερη λύση με πολλαπλάσιο D/U στο 90% του έτους τουλάχιστον.
    H Γραμμή μου είναι στα όρια.... αν αλλάξω πάρoxo έχω προβλήματα λόγο απόστασης... είμαι στα 5-6KM από το DSLAM και παίζω στα 11 λόγο μεταφοράς σε νέο του οτέ ΜΟΝΟ για VDSL στα 2,5KM όπου λόγο απόστασης και πάλι συγχρόνιζα τραγικά και με υποβάθμισαν ξανά σε ADSL χωρίς να με πάνε πάλι πίσω στο παλιό DSLAM.
    έτσι από ταχύτητες ασταθείς 1-2 Mbit είμαι σήμερα στα 11 αλλά δεμένος με την COSMOTE. Όλοι οι εναλλακτικοί σερβίρουν από το παλιό ADSL... με τα γνωστά προβλήματα όπου κάθε φορά όταν είχα βλάβη η απάντηση ήταν "ο ΟΤΕ δεν το διορθώνει γιατί λόγο απόστασης δεν θεωρεί ότι υπάρχει βλάβη αλλά φυσιολογικά δεν έχετε υπηρεσία".

    νομίζω τα είπα όλα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sidisdim : 20-08-21 στις 03:11.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Να σου απαντήσω για την COSMOTE,
    public ipv4 δίνει μόνο εάν ενεργοποιήσεις τηλεφωνικά (13788) την υπηρεσία Wireless Internet (apn:vpn-internet), η οποία υποστηρίζεται μόνο στα πακέτα data only με σύνδεση/συνδρομή. (προσοχή στο MTU, για να πιάνεις φουλ τις ταχύτητες του LTE)
    ipv6 θα παίρνεις με apn:internet αλλά εισερχόμενη κίνηση την κόβει το firewall της Cosmote, οπότε δεν θα βλέπεις υπηρεσίες απέξω.

    Συνοψίζοντας: όποιο πακέτο data με μηνιαία συνδρομή (όχι κάρτα) πάρεις, ενεργοποιείς το vpn-internet και παίζεις με public ipv4

    Σημείωση: Στο πακέτο unlimited (αυτό είναι voice+data) (55e) πρέπει να προσθέσεις extra sim (αυτή είναι data only) (3 ευρώ το μήνα) και ενεργοπιείς σε αυτή το vpn-internet

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Πες μας για το mtu κάτι παραπάνω.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας για το mtu κάτι παραπάνω.
    lte interface -> MTU -> 1380
    (εαν κάνεις χρήση και apn:internet για ipv6, ορίζεις το mtu στο ipv6 -> ND -> ND interface -> MTU )
    και IP -> firewall -> mangle -> SYN flag TCP-> 1341-65535 και change MSS -> TCP MSS -> 1340

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Δεν το εχω πειραξει ποτε.

    1500 ειναι το MTU

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το εχω πειραξει ποτε.

    1500 ειναι το MTU
    Εάν δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι

    Σε speedtest IPv4 μέσα από υπολογιστή με Windows έχεις upload πάνω από 5 Mbit/s ?

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.558
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι

    Σε speedtest IPv4 μέσα από υπολογιστή με Windows έχεις upload πάνω από 5 Mbit/s ?
    Με lte δεν έχω δει ποτέ κάτω από 30 up.

    Συνήθως 40 με 60 έχω οπότε δοκιμασα

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα ειχα ενα προγραμμα mobile internet 25GB cosmote, μου ειχαν πει ΜΟΝΟ με παγια συνδεση ΜΟΝΟ ιντερνετ εδιναν public ip.
    το καταγραφικο μου ειναι DVR CCTV και ειχα 6 καμερες.
    Εφταναν και περισσευαν κατα πολυ τα δεδομενα μπορουσα οποτε ηθελα να εβαζα το κρατησα καποια χρονια μεχρι που εβαλα adsl.
    Στην αρχη ηταν πισω απο ΝΑΤ και πηρα τηλ και ζητησα vpn-internet να το κανουν ενεργο υποψην.
    μετα απο αυτο και το noip και το mikrotik ip cloud επαιζε παντα.
    Στις καμερες εμπαινα με ειδικο app και μου εστελναν φωτος σε emails οταν εβλεπαν κινηση.
    Oποτε δεν ειχε μεγαλο ογκο δεδομενων και ειχα και voip τηλεφωνια πανω.
    Η καρτα σε ενα stick 4g huawei επανω σε ενα mikrotik 951.
    Eπισης ovpn server-client αψογα δουλευαν.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας