Σελ. 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 298
  1. #241
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kris78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι απίστευτος!!! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις διευκρινίσεις που μου ‘έχεις δώσει. Περιμένω τον άλλον Χρήστο να μου πει (αν ξέρει φυσικά) Πως να συνδέσω και να βγάλω τέσσερις υποδοχές για την xpol 4x4 . Μελετάω λίγο για το θέμα του καλωδίου για τα 5 m.
    Πως θα το περάσω. Έχω και κλιματισμό στο δωμάτιο και βγαίνει σε καλό σημείο έξω αλλά μέσα που θα βάλω το router είναι το θέμα…..
    Για τον xristotsilis έλεγα!!!!
    Πάνω στο ac, έχεις και ρεύμα εκει

    Καλά μπορείς να κάνεις άλλη μια τρύπα χαμηλά στον τοίχο... βέβαια 4 καλώδια που πρέπει να περάσουν πρέπει να είναι λιγο μεγαλουτσικη...

  2. #242
    Εγγραφή
    04-05-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vs388 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε xristostsilis



    1)4G A0+A1 και 5G A4+A5 αυτην για 5G https://www.amazon.de/-/en/gp/produc...?ie=UTF8&psc=1 και αυτην για 4g https://www.getic.com/product/3g4g-l...-panel-antenna

    2)σταθεροτατο

    3) με εξωτερικες Κεραίες ειναι πολυ σταθερο και με χαμηλο ping

    εχει δυο extra τρυπες ετοιμες αυτα θα χρειαστουν https://www.getic.com/product/pigtai...ma-female-20cm

    Καλησπέρα και από μένα!!!
    Πω πωωωω μας έβαλες φιτιλιές τώρα….
    Η συνδεσμολογία που το εξηγείς πιο πάνω είναι εύκολη;;;
    Έχω το ίδιο router και εγώ και ψάχνω να βρω τρόπο πως να ενισχύσω περισσότερο το σήμα.
    Ευχαριστώ πολύ!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω στο ac, έχεις και ρεύμα εκει

    Καλά μπορείς να κάνεις άλλη μια τρύπα χαμηλά στον τοίχο... βέβαια 4 καλώδια που πρέπει να περάσουν πρέπει να είναι λιγο μεγαλουτσικη...
    Έχει πέσει μελέτη τώρα το που θα μπει Χρηστάρα!!
    Κάτσε γιατί ο φίλος πιο πάνω μας έβαλε σε σκέψεις με την δεύτερη κεραία. Οι μετρήσεις έχουνε τρομερό αποτέλεσμα!!!

  3. #243
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kris78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα!!!
    Πω πωωωω μας έβαλες φιτιλιές τώρα….
    Η συνδεσμολογία που το εξηγείς πιο πάνω είναι εύκολη;;;
    Έχω το ίδιο router και εγώ και ψάχνω να βρω τρόπο πως να ενισχύσω περισσότερο το σήμα.
    Ευχαριστώ πολύ!!!

    - - - Updated - - -



    Έχει πέσει μελέτη τώρα το που θα μπει Χρηστάρα!!
    Κάτσε γιατί ο φίλος πιο πάνω μας έβαλε σε σκέψεις με την δεύτερη κεραία. Οι μετρήσεις έχουνε τρομερό αποτέλεσμα!!!
    Δεν θες 2η, η xpol 4x4 και η qupanel 4x4 βγάζουν 4 καλώδια για αυτό το λόγο. Στην πραγματικότητα είναι 2 κεραίες σε μια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #244
    Εγγραφή
    20-04-2006
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΕΡΕΤΡΙΑ
    Router
    cisco 887VAW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kris78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα!!!
    Πω πωωωω μας έβαλες φιτιλιές τώρα….
    Η συνδεσμολογία που το εξηγείς πιο πάνω είναι εύκολη;;;
    Έχω το ίδιο router και εγώ και ψάχνω να βρω τρόπο πως να ενισχύσω περισσότερο το σήμα.
    Ευχαριστώ πολύ!!!

    - - - Updated - - -



    Έχει πέσει μελέτη τώρα το που θα μπει Χρηστάρα!!
    Κάτσε γιατί ο φίλος πιο πάνω μας έβαλε σε σκέψεις με την δεύτερη κεραία. Οι μετρήσεις έχουνε τρομερό αποτέλεσμα!!!
    πολυ ευκολη αφαιρεις τα Α0 και Α1 και στην θεση τους κουμπωνεις αυτα https://www.getic.com/product/pigtai...ma-female-20cm

  5. #245
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Φίλε kris όπως σου είπαν τα παιδιά που με πρόλαβαν, είτε παίρνεις μια xpol 2x2 και βγάζει 2 καλώδια μόνο αρα ενισχύεις μόνο το 5g. Είτε το ανοίγεις και βγάζεις άλλες 2 φύσες έξω και ενισχύεις και το 4g με μια κεραία 4χ4. Δηλαδή 4 καλώδια τα 2 για 5g και τα αλλά 2 για 4g. Θες να μπεις σε αυτήν την διαδικασία-κόστος; Αυτό θα το απαντήσεις εσυ. Τεχνικά γίνεται και μάλιστα επιτυχημένα μιας και το έχουμε δει στο φορουμ. Αν το κανεις ενημέρωσε μας πως θα πάει!

  6. #246
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Νομίζω βρήκα το ρούτερ που θέλω επιτέλους...
    Υποστηρίζει και αυτό που κάνει το Mikrotik που είναι το Multiple PDN δηλαδή με μια σύνδεση πολλαπλές APN συνδέσεις στον provider οπότε μια πάει στο internet και η άλλη στο vpn-internet... Έχει μαμά εξωτερικές συνδέσεις για κεραίες (φτου πούλησα την QUPanel) , είναι dual sim , κάνει bonding 2 SIM με ειδικό software που το δίνει σε ova .. δεν ξέρω δεν βλέπω να του λείπει κάτι ειλικρινά.. ίσως το Lan Lagging που δεν το βλέπω στις προδιαγραφές αλλά αφού κάνει bonding τότε παίρνεις έξοδο από 2 lan για τις 2 γραμμές...

    https://teltonika-networks.com/product/rutx50/

    618€ στην Plantron

    Το Bonding πως γίνεται ..

    Δεν ξέρω μου φαίνεται πάρα πολύ καλό.. τώρα θα περιμένω για reviews κλπ και θα το πάρω στο μαγαζί σίγουρα...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #247
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Καλό φαίνεται! Υποστηρίζει Bridge, Passthrough, VLANs και όλα τα "business" χαρακτηριστικά.

  8. #248
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω βρήκα το ρούτερ που θέλω επιτέλους...
    Υποστηρίζει και αυτό που κάνει το Mikrotik που είναι το Multiple PDN δηλαδή με μια σύνδεση πολλαπλές APN συνδέσεις στον provider οπότε μια πάει στο internet και η άλλη στο vpn-internet... Έχει μαμά εξωτερικές συνδέσεις για κεραίες (φτου πούλησα την QUPanel) , είναι dual sim , κάνει bonding 2 SIM με ειδικό software που το δίνει σε ova .. δεν ξέρω δεν βλέπω να του λείπει κάτι ειλικρινά.. ίσως το Lan Lagging που δεν το βλέπω στις προδιαγραφές αλλά αφού κάνει bonding τότε παίρνεις έξοδο από 2 lan για τις 2 γραμμές...

    https://teltonika-networks.com/product/rutx50/

    618€ στην Plantron

    Το Bonding πως γίνεται ..

    Δεν ξέρω μου φαίνεται πάρα πολύ καλό.. τώρα θα περιμένω για reviews κλπ και θα το πάρω στο μαγαζί σίγουρα...
    καλό όντως, cell lock έχει;

    - - - Updated - - -

    bluechris πάρε το chateau 5g ax που έχει και 2.5αρα θύρα και wifi 6 γιατί το τελτόνικα βλέπω έχει 1000άρα μόνο.

    - - - Updated - - -

    https://www.getic.com/product/mikrotik-chateau-5g-ax

  9. #249
    Εγγραφή
    04-05-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε kris όπως σου είπαν τα παιδιά που με πρόλαβαν, είτε παίρνεις μια xpol 2x2 και βγάζει 2 καλώδια μόνο αρα ενισχύεις μόνο το 5g. Είτε το ανοίγεις και βγάζεις άλλες 2 φύσες έξω και ενισχύεις και το 4g με μια κεραία 4χ4. Δηλαδή 4 καλώδια τα 2 για 5g και τα αλλά 2 για 4g. Θες να μπεις σε αυτήν την διαδικασία-κόστος; Αυτό θα το απαντήσεις εσυ. Τεχνικά γίνεται και μάλιστα επιτυχημένα μιας και το έχουμε δει στο φορουμ. Αν το κανεις ενημέρωσε μας πως θα πάει!
    Ψιλό μπερδεύτηκα…. Σου συνάπτω και φωτό από κάποιον που το είχε βάλει στο φόρουμ και θα σου γράψω πως το έχω καταλάβει :
    Η A5 και η A4 είναι οι υπάρχουσες κεραίες. Αυτές τις βγάζουμε και βάζουμε τα δυο καλώδια από το xpol 2x2. Αυτό που μου πρότεινες για την 5G. Σωστά;;
    Μετά στην Α7 και την Α6 (πρέπει να το ανοίξω από μέσα και να κάνω συνδεσμολογία γιατί στο δικό μου δεν υπάρχουν τα βιδακια και είναι καλυμμένο με πλαστικό το οποίο μπορείς να το αφαιρείς εύκολα ) θα κουμπώσω την άλλη που πρότεινε ο φιλος για την 4G.
    Τα Α1 και Α0 στην φωτό δεν έχω καταλάβει τι κουμπώνουμε ;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2A8A97C1-B54D-4554-A49A-22346FEF3207.jpg  


  10. #250
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kris78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψιλό μπερδεύτηκα…. Σου συνάπτω και φωτό από κάποιον που το είχε βάλει στο φόρουμ και θα σου γράψω πως το έχω καταλάβει :
    Η A5 και η A4 είναι οι υπάρχουσες κεραίες. Αυτές τις βγάζουμε και βάζουμε τα δυο καλώδια από το xpol 2x2. Αυτό που μου πρότεινες για την 5G. Σωστά;;
    Μετά στην Α7 και την Α6 (πρέπει να το ανοίξω από μέσα και να κάνω συνδεσμολογία γιατί στο δικό μου δεν υπάρχουν τα βιδακια και είναι καλυμμένο με πλαστικό το οποίο μπορείς να το αφαιρείς εύκολα ) θα κουμπώσω την άλλη που πρότεινε ο φιλος για την 4G.
    Τα Α1 και Α0 στην φωτό δεν έχω καταλάβει τι κουμπώνουμε ;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Chateau 5G original wiring (1).jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  490,9 KB 
ID: 241734

    - - - Updated - - -

    4G A0+A1 και 5G A4+A5

    - - - Updated - - -

    με τις Α6 & Α7 ψάχνω να δώ τι πάει εκει (4g or 5g?)

    - - - Updated - - -

    Επίσης μελέτα εδώ https://confusedbird.com/thread-119.html το ψάχνω και εγώ

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  100,5 KB 
ID: 241737

    μπορείς να το πας με κάποιον τρόπο απο τους παρακάτω

  11. #251
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    bluechris πάρε το chateau 5g ax που έχει και 2.5αρα θύρα και wifi 6 γιατί το τελτόνικα βλέπω έχει 1000άρα μόνο.
    Καλό είναι το 2.5gbit αλλά μπορώ να ρίχνω σε διαφορετική Lan πόρτα το κάθε APN και επίσης το wifi δεν με νοιάζει... έχει dual sim οπότε μπορώ να έχω κύρια Cosmote και 2η μια άλλη unlimited που έχω στη δουλειά από Vodafone... υποστηρίζει OpenVPN και Wireguard που στο mikrotik είναι μια ταλαιπωρία να τα πειράζεις κλπ... έχει πολλά καλά και είναι και επαγγελματική συσκευή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #252
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω βρήκα το ρούτερ που θέλω επιτέλους...
    Υποστηρίζει και αυτό που κάνει το Mikrotik που είναι το Multiple PDN δηλαδή με μια σύνδεση πολλαπλές APN συνδέσεις στον provider οπότε μια πάει στο internet και η άλλη στο vpn-internet... Έχει μαμά εξωτερικές συνδέσεις για κεραίες (φτου πούλησα την QUPanel) , είναι dual sim , κάνει bonding 2 SIM με ειδικό software που το δίνει σε ova .. δεν ξέρω δεν βλέπω να του λείπει κάτι ειλικρινά.. ίσως το Lan Lagging που δεν το βλέπω στις προδιαγραφές αλλά αφού κάνει bonding τότε παίρνεις έξοδο από 2 lan για τις 2 γραμμές...

    https://teltonika-networks.com/product/rutx50/

    618€ στην Plantron

    Το Bonding πως γίνεται ..

    Δεν ξέρω μου φαίνεται πάρα πολύ καλό.. τώρα θα περιμένω για reviews κλπ και θα το πάρω στο μαγαζί σίγουρα...
    Καλησπέρα φίλε Χρήστο. Είπες κάτι μαγικό παραπάνω και με έβαλες σε σκέψεις. Γίνεται στο MikroTik με μία κάρτα Sim να συνδεθώ ταυτόχρονα και με internet και με vpn-internet; Έχω το MikroTik Chateau 4G. Αν ναι, έχω σωθεί!

  13. #253
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε Χρήστο. Είπες κάτι μαγικό παραπάνω και με έβαλες σε σκέψεις. Γίνεται στο MikroTik με μία κάρτα Sim να συνδεθώ ταυτόχρονα και με internet και με vpn-internet; Έχω το MikroTik Chateau 4G. Αν ναι, έχω σωθεί!
    Εγώ δεν το έχω κάνει αλλά το έχουν κάνει άλλα παιδιά παραπάνω... δεν έχω Mikrotik να παίξω..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #254
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν το έχω κάνει αλλά το έχουν κάνει άλλα παιδιά παραπάνω... δεν έχω Mikrotik να παίξω..
    δεν πρόλαβα να σου γράψω νωρίτερα γιατί είμαι στην δουλεία αλλά ήθελα να ψάξεις λίγο παραπάνω το teltonika. έχω δει αρκετά βίντεο με τυπους απο αμερική σε τροχόσπιτα κλπ που είχαν teltonika και τα αλλάζουν. ξέρω οτι σαν εταιρία έχει φήμη και πως είναι φουλ επαγγελματικά αλλά θα σου πρότεινα να πας με τα δοκιμασμένα (chateau). επισημαίνω πως ποτέ μου δεν είχα teltonika αλλά δεν μου έχουν κάτσει καλά στο νου με τα όσα έχω διαβάσει. αν το πάρεις θα περιμένω εντυπώσεις μιας και ψάχνομαι για 2ο και εγώ(για άλλον χώρο απο αυτόν που έχω βάλει ήδη) αλλά σκεφτόμουν πάλι για chateau..

  15. #255
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πρόλαβα να σου γράψω νωρίτερα γιατί είμαι στην δουλεία αλλά ήθελα να ψάξεις λίγο παραπάνω το teltonika. έχω δει αρκετά βίντεο με τυπους απο αμερική σε τροχόσπιτα κλπ που είχαν teltonika και τα αλλάζουν. ξέρω οτι σαν εταιρία έχει φήμη και πως είναι φουλ επαγγελματικά αλλά θα σου πρότεινα να πας με τα δοκιμασμένα (chateau). επισημαίνω πως ποτέ μου δεν είχα teltonika αλλά δεν μου έχουν κάτσει καλά στο νου με τα όσα έχω διαβάσει. αν το πάρεις θα περιμένω εντυπώσεις μιας και ψάχνομαι για 2ο και εγώ(για άλλον χώρο απο αυτόν που έχω βάλει ήδη) αλλά σκεφτόμουν πάλι για chateau..
    Τους έχω παίξει πολύ στα tracker εγώ και εκτός ότι κάνουν παπάδες δεν είχα ποτέ θέμα.. και εγώ διαβάζω διάφορα κυρίως για την απόδοση των wifi τους αλλά δεν με νοιάζει για τη δουλειά.... επίσης δεν θα πάρω κάτι τώρα... Χριστούγεννα και βλέπουμε.. μια χαρά παίζει το mu5001.. απλά από Μάρτιο-Απρίλιο την κάνω από Vodafone στη δουλειά και πάω προς Cosmote επίσημα οπότε τότε πραγματικά θα το χρειαστώ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 17 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας