Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 91
  1. #46
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι στη Σκιάθο. Εκτός από τη Χώρα, οπουδήποτε κι αν πάω, οι ταχύτητες με 3G είναι πολύ καλύτερες απ' ότι του 4G+, όπως και η ισχύς σήματος - στις περισσότερες παραλίες επίσης η μόνη επιλογή είναι 3G. Δεν ξέρω κατά πόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση αν οι συχνότητες του 3 περάσουν στο 4, και κατά πόσο αυτή τη στιγμή έχω καλές ταχύτητες σε 3 επειδή οι περισσότεροι παίζουν σε 4.

  2. #47
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.124
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η κατασταση θα βελτιωθει σιγουρα. Εδω (που καλυπτομαι απο αναβαθμισμενο σταθμο Cosmote, φανταζομαι η Σκιαθος δεν εχει αναβαθμιστει) το 3G στα 2100MHz εχει μεινει με 5MHz bandwidth (μεχρι να κλεισει) και φτανει μετα βιας 5Mbps, ενω βλεπω 15MHz bandwidth στο 4G Β1 (2100MHz) και πολυ καλυτερες ταχυτητες. Η καλυψη που ειχε το 3G περναει αυτοματως στο 4G και στο 5G DSS.

    Το τελευταιο που ειπες ειναι σιγουρο, ολοι το 4G προτιμανε στα κινητα τους και ετσι το 3G μενει αδειο.

  3. #48
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει..
    Τι θες να σπάσεις, συμβόλαιο όπως βλέπω ?

    * Αν και δεν ξέρω πως ακριβώς εννοεί η Cosmote το..
    Οι συνδρομητές Συμβολαίου και Καρτοσυμβολαίου που επηρεάζονται από την διακοπή του δικτύου 3G..
    Το ερώτημα είναι αν πιάνει και στα καρτοκινητά ώστε να πάρεις το υπόλοιπο σου πίσω..
    Γιατί παρόμοιο μήνυμα ήρθε και για τα καρτοκινητά..
    Συνήθως δεν απαιτείται μόνο διακοπή αν θες να φύγεις.. Πιάνει και η φορητότητα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατασταση θα βελτιωθει σιγουρα. Εδω (που καλυπτομαι απο αναβαθμισμενο σταθμο Cosmote, φανταζομαι η Σκιαθος δεν εχει αναβαθμιστει) το 3G στα 2100MHz εχει μεινει με 5MHz bandwidth (μεχρι να κλεισει) και φτανει μετα βιας 5Mbps, ενω βλεπω 15MHz bandwidth στο 4G Β1 (2100MHz) και πολυ καλυτερες ταχυτητες. Η καλυψη που ειχε το 3G περναει αυτοματως στο 4G και στο 5G DSS.

    Το τελευταιο που ειπες ειναι σιγουρο, ολοι το 4G προτιμανε στα κινητα τους και ετσι το 3G μενει αδειο.
    Όπως τα λες για το 3g.. Σέρνεται καιρό τώρα..
    Αλήθεια τα mhz της κάθε μπάντας, δλδ το bandwidth πως το βλέπεις;
    Τo 5g dss που λες αν καταλαβαίνω καλά είναι κάτι σαν το 5g nsa;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #49
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έχω χάσει ίσως επεισόδια αλλά όσο ποιο παλιό το πρωτόκολλο νομίζω πως σημαίνει και μεγαλύτερη απόσταση κάλυψης.
    Το ίδιο ισχύει και στο Wifi. Με το 11b έχω μεγαλύτερη απόσταση κάλυψης από τα επόμενα.
    Εμπειρικά πως γίνεται να έχω σε ένα δύσκολο σημείο κάλυψης, σχετικά καλό 2G, ελάχιστο 3G και ανύπαρκτο 4G?

    Με βάση αυτό που εξηγώ παραπάνω, πως περιμένετε να παίξετε καλύτερα με 4G,5G με τις ίδιες κεραίες στις ίδιες θέσεις? Χρειάζεται μεγάλος πολλαπλασιασμός των κεραιών με πυκνότερο δίκτυο .. ειδικά για το 5G διαβάζω πως για να παίξει λαμπάδα θέλει τρελό αριθμό κεραιών κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #50
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χάσει ίσως επεισόδια αλλά όσο ποιο παλιό το πρωτόκολλο νομίζω πως σημαίνει και μεγαλύτερη απόσταση κάλυψης.
    Το ίδιο ισχύει και στο Wifi. Με το 11b έχω μεγαλύτερη απόσταση κάλυψης από τα επόμενα.
    Εμπειρικά πως γίνεται να έχω σε ένα δύσκολο σημείο κάλυψης, σχετικά καλό 2G, ελάχιστο 3G και ανύπαρκτο 4G?

    Με βάση αυτό που εξηγώ παραπάνω, πως περιμένετε να παίξετε καλύτερα με 4G,5G με τις ίδιες κεραίες στις ίδιες θέσεις? Χρειάζεται μεγάλος πολλαπλασιασμός των κεραιών με πυκνότερο δίκτυο .. ειδικά για το 5G διαβάζω πως για να παίξει λαμπάδα θέλει τρελό αριθμό κεραιών κλπ.
    Έχουν πέσει πολύ τα όρια εκπομπής από την εποχή του 2G

  6. #51
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν πέσει πολύ τα όρια εκπομπής από την εποχή του 2G
    Περίμενε, και γιατί παίζει με 2G ενώ τα άλλα χάνονται?
    Εγώ βλέπω το κινητό μου να πιάνει 4g με full σήμα, πέφτει σε 3G με μισό σήμα και σε χάλια σήμα παίζει μόνο 2G.
    Το βλέπω χρόνια αυτό από τότε που εμφανίστηκαν τα πιο γρήγορα πρωτόκολλα, εσείς βλέπετε κατι άλλο?
    Δεν έχω δει ποτέ 4G με 0 σήμα, το χάνει σε DT και το λέω έχοντας καρφώσει το κινητό να είναι μόνο με 4G, βγάζει x στο σήμα και ούτε να μιλήσεις. Το ελευθερώνω και τσουπ έχω 2G με H για data και μπορώ να μιλήσω τουλάχιστον.

    Με λίγα λόγια, αυτό που θέλω να πω είναι πως τα νέα καλύτερα Souper dupper πρωτόκολλα στην κινητή, ανεβάζουν τις ταχύτητες στα Data αλλά θέλουν πυκνότερο δίκτυο κεραιών που ΔΕΝ έχουμε ή οι εταιρίες κινητής ΔΕΝ θέλουν ή δεν μπορούν να βάλουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #52
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-08-28-01-02-00-730_org.zwanoo.android.speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  70,9 KB 
ID: 229786 Εγω θελω να κλαψω

  8. #53
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν έτσι ακριβώς..
    Στο wifi τα 2,4ghz που περιλαμβάνει τα 802.11b/g/n έχουν μεγαλύτερη κάλυψη και μικρότερο bandwidth από τη 5αρα μπάντα(802.11ac) που έχει μεγαλύτερο bandwidth και μικρότερη εμβέλεια.. Εδώ στο wifi η συχνότητα είναι και η διαφημιζόμενη; αναφερόμενη; ονομασία.. Πως να το πω.. Tο τι ταχύτητα πιάνεις εξαρτάται και από τις παρεμβολές των γειτόνων στο wifi.. Πιο εύκολα θα πιάσεις τη ταχύτητα του B κ του G ίσως, παρά του Ν πρωτοκόλλου..
    https://www.speedguide.net/faq/what-...f-wireless-374
    Στη κινητή παίζουν ρόλο τα Mhz και όχι η ονομασία 2/3/4/5G..
    Κοντολογίς στη κινητή έχει μεγαλύτερη εμβέλεια το 2g λόγω μικρότερου mhz(συχνότητα).. Κυρίως στα 900 νομίζω, αλλά και στα 1800..
    Όσο πιο μικρό το Mhz τόσο μεγαλύτερη η εμβέλεια αλλά μικρότερη η χωρητικότητα(bandwidth).. Σαν το wifi πρπ..
    Π.χ πάρε παράδειγμα το 4g που πλέον παίζει σε 800/1800/2600mhz και πλέον και στα 2100 μαζί με το 3g που μας χαιρετά..
    Η πιο μικρή συχνότητα έχει και μεγαλύτερη κάλυψη γιαυτό και χρησιμοποιείται σε επαρχίες κλπ για να καλύψει απόσταση..
    Επίσης όσο πιο μικρή η συχνότητα τόσο καλύτερη η διαπερατότητα στα εμπόδια..
    Τα περιέγραψα όσο πιο καλά μπορούσα αν και τα έγραψα λίγο στο πόδι..
    Πάντως αυτό που αναφέρθηκε για πυκνότερο δίκτυο είναι αλήθεια.. Ιδίως τώρα με τις νέες τεχνολογίες-ταχύτητες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-08-21 στις 02:28.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #54
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έτσι ακριβώς..
    Στο wifi τα 2,4ghz που περιλαμβάνει τα 802.11b/g/n έχουν μεγαλύτερη κάλυψη και μικρότερο bandwidth από τη 5αρα μπάντα(802.11ac) που έχει μεγαλύτερο bandwidth και μικρότερη εμβέλεια.. Εδώ στο wifi η συχνότητα είναι και η διαφημιζόμενη; αναφερόμενη; ονομασία.. Πως να το πω.. Tο τι ταχύτητα πιάνεις εξαρτάται και από τις παρεμβολές των γειτόνων στο wifi.. Πιο εύκολα θα πιάσεις τη ταχύτητα του B κ του G ίσως, παρά του Ν πρωτοκόλλου..
    https://www.speedguide.net/faq/what-...f-wireless-374
    Στη κινητή παίζουν ρόλο τα Mhz και όχι η ονομασία 2/3/4/5G..
    Κοντολογίς στη κινητή έχει μεγαλύτερη εμβέλεια το 2g λόγω μικρότερου mhz(συχνότητα).. Κυρίως στα 900 νομίζω, αλλά και στα 1800..
    Όσο πιο μικρό το Mhz τόσο μεγαλύτερη η εμβέλεια αλλά μικρότερη η χωρητικότητα(bandwidth).. Σαν το wifi πρπ..
    Π.χ πάρε παράδειγμα το 4g που πλέον παίζει σε 800/1800/2600mhz και πλέον και στα 2100 μαζί με το 3g που μας χαιρετά..
    Η πιο μικρή συχνότητα έχει και μεγαλύτερη κάλυψη γιαυτό και χρησιμοποιείται σε επαρχίες κλπ για να καλύψει απόσταση..
    Επίσης όσο πιο μικρή η συχνότητα τόσο καλύτερη η διαπερατότητα στα εμπόδια..
    Τα περιέγραψα όσο πιο καλά μπορούσα αν και τα έγραψα λίγο στο πόδι..
    Πάντως αυτό που αναφέρθηκε για πυκνότερο δίκτυο είναι αλήθεια.. Ιδίως τώρα με τις νέες τεχνολογίες-ταχύτητες..
    Σε αυτό που λες έχεις δίκιο φυσικά και όσο μικρότερη η συχνότητα έχουμε και καλύτερη κάλυψη. Αυτό όμως που δεν βλέπει κανείς είναι πως από το 4g και μετά οι ταχύτητες ανεβαίνουν κυρίως λόγο MIMO (multiple input-multiple output), που σημαίνει πως το 4G και πολλαπλάσια το 5G, για να πιάσουν τις ταχύτητες που πιάνουν πρέπει να κάνουν πολλαπλές συνδέσεις μεταξύ των 2 άκρων.
    Αυτό σημαίνει πως χρειάζεται καλύτερο σήμα για πυκνότερη κάλυψη. Αυτό που έχω δει μέχρι σήμερα είναι πως η κάλυψη σε 4G υστερεί πολύ για να χαρακτηριστεί ικανοποιητική. Η μπάντα του 3G που θα δοθεί σίγουρα θα βοηθήσει αλλά νιώθω πως θα χρησιμοποιηθεί για το 5G όπου εκεί είναι τραγικό το mimo που χρειάζεται.
    Ειδικά εκτός πόλεων η κατάσταση είναι τραγική και μιλάω με γνώση του τι λέω έχοντας το android στο αυτοκίνητο να παίζει παιδικά live σε ταξίδια χρησιμοποιώντας ή του Ote το mifi που έχω ή της vodafone, όπου και τα 2 γυρίζουν από τη στιγμή που φεύγω από την πόλη σε 3G συνέχεια. Ακόμα και αν αλλάξουν όλες τις 3G σε 4G, αυτό λίγο θα βελτιώσει την κατάσταση γιατί δεν φτάνουν οι κεραίες που είναι πολύ αραιά τοποθετημένες και κύριο λόγο μέχρι τώρα ήταν να καλύψουν το 3G που έχει καλύτερη απόδοση σε απόσταση και snr.
    Μακάρι ο ΟΤΕ που βγάζει αυτή την ανακοίνωση για το 3G να φτιάξει και πιο πυκνό δίκτυο αλλά δεν νιώθω κατι τέτοιο μέχρι στιγμής με βάση τα στατιστικά σύνδεσης που βλέπω στο κινητό μου που είναι cosmote.

  10. #55
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό που λες έχεις δίκιο φυσικά και όσο μικρότερη η συχνότητα έχουμε και καλύτερη κάλυψη. Αυτό όμως που δεν βλέπει κανείς είναι πως από το 4g και μετά οι ταχύτητες ανεβαίνουν κυρίως λόγο MIMO (multiple input-multiple output), που σημαίνει πως το 4G και πολλαπλάσια το 5G, για να πιάσουν τις ταχύτητες που πιάνουν πρέπει να κάνουν πολλαπλές συνδέσεις μεταξύ των 2 άκρων.
    Αυτό σημαίνει πως χρειάζεται καλύτερο σήμα για πυκνότερη κάλυψη. Αυτό που έχω δει μέχρι σήμερα είναι πως η κάλυψη σε 4G υστερεί πολύ για να χαρακτηριστεί ικανοποιητική. Η μπάντα του 3G που θα δοθεί σίγουρα θα βοηθήσει αλλά νιώθω πως θα χρησιμοποιηθεί για το 5G όπου εκεί είναι τραγικό το mimo που χρειάζεται.
    Ειδικά εκτός πόλεων η κατάσταση είναι τραγική και μιλάω με γνώση του τι λέω έχοντας το android στο αυτοκίνητο να παίζει παιδικά live σε ταξίδια χρησιμοποιώντας ή του Ote το mifi που έχω ή της vodafone, όπου και τα 2 γυρίζουν από τη στιγμή που φεύγω από την πόλη σε 3G συνέχεια. Ακόμα και αν αλλάξουν όλες τις 3G σε 4G, αυτό λίγο θα βελτιώσει την κατάσταση γιατί δεν φτάνουν οι κεραίες που είναι πολύ αραιά τοποθετημένες και κύριο λόγο μέχρι τώρα ήταν να καλύψουν το 3G που έχει καλύτερη απόδοση σε απόσταση και snr.
    Μακάρι ο ΟΤΕ που βγάζει αυτή την ανακοίνωση για το 3G να φτιάξει και πιο πυκνό δίκτυο αλλά δεν νιώθω κατι τέτοιο μέχρι στιγμής με βάση τα στατιστικά σύνδεσης που βλέπω στο κινητό μου που είναι cosmote.
    Το 4G παίζει κυρίως σε 1800 και 800
    Όποτε το 2100 δεν θα του δώσει την εμβέλεια που θεωρείς.
    mac rulez

  11. #56
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 4G παίζει κυρίως σε 1800 και 800
    Όποτε το 2100 δεν θα του δώσει την εμβέλεια που θεωρείς.
    Άρα την πάνε για 5G τη συχνότητα, ακόμα χειρότερα για το σήμα μας σε data με την κατάργηση του 3G δηλαδή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #57
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν την πάνε για τη 5G, στο 4G θα πάει χρησιμοποείται σε αρκετούς παρόχους του εξωτερικού η 2100 για 4G. https://halberdbastion.com/technolog...ds/b1-2100-mhz
    Μπορεί βέβαια να σπάσουν το spectrum και να το χρησιμοποιήσουν και για το 5G δεν ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος user2163 : 28-08-21 στις 10:05.

  13. #58
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την πάνε για τη 5G, στο 4G θα πάει χρησιμοποείται σε αρκετούς παρόχους του εξωτερικού η 2100 για 4G. https://halberdbastion.com/technolog...ds/b1-2100-mhz
    Μπορεί βέβαια να σπάσουν το spectrum και να το χρησιμοποιήσουν και για το 5G δεν ξέρω.
    Λογικά στο 4G τότε θα την πάνε, το 5G και την κάλυψή του να τη συζητήσουμε σε καμία 5ετια το λιγότερο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #59
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    5G νομιζω θελει πολυ περισσοτερες και πυκνοτερες κεραιες, δεν νομιζω οι υπαρχοντες σταθμοι βασης ειδικα σε νησια/επαρχια να επαρκουν για να καλυψουν πληρως μια περιοχη με 5G. Σε μεγαλες πολεις εκτιμω οτι ειναι μονοδρομος να στηθουν εξτρα μικρες κεραιες αλλιως οι υπαρχοντες σταθμοι σε ταρατσες κτιριων, ΟΤΕ κτλ θα δεινοπαθησουν να προσφερουν πληρη/επαρκη καλυψη.

    Πολλα Κυκλαδονησια παντως εχουν προβλημα καλυψης 4g. Φετος το καλοκαιρι που ηταν πατημενα με τουριστες τον Αυγουστο υπηρχε τεραστιο θεμα, τουλαχιστον σε Voda και Cote που χρησιμοποιησαμε. Εχανε συνεχεια το σημα και το περιεργο ειναι οτι δεν γυρναγε σε 3g ή Edge αλλα εξαφανιζοταν τελειως η καλυψη στο ιντερνετ ενω η τηλεφωνια (voice) λειτουργουσε.

  15. #60
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.124
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λες για το 3g.. Σέρνεται καιρό τώρα..
    Αλήθεια τα mhz της κάθε μπάντας, δλδ το bandwidth πως το βλέπεις;
    Τo 5g dss που λες αν καταλαβαίνω καλά είναι κάτι σαν το 5g nsa;
    Το bandwidth φαινεται στο Netmonster. Και ναι το DSS (Dynamic Spectrum Sharing) ειναι το NSA (Non-Standalone). Στην ουσια η 2100 χρησιμοποιειται και για τo 4G (B1) και για το 5G (N1).

Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας