Σελ. 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 298
  1. #256
    Εγγραφή
    20-04-2006
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΕΡΕΤΡΙΑ
    Router
    cisco 887VAW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 241734

    - - - Updated - - -

    4G A0+A1 και 5G A4+A5

    - - - Updated - - -

    με τις Α6 & Α7 ψάχνω να δώ τι πάει εκει (4g or 5g?)

    - - - Updated - - -

    Επίσης μελέτα εδώ https://confusedbird.com/thread-119.html το ψάχνω και εγώ

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 241737

    μπορείς να το πας με κάποιον τρόπο απο τους παρακάτω
    A6 και A7 μενουν οπως ειναιΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RG502Q-EA Antenna Mapping.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  111,9 KB 
ID: 241743

  2. #257
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι το 2.5gbit αλλά μπορώ να ρίχνω σε διαφορετική Lan πόρτα το κάθε APN και επίσης το wifi δεν με νοιάζει... έχει dual sim οπότε μπορώ να έχω κύρια Cosmote και 2η μια άλλη unlimited που έχω στη δουλειά από Vodafone... υποστηρίζει OpenVPN και Wireguard που στο mikrotik είναι μια ταλαιπωρία να τα πειράζεις κλπ... έχει πολλά καλά και είναι και επαγγελματική συσκευή.
    Έχω δουλέψει με Teltonika, RUT950 LTE και RUTX09 LTE-A Cat 6. Δεν έχουν dual LTE radio, οπότε η dual sim είναι μόνο για fail over, όχι για κάτι άλλο. Το λειτουργικό τους είναι OpenWRT based, για κάποιους είναι καλό αυτό, για κάποιους όχι και τόσο. Για cell lock για παράδειγμα χρειαζόταν σύνδεση με ssh και εντολές AT στο μόντεμ - δεν είχες επιλογή να το κάνεις από το interface. Στο LTE-A modem που έχει το RUTX09, όταν κλειδώνει πχ σε κανάλι B7, στα neighboor cells σου δείχνει μόνο για B7 και όχι τα υπόλοιπα (επίσης μόνο από AT commands). Επίσης τόσο ακριβή συσκευή να μην υποστηρίζει 802.3at POE είναι απαράδεκτο. Υποστηρίζει passive PoE οπότε είχα χρησιμοποιήσει τον PoE adapter της Ubiquity για να το δουλέψω στη ταράτσα. Επίσης δεν έμεινα ικανοποιημένος με το bridge/passthrough mode του - μοιάζει ποιο πολύ με hack στο interface παρά σαν πραγματικό bridge.
    ---
    mp

  3. #258
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.017
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δουλέψει με Teltonika, RUT950 LTE και RUTX09 LTE-A Cat 6. Δεν έχουν dual LTE radio, οπότε η dual sim είναι μόνο για fail over, όχι για κάτι άλλο. Το λειτουργικό τους είναι OpenWRT based, για κάποιους είναι καλό αυτό, για κάποιους όχι και τόσο. Για cell lock για παράδειγμα χρειαζόταν σύνδεση με ssh και εντολές AT στο μόντεμ - δεν είχες επιλογή να το κάνεις από το interface. Στο LTE-A modem που έχει το RUTX09, όταν κλειδώνει πχ σε κανάλι B7, στα neighboor cells σου δείχνει μόνο για B7 και όχι τα υπόλοιπα (επίσης μόνο από AT commands). Επίσης τόσο ακριβή συσκευή να μην υποστηρίζει 802.3at POE είναι απαράδεκτο. Υποστηρίζει passive PoE οπότε είχα χρησιμοποιήσει τον PoE adapter της Ubiquity για να το δουλέψω στη ταράτσα. Επίσης δεν έμεινα ικανοποιημένος με το bridge/passthrough mode του - μοιάζει ποιο πολύ με hack στο interface παρά σαν πραγματικό bridge.
    Thx για τις πληροφορίες.
    Για το διπλό μόντεμ ναι το είχα καταλάβει ότι είναι απλό failover και αυτό θέλω.
    Σκοπός είναι να το βάλω εσωτερικά σε τοίχο στο εργοστάσιο με απο έξω κεραία στην οροφή. Τη ζέστη του ταβανιού ήθελα να αντέχει γιατί βαράει το καλοκαίρι 45 βαθμούς στην κορυφή το κτήριο.
    Επίσης το bridge δεν είναι πρώτη ανάγκη γιατί με double nat δουλεύω τα πάντα χωρίς πρόβλημα.

  4. #259
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ανακοίνωσαν και το TRB500 που είναι σκέτο gateway χωρίς wifi, λογικά σε πιο προσιτή τιμή.
    Έχει LTE Cat.20 (2Gbps)

  5. #260
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.017
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανακοίνωσαν και το TRB500 που είναι σκέτο gateway χωρίς wifi, λογικά σε πιο προσιτή τιμή.
    Aa καλύτερο αυτο !!!!!
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #261
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thx για τις πληροφορίες.
    Για το διπλό μόντεμ ναι το είχα καταλάβει ότι είναι απλό failover και αυτό θέλω.
    Σκοπός είναι να το βάλω εσωτερικά σε τοίχο στο εργοστάσιο με απο έξω κεραία στην οροφή. Τη ζέστη του ταβανιού ήθελα να αντέχει γιατί βαράει το καλοκαίρι 45 βαθμούς στην κορυφή το κτήριο.
    Επίσης το bridge δεν είναι πρώτη ανάγκη γιατί με double nat δουλεύω τα πάντα χωρίς πρόβλημα.
    Δε χρειάζεται να το βάλεις εσωτερικά, το βάζεις εξωτερικά είτε σε ένα απλό πλαστικό ηλεκτρολογικό κουτί και βγάζεις από τρύπες στο κάτω μέρος τα κεραιάκια του είτε με μία από τις QuMax κεραίες (δε ξέρω αν έχει βγει ήδη για 5g αλλά αν όχι θα βγει σίγουρα). Δεν έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες, είναι για outdoor χρήση, δουλεύει από -40° C ως +75° C

    Το poe adapter που χρησιμοποίησα είναι το INS-3AF-O-G (έχω poe switch)
    ---
    mp

  7. #262
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.017
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Τώρα που το κοιτάω είναι με 1 lan και πολύ κουτσουρεμενο για τόσο μικρή διαφορά τιμής με το άλλο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να το βάλεις εσωτερικά, το βάζεις εξωτερικά είτε σε ένα απλό πλαστικό ηλεκτρολογικό κουτί και βγάζεις από τρύπες στο κάτω μέρος τα κεραιάκια του είτε με μία από τις QuMax κεραίες (δε ξέρω αν έχει βγει ήδη για 5g αλλά αν όχι θα βγει σίγουρα). Δεν έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες, είναι για outdoor χρήση, δουλεύει από -40° C ως +75° C

    Το poe adapter που χρησιμοποίησα είναι το INS-3AF-O-G (έχω poe switch)
    Σωστός, είχα ξεχάσει τις qupanel που τα παίρνουν μέσα τους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #263
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανακοίνωσαν και το TRB500 που είναι σκέτο gateway χωρίς wifi, λογικά σε πιο προσιτή τιμή.
    Έχει LTE Cat.20 (2Gbps)
    Καλύτερο το RUTX50 κι ας μη χρειάζεσαι το wifi, γιατί μπορείς να κάνεις lacp bonding τα 5 1g interfaces και να κατεβάσεις μέχρι 5g (θεωρητικά βέβαια - δε το έχω δοκιμάσει)
    ---
    mp

  9. #264
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.017
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερο το RUTX50 κι ας μη χρειάζεσαι το wifi, γιατί μπορείς να κάνεις lacp bonding τα 5 1g interfaces και να κατεβάσεις μέχρι 5g (θεωρητικά βέβαια - δε το έχω δοκιμάσει)
    Όσο και να έψαξα δεν υπάρχει πουθενά αυτή η πληροφορία πάντως αλλά αν το έχεις δει σε άλλο μοντέλο, σίγουρα θα γίνεται. Από εκεί και πέρα, κεραίας επιτρέποντος, με το διπλό apn σκεφτόμουν η μία LAN να δίνει από το apn internet και η 2η από το von-internet οπότε φτάνουν και περισσεύουν και χωρίς lacp... Εκτός αν στην Ελλάδα ξαφνικά δούμε πάνω από 1.2gigabit να μας δίνει κεραία σταθερά και είναι θέμα να μην μας φτάνουν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #265
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερο το RUTX50 κι ας μη χρειάζεσαι το wifi, γιατί μπορείς να κάνεις lacp bonding τα 5 1g interfaces και να κατεβάσεις μέχρι 5g (θεωρητικά βέβαια - δε το έχω δοκιμάσει)
    Ναι μεγάλο φάουλ που δεν έβαλαν πόρτα 2.5Gbps στο gateway.
    'Εχουν και διαφορές στον επεξεργαστή: το Gateway ένα πυρήνα στα 1.5Ghz, το άλλο τετραπύρηνο στα 717Mhz.
    Βέβαια το bonding θέλει πολλαπλά connections για να πιάσει τα μέγιστα.

  11. #266
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο και να έψαξα δεν υπάρχει πουθενά αυτή η πληροφορία πάντως αλλά αν το έχεις δει σε άλλο μοντέλο, σίγουρα θα γίνεται. Από εκεί και πέρα, κεραίας επιτρέποντος, με το διπλό apn σκεφτόμουν η μία LAN να δίνει από το apn internet και η 2η από το von-internet οπότε φτάνουν και περισσεύουν και χωρίς lacp... Εκτός αν στην Ελλάδα ξαφνικά δούμε πάνω από 1.2gigabit να μας δίνει κεραία σταθερά και είναι θέμα να μην μας φτάνουν
    Επειδή είναι openwrt και linux, σίγουρα μπορείς να το κάνεις από ssh. Δεν υπάρχει κάτι δηλαδή να στο εμποδίζει. Από interface δε ξέρω αν θα γίνεται. Μετά έχει να κάνει αν η CPU θα μπορεί να δώσει πάνω από 1gbps, αλλά πιστεύω θα μπορεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μεγάλο φάουλ που δεν έβαλαν πόρτα 2.5Gbps στο gateway.
    'Εχουν και διαφορές στον επεξεργαστή: το Gateway ένα πυρήνα στα 1.5Ghz, το άλλο τετραπύρηνο στα 717Mhz.
    Βέβαια το bonding θέλει πολλαπλά connections για να πιάσει τα μέγιστα.
    Με balance-rr σε άλλο linux router (όχι μέσω switch και lacp) μπορείς να πιάσεις όλο το bandwidth και με ένα socket.
    ---
    mp

  12. #267
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειστε αψογοι. Οντως τα σκατωσα στη συνταξη
    Πλεον με

    Κώδικας:
    [admin@MikroTik] > /interface/lte/at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\",2,3050,438,1700,438" 
      output: OK

    Τα καταφερα!
    Γελιοποιηθηκα λιγο και στο φορουμ της μικροτικ
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=186303


    Τερμα πλεον και τα μικρα κλεψιματα που μου εκανε το mikrotik και μου επελεγε, μια φορα ανα την εβδομαδα, αλλο σταθμο βασης με πολυ χειροτερες σταθμες σηματος και ταχυτητα.

    Στην ακυρωση παιρνω αυτο ως απαντηση:
    Κώδικας:
    [admin@MikroTik] > /interface/lte/at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\"0" 
      output: +QNWLOCK: "common/4g",2,3050,438,1700,438
              OK
    Γνωριζει κανεις εαν σε ενδεχομενο reboot κραταει το cell lock η το χανει? Νο big deal αφου το εχω μονιμα σε UPS, πληροφοριακα ρωταω.
    Διορθωση προς τον εαυτο μου και οποιος θελει να παιξει
    Η ακυρωση του cell lock περα απο το reboot γινεται με το (διορθωμενο πλεον, ηθελε ενα κομμα πριν το 0)

    Κώδικας:
    /interface/lte/at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\",0"

  13. #268
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία.
    Σε λίγο διάστημα θα αποχαιρετίσω και εγώ με τη σειρά μου την άθλια σύνδεση που έχω με την adsl.
    Εξοπλισμό Chateue LTE12.
    Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω γιο 20 ετών με online gaming πως πάει η σύνδεση με τα παιχνίδια;
    Το αναφέρω επειδή υπάρχει ping υψηλό με την LTE σύνδεση σε σχέση με την adsl.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #269
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.017
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία.
    Σε λίγο διάστημα θα αποχαιρετίσω και εγώ με τη σειρά μου την άθλια σύνδεση που έχω με την adsl.
    Εξοπλισμό Chateue LTE12.
    Πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω γιο 20 ετών με online gaming πως πάει η σύνδεση με τα παιχνίδια;
    Το αναφέρω επειδή υπάρχει ping υψηλό με την LTE σύνδεση σε σχέση με την adsl.
    Υπολόγιζε +10 περίπου παραπάνω το ping. Όλα τα άλλα είναι ΟΚ.
    Η διαφορά μου εμένα πχ με σέρβερ του εξωτερικού αν στη VDSL (Cosmote) έχω 10ms.. με το 5G (cosmote) έχω 20-22ms
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #270
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολόγιζε +10 περίπου παραπάνω το ping. Όλα τα άλλα είναι ΟΚ.
    Η διαφορά μου εμένα πχ με σέρβερ του εξωτερικού αν στη VDSL (Cosmote) έχω 10ms.. με το 5G (cosmote) έχω 20-22ms
    Ευχαριστώ Χρήστο Χρόνια Πολλά.
    Μάλλον θα υπάρξει θεματάκι εκεί, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας