Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    έχω σύνδεση από vodafone και επειδή δεν υποστηρίζουν bridge με pppoe passthrough, μου έβαλαν την υπηρεσία του pool διευθύνσεων και μου έδωσαν μια εξωτερική ip ώστε να βγαίνω direct "έξω" με αυτή και να μην έχω dual nat με το router του παρόχου.

    Πως μπορώ να σετάρω την ip αυτή σε mikrotik? Αυτή τη στιγμή η συνδεσμολογία είναι VF_router --- mikrotik ac^3 ----lan_switch

    To router του παρόχου είναι στο 192.168.1.0/24 δίκτυο ενώ το MT lan μου είναι στο 10.0.0.0/24. Η ether1 του mt έχει ip 192.168.1.100 και είναι συνδεδεμένη με το router του vodafone ώστε να έχω internet.

    Τώρα με την ip που μου έδωσαν τι πρέπει να αλλάξω στο mikrotik?

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Αρχικά θα πρέπει να σου έδωσαν ένα /30 subnet (2 Ips). Εάν σου έδωσαν μόνο μία IP τότε βάλε την IP σου σε ένα online calculator με subnet /30 και κοίταξε ποια είναι η HostMax IP. Αυτή θα την βάλεις στο interface του mikrotik μετά.

    Για Online subnet calculator μπορείς να επισκεφτείς το: http://jodies.de/ipcalc

    Η μία IP αντιστοιχεί στο oxygen/vf router και η άλλη στο mikrotik.

    Παράδειγμα:

    Oxygen: 80.80.80.29/30
    Mikrotik: 80.80.80.30/30 (Θα βάλεις την IP στο interface που έχεις σύνδεση με το Vodafone router).

    Τέλος θα φτιάξεις και ένα static route όπου 0.0.0.0/0 --> 80.80.80.29

  3. #3
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά θα πρέπει να σου έδωσαν ένα /30 subnet (2 Ips). Εάν σου έδωσαν μόνο μία IP τότε βάλε την IP σου σε ένα online calculator με subnet /30 και κοίταξε ποια είναι η HostMax IP. Αυτή θα την βάλεις στο interface του mikrotik μετά.

    Για Online subnet calculator μπορείς να επισκεφτείς το: http://jodies.de/ipcalc

    Η μία IP αντιστοιχεί στο oxygen/vf router και η άλλη στο mikrotik.

    Παράδειγμα:

    Oxygen: 80.80.80.29/30
    Mikrotik: 80.80.80.30/30 (Θα βάλεις την IP στο interface που έχεις σύνδεση με το Vodafone router).

    Τέλος θα φτιάξεις και ένα static route όπου 0.0.0.0/0 --> 80.80.80.29
    Μου έδωσαν αυτά:

    91.ΧΧΧ.ΧΧΧ.236/30



    network mask : 255.255.255.252



    91.ΧΧΧ.ΧΧΧ.236 network address

    91.ΧΧΧ.ΧΧΧ.237 vf router

    91.ΧΧΧ.ΧΧΧ.238 1st available host

    91.ΧΧΧ.ΧΧΧ.239 broadcast address

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε τότε την IP 91.XXX.XXX.238/30 στην ethernet του mikrotik που είναι συνδεδεμένο με τον vf router και δοκίμασε μέσω του winbox να κάνεις ping την IP 91.XXX.XXX.237.

    Εάν σου απαντήσει, βάλε και ένα static route 0.0.0.0/0 91.XXX.XXX.237 με distance 1.

    Σε περίπτωση που έχει και άλλο static route με distance 1, άλλαξε το με μεγαλύτερο νούμερο (π.χ 5).

    Εάν χρειαστείς κάτι άλλο μπορείς να μου στείλεις και PM.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε τότε την IP 91.XXX.XXX.238/30 στην ethernet του mikrotik που είναι συνδεδεμένο με τον vf router και δοκίμασε μέσω του winbox να κάνεις ping την IP 91.XXX.XXX.237.

    Εάν σου απαντήσει, βάλε και ένα static route 0.0.0.0/0 91.XXX.XXX.237 με distance 1.

    Σε περίπτωση που έχει και άλλο static route με distance 1, άλλαξε το με μεγαλύτερο νούμερο (π.χ 5).

    Εάν χρειαστείς κάτι άλλο μπορείς να μου στείλεις και PM.
    καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ, έτσι ακριβώς το είχα σετάρει αλλά δεν έπαιζε. έριξα ένα reboot στο aethra και πήρε αμέσως μετά το mikrotik internet κανονικά!

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    δηλαδή η Vodafone επέλεξε να ξοδέψει 4 ολόκληρες public διευθύνσεις (/30) και μάλιστα μόνο από την LAN μεριά του Oxygen, εκτός από ενδεχομένως και κάποια άλλη public IP που έχει ήδη στη WAN μεριά του? Και όλο αυτό αντί του να επιτρέψει στον πελάτη να κάνει απλά ένα PPPoE? Μάλλον το κάνει μόνο για τις business συνδέσεις αυτό ε?

  7. #7
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή η Vodafone επέλεξε να ξοδέψει 4 ολόκληρες public διευθύνσεις (/30) και μάλιστα μόνο από την LAN μεριά του Oxygen, εκτός από ενδεχομένως και κάποια άλλη public IP που έχει ήδη στη WAN μεριά του? Και όλο αυτό αντί του να επιτρέψει στον πελάτη να κάνει απλά ένα PPPoE? Μάλλον το κάνει μόνο για τις business συνδέσεις αυτό ε?
    ναι ειναι απίστευτο αυτό. και στην τηλεφωνια δεν δινει trunk credentials, μονο μεσα απο το router τους μπορεις να παρεις trunk

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικά για το sip, δίνει peer trunk που θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο.

    Όσον αφορά για το pool IP, θυμάμαι στον λογαριασμό ότι με είχαν χρεώσει 8αρι subnet ενώ στην ουσία είναι μία public IP.

    @ProjectX τσέκαρε στον επόμενο λογαριασμό τι σου έχει χρεώσει η VF σχετικά με το pool IP.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή η Vodafone επέλεξε να ξοδέψει 4 ολόκληρες public διευθύνσεις (/30) και μάλιστα μόνο από την LAN μεριά του Oxygen, εκτός από ενδεχομένως και κάποια άλλη public IP που έχει ήδη στη WAN μεριά του? Και όλο αυτό αντί του να επιτρέψει στον πελάτη να κάνει απλά ένα PPPoE? Μάλλον το κάνει μόνο για τις business συνδέσεις αυτό ε?
    Δεν είναι περίεργο. Το bridge/passthrough τυπικά δεν υποστηρίζεται και δε δοκιμάζεται καν από τους περισσότερους παρόχους, αναφορικά με τα CPE. Αντιθέτως, η λύση με τις παραπάνω IPs υποστηρίζεται πλήρως.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά για το sip, δίνει peer trunk που θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο.

    Όσον αφορά για το pool IP, θυμάμαι στον λογαριασμό ότι με είχαν χρεώσει 8αρι subnet ενώ στην ουσία είναι μία public IP.

    @ProjectX τσέκαρε στον επόμενο λογαριασμό τι σου έχει χρεώσει η VF σχετικά με το pool IP.
    Θα το δω αν και το κόστος το επωμίζεται ο account manager/πωλητής μου και οχι εγώ σαν πελάτης για το pool των διευθύνσεων. το peer trunk είναι μια χαρά εκτός εαν έχεις cloud pbx όπου ξεκινάνε τα ζόρια. Εαν δεν μπορεί να γίνει vpn μεταξύ του cloud pbx και του δικτύου που τρέχει το aethra δεν μπορείς να πάρεις peer trunk στο cloud.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας