Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Ασχολούμαι με ανάπτυξη εφαρμογών για κινητά σε android και σκέφτομαι την ανάπτυξη αυτών και σε iphone. Για την ώρα, η μονη εμπειρία που εχω σε προγραμματιστικά εργαλεία για αυτό το σκοπό είναι σε android studio σε Λ/Σ windows .

    Μια σκέψη είναι να ξεκινήσω ν' ασχολούμαι με το xamarin - δουλεύω visual studio για εφαρμογές windows - δεν εχω ιδέα πως λειτουργεί το συγκεκριμένο αλλα σου δίνει την δυνατότητα να αναπτύξεις εφαρμογές και για τις δυο πλατφόρμες - δεν ξερω πως γίνεται αυτό.

    Μια άλλη σκέψη είναι η αγορά macbook και η ανάπτυξη σε swift.

    Εχει βέβαια και κάποια frameworks νομίζω το react αλλά μέχρι τώρα οτι ρουτίνες χρειάζομαι τις φτιάχνω εγω οπότε και δεν μπαίνω στην διαδικασία να μάθω και κάτι άλλο.
    Για γράψτε καμια γνώμη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bazzil : 25-08-21 στις 20:39.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Από προσωπική εμπειρία:

    Xamarin:
    * Είναι φοβερό αν φτιάχνεις κοινές εφαρμογές για PC και Mobile ταυτόχρονα. Το μόνο που άλλαζει μεταξύ των δυο είναι το Design, κατα τ' άλλα σε WPF και Xamarin γράφεις ένα κοινό code-base [εφόσον ακολουθήσεις σωστά το πρότυπο MVVM].
    * Είναι όμως και πολύ βαρύ (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Χρειαζόμουν αρκετή υπομονή από τη στιγμή που κάνω κάποια αλλαγή μέχρι και όταν μπορώ να τη δοκιμάσω στο emulator. Επομένως δεν θα πήγαινα σε Xamarin αν πχ φτιάχνω μια εφαρμογή που θέλει πολύ debugging για θέματα εμφάνισης.
    * Επίσης χρειάζεσαι κάποια skill σε Software Design/Engineering αν θες να μην πετάξεις την εφαρμογή και ξαναξεκινήσεις απ' την αρχή στα μισά του development (το έπαθα, γι' αυτό το λέω).
    * Δεν θα βρείς πολύ βοήθεια σε θέματα Design, οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν απλά το Documentation και όχι tutorials κτλ. που θα βρείς σε άλλα Frameworks.

    React
    * Εχει ΠΟΛΥ υλικό για να μάθει κανείς πως να φτιάχνει οτιδήποτε. Ψαξ' την λίγο και δες αν σου αρέσει πριν μπείς στα βαθιά. Δεν μου άρεσε προσωπικά και την άφησα νωρίς οπότε δεν έχω κάτι παραπάνω.

    Flutter
    * Είναι πολύ γρήγορο / μικρό Framework. Σου παίρνει το λιγότερο χρόνο [σε σχέση με άλλα Frameworks] απ' τη στιγμή που θα τη googlαρεις για πρώτη φορά εώς όταν φτιάξεις ένα APP που κάνει κάτι σοβαρό (όχι "Hello World!").
    * Είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο Framework αυτή τη στιγμή για μικρές/μεσαίες εφαρμογές.
    * Δυστυχώς είναι λίγο τσαπατσούλικο (σύμφωνα με τα γούστα αρκετών), τουλάχιστον σε όσους έχουν συνηθίσει να δουλεύουν με MVVM / MVC αρχιτεκτονικές.
    * Είναι τόσο ελαφρύ που ενδείκνυται για overnight development (με σκληρή δουλειά παραδίδεις πρώτο beta σε ~3 μέρες, & release στο appstore σε ~1 εβδομάδα).
    * Πολύ γρήγορα (χωρίς να αλλάξεις καν το design) κατασκευάζεις και WEB version της εφαρμογής σου (αν και το πόσο σταθερά τρέχει σε flutter είναι άλλο πρόβλημα).

    Swing Swift
    * Μόνο και μόνο επειδή χρειάζεται Apple προιόντα για να κάνεις development θα σου συμβούλευα όχι. Αν θές να ασχοληθείς σοβαρά με APP Development θα χρειαστεί να συνεργαστείς και με άλλο κόσμο, και ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτών θα έχουν μακμπουκς.

    Άρα:
    Εταιρικό APP / CMS Style / Backend / Existent Codebase / Multiplatform (PC)-> Xamarin
    Γρήγορο/Μικρό APP / Μικρό Development Cycle / Multiplatform (WEB) -> Flutter
    Million Dollar APPs -> Android Studio & Swing Swift
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mordy : 31-08-21 στις 17:30.
    People are usually shocked when the find out I'm not a very good electrician.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mordy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προσωπική εμπειρία:

    Xamarin:
    * Είναι φοβερό αν φτιάχνεις κοινές εφαρμογές για PC και Mobile ταυτόχρονα. Το μόνο που άλλαζει μεταξύ των δυο είναι το Design, κατα τ' άλλα σε WPF και Xamarin γράφεις ένα κοινό code-base [εφόσον ακολουθήσεις σωστά το πρότυπο MVVM].
    * Είναι όμως και πολύ βαρύ (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Χρειαζόμουν αρκετή υπομονή από τη στιγμή που κάνω κάποια αλλαγή μέχρι και όταν μπορώ να τη δοκιμάσω στο emulator. Επομένως δεν θα πήγαινα σε Xamarin αν πχ φτιάχνω μια εφαρμογή που θέλει πολύ debugging για θέματα εμφάνισης.
    * Επίσης χρειάζεσαι κάποια skill σε Software Design/Engineering αν θες να μην πετάξεις την εφαρμογή και ξαναξεκινήσεις απ' την αρχή στα μισά του development (το έπαθα, γι' αυτό το λέω).
    * Δεν θα βρείς πολύ βοήθεια σε θέματα Design, οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν απλά το Documentation και όχι tutorials κτλ. που θα βρείς σε άλλα Frameworks.

    React
    * Εχει ΠΟΛΥ υλικό για να μάθει κανείς πως να φτιάχνει οτιδήποτε. Ψαξ' την λίγο και δες αν σου αρέσει πριν μπείς στα βαθιά. Δεν μου άρεσε προσωπικά και την άφησα νωρίς οπότε δεν έχω κάτι παραπάνω.

    Flutter
    * Είναι πολύ γρήγορο / μικρό Framework. Σου παίρνει το λιγότερο χρόνο [σε σχέση με άλλα Frameworks] απ' τη στιγμή που θα τη googlαρεις για πρώτη φορά εώς όταν φτιάξεις ένα APP που κάνει κάτι σοβαρό (όχι "Hello World!").
    * Είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο Framework αυτή τη στιγμή για μικρές/μεσαίες εφαρμογές.
    * Δυστυχώς είναι λίγο τσαπατσούλικο (σύμφωνα με τα γούστα αρκετών), τουλάχιστον σε όσους έχουν συνηθίσει να δουλεύουν με MVVM / MVC αρχιτεκτονικές.
    * Είναι τόσο ελαφρύ που ενδείκνυται για overnight development (με σκληρή δουλειά παραδίδεις πρώτο beta σε ~3 μέρες, & release στο appstore σε ~1 εβδομάδα).
    * Πολύ γρήγορα (χωρίς να αλλάξεις καν το design) κατασκευάζεις και WEB version της εφαρμογής σου (αν και το πόσο σταθερά τρέχει σε flutter είναι άλλο πρόβλημα).

    Swing
    * Μόνο και μόνο επειδή χρειάζεται Apple προιόντα για να κάνεις development θα σου συμβούλευα όχι. Αν θές να ασχοληθείς σοβαρά με APP Development θα χρειαστεί να συνεργαστείς και με άλλο κόσμο, και ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτών θα έχουν μακμπουκς.

    Άρα:
    Εταιρικό APP / CMS Style / Backend / Existent Codebase / Multiplatform (PC)-> Xamarin
    Γρήγορο/Μικρό APP / Μικρό Development Cycle / Multiplatform (WEB) -> Flutter
    Million Dollar APPs -> Android Studio & Swing
    ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το Xamarin θα το δοκιμάσω. Με τον emuator δεν ξέρω τι ταχύτητες θα έχω αλλα με το pc που έχω τώρα (CPU ΧΕΟΝ Χ5680, GPU 1060, 48GB RAM) 3 android emulators απ το android studio τρέχουν χωρίς προβλήματα και γρηγορα. Στο σχόλια σου για το Xamarin συμπεριλαμβάνονται και οι εφαρμογές για iphone ή αφορά μόνο τα windows;

    Το react αν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω. Δεν ψήνομαι και τόσο για την ώρα.

    Το flutter το έχω ακούσει κι εγώ και το είδα θετικά να το δοκιμάσω.

    Swing ή swift; με το xcode γράφεις και σε swing?

    υπάρχει και μια σκέψη να το γυρίσω σε c.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bazzil : 30-08-21 στις 23:29.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Swing ή swift;
    Πατάτα. Swift ήθελα να πω. Το Swing είναι από Java.

    ...για το Xamarin συμπεριλαμβάνονται και οι εφαρμογές για iphone...
    Ναι σορρυ το είπα πολύ μπερδεμένα. Το Xamarin βγάζει άμεσα για Android και IOS [θέλεις Virtual Machine με καποιο mac OS για να κάνεις build για iPhone].
    Για να Φτιάξεις Windows APP θέλει ξανά γράψιμο το design σε WPF (καθόλου εύκολη υπόθεση), αλλά μπορείς να κρατήσεις ένα 90% του υπόλοιπου κώδικα ίδιο. Εξού και λέω κοινό codebase για εταιρικές εφαρμογές, εγώ στο ίδιο repository τα είχα και τα δυο.

    Σε Flutter κάνεις επίσης το ίδιο κόλπο με Virtual Machine για release σε IOS (δλδ δε χρειάζεται Macbook όπως λενε σε πολλά tutorials).

    ΥΓ. Ελπίζω να μη λέω κάτι πολύ off, έχει πάνω από ένα χρόνο να ασχοληθώ μ' αυτά.
    People are usually shocked when the find out I'm not a very good electrician.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Οχι ρε. τι off. Μια χαρα τα λες. Πήρα μια ίδεα
    Για mac παίζει και η εγκατάσταση vm σε linux με qemu. Λένε οτι παίζει γρήγορα.
    Βασικά στην παρούσα φάση εχω hackintosh το high sierra αλλα δεν υποστηρίζει αναβαθμίσεις του xcode. Πιο καινούρια έκδοση δεν μπορώ να εγκαταστήσω.
    Εχω το big sur σε vmware αλλα είναι πιο αργο κι απ την καθηστέριση. Όταν δοκιμάσω κάτι απ όλα αυτά θα επανέλθω
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλή επιτυχία και υπομονή με τα VMs!
    Εγώ ειχα VMware σε τοπικό server μέσα στην αποθήκη και μπορώ να πω μου έλυσε τα χερια.
    Επίσης αν δεν έχει τύχει να τα γνωρίσεις ήδη, προτείνω ανεπιφύλακτα Docker, NodeRED, AWS Lambda, Travis-CI.

    υπάρχει και μια σκέψη να το γυρίσω σε c
    Τώρα το είδα αυτό. Αν στήσεις android app με C είσαι μάγκας jk
    People are usually shocked when the find out I'm not a very good electrician.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mordy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή επιτυχία και υπομονή με τα VMs!
    Εγώ ειχα VMware σε τοπικό server μέσα στην αποθήκη και μπορώ να πω μου έλυσε τα χερια.
    Επίσης αν δεν έχει τύχει να τα γνωρίσεις ήδη, προτείνω ανεπιφύλακτα Docker, NodeRED, AWS Lambda, Travis-CI.


    Τώρα το είδα αυτό. Αν στήσεις android app με C είσαι μάγκας jk

    Τελικό.
    Ξοδεψα δυο μέρες να δοκιμάζω διάφορα για το πως να στήσω macOS τελευταίας έκδοσης στο pc που διαθέτω.

    Εκανα εγκατάσταση το manjaro linux σε ssd δίσκο στο PC μου και δοκίμασα τόσο το simple-kvm οσο και το osx-kvm.

    Σχεδόν ίδια, με το simple-kvm να παίζει λίγο καλύτερα.

    Οσο αναφορά το macos η έκδοση catalina παίζει πολύ γρήγορα και στα δύο emulator.

    To simple-kvm δεν μπορεί να αναβαθμήσει σε big sur, ακόμη, λόγο clover bootloader, ένω στο osx-kvm που υπάρχει αυτή η δυνατότητα λόγο opencore bootloader τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλα.

    Τι εννοώ. Μέχρι και την catalina τα πράγματα είναι σουπερ. Παιζει γρήγορα σε βαθμό που μπορείς να δουλέψεις άνετα και στους δύο emulators. Νιώθεις σαν αν βρίσκεσαι σε mac μηχανημα. Δεν εχω δοκιμάσει το xcode αλλα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

    Στο big-sur που αναβάθμισα απο catalina στο osx-kvm αργεί. Και μάλιστα αργεί περισσότερο απ αυτό στο vmware που έχω εγκατεστημένο. υποθέτω πως θέλει πιο σύγχρονο μηχάνημα και amd κάρτα γραφικών γιατί απο ram και cores το τάισα (16GbRAM 4Cores).

    Υπάρχει και το osx-docker αλλα δεν το δοκίμασα.

    Στο δε vmware σε windows, αφου του παραχώρησα 24gb ram και 6 cores τα πράγματα γίναν καλύτερα. Της υπομονής μεν αλλα καλύτερα. Εδώ δεν είχα θεματα με αναβαθμίσεις μιας και λειτουργεί σαν mac και όχι σαν hackintosh.

    Οπότε και αποφάσησα να εγκαταστήσω το manjaro linux και με χρήση simple-kvm ή osx-kvm να δουλέψω σε catalina μέχρι να μάθω τα βασικά, και όταν αποκτείσω κάποια εμπειρία - στην ουσία να δω πως γίνονται σε iOS οι αντίστοιχες λειτουργίες που κάνουν οι εφαρμογές μου στο android - να προχωρήσω
    α. είτε στην αγορά mac
    β. είτε στην αντικατάσταση του υπολογιστή μου με πιο σύγχρονο ώστε να λειτουργεί σωστά σε vm
    γ. ή τέλος την δημιουργία ενός pc για εγκατάσταση hackintosh όπως στο λίνκ που παραθέτω.

    Παραθέτω και ορισμένα URL απ την έρευνα μου

    https://computingforgeeks.com/how-to...s-on-kvm-qemu/
    https://github.com/foxlet/macOS-Simple-KVM.git

    https://www.youtube.com/watch?v=c30RLycIpVY
    https://github.com/kholia/OSX-KVM

    https://www.linuxuprising.com/2021/0...talina-in.html

    https://www.tonymacx86.com/threads/t...20-sff.314430/

    Υ.Γ 1. Παιζει να βάλω και δεύτερη cpu στον υπολογιστή μου οπότε θα το δοκιμάσω εκ νέου και θα επανέλθω

    Υ.Γ 2. Το pc μου ειναι ενα dell t7500 workstation με 48GBram, GPU 1060, CPU Intel XEON x5680.

    Υ.Γ 3. Το macOs στο vmware κάνει χρήση ενός "φυσικού" m2 δίσκου συνδεδεμένος σε PCI θεωρώντας οτι θα έχω καλύτερες ταχύτητες. Δεν ξέρω όμως πόσο μεγάλο είναι το όφελος απ τη χρήση εικονικού δίσκου.

    Υ.Γ 4. Επειδή το mac δεν είναι η κύρια πλατφόρμα που προγραμματίζω δεν νομίζω να αξήζει και τόσο η αγορά mac. Αποτελεί περισσότερο την έσχατη λύση.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας