Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, μένω στο Χολαργό και δυστυχώς τα προβλήματα με την vodafone υπάρχουν. Η εταιρεία δεν θέλει να κάνει επενδύσεις σε FTTH και θα αποχωρήσω. Οι εταιρείες στην περιοχή μου είναι 2 WIND και COSMOTE. Το ερώτημα είναι σε ποια από τις 2. Απο τις αποσυνδέσεις με σώζει το modem/router Fritz Box 7490 το οποίο θα χρησιμοποιήσω και στη νέα σύνδεση.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.925
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Πήγαινε στον πάροχο που έχει εγκαταστήσει την υποδομή ώστε στη σπάνια περίπτωση βλάβης να καταφέρεις να βγάλεις άκρη.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στην πολυκατοικία υπάρχουν εγκαταστάσεις και για τις 2 εταιρείες. Από ότι μου πει οι ένοικοι είναι happy και με τις 2 εταιρείες.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.925
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ένας έκανε την κεντρική εγκατάσταση και έχει και την καμπίνα FTTH όμως. Αυτός είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση του δικτύου.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Υπάρχει περίπτωση την καμπίνα FTTH να την έχει η WIND και όχι η COSMOTE ? Πως θα μάθω ποιος έχει την διαχείριση της καμπίνας FTTH. Το περίεργο είναι ότι υπογράφεις για την FTTH με την COSMOTE σου δίνουν για 2 μήνες ADSL 24Mbps και μετά εγκαθιστούν την γραμμή FTTH. Στην WIND που ρώτησα η όλη διαδικασία διαρκεί 20 ημέρες.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.925
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δες στην είσοδο της πολυκατοικίας τι κουτιά έχουν βάλει. Της Cosmote συνήθως έχουν το λογότυπό της πάνω.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    ευχαριστω

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στο χολαργο ολο το ftth ειναι αποκλειστικα cosmote.
    Αυτο με τους 2 μηνες adsl ειναι επειικως απαραδεκτο, αν ισχυει.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μετά την σημερινή επικοινωνία με την COSMOTE για σύνδεση FTTH μου απάντησαν ότι λόγω φόρτου εργασίας θα πρέπει να εγγραφώ σε λίστα αναμονής (εν έτη 2021!!!). Αυτό σημαίνει ότι μετά από 2 εβδομάδες θα έχω ADSL 24Mbps για 2 μήνες πληρώνοντας τέλη ενεργοποίησης 31,00€ και 26,9€/μήνα για την γραμμή. Μετά από 2 μήνες (δλδ μετά από 3 μήνες) θα δω το φως το αληθινό με FTTH με 28,90€. Όλα αυτά συμβαίνουν για να εισπράξουν τα 31 ευρώ τέλη ενεργοποίησης. Η απάντηση της πωλήτριας της COSMOTE είναι σαν να ακούω το μηχανάκι του modem ISDN του ΟΤΕ να σφυρίζει. Κρίμα, πολύ κρίμα για όλες τις εταιρείες που δεν έχουν κάνει τις απαραίτητες επενδύσεις και μην μου πει κάπιοιος ότι φταίνε τα 400 χρόνια σκλαβιάς για την οπισθοδρόμηση της Ψηφιακής Ελλάδας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos_loseless_sound : 23-08-21 στις 20:05.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2021
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σου προτείνω να το ξανακοιτάξεις αυτό με τους 2 μήνες ADSL. Όταν έκανα εγώ αίτηση για FTTH και εμένα η υπάλληλος μου έφαγε τα αυτιά για να κάνω το ίδιο πράγμα ακριβώς.

    "Μα θα αργήσει η εγκατάσταση."

    "Μα μπορεί να μείνετε μέρες χωρίς τηλέφωνο και Internet αν δεν το κάνετε".

    Φυσικά δεν μάσησα και της είπα ότι το παίρνω πάνω μου, και όταν είναι έτοιμη η FTTH, αλλάζω σε Cosmote. Οπότε ακύρωσε την αίτηση για ADSL που μου ετοίμαζε και κάναμε απ'ευθείας μόνο για FTTH.

    Και προφανώς... ούτε χωρίς τηλέφωνο ούτε χωρίς Internet έμεινε το σπίτι. Η αλλαγή ήταν ομαλότατη.

    Οπότε αυτό που τους έχουν πει να λένε για παραμύθι στους πελάτες... να το πω αγγλιστί? Είναι BS.

    Αν δεν έχεις υπογράψει ακόμα κάποια αίτηση θα σου πρότεινα να τους πάρεις ξανά τηλέφωνο και να τους πεις ότι θέλεις να κάνεις απλώς αίτηση για FTTH. Και όταν έρθει, έρθει.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_loseless_sound Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση της πωλήτριας της COSMOTE είναι σαν να ακούω το μηχανάκι του modem ISDN του ΟΤΕ να σφυρίζει. Κρίμα,
    Ειχες ποτε modem ISDN που σφυριζε???? Το αγοραζω οσο οσο.

    Στο ζουμι τωρα, τι σχεση εχουν οι επενδυσεις? Η επενδυση σε ftth εγινε. Επειδη προφανως υποννοεις οτι θα αλλαξεις παροχο, το προβλημα ειναι συνθετο.
    Αν φυγεις νωριτερα, θα πληρωσεις τελος πρωωρης διακοπης. Αν φυγεις μετα τη ληξη χωρις ανανεωση, θα πληρωσεις τελη στην ονομαστικη τιμη.
    Το να το πετυχουν ακριβως τη μερα που τελειωνει ειναι πρακτικα δυσκολο. Οποτε σου λεει να σου βαλω adsl, να σε εχω και πελατη, και οταν εχω το ftth σε μεταφερω.
    Αν πληρωσεις 2 μηνες vdsl σε τιμη καταλογου, μπορει τα 31 ευρω ενεργοποιηση να ειναι φυστικια

    Βεβαια, επειδη το πνευμα της Σουλαρας ειναι παντα μαζι μας, καποιος ηλιθιος σκεφτηκε οτι το να πας απο vdsl 100 σε adsl οτι ναναι, για μερικους μηνες ειναι μια σωστη, πρακτική και απολυτα ικανοποιητικη διαδικασια, (αφου, ελα μωρε τι το θες το bandwith, σιγα τωρα, θα κατεβαινουν οι τσοντες πιο αργα...(που θα ελεγε και ο Κυριτσης))

  12. #12
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Είχα modem που σφύριζε σαν 2 τρένα μαζί. Τι μου θύμησες τώρα, οι όμορφες εποχές της ψηφιακής ανακάλυψης. Οσον αφορά το modem κάποιοι έγιναν πλούσιοι υποθηκεύοντας το μέλλον της Ελλάδας για πολλά χρόνια. Στις αποθήκες του ΟΤΕ θα υπάρχουν ακόμα, άραγε πόσα ? Είχα την ευκαιρία να ζήσω από κοντά τα πρώτα βήματα του internet από το ΙΤΕ της Κρήτης και στην FORTHnet, frame relay κλπ. Στο ζουμί τώρα. Έκανα το λάθος και υπέγραψα συμβόλαιο 2 ετών ADSL 24Mbps με την COSMOTE επειδή με είχαν διαβεβαιώσει ότι υπάρχει η δυνατότητα δικτύου οπτικής ίνας στο διαμέρισμά μου - όλη η πολυκατοικία σε κάθε όροφο έχει αναμονές οπτικής ίνας. Σήμερα μετά από πολλά τηλεφωνήματα ανακάλυψα ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου παρόλο που σε άλλα διαμερίσματα υπάρχει οπτική ίνα τόσο της COSMOTE όσο και της WIND. Τι προτείνεις?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου προτείνω να το ξανακοιτάξεις αυτό με τους 2 μήνες ADSL. Όταν έκανα εγώ αίτηση για FTTH και εμένα η υπάλληλος μου έφαγε τα αυτιά για να κάνω το ίδιο πράγμα ακριβώς.

    "Μα θα αργήσει η εγκατάσταση."

    "Μα μπορεί να μείνετε μέρες χωρίς τηλέφωνο και Internet αν δεν το κάνετε".

    Φυσικά δεν μάσησα και της είπα ότι το παίρνω πάνω μου, και όταν είναι έτοιμη η FTTH, αλλάζω σε Cosmote. Οπότε ακύρωσε την αίτηση για ADSL που μου ετοίμαζε και κάναμε απ'ευθείας μόνο για FTTH.

    Και προφανώς... ούτε χωρίς τηλέφωνο ούτε χωρίς Internet έμεινε το σπίτι. Η αλλαγή ήταν ομαλότατη.

    Οπότε αυτό που τους έχουν πει να λένε για παραμύθι στους πελάτες... να το πω αγγλιστί? Είναι BS.

    Αν δεν έχεις υπογράψει ακόμα κάποια αίτηση θα σου πρότεινα να τους πάρεις ξανά τηλέφωνο και να τους πεις ότι θέλεις να κάνεις απλώς αίτηση για FTTH. Και όταν έρθει, έρθει.
    Δυστυχώς υπέγραψα...δες απάντηση παρακάτω

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_loseless_sound Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα το λάθος και υπέγραψα συμβόλαιο 2 ετών ADSL 24Mbps με την COSMOTE επειδή με είχαν διαβεβαιώσει ότι υπάρχει η δυνατότητα δικτύου οπτικής ίνας στο διαμέρισμά μου - όλη η πολυκατοικία σε κάθε όροφο έχει αναμονές οπτικής ίνας. Σήμερα μετά από πολλά τηλεφωνήματα ανακάλυψα ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου παρόλο που σε άλλα διαμερίσματα υπάρχει οπτική ίνα τόσο της COSMOTE όσο και της WIND. Τι προτείνεις?

    - - - Updated - - -



    Δυστυχώς υπέγραψα...δες απάντηση παρακάτω
    Δεν παιζει αυτο που λες. Εφοσον στο κτιριο υπαρχει ινα και λειτουργει τι λογο φανταστηκαν?
    Πως το δικαιολογησαν? Υπαρχει κουτι στον οροφο εξω απο το διαμερισμα? Εγινε καποια αυτοψια?

  14. #14
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιζει αυτο που λες. Εφοσον στο κτιριο υπαρχει ινα και λειτουργει τι λογο φανταστηκαν?
    Πως το δικαιολογησαν? Υπαρχει κουτι στον οροφο εξω απο το διαμερισμα? Εγινε καποια αυτοψια?
    Υπάρχει κουτί σε κάθε όροφο όπως και στο δικό μου όροφο και όμως μου απάντησαν χθές ότι κατά την καταχώρηση του διαμερίσματος μου το πληροφοριακό τους σύστημα δεν τους αφήνει να προχωρήσουν στην έκδοση νέου συμβολαίου FTTH. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και δεν μου έχουν δώσει απάντηση. Πως είναι δυνατόν στην πολυκατοικία μου κάποια διαμερίσματα να έχουν εγκαταστήσει οπτική ίνα είτε μέσω COSMOTE είτε μέσω WIND και στο δικό μου το διαμέρισμα να μην μπορεί να εγκατασταθεί. Κουπόνι επιδότησης έχω εκδώσει. Η WIND μου αναφέρει ότι σύμφωνα με την Δ/νση οικίας μπορούν να μου φέρουν γραμμή οπτικής ίνας παρόλαυτα αυτά ο αριθμός του βρόγχου δείχνει ότι η οπτική ίνα δεν είναι διαθέσιμη.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ψυχραιμια, απλα κατι εχει γινει λαθος στην καταχωρηση.
    Επιμενεις, και εξηγεις οτι εχεις οπτικο κατανεμητη προσφατα περασμενο εξω απο το διαμερισμα σου. Τους στελνεις και φωτο αν χρειαστει.
    Επισης μαθε αριθμους/βροχους των γειτονων σου και πες τους τα.
    Θα το βρουν.
    Αυτος που σηκωνει το τηλεφωνο εχει μπροστα του μια εφαρμογη. Αν δεν τον αφηνει να κανει αυτο που ζητας, σου απανταει με οτι βλεπει.
    Απλα πρεπει να τον πιεσεις να το αναφερει παραπανω, και θα λυθει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας