Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    15-06-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE F673AV9
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θέλω να βάλω ένα router για να αλλάξω του παρόχου (θα το κρατήσω σε bridge mode). Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε αυτά τα δύο κυρίως γιατί μου αρέσει η tp-link και γιατί και τα δύο υποστηρίζουν one-mesh. Μεταξύ τους αυτά τα δυο έχουν μεγάλες διαφορές με βασικότερη ότι το AX10 είναι wifi 6 το οποίο βέβαια μου είναι προς το παρόν άχρηστο γιατί δεν έχω συσκευή που να το υποστηρίζει και γενικότερα το ax10 είναι πιο δυνατό αλλά για την χρήση που θα το κάνω με λίγες συσκευές με καλύπτει πλήρως και το C80. Εκεί που σκαλώνω είναι στο ότι το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο και είναι οριακό στην κάλυψη του wifi. Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα στο ax10 είναι αν θα μπορούσε να μου καλύψει το σπίτι χωρίς extender διαφορετικά συμφέρει οικονομικά να πάω στο C80 με κάποιον extender. Δεν περιμένω να μου πει κάποιος με σιγουριά αν θα με καλύψει το ένα ή το άλλο γιατί αυτό δεν γίνεται. Η ερώτηση είναι έχει δοκιμάσει κανείς το ax10 ή το C80 σε μεγαλούτσικο διαμέρισμα (100 - 150 τετραγωνικά) για να με διαφωτίσει λίγο ή αν ξέρει κανένας αν όντως το ax10 έχει καλύτερη κάλυψη απ;o το C80?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE F673AV9
    Path Level
    Interleaved
    Για οποιον πεσει στο ιδιο διλλημα με εμενα τελικα αποφασησα και πηρα το ax10. Ηρθε σημερα το σεταρα και παω να τρεξω κανενα speedtest να δω τι πιανει. Η συνδεση στο σπιτι ειναι ειναι πολυ καλη 51/5 ταχυτητες οι οποιες ομως απεχουν πολυ θεωρητικα απο την μεγηστη ταχυτητα του wifi. Πρωτη μετρηση διπλα στο router 34/5 στα 2.4GHz και 39/5 στα 5GHz .... ωχ λεω την πατησαμε. Σε αποσταση και με ενδιαμεσους τοιχους δεν το συζητω 6 με 7 με το ζορι. Οποτε καθομαι να το σεταρω λιγο καλυτερα την 2.4GHz η οποια εφτανε ασθενως μεχρι εκει που ηθελα (γιατι η 5GHz οπως ειναι και λογικο δεν εχει ιδια εμβελια) και αλλαζω τα εξης:

    1. Βρίσκω το καλυτερο καναλι γιατι η πολυκατοικια ειχει πολλα wifi
    2. Ρυθμίζω το channel width στα 20MHz το οποιο βεβαια ριχνει την max θεωρητικη ταχυτητα απο 300Mbps στα 144Mbps αλλα πρωτον δεν ειχα αλλη επιλογη και δευτερον προς το παρον δεν χρειαζομαι γρηγορο εσωτερικο δικτυο
    3. Βαζω το mode να ειναι μονο σε 802.11n γιατι ετσι κι αλλιως 99% των συσκευων πλεον σε αυτο το mode παιζουν στα 2.4GHz
    4. Κλεινω καποιες ρυθμισεις σχετικες με το wifi 6 (OFDMA TWT) γιατι ετσι κι αλλιως δεν εχω συσκευη wifi 6

    Με ολα αυτα η ταχυτητα εφτασε στα 45/5 διπλα στο router και στο πιο "δυσβατο" σημειο ανεβηκε περιπου στα 38/5 δραματικη βελτιωση αλλα και παλι κατι ελειπε. Οποτε σαν τελευταια λυση καθησα να ρυθμισω το RTS Threshold το οποιο ηταν αρχικα στα 2364 σταδιακα και με δοκιμες το κατεβασα στα 900 και πλεον διπλα στο router πιανει 51/5 και στο μακρινο σημειο πηγε 48/5. Εν τελει εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση του ασυρματου αν και δεν δοκιμασα καθολου τις μεγιστες ταχυτητες του wifi σε εσωτερικο δικτυο. Αν καποιος ενδιαφερεται μπορω να κανω ενα γενικοτερο review για το AX10.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας