Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 298
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Έχοντας την ατυχια να μένω σε κάποια rural περιοχή (λίγο έξω από το κέντρο του Βόλου), με το που στήθηκαν οι καμπίνες VDSL της vodafone ήμουν ο πρώτος που είχα υπηρεσία VDSL στη καμπίνα που με καλύπτε αλλά και στη περιοχή μου.
    Η τρελή χαρά διαδέχτηκε μια βλάβη τη πρώτη κιολας εβδομάδα όπου ο συγχρονισμός έπεσε σε επίπεδα ADSL.
    Αυτή ήταν η πρώτη από μια σειρά βλαβών που δηλώθηκαν σε πάροχο και ΟΤΕ.
    Τα 900+ μέτρα απόστασης χαλκού (με τα τελευταία 150μ να είναι εναέρια καλώδιο), τα 2 ενδιάμεσα boxakia, το γεγονός ότι βαρέθηκα να αγγαρευω φίλους τεχνικους πεδίου για να διορθώνουμε τις βλάβες, κάτι και η καραντίνα που έφερε το home office και το ίντερνετ αποτελούσε το ψωμί μου και ήρθε επιτέλους η ώρα που το πήρα απόφαση.
    Να σημειώσω ότι ο συγχρονισμός μου ήταν περίπου 38mbit μέγιστο.

    Μετά από δοκιμές 3 εβδομάδων με ένα mikrotik Chateau LTE12, οι πολύτιμες πληροφορίες που πήρα από το φόρουμ και οι ταχύτητες που είδαν τα μάτια μου με έπεισαν να κάνω τη μετάβαση.

    Προ ημερών συνέδεσα και την εξωτερική κεραία της mikrotik με απολαβη 5db, την έστρεψα σε τέτοιο σημείο ώστε να παίρνω σήμα από συγκεκριμένη κεραία της cosmote η οποία μου δίνει βρέξει χιονίσει ταχύτητες της τάξεως των 70-120mbit με upload 30+

    Το μέγιστο που έχω πιάσει μέχρι στιγμής.
    Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7653754443

    Η VDSL σε 2 μέρες θα αποτελεί παρελθόν (μετέφερα το νούμερο μου σε VoIP πάροχο με 15 ευρώ το χρόνο) και πλέον όλη η κίνηση του σπιτιού περνάει από cosmote.
    Μετράω μέσα σε 15 ημέρες 300GB traffic απροβληματισμα (μέσω μιας κυρίας SIM και μιας επιπρόσθετης data sim).

    Το tricky part στο όλο εγχείρημα είναι να πετύχω κεραία της cosmote που να μου δίνει σταθερα μεγάλες ταχύτητες.
    Πριν βάλω την εξωτερική κεραία έπαιζα με 3ca από τη κεραία της cosmote στο κέντρο του Βόλου, απόσταση 2.5 χλμ.
    Όμως ανά περιόδους και για μερικά λεπτά μια κεραία εκτός Βόλου, με απόσταση 10+ χλμ έκανε τη ζημιά και το mikrotik καρφώνοταν πάνω της με αποτέλεσμα να σέρνομαι.

    Ευτυχως η εξωτερική κεραία που έχω είναι κατευθυντική από όσο έχω καταλάβει οπότε μπορώ και παίρνω από το λόφο του Σαρακηνού (πρόκειται για κεραία της cosmote που δεν έχει αναβαθμιστεί αφού έχει τετραψήφιο enb και μου δίνει 2ca από b3 κ b7 μπαντα)

    Εν αναμονή μελλοντικών εξοπλισμών που θα υποστηριζουν 5g.

    Επόμενες μέρες θα κόψω και τη 2η VDSL μου στο Πειραιά όπου θα αντικατασταθεί μια επιπλέον data sim (+3 euro ) της cosmote.
    Εκεί λέω να δοκιμάσω το tplink mr600 για το οποίο δεν διαβάζω και ιδιαίτερα θετικά πράγματα αλλά φαίνεται να παίζει καλά με το beta fw που έχει βγει .

    Οι σκέψεις για starlink έχουν κάνει στην άκρη για την ώρα.

    Cosmote ftw!

    ΥΓ: έψαχνα τουλάχιστον 4 χρόνια να βρω άτομο να μου φιλοξενήσει VDSL και να παιξουμε με ubiquity litebeam. Παρόλο ότι βρίσκομαι σε ύψωμα (90μ υψόμετρο) και έχω θέα όλο το βολο, οι περισσότεροι που ρώτησα έβλεπαν τις κεραίες της ubiquiti ως κάτι διαβολικό και φοβόντουσαν να προχωρήσουν. Ακόμα και σήμερα δεν έχει πάει η καρδιά μου να τις πουλήσω

    ΥΓ2: σε κάποια φάση πέτυχα 500mbit με ένα Samsung a32 5g σε σημείο που είχε κάλυψη 5g. Das future is bright.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 28-08-21 στις 01:14.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπράβο, ωραίος!

    Έχεις κάνει συμβόλαιο με απεριόριστα στην Cosmote ?

    - Τα ίδια και εγώ όπου ακόμη δεν μας έχει βάλει VDSL η Wind,
    βάζω την Cosmote όποτε χρειάζεται, με το κινητό..

    Εάν αργούσε πολύ το VDSL σίγουρα θα αγόραζα κατάλληλο ρούτερ..

    Ευτυχώς κλειδώνω σε πολύ καλή κεραία! (1.1 Gbps!)
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Ναι ναι, απεριόριστο με cosmote(το μεγάλο πακέτο αφού έγινε μετατροπή ενός καρτοκινητου σε συμβόλαιο οπότε η φίλη μου γλυκαθηκε ήδη με τις απεριόριστες κλήσεις/data) + 1 extra data SIM για την ώρα.
    Ζήτησα να έχω και public IP στη data sim. Εν αναμονή.
    Από τεχνικής άποψης παίζω με LTE passthrough στο MikroTik και κάνω το routing από το Asus ax58 που έχω ήδη και έχω στημένα τα πάντα.
    Έχοντας υπολογισει το worst case scenario είναι πρακτικά αδύνατο να πιάσω τα 100ΤΒ που δίνει ως όριο η Cosmote.

    Θέλω να πιστεύω ότι όταν αναβαθμιστεί η εν λόγο κεραία της cosmote απο την οποία παίρνω θα έχω καλύτερες ταχύτητες αλλά θα ήμουν αχάριστος άμα έλεγα ότι δεν είμαι καρα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-02-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας την ατυχια να μένω σε κάποια rural περιοχή (λίγο έξω από το κέντρο του Βόλου), με το που στήθηκαν οι καμπίνες VDSL της vodafone ήμουν ο πρώτος που είχα υπηρεσία VDSL στη καμπίνα που με καλύπτε αλλά και στη περιοχή μου.
    Η τρελή χαρά διαδέχτηκε μια βλάβη τη πρώτη κιολας εβδομάδα όπου ο συγχρονισμός έπεσε σε επίπεδα ADSL.
    Αυτή ήταν η πρώτη από μια σειρά βλαβών που δηλώθηκαν σε πάροχο και ΟΤΕ.
    Τα 900+ μέτρα απόστασης χαλκού (με τα τελευταία 150μ να είναι εναέρια καλώδιο), τα 2 ενδιάμεσα boxakia, το γεγονός ότι βαρέθηκα να αγγαρευω φίλους τεχνικους πεδίου για να διορθώνουμε τις βλάβες, κάτι και η καραντίνα που έφερε το home office και το ίντερνετ αποτελούσε το ψωμί μου και ήρθε επιτέλους η ώρα που το πήρα απόφαση.
    Να σημειώσω ότι ο συγχρονισμός μου ήταν περίπου 38mbit μέγιστο.

    Μετά από δοκιμές 3 εβδομάδων με ένα mikrotik Chateau LTE12, οι πολύτιμες πληροφορίες που πήρα από το φόρουμ και οι ταχύτητες που είδαν τα μάτια μου με έπεισαν να κάνω τη μετάβαση.

    Προ ημερών συνέδεσα και την εξωτερική κεραία της mikrotik με απολαβη 5db, την έστρεψα σε τέτοιο σημείο ώστε να παίρνω σήμα από συγκεκριμένη κεραία της cosmote η οποία μου δίνει βρέξει χιονίσει ταχύτητες της τάξεως των 70-120mbit με upload 30+

    Το μέγιστο που έχω πιάσει μέχρι στιγμής.
    Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/7653754443

    Η VDSL σε 2 μέρες θα αποτελεί παρελθόν (μετέφερα το νούμερο μου σε VoIP πάροχο με 15 ευρώ το χρόνο) και πλέον όλη η κίνηση του σπιτιού περνάει από cosmote.
    Μετράω μέσα σε 15 ημέρες 300GB traffic απροβληματισμα (μέσω μιας κυρίας SIM και μιας επιπρόσθετης data sim).

    Το tricky part στο όλο εγχείρημα είναι να πετύχω κεραία της cosmote που να μου δίνει σταθερα μεγάλες ταχύτητες.
    Πριν βάλω την εξωτερική κεραία έπαιζα με 3ca από τη κεραία της cosmote στο κέντρο του Βόλου, απόσταση 2.5 χλμ.
    Όμως ανά περιόδους και για μερικά λεπτά μια κεραία εκτός Βόλου, με απόσταση 10+ χλμ έκανε τη ζημιά και το mikrotik καρφώνοταν πάνω της με αποτέλεσμα να σέρνομαι.

    Ευτυχως η εξωτερική κεραία που έχω είναι κατευθυντική από όσο έχω καταλάβει οπότε μπορώ και παίρνω από το λόφο του Σαρακηνού (πρόκειται για κεραία της cosmote που δεν έχει αναβαθμιστεί αφού έχει τετραψήφιο enb και μου δίνει 2ca από b3 κ b7 μπαντα)

    Εν αναμονή μελλοντικών εξοπλισμών που θα υποστηριζουν 5g.

    Επόμενες μέρες θα κόψω και τη 2η VDSL μου στο Πειραιά όπου θα αντικατασταθεί μια επιπλέον data sim (+3 euro ) της cosmote.
    Εκεί λέω να δοκιμάσω το tplink mr600 για το οποίο δεν διαβάζω και ιδιαίτερα θετικά πράγματα αλλά φαίνεται να παίζει καλά με το beta fw που έχει βγει .

    Οι σκέψεις για starlink έχουν κάνει στην άκρη για την ώρα.

    Cosmote ftw!

    ΥΓ: έψαχνα τουλάχιστον 4 χρόνια να βρω άτομο να μου φιλοξενήσει VDSL και να παιξουμε με ubiquity litebeam. Παρόλο ότι βρίσκομαι σε ύψωμα (90μ υψόμετρο) και έχω θέα όλο το βολο, οι περισσότεροι που ρώτησα έβλεπαν τις κεραίες της ubiquiti ως κάτι διαβολικό και φοβόντουσαν να προχωρήσουν. Ακόμα και σήμερα δεν έχει πάει η καρδιά μου να τις πουλήσω

    ΥΓ2: σε κάποια φάση πέτυχα 500mbit με ένα Samsung a32 5g σε σημείο που είχε κάλυψη 5g. Das future is bright.
    Καλησπέρα, θυμάσαι στατιστικά λήψης των εσωτερικών κεραιών του Mikrotik σε σχέση με τα τωρινά με τις εξωτερικές; Από όσο κατάλαβα έβαλες αυτή MTAO-LTE-5D-SQ. Αξίζει η αγορά; Ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    ναι αυτη ειναι η κεραια που εβαλα.
    Ειδα περιπου 4-5dbm διαφορα σηματος RSRP
    Το ζητημα εινα οτι στις δοκιμες μου ειχα ηδη στη βεραντα το mikrotik οποτε εβρισκε ηδη καλο σημα.

    Ειχα RSSI 69dBm
    RSRP 99dBm
    SINR 4dB
    rSRQ 11bB

    Πηγα σε
    RSSI 60dBm
    RSRP 95dBm
    SINR 2dB
    rSRQ 11bB

    Σημειωση οτι φυσικα οταν το mikrotik ηταν εντος εσωτερικου χωρου τα στατιστικα μου ηταν πολυ χειροτερα. Οποτε η βελτιωση ειναι μακραν περισσοτερη απο αυτη που παραθετω.

    Ηδη γλυκοκοιταζω κεραιες σαν αυτη αλλα νομιζω θα ειναι το απολυτο overkill. Προτιμω να επενδυσω ισως σε καποιο εξοπλισμο 5g μελλοντικα.
    https://www.amazon.de/dp/B07VP1LYM3/...v_ov_lig_dp_it

    Εχθες πετυχα και το ρεκορ μου
    https://www.speedtest.net/result/a/7668882906

  6. #6
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    το προγραμμα με τα απεριόριστα data εισαι σιγουρος οτι δεν εχει καποιο οριο ορθης χρησης που μετα ριχνει την ταχυτητα ?
    (δεν αναφερομαι στη προσφορα που ειναι μονο το καλοκαίρι με τα 9.90)

  7. #7
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    τα gigamax εχουν οριο 100ΤΒ. Εχει αναφερθει αρκετες φορες απο τους χρηστες του φορουμ.
    ενδεικτικα η inalan δινει ως οριο χρησης 7TB upload κ 7ΤΒ download για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτη ειναι η κεραια που εβαλα.
    Ειδα περιπου 4-5dbm διαφορα σηματος RSRP
    Το ζητημα εινα οτι στις δοκιμες μου ειχα ηδη στη βεραντα το mikrotik οποτε εβρισκε ηδη καλο σημα.

    Ειχα RSSI 69dBm
    RSRP 99dBm
    SINR 4dB
    rSRQ 11bB

    Πηγα σε
    RSSI 60dBm
    RSRP 95dBm
    SINR 2dB
    rSRQ 11bB

    Σημειωση οτι φυσικα οταν το mikrotik ηταν εντος εσωτερικου χωρου τα στατιστικα μου ηταν πολυ χειροτερα. Οποτε η βελτιωση ειναι μακραν περισσοτερη απο αυτη που παραθετω.

    Ηδη γλυκοκοιταζω κεραιες σαν αυτη αλλα νομιζω θα ειναι το απολυτο overkill. Προτιμω να επενδυσω ισως σε καποιο εξοπλισμο 5g μελλοντικα.
    https://www.amazon.de/dp/B07VP1LYM3/...v_ov_lig_dp_it

    Εχθες πετυχα και το ρεκορ μου
    https://www.speedtest.net/result/a/7668882906
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επιβεβαιώνω οτι 100tb ειναι το όριο, το βλέπω στο λογαριασμό μπροστά μου.

    Θυμίζω ότι σε λίγες μέρες εβδομάδες θα δωθεί και το φάσμα του 3g στο 4g + οτι θα φύγουν οι τουρίστες εξωτερικού και θα πάρουν τα πάνω τους όλες οι κεραίες αναβαθμισμένες και μη.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.696
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Γενικά πως σου παίζει μέσα στη μέρα? Εννοώ ποσο σταθερό είναι? Γιατί υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι παρόμοιο για αυτό ρωτάω.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOStradame Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επιβεβαιώνω οτι 100tb ειναι το όριο, το βλέπω στο λογαριασμό μπροστά μου.

    Θυμίζω ότι σε λίγες μέρες εβδομάδες θα δωθεί και το φάσμα του 3g στο 4g + οτι θα φύγουν οι τουρίστες εξωτερικού και θα πάρουν τα πάνω τους όλες οι κεραίες αναβαθμισμένες και μη.
    Καπου υπαρχει τρυπα στο σκεπτικο σας. Εαν ενοχλουν 5 ψωροτουριστες, αντιλαμβανεστε τι θα γινει αν εμφανιστουν 10-20 ατομα στη κεραια και κανουν αυτα που λετε?
    Δυστυχως τα 100 tb βγηκαν απο το τμημα μαρκετινγκ (γιατι μπορουν) και οχι απο καποια λογικη διαμερισμου συχνοτητων που (οπως λετε) ειναι λιγες.
    Το 4g δεν ειναι για να υποκαταστησει το xdsl, οπως και το 5g δεν ειναι για να υποκαταστησει το ftth.
    Εξαλλου η αξιοποιηση της μπαντας των 28Ghz με τις ταχυτητες της ειναι αναγκαστικα ειδικη περιπτωση.
    Οποιος το κανει, πρεπει να ειναι και προετοιμασμενος να το εγκαταλειψει με συνοπτικες διαδικασιες.

    Και 5G θα περασει λιγος καιρος ακομα. 4g+ ειναι, απλα το τμημα μαρκετινγκ ειχε αλλη αποψη (ειναι οι ιδιοι που εκαψαν τη λεξη fiber και καταληξαμε να λεμε αλλο fiber, αλλο ftth... γελανε και τα τσιμεντα.)

  11. #11
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου υπαρχει τρυπα στο σκεπτικο σας. Εαν ενοχλουν 5 ψωροτουριστες, αντιλαμβανεστε τι θα γινει αν εμφανιστουν 10-20 ατομα στη κεραια και κανουν αυτα που λετε?
    Δυστυχως τα 100 tb βγηκαν απο το τμημα μαρκετινγκ (γιατι μπορουν) και οχι απο καποια λογικη διαμερισμου συχνοτητων που (οπως λετε) ειναι λιγες.
    Το 4g δεν ειναι για να υποκαταστησει το xdsl, οπως και το 5g δεν ειναι για να υποκαταστησει το ftth.
    Εξαλλου η αξιοποιηση της μπαντας των 28Ghz με τις ταχυτητες της ειναι αναγκαστικα ειδικη περιπτωση.
    Οποιος το κανει, πρεπει να ειναι και προετοιμασμενος να το εγκαταλειψει με συνοπτικες διαδικασιες.

    Και 5G θα περασει λιγος καιρος ακομα. 4g+ ειναι, απλα το τμημα μαρκετινγκ ειχε αλλη αποψη (ειναι οι ιδιοι που εκαψαν τη λεξη fiber και καταληξαμε να λεμε αλλο fiber, αλλο ftth... γελανε και τα τσιμεντα.)
    Η λαικοποιηση στην εσχατη μορφη της
    Το τμημα marketing δεν αποφασιζει απο μονο του. Αυτος ειναι ο λογος που στη vodafone η πολιτικη ορθης χρησης ειναι 100GB μονο. Τι; Οχι; Γιατι να μην ανακοινωσουν και αυτοι 999ΤΒ πολιτικη ορθης χρησης;
    Το traffic σε καποιο σταθμο βασης δεν μειωνεται απο 5 τουριστες. Υπαρχουν χρηστες οπως ο 2048dsl που εχουν αναφερει ενδεικτικα νουμερα μειωσης ταχυτητας, οχι κατι αξιοσημειωτο. Αλλα ναι, αυτο εξαρταται απο καθε σταθμο βασης.
    Η υλοποιηση υπο τη μορφη SA στο 5G (η στο 4g+++ hyper super extra version), του χρονου, θα ριχνει στα αυτια σε οποιαδηποτε xDSL συνδεση.
    Για το 5g δεν υπαρχει η προοπτικη να χρησιμοποιηθει ως backhaul μελλοντικα σε απομακρυσμενες καμπινες xDSL εαν δεν κανω λαθος;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πως σου παίζει μέσα στη μέρα? Εννοώ ποσο σταθερό είναι? Γιατί υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι παρόμοιο για αυτό ρωτάω.
    απο την αρχικη κεραια που επαιρνα με 3CA, το μεσημερι μπορει να επεφτα στα 30mbit ενω πρωινες ωρες ημουν στα 80mbit
    Αλλα δεν χρησιμοποιουσα εξωτερικη κεραια και η ισχυς του σηματος απο τη κεραια ηταν μεταβλητη μεσα στην ημερα.

    Απο τη τωρινη κεραια που παιρνω, minimum 80mbit, max 120mbit (με 150mbit τα ξημερωματα) και upload σχεδον παντα στα 30mbit. ping 18-20ms
    Εχει γινει δοκιμη και με ασχημες καιρικες συνθηκες (εντονη βροχη) χωρις καμια πτωση στη ταχυτητα.

    Δυστυχως ολα αυτα δεν ειναι κανονας για ολους. Εχει να κανει με τι ραδιοδικτυο εχεις κοντα σου. Ειναι αναβαθμισμενη πχ η κεραια της cosmote κοντα σου; Ειναι μηπως πηγμενη;

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.696
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι αναβαθμισμενη πχ η κεραια της cosmote κοντα σου; Ειναι μηπως πηγμενη;
    Η κεραίες είναι στην απέναντι πολυκατοικία.
    Δεν ξέρω αν είναι αναβαθμισμένη ή όχι και το κινητό μου είναι από τα πρώτα 4G οπότε μπορεί και κάτι να του λείπει? Δεν ξέρω.
    Υπάρχει κάποια βάση δεδομένων με τις κεραίες του cosmote να δω? Αυτά πιάνω με το signal guru. 5g κινητό δεν έχω και βάζω και φωτογραφία από τις κεραίες .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210831-103820275.jpg  

    IMG_20210826_191343.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    το προγραμμα με τα απεριόριστα data εισαι σιγουρος οτι δεν εχει καποιο οριο ορθης χρησης που μετα ριχνει την ταχυτητα ?
    (δεν αναφερομαι στη προσφορα που ειναι μονο το καλοκαίρι με τα 9.90)
    Το ιδιο προγραμμα εχω και εγω και με 3 ευρω την εξτρα σιμ σε κεραια της Mikrotik και εχω απογειωθει.Ορθη πολιτικη χρηση 100Terabyte και χωρις κοφτη που έχουν ολες 2 εταιριες.

    @CptBill καλορίζικη η κεραία.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λαικοποιηση στην εσχατη μορφη της
    Το τμημα marketing δεν αποφασιζει απο μονο του. Αυτος ειναι ο λογος που στη vodafone η πολιτικη ορθης χρησης ειναι 100GB μονο. Τι; Οχι; Γιατι να μην ανακοινωσουν και αυτοι 999ΤΒ πολιτικη ορθης χρησης;
    Ωχ σοβαρά? Έχω το Vodafone Giga Unlimited Ultra και έχω παραλάβει την Extra κάρτα μου. Aν βάλω σύστημα LTE σαν το δικό σου πχ, θα έχω Max 100GB/Μήνα?

    H πολιτική ορθής χρήσης των 100GB/μήνα ισχύει για χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω της
    υπηρεσίας Vodafone Internet 4 Sharing ανεξαρτήτως προγράμματος.
    Ναι όντως, τώρα το βρήκα! Φτουυυυυυυ, THN ΠΑΤΗΣΑ
    Μετά τα 100GB, τι συμβαίνει? Σε κόβει εντελώς ή σου χαμηλώνει την ταχύτητα?

    Συγκεκριμένα, η VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει χωρίς άλλη προειδοποίηση στη μείωση της ταχύτητας
    λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο στα 64kbps.

    64 ΚΒPS ΛΕΕΙ! ΧΑ ΧΑ! ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΙ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STAVROS7 : 06-09-21 στις 20:50.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κλάφτα Χαράλαμπε..

    Cosmote..
    τουλάχιστον ότι πληρώνεις παίρνεις..

    Εντω μεταξύ αρχίζει και γίνεται χαμός με το Fake 5G της Vodafone..
    όπως στην περιοχή μου..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας