Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις σχετικά με το θέμα του τίτλου, δηλαδή αν θα προτιμούσατε να πληρώσετε για κάποια σουίτα λογισμικού ασφαλείας για οικιακή χρήση σε σχέση με μια δωρεάν εφαρμογή antivirus, firewall κοκ.

    Σε κάποιο άλλο forum είχα διαφωνίες σχετικά με αυτό το θέμα. Προσωπικά ανέκαθεν είχα ένα δωρεάν antivirus για real time protection το οποίο μπορεί και να αλλάξω αν παρουσιαστεί θέμα, ένα antispyware, ένα antimalware που με αυτά κάνω manual scan. Έχω ενεργοποιημένο και το τοίχος προστασίας των windows.

    Οι απόψεις που άκουσα και διαφωνούσαν μαζί μου είχαν να κάνουν κυρίως για επαγγελματικά περιβάλλοντα και πως κανένας δεν θα κάτσει να κάνει πειράματα με την επιχείρησή του για 2-3 ευρώ/μήνα, δεν διαφώνησα σε αυτό αλλά εγώ αναφέρομαι σε οικιακό περιβάλλον, μου λένε πως τα δωρεάν έχουν λιγότερες δυνατότητες εντοπισμού απειλών, εγώ δεν συμφωνώ καθώς πιστεύω πως η δυνατότητα του real time protection και scan είναι η ίδια, απλά τα πληρωμένα λογισμικά παρέχουν παραπάνω εργαλεία και utilities που εν μέρη τα βρίσκεις και ξεχωριστά π.χ firewall, antispyware, antimalware. Μου αναφέρουν επίσης πως είναι κάτι αντιπαραγωγικό να ψάχνεις για ξεχωριστά λογισμικά εταιρειών πχ antivirus, firewall, antispyware και να μην τα έχεις όλα σε ένα, δεν βλέπω που είναι το αντιπαραγωγικό επάνω σε αυτό εκτός αν βαριέσαι να μπεις να κάνεις download τρία διαφορετικά softwares για να έχεις ολοκληρωμένη προστασία.

    Φίλος μου όχι και τόσο σχετικός με υπολογιστές προτίμησε να βάλει το bit defender επί πληρωμή και μου έλεγε ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα για τα free λογισμικά.

    Παλαιότερα κοιτούσα τις αναφορές του av comparatives, τα free antivirus π.χ το avira, είχανε καλή θέση στα διάφορα test που έκαναν.

    Εσείς τι θα κάνατε στον οικιακό υπολογιστή σας; Εμπιστεύεστε τα δωρεάν λογισμικά ασφαλείας;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα να έκανες την ερώτηση στο νήμα με τα AV.

    Tα Free και τα επί πληρωμή AV της ίδια εταιρίας έχουν τις ίδιες μηχανές και αυτό που αλλάζει είναι οι επιπλέον δυνατότητες και λειτουργίες του επί πληρωμή.
    Αν μια σουίτα σου προσφέρει όσα 3~4 άλλα διαφορετικά προγράμματα, γιατί να φορτώνεις τον υπολογιστή σου με όλα αυτά που μπορεί να παρουσιάζουν και conflics μεταξύ τους και να μην τα έχεις όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα??
    Υπάρχουν βέβαια και οι απόψεις ότι είσαι κορόιδο να πληρώσεις, ότι δεν έχεις ανάγκη από τίποτε αν προσέχεις, ότι τα ενσωματωμένα είναι υπεραρκετά και γενικά δεν πρόκειται να βγάλεις ποτέ άκρη στο συγκεκριμένο θέμα, τα έχουμε πει και τα λέμε τόσα χρόνια.
    Μια από τα ίδια πριν μερικά χρόνια
    https://www.adslgr.com/forum/threads...26#post6494526
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως όταν πληρώνεις λαμβάνεις μια σουίτα που σου παρέχει προστασία σε πολλαπλά επίπεδα.

    Το κομμάτι του AV για παράδειγμα είναι το ίδιο και στην δωρεάν έκδοση του kaspersky AV και στο Internet security αλλά το internet security παρέχει μαζεμένα πιο πολλά εργαλεία.
    Δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ μετά απο κάποια χρόνια που έκανα ακριβώς αυτό, άλλο πρόγραμμα για av, άλλο για fw, άλλο για virtualization κλπ θεωρώ πως είναι προτιμότερο το να έχεις μια σουίτα που τα κάνει όλα χωρίς να σου τρώει χρόνο στο στήσιμο, ακόμα μου έχει τύχει αρκετές φορές να μπλέκονται δυο ή και τρία προγράμματα μεταξύ τους, πχ το comodo αποφάσισε να κάνει αυτόματα isolate το process απο το AV.


    Το τοίχος προστασίας των windows πραγματικά είναι πολύ basic, ούτε καν προστασία ips δεν παρέχει, υπάρχουν δωρεάν λύσεις που το παρέχουν βέβαια, αν και που και που αλλάζει αυτό. πχ το comodo, παλιότερα υπήρχε και το zonealarm.


    Καλά για επαγγελματικό στήσιμο δεν νομίζω να χωράει συζήτηση, εκεί μιλάμε για λύσεις managed σε cloud ή με κάποιον Local server

    Αλλά ναι το γενικό είναι πως το AV κομμάτι είναι ίδιο και στο πληρωμένο και στο δωρεάν που παρέχει μια εταιρία που σέβεται τον εαυτό της.
    Ακόμα και ο defender των windows στο κομμάτι AV είναι αξιοπρεπέστατος.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σωστό αυτό που λέτε με τα conflict, στα λογισμικά του ίδιου κατασκευαστή που είναι όλα σε ένα τα έχουν σχεδιάσει καλύτερα ώστε να μην συμβαίνουν αυτά.

    Αλήθεια, είναι χρήσιμο να βάλεις κάποιος antivirus για κινητά ή όχι; Σχεδόν την περισσότερη ημέρα σερφάρω από κινητό, τον υπολογιστή τον έχω για λίγες ώρες και μόνο για κανένα ebanking ή τίποτε άλλο.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις σχετικά με το θέμα του τίτλου, δηλαδή αν θα προτιμούσατε να πληρώσετε για κάποια σουίτα λογισμικού ασφαλείας για οικιακή χρήση σε σχέση με μια δωρεάν εφαρμογή antivirus, firewall κοκ.

    Σε κάποιο άλλο forum είχα διαφωνίες σχετικά με αυτό το θέμα. Προσωπικά ανέκαθεν είχα ένα δωρεάν antivirus για real time protection το οποίο μπορεί και να αλλάξω αν παρουσιαστεί θέμα, ένα antispyware, ένα antimalware που με αυτά κάνω manual scan. Έχω ενεργοποιημένο και το τοίχος προστασίας των windows.

    Οι απόψεις που άκουσα και διαφωνούσαν μαζί μου είχαν να κάνουν κυρίως για επαγγελματικά περιβάλλοντα και πως κανένας δεν θα κάτσει να κάνει πειράματα με την επιχείρησή του για 2-3 ευρώ/μήνα, δεν διαφώνησα σε αυτό αλλά εγώ αναφέρομαι σε οικιακό περιβάλλον, μου λένε πως τα δωρεάν έχουν λιγότερες δυνατότητες εντοπισμού απειλών, εγώ δεν συμφωνώ καθώς πιστεύω πως η δυνατότητα του real time protection και scan είναι η ίδια, απλά τα πληρωμένα λογισμικά παρέχουν παραπάνω εργαλεία και utilities που εν μέρη τα βρίσκεις και ξεχωριστά π.χ firewall, antispyware, antimalware. Μου αναφέρουν επίσης πως είναι κάτι αντιπαραγωγικό να ψάχνεις για ξεχωριστά λογισμικά εταιρειών πχ antivirus, firewall, antispyware και να μην τα έχεις όλα σε ένα, δεν βλέπω που είναι το αντιπαραγωγικό επάνω σε αυτό εκτός αν βαριέσαι να μπεις να κάνεις download τρία διαφορετικά softwares για να έχεις ολοκληρωμένη προστασία.

    Φίλος μου όχι και τόσο σχετικός με υπολογιστές προτίμησε να βάλει το bit defender επί πληρωμή και μου έλεγε ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα για τα free λογισμικά.

    Παλαιότερα κοιτούσα τις αναφορές του av comparatives, τα free antivirus π.χ το avira, είχανε καλή θέση στα διάφορα test που έκαναν.

    Εσείς τι θα κάνατε στον οικιακό υπολογιστή σας; Εμπιστεύεστε τα δωρεάν λογισμικά ασφαλείας;
    Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.
    Μιλάμε για οικιακό ΗΥ.
    Άρα εγκατεστημένο σε οικιακό δίκτυο.
    Σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχεις να φοβηθείς κάτι από άλλη συσκευή.
    Δηλαδή δεν υπάρχει κίνδυνος να πάρεις τον φορητό σου και να εξαπολύσεις ddos στον σταθερό.

    Πάμε τώρα στο θέμα να σου πάρει πρόσβαση κάποιος από έξω.
    Αν δεν έχεις ανοιχτές πόρτες στο ρούτερ, ακόμα και τα μπρίκια των παρόχων έχουν αρκετή προστασία για να αποτρέψουν κάποιον επίδοξο εισβολέα.

    Με λίγα λόγια σε μια τέτοια περίπτωση δεν χρειάζεσαι fw στον ΗΥ.
    Τουλάχιστον όχι κάτι ιδιαίτερο.

    Πάμε στην περίπτωση του av.
    Αν δεν βάζεις φλασάκια, αν δεν κατεβάζεις αρχεία από οπουδήποτε... (γενικά αν είσαι προσεκτικός) δεν χρειάζεσαι av.
    Με ενεργοποιημένο το uac ή με μια linux διανομή είσαι καλειμένος.

    Πάμε τώρα στις περιπτώσεις που όλα τα παραπάνω "αν" δεν ισχύουν.
    Τότε αρκεί ένα καλό ρούτερ με ανάλογες ρυθμίσεις στο fw που θα σε προστατεύει επαρκώς όταν έχεις ανοιχτές πόρτες.
    Βάλε και ένα av free για ψυχολογικούς λόγους και είσαι οκ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, είναι χρήσιμο να βάλεις κάποιος antivirus για κινητά ή όχι; Σχεδόν την περισσότερη ημέρα σερφάρω από κινητό, τον υπολογιστή τον έχω για λίγες ώρες και μόνο για κανένα ebanking ή τίποτε άλλο.
    Παντελώς άχρηστο και περιττό.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας