Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 68
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να έχω Unlimited Internet από COSMOTE στο κινητό και στο σπίτι αντί για την τραγική υπάρχουσα σύνδεση της Vodafone.

    1) Οσο αφορά το σπίτι αν δεν κάνω λάθος από αυτά που έχω διαβάσει θα χρειαστώ κάποιο 4G Router. Ποιο προτείνετε ώστε να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς προβλήματα αλλά να μην είναι και πανάκριβο;

    2) Οι ταχύτητες του 4G Unlimited είναι ικανοποιητικες για Download, καλό Ping και Streaming UHD NF κ.α;

    3) Αν είχα μια SIM εγώ, μια η γυναίκα μου και μια στο 4G router τι έξτρα κόστος θα είχαμε;

    Ότι άλλο χρειάζεται να ξέρω για ένα τέτοιο βήμα θα με βοηθούσε αν το αναφέρατε.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Οσο αφορά το σπίτι αν δεν κάνω λάθος από αυτά που έχω διαβάσει θα χρειαστώ κάποιο 4G Router. Ποιο προτείνετε ώστε να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς προβλήματα αλλά να μην είναι και πανάκριβο;
    Γενικά δεν υπάρχουν φτηνά 4G (και πολύ περισσότερο 5G) modems/routers.
    Προσωπικά (που επίσης εξετάζω το σενάριο) κοιτάω σε huawei B535 (με τα όποια προβλήματα μή-υποστήριξης),
    ή tp-link MR600, αυτά για εσωτερική χρήση.
    Εναλλακτικά, για εξωτερική/μόνιμη τοποθέτηση, κάποιο tik σε passthrough σε router επίσης tik (ή άλλο της αρεσκείας σου).
    Σημειωτέον ότι τα tik δεν είναι Plug&play θα χρειαστείς να κάτσεις να διαβάσεις για να τα στήσεις.
    Θα υπάρχουν και άλλα, ψάξε, προσωπική πείρα δεν έχω με κανένα τους οπότε και εγώ ψάχνοντας/διαβάζοντας πάω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Οι ταχύτητες του 4G Unlimited είναι ικανοποιητικες για Download, καλό Ping και Streaming UHD NF κ.α;
    Αναλόγως το που είσαι, την κεραία, τις συνθήκες στο δίκτυο κλπ.
    Για αρχή κάνε μια δοκιμή με ένα τηλέφωνο στην περιοχή ενδιαφέροντος σου να δεις πως πάει.
    Στα games έχω δει λίγο υψηλότερο ping, τα λοιπά ok.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχα μια SIM εγώ, μια η γυναίκα μου και μια στο 4G router τι έξτρα κόστος θα είχαμε;
    Νομίζω κάθε extra sim (data only) = 3€/μήνα, και δεν υποστηρίζει τηλεφωνία οπότε αν σκέφτεσαι να την βάλεις στο κινητό της γυναίκας δεν κάνει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά δεν υπάρχουν φτηνά 4G (και πολύ περισσότερο 5G) modems/routers.
    Προσωπικά (που επίσης εξετάζω το σενάριο) κοιτάω σε huawei B535 (με τα όποια προβλήματα μή-υποστήριξης),
    ή tp-link MR600, αυτά για εσωτερική χρήση.
    Εναλλακτικά, για εξωτερική/μόνιμη τοποθέτηση, κάποιο tik σε passthrough σε router επίσης tik (ή άλλο της αρεσκείας σου).
    Σημειωτέον ότι τα tik δεν είναι Plug&play θα χρειαστείς να κάτσεις να διαβάσεις για να τα στήσεις.
    Θα υπάρχουν και άλλα, ψάξε, προσωπική πείρα δεν έχω με κανένα τους οπότε και εγώ ψάχνοντας/διαβάζοντας πάω.



    Αναλόγως το που είσαι, την κεραία, τις συνθήκες στο δίκτυο κλπ.
    Για αρχή κάνε μια δοκιμή με ένα τηλέφωνο στην περιοχή ενδιαφέροντος σου να δεις πως πάει.
    Στα games έχω δει λίγο υψηλότερο ping, τα λοιπά ok.



    Νομίζω κάθε extra sim (data only) = 3€/μήνα, και δεν υποστηρίζει τηλεφωνία οπότε αν σκέφτεσαι να την βάλεις στο κινητό της γυναίκας δεν κάνει.
    1) Εντάξει 100€ και κάτι δεν είναι και τραγικό ποσό. Δεν έχω γνώση καμία ώστε να στήσω από το 0 κάτι, οπότε θα πάω σε κάτι έτοιμο.

    2) Θα σου πω ένα παράδειγμα. Όταν στο σπίτι πέφτει η Vodafone, αρκετές φορές την μέρα δλδ και μπαίνω στο Desktop από το κινητό σαν Hotspot νιώθω λες και βρίσκω την υγεία μου. Οπότε θεωρώ θα είμαι 1.000 φορές καλύτερα.

    3) Μπορεί να το βάλει στο κινητό της σαν 2η SIM και να ορίσει την 2η Sim μόνο για Data και κλήσεις να έχει το παλιό νούμερο.

    ΣΥΝ φυσικά ότι στα ταξίδια μου πλέον δεν θα έχω πρόβλημα ώστε να εργάζομαι με το Laptop.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Εντάξει 100€ και κάτι δεν είναι και τραγικό ποσό. Δεν έχω γνώση καμία ώστε να στήσω από το 0 κάτι, οπότε θα πάω σε κάτι έτοιμο.

    2) Θα σου πω ένα παράδειγμα. Όταν στο σπίτι πέφτει η Vodafone, αρκετές φορές την μέρα δλδ και μπαίνω στο Desktop από το κινητό σαν Hotspot νιώθω λες και βρίσκω την υγεία μου. Οπότε θεωρώ θα είμαι 1.000 φορές καλύτερα.

    3) Μπορεί να το βάλει στο κινητό της σαν 2η SIM και να ορίσει την 2η Sim μόνο για Data και κλήσεις να έχει το παλιό νούμερο.

    ΣΥΝ φυσικά ότι στα ταξίδια μου πλέον δεν θα έχω πρόβλημα ώστε να εργάζομαι με το Laptop.
    Μια χαρά σε βρίσκω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά για να συνοψίσουμε:

    1) Κάνω αγορά του πακέτου GIGA Unlimited 55€
    2) Αγοράζω κάποιο router 4G. Προτάσεις ;
    3) Βαζω τις SIM στο κινητό μου, της γυναίκας και στο Router.
    4) Είμαστε έτοιμοι για Unlimited Data; Η χρειάζεται και κάτι άλλο; Σε άλλα θέματα διαβάζω για κεραίες και τέτοια.

    Επίσης η Public IP σε τι χρειάζεται;

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε έτοιμοι για Unlimited Data; Η χρειάζεται και κάτι άλλο; Σε άλλα θέματα διαβάζω για κεραίες και τέτοια.
    Είστε έτοιμοι.
    Κεραίες, εξωτερικές, στο όποιο 4G modem/router, θα χρειαστείς αν στο σημείο που θα βάλεις την συσκευή δεν έχεις ικανό σήμα,
    ή τέλος πάντων θέλεις να βελτιώσεις κατά το δυνατόν την λήψη (και άρα ενδεχομένως την ταχύτητα) της σύνδεσης.
    Και πάντα εφόσον η συσκευή που θα επιλέξεις παίρνει τέτοιες (πολλές, οι περισσότερες(?) παίρνουν).
    Θα πρότεινα, ξεκίνα χωρίς και βλέπεις, αναλόγως πόσο καλό σήμα έχεις ίσως χρειαστούν στην πορεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η Public IP σε τι χρειάζεται;
    Αν στο lan σου ή στο ίδιο το router φιλοξενείς εφαρμογές/υπηρεσίες που θες να είναι προσβάσιμες από "έξω"
    (πχ κάμερες/vpn server/web server/p2p/whatever server που περιμένει εισερχόμενη κίνηση από "έξω")
    τότε θα χρειαστείς public ip.
    Αλλιώς θα είσαι πίσω από cg-nat που για απλό browsing είναι ok.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είστε έτοιμοι.
    Κεραίες, εξωτερικές, στο όποιο 4G modem/router, θα χρειαστείς αν στο σημείο που θα βάλεις την συσκευή δεν έχεις ικανό σήμα,
    ή τέλος πάντων θέλεις να βελτιώσεις κατά το δυνατόν την λήψη (και άρα ενδεχομένως την ταχύτητα) της σύνδεσης.
    Και πάντα εφόσον η συσκευή που θα επιλέξεις παίρνει τέτοιες (πολλές, οι περισσότερες(?) παίρνουν).
    Θα πρότεινα, ξεκίνα χωρίς και βλέπεις, αναλόγως πόσο καλό σήμα έχεις ίσως χρειαστούν στην πορεία.



    Αν στο lan σου ή στο ίδιο το router φιλοξενείς εφαρμογές/υπηρεσίες που θες να είναι προσβάσιμες από "έξω"
    (πχ κάμερες/vpn server/web server/p2p/whatever server που περιμένει εισερχόμενη κίνηση από "έξω")
    τότε θα χρειαστείς public ip.
    Αλλιώς θα είσαι πίσω από cg-nat που για απλό browsing είναι ok.
    Τρεχω και VPN και Remote Desktop καθημερινά. Αρα, όπως καταλαβαίνω θα χρειαστώ. Το δίνουν εύκολα αυτό;

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεχω και VPN και Remote Desktop καθημερινά. Αρα, όπως καταλαβαίνω θα χρειαστώ.
    Είπαμε, χρειάζεσαι public ip αν θες να βγάλεις στο net κάποιον *server* που τρέχει στο lan σου.

    Αν τρέχεις vpn *server* lan-side, τότε θα χρειαστείς public ip.
    Αν απλώς τρέχεις τον vpn client για να συνδεθείς στην δουλειά (ή όπου),
    αυτό (τυπικά, και αναλόγως vpn) θα περάσει και από cg-nat.
    Ομοίως και για το rdp, αν φιλοξενείς έναν rdp server στο σπίτι και θες να τον βγάλεις "έξω"
    ("έξω" = στο internet, ώστε να συνδέεται κάποιος από "έξω") τότε θες public ip.
    Αν απλώς συνδέεσαι από το σπίτι σε έναν rdp server στο net, και αυτό, τυπικά θα παίξει πάνω από cg-nat.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίνουν εύκολα αυτό
    Νομίζω ότι είναι απλώς θέμα αλλαγής του APN από "internet" σε "vpn-internet".
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε, χρειάζεσαι public ip αν θες να βγάλεις στο net κάποιον *server* που τρέχει στο lan σου.

    Αν τρέχεις vpn *server* lan-side, τότε θα χρειαστείς public ip.
    Αν απλώς τρέχεις τον vpn client για να συνδεθείς στην δουλειά (ή όπου),
    αυτό (τυπικά, και αναλόγως vpn) θα περάσει και από cg-nat.
    Ομοίως και για το rdp, αν φιλοξενείς έναν rdp server στο σπίτι και θες να τον βγάλεις "έξω"
    ("έξω" = στο internet, ώστε να συνδέεται κάποιος από "έξω") τότε θες public ip.
    Αν απλώς συνδέεσαι από το σπίτι σε έναν rdp server στο net, και αυτό, τυπικά θα παίξει πάνω από cg-nat.



    Νομίζω ότι είναι απλώς θέμα αλλαγής του APN από "internet" σε "vpn-internet".
    Τέλεια. Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Το ρουτερ απο τι διάβασα είναι καλό να πιάνει και 4+, αυτό εδώ ΔΕΝ:

    https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP...st_sellers_tag

    Απο τι λένε στα σχόλια πάντα! Μπορείς να μου πεις ποιο απο αυτά πιανουν ;

    https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-mo...857628/4G.html

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρουτερ απο τι διάβασα είναι καλό να πιάνει και 4+, αυτό εδώ ΔΕΝ
    Το 6400 είναι 4G cat 4 (μέχρι 150 mbps), δεν είναι 4G+ (4G+ = cat 6 και πάνω).
    *Μην* δίνεις βαρύτητα στα σχόλια στο skroutz, >90% των χρηστών δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα μιλάνε.
    Διάβαζε τα docs του κατασκευαστή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου πεις ποιο απο αυτά πιανουν ;
    Όχι, δεν τις ξέρω όλες αυτές τις συσκευές.
    Βρές τα docs τους, κάνε την έρευνα σου.
    Ότι βλέπεις να υποστηρίζει > cat 6 ή 300+ mbps down είναι 4G+.
    Όπως έγραφα και παραπάνω, από την δική μου έρευνα, αν το αποφασίσω για 4G, προσανατολίζομαι σε:

    1) mikrotik, καλά είναι, φτηνά είναι (το value/$ στα mikrotik είναι φαινόμενο) αλλά δεν τα λές ok για home user.

    2) TP-link MR600, συμπαθητικό το λένε, μην περιμένεις πολλά πράγματα από ποιότητα,
    στοιχειώδη υποστήριξη θάχει.
    Απο κει και πέρα, ξέρεις το παρατσούκλι της TP-Link (Toilet-Paper networks),
    *για τα λεφτά τους* είναι συνήθως τίμια, τυπικά ακολουθούν το refernce design του ODM (καλό αυτό...),
    μην περιμένεις πολλά από αξιοπιστία/υποστήριξη (όπως και με όλες τις consumer-class συσκευές γενικά).

    3) Huawei B535-235 (ή το αντίστοιχο ZTE MF286?), πιθανόν καλύτερες συσκευές (σε σχέση με το tp-link πχ),
    *αλλά* καθότι προορίζονται για telco, 0 υποστήριξη από τον OEM πρός τον τελικό χρήστη.
    Οπότε, αν θες firmware update ψάχνεσαι στους Ρώσους πώς το ξεκλειδώνεις, πώς κάνεις ενδεχομένως de-branding,
    ποιό firmware επιτρέπει bridge/ttl adjust/whatever κλπ.

    Αν θες καλή συσκευή, μάλλον κοίτα τα zyxel που είναι για τοποθέτηση σε ιστό,
    έχει μηχανάκια LTE cat 12/18, αλλά εκεί δεν μιλάμε για 100-150€.

    Αυτών λεχθέντων, μην άγχεσαι ιδιαίτερα.
    Θες μια συσκευή να σε βγάλει 2-3 χρόνια, μετά θάναι καιρός για 5G (που θα έχουν ωριμάσει/φτηνύνει κιόλας).

    - - - Updated - - -

    Αν/όταν με το καλό καταλήξεις σε router, και το στήσεις/δοκιμάσεις,
    γράψε τις εντυπώσεις σου (και ένα mini-review ίσως?) για τον επόμενο.
    Τα 4G modem/routers τώρα θα αρχίσουν να κινούνται στην Ελλάδα,
    και ότι πληροφορίες/εντυπώσεις/αναφορές μαζεύουμε καλό είναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα! Τελικά εχθές ενεργοποίησα το πακέτο Unlimited με τα 64ΕΥΡΩ και με κάτι εκπτώσεις -10% αν δώσεις σταθερό ΟΤΕ (COSMOTE ONE) και άλλα -10% αν δώσεις κάρτα ανεργίας πέφτει καλα η τιμή! {+1 Extra Sim}

    Ρουτερ αν δεν αλλάξει κάτι θα έχω στα χέρια μου την Τρίτη αυτό: https://www.eurosupplies.com.gr/dikt...RhZ3MiOiIifV0# ώστε να μπορώ να υποστηρίξω και το 4G+!

    Έως τώρα το κινητό το έχω κάνει HotSpot και δουλεύω στο Desktop και στο Laptop! Η διαφορά με το αστείο σταθερό Internet της VODAFONE είναι ΗΔΗ τεράστια! Μέτρηση απο το κινητό αυτή την στιγμή μου έδωσε 135.35Mbps! Εχθές είδα και 195Mbps! Φαντάζομαι πως με το Router θα υπάρχει μεγάλη διαφορά!

    Ευχαριστώ θερμά τον @K1m0n μου μπήκε στον κόπο να με βοηθήσει με τις αναλυτικές απαντήσεις του!

    Το βράδυ θα κάνω δοκιμή να τρέξει η OLED πάνω στο κινητό ώστε να δω αποτέλεσμα 4K!

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν κάνουν πολλοί στην ίδια περιοχή το ίδιο δεν θα υπάρχει κορεσμός όμως;

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνουν πολλοί στην ίδια περιοχή το ίδιο δεν θα υπάρχει κορεσμός όμως;
    Αναλόγως
    Πόσοι "πολλοί"?
    Ti χρήση θα κάνουν οι "πολλοί"?
    Πόσες κεραίες? (που γενικά, όσο περνάει ο καιρός οι κεραίες θα αυγατίζουν).
    Πόση η χωρητικότητα του backhaul?
    Μόνο στην πράξη θα φανεί αυτό.

    Οπωσδήποτε θα πάει πιο αργά με περισσότερους clients.

    Απ'την άλλη μεριά, αν δεν έχεις πρόσβαση σε xdsl/ftth (ή έχεις προβληματική πρόσβαση όπως ο op),
    τι άλλες λύσεις έχεις?
    Ενδεχομένως rural (ακριβό), ή κάποιον wisp που δεν ξέρω αν τον εμπιστεύεται κανείς όσο έναν μεγάλο isp.
    Ή αν χρειάζεσαι το upload (και δεν μπορείς να πας σε μισθωμένο/dia/ότι-ακριβή/επαγγελματική λύση)?

    Πάντως γενικότερα προς τα 'κει πάει το πράγμα με το 4G/5G/what-ever-next-gen-G.
    Για τον όποιο isp είναι πολύ ευκολότερο να συντηρεί/αναβαθμίζει x (έστω πάμπολλες) κεραίες,
    παρά τα άπειρα χιλιόμετρα χαλκού που είναι το last mile μέχρι τον καταναλωτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 28-08-21 στις 14:38. Αιτία: fixed typo
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ένα τεστακι που έκανα τώρα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210828-224432_Chrome.jpg  


  15. #15
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα
    Μία χαρά σε βρίσκω

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας