Σελ. 9 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 298
  1. #121
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες ερωτήσεις αν έχεις χρόνο.

    1) Αν πάρω το VPS σε αυτόν τον πάροχο, στην ουσία τρέχω μόνιμο VPN μεταξύ του δικτύου μου και του VPS. Άρα όλο το traffic μου περνάει από το VPS που νοικιάζω. Σωστά;

    2) Σε προηγούμενο post σου αναφέρεις ότι σε vpn-internet το MTU πρέπει να είναι 1380 και το MSS στα 1340. Από ό,τι καταλαβαίνω, έχεις MikroTik. Το MTU το ρύθμισα στο lte interface. Για το MSS πού ακριβώς είναι η επιλογή;

    3) Αν γυρίσω σε "internet" προφίλ, το MTU το αφήνουμε στα 1500 όπως ήταν default στο MikroTik;
    1) ναι τρέχεις μόνιμο tunnel με όλο το traffic (εκτός φυσικά και αν φτιάξεις routing και κανόνες με αυτά που θες)

    2) το MTU στο IPv4 σωστά είναι στο lte interface, συνήθως το MSS ακούει απευθείας χωρίς προβλήματα, αλλιώς το δηλώνεις με mangle στο firewall:
    chain=postrouting action=change-mss new-mss=1340 passthrough=yes tcp-flags=syn protocol=tcp out-interface-list=WAN tcp-mss=1341-65535
    για το MTU IPv6 το δηλώνεις στο all interfaces μέσα στο ND (Neighbor Discovery)

    3) και να το γυρίσεις σε 1500, πάλι θα δουλεύει σε 1380, απλά στο internet η διαδικασία PMTUD δουλεύει και βρίσκει αυτόματα το MTU. Καλό θα είναι να το έχεις και εκεί 1380 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Προσοχή σε IPv6 δεν δουλεύει αυτόματα. πρέπει να δηλωθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης το ΜΤU μονο για το vpn-internet πρεπει να ειναι 1380 ή και για το internet ;
    δες το 3) από το προηγούμενο ποστ.

  2. #122
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) ναι τρέχεις μόνιμο tunnel με όλο το traffic (εκτός φυσικά και αν φτιάξεις routing και κανόνες με αυτά που θες)

    2) το MTU στο IPv4 σωστά είναι στο lte interface, συνήθως το MSS ακούει απευθείας χωρίς προβλήματα, αλλιώς το δηλώνεις με mangle στο firewall:
    chain=postrouting action=change-mss new-mss=1340 passthrough=yes tcp-flags=syn protocol=tcp out-interface-list=WAN tcp-mss=1341-65535
    για το MTU IPv6 το δηλώνεις στο all interfaces μέσα στο ND (Neighbor Discovery)

    3) και να το γυρίσεις σε 1500, πάλι θα δουλεύει σε 1380, απλά στο internet η διαδικασία PMTUD δουλεύει και βρίσκει αυτόματα το MTU. Καλό θα είναι να το έχεις και εκεί 1380 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Προσοχή σε IPv6 δεν δουλεύει αυτόματα. πρέπει να δηλωθεί.



    δες το 3) από το προηγούμενο ποστ.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ήσουν κατατοπιστικότατος!

  3. #123
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχω ακόμη μια ερώτηση γιατί πρέπει να πάρω μία απόφαση. Παίζω με LTE εδώ και περίπου 3 εβδομάδες με το GIGAMAX της Cosmote και το MikroTik Chateau CAT12 μαζί με εξωτερική κεραία. Ως τώρα η σύνδεση είναι πολύ σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις κτλ. Υπάρχουν όμως αυξομειώσεις στην ταχύτητα κάθε ημέρα. Αυτό είναι λογικό γιατί έχει να κάνει με το πόσοι συνδέονται κτλ. Τα πρωϊνά πιάνω κάπου στα 100/50 down/up και προς το μεσημέρι κάπου στα 55/40. Η ταχύτητα είναι ικανοποιητική και ειδικά το upload που είναι άριστο.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Υπάρχουν παρεμβολές στο σήμα, μεγαλύτερες πτώσεις ταχύτητας ή γενικά τίποτε άλλο περίεργο ειδικά τους χειμερινούς μήνες; Η σταθερότητα της σύνδεσης είναι πάρα πολύ σημαντική για την περίπτωσή μου. Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί σήμερα στα ξαφνικά με πήρε ο ΟΤΕ και με ενημέρωσε πως τελικά βρέθηκε γραμμή για VDSL 100mbps και ήθελαν να έρθουν να μου τη συνδέσουν εκείνη τη στιγμή. Τους είπα ότι δεν είμαι σπίτι ώστε να σκεφτώ τί θα κάνω. Έχω βάλει ήδη συμβόλαιο για το GIGAMAX που μου αύξησε το πάγιο του κινητού αρκετά. Τώρα αν βάλω και την 100αρα της Cosmote, θα έχω άλλα 36.90 το μήνα.

    Αν είχε περάσει ένα δίμηνο/τρίμηνο και είχα βεβαιωθεί για τη σταθερότητα της LTE σύνδεσης, τότε θα πατούσα άκυρο στην Cosmote χωρίς δεύτερη σκέψη. Απλά τώρα είμαι σε δίλημμα. Από τη μία, αν βάλω τη VDSL για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα αυξήσω αρκετά τα έξοδα και με μεγάλη πιθανότητα χωρίς λόγο αν η LTE αποδειχθεί σταθερή. Από την άλλη αν δεν τη βάλω και τελικά σε 2-3 μήνες καταλλήξω ότι η LTE έχει θέματα κυρίως σταθερότητας, υπάρχει τεράστια πιθανότητα να μην βρίσκω γραμμή.

  4. #124
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακόμη μια ερώτηση γιατί πρέπει να πάρω μία απόφαση. Παίζω με LTE εδώ και περίπου 3 εβδομάδες με το GIGAMAX της Cosmote και το MikroTik Chateau CAT12 μαζί με εξωτερική κεραία. Ως τώρα η σύνδεση είναι πολύ σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις κτλ. Υπάρχουν όμως αυξομειώσεις στην ταχύτητα κάθε ημέρα. Αυτό είναι λογικό γιατί έχει να κάνει με το πόσοι συνδέονται κτλ. Τα πρωϊνά πιάνω κάπου στα 100/50 down/up και προς το μεσημέρι κάπου στα 55/40. Η ταχύτητα είναι ικανοποιητική και ειδικά το upload που είναι άριστο.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Υπάρχουν παρεμβολές στο σήμα, μεγαλύτερες πτώσεις ταχύτητας ή γενικά τίποτε άλλο περίεργο ειδικά τους χειμερινούς μήνες; Η σταθερότητα της σύνδεσης είναι πάρα πολύ σημαντική για την περίπτωσή μου. Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί σήμερα στα ξαφνικά με πήρε ο ΟΤΕ και με ενημέρωσε πως τελικά βρέθηκε γραμμή για VDSL 100mbps και ήθελαν να έρθουν να μου τη συνδέσουν εκείνη τη στιγμή. Τους είπα ότι δεν είμαι σπίτι ώστε να σκεφτώ τί θα κάνω. Έχω βάλει ήδη συμβόλαιο για το GIGAMAX που μου αύξησε το πάγιο του κινητού αρκετά. Τώρα αν βάλω και την 100αρα της Cosmote, θα έχω άλλα 36.90 το μήνα.

    Αν είχε περάσει ένα δίμηνο/τρίμηνο και είχα βεβαιωθεί για τη σταθερότητα της LTE σύνδεσης, τότε θα πατούσα άκυρο στην Cosmote χωρίς δεύτερη σκέψη. Απλά τώρα είμαι σε δίλημμα. Από τη μία, αν βάλω τη VDSL για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα αυξήσω αρκετά τα έξοδα και με μεγάλη πιθανότητα χωρίς λόγο αν η LTE αποδειχθεί σταθερή. Από την άλλη αν δεν τη βάλω και τελικά σε 2-3 μήνες καταλλήξω ότι η LTE έχει θέματα κυρίως σταθερότητας, υπάρχει τεράστια πιθανότητα να μην βρίσκω γραμμή.
    vdsl δαγκωτο εφοσον μπορεις.
    ναι ειναι λογικα να εχεις αυξομειωσεις, εχει να κανει με το φορτο της κεραιας απο την οποια παιρνεις.
    Εγω για παραδειγμα εζησα μια περιοδο 2 εβδομαδων που ειχα πεσει στα 20-40mbit απο 70mbit+ που ειχα συνηθως.

  5. #125
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έπεσες στην περίπτωση... στο είχα πει στο άλλο νήμα ότι μάλλον θα σου βρει ο ΟΤΕ γραμμή (σκ@τ# στο στόμα μου ..χε..)
    Εγώ προσωπικά θα την έβαζα τη VDSL (κερατιάτικα 37 ευρώ παραπάνω, αλλά δε νομίζω να σώνεσαι με 37 ευρώ το μήνα)
    Στο κάτω κάτω μπορείς να κάνεις κατάσταση με load balancing ή/και failover...
    Βέβαια you do you..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #126
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    vdsl δαγκωτο εφοσον μπορεις.
    ναι ειναι λογικα να εχεις αυξομειωσεις, εχει να κανει με το φορτο της κεραιας απο την οποια παιρνεις.
    Εγω για παραδειγμα εζησα μια περιοδο 2 εβδομαδων που ειχα πεσει στα 20-40mbit απο 70mbit+ που ειχα συνηθως.
    Περιπτώσεις που να μην είχες καθόλου ίντερνετ ή το ίντερνετ να ήταν τόσο αργό που να μην μπορείς να σερφάρεις υπήρχαν; Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Τώρα αν κάποιες φορές πέσει η ταχύτητα στα 20-40mpbs με upload κοντά στα 10, την παλεύω άνετα προσωπικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσες στην περίπτωση... στο είχα πει στο άλλο νήμα ότι μάλλον θα σου βρει ο ΟΤΕ γραμμή (σκ@τ# στο στόμα μου ..χε..)
    Εγώ προσωπικά θα την έβαζα τη VDSL (κερατιάτικα 37 ευρώ παραπάνω, αλλά δε νομίζω να σώνεσαι με 37 ευρώ το μήνα)
    Στο κάτω κάτω μπορείς να κάνεις κατάσταση με load balancing ή/και failover...
    Βέβαια you do you..
    Χαχα. Δεν το περίμενα τόσο νωρίς είναι η αλήθεια. Πάντα πίστευα ότι ο ΟΤΕ θα έβρισκε πιο νωρίς γραμμή αλλά όχι κι έτσι. Την Πέμπτη που μας πέρασε ήταν να έρθει κανονικά ο τεχνικός. Είχα αποφασίσει να την βάλω τη γραμμή και τελευταία στιγμή μου στέλνουν μήνυμα ότι το αίτημα δεν μπορεί να ολοκληρωθεί αυτή τη στιγμή. Συμβιβάστηκα με την ιδέα ότι θα μείνω με το LTE και πίστευα θα έχω νέα για γραμμή σε 2-3 μήνες. Και σήμερα είχαμε την κλήση του τεχνικού που με έβαλε πάλι σε σκέψεις. Τα 37 ευρώ το μήνα δε θα με σώσουν αλλά δεν τρελαίνομαι στην ιδέα να πληρώνω για κάτι που υπάρχει περίπτωση να μην το χρησιμοποιήσω. Το load balancing/failover είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλά έρχεται με τα δικά του προβλήματα. Δεν είναι τόσο απλό. Τις θέσεις που θα βάλω τις συσκευές στο σπίτι, τις ρυθμίσεις κτλ. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δημιουργήσω περισσότερα προβλήματα από ό,τι θα λύσω.

  7. #127
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιπτώσεις που να μην είχες καθόλου ίντερνετ ή το ίντερνετ να ήταν τόσο αργό που να μην μπορείς να σερφάρεις υπήρχαν; Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Τώρα αν κάποιες φορές πέσει η ταχύτητα στα 20-40mpbs με upload κοντά στα 10, την παλεύω άνετα προσωπικά.
    οχι περα απο καποια μερα που για καποιο χρονικο διαστημα μαλλον η κεραια της cosmote απο την οποια επαιρνα σημα, ηταν off
    προσωπικα λογο rural περιοχης δεν θα γυρνουσα με τπτ σε vdsl λογο απειρων προβληματων που ειχα. Αλλα αμα ηταν η καμπινα κοντα μου και μπορουσα να εχω 100/100 η ακομα και 200/20 μελλοντικα, vdsl δαγκωτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 09-11-21 στις 12:40.

  8. #128
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Δες την περιπτωση που μπορεις να κανεις υποβαθμιση στο πακετο της ομιλιας του κινητου σου ωστε να μειωσεις τη ζημια.

    Μπορεις να ισχυριστεις αυτο ακριβως οτι δηλαδη δεν υπηρχε γραμμη και για αυτο το εκανα.

    Μπορει να σου κανουν ισως καποια εκπτωση στο κινητο ή στο VDSL.

  9. #129
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Αν θυμάμαι μόνο κατά τον 3ο μήνα διακοπής έχεις πέναλτι μόνο 40 ευρώ εάν θες να το κόψεις το unlimited.
    Γενικά θα μείνεις ευχαριστημένος. από τα 250/92 σπάνια κάποια βράδια 21:00-22:00 πέφτω στα 160/75. Φυσικά και δεν καταλαβαίνεις τπτ. ούτε υστέρηση στο browsing και ping παίζεις γύρω στα 14-15ms.
    Βέβαια εγώ ήμουν στο άκρως αντίθετο, πολλά προβλήματα με τον χαλκό, πολλές παρεμβολές από παράνομα Walkie Talkie ραδιόφωνα και δεν συμμαζεύεται... μέχρι να έρθει η οπτική (Nooootttt) έχω συμβιβαστεί με το LTE.
    και πιστεύω ότι κάνω σχετικά βαριά και περίπλοκη χρήση υπηρεσιών, οπότε μπορώ να σου πω πως δεν με έχει προβληματίσει κάπου το LTE. Θα ήθελα να δοκιμάσω και το 5G να πω την αλήθεια μόνο για λόγους οπτικής άποψης

  10. #130
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_317.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  241,7 KB 
ID: 232154
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #131
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Αυτό με την υποβάθμιση δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται τον τρίτο μήνα να έχει 43 ευρώ τέλος διακοπής και 143 ευρώ το δέκατο. Μου φαίνεται παράλογο Παρόλα αυτά δεν παίζει σενάριο υποβάθμισης γιατί δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να αξίζει για εμένα μιας και έχασα μόνιμα το φοιτητικό που είχα ως τώρα. Με 10 ευρώ ξεμπέρδευα γιατί γινόταν stack τα λεπτά και τα δεδομένα, οπότε είχα πάρα πολλά συγκεντρωμένα και λεπτά και δεδομένα. Λόγω μιας πρόσφατης φορητότητας στο πατρικό και κάποιων επιπλέον εκπτώσεων λόγω φίλου στην Cosmote κτλ έχω βάλει το unlimited με 300 λεπτά με περίπου 30 ευρώ μαζί με τη δεύτερη sim. Θα το κάνω upgrade όμως στα 600 λεπτά με περίπου +3 ευρώ γιατί είμαι στο όριο στην ομιλία.

    Αυτή τη στιγμή κλείνω στο να παραμείνω στην LTE λύση για τους εξής λόγους με σειρά προτεραιότητας:
    1) Πολύ καλύτερο upload ακόμη και από 200αρα. Ανεβάζω πολλά GB κάθε μέρα.
    2) Ως τώρα φαίνεται σταθερή λύση χωρίς άλλα προβλήματα πέρα από τις αυξομειώσεις ταχύτητας(κυρίως το download). Δεν είχα κανένα πρόβλημα και θεωρώ σπάνια περίπτωση να μείνει offline η κεραία για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    3) Το MikroTik με έχει συνεπάρει με τις δυνατότητές του. Ακόμη και το Fritz!Box 7590 που έχω και θα βάλω στη VDSL, θα είναι υποβάθμιση.
    4) Η όλη λύση, πέρα από την αγορά του MikroTik και της εξωτερικής κεραίας, μου κοστίζει αρκετά φθηνά.
    5) Τώρα τον βόλεψα όλον τον εξοπλισμό μου(Modem, NAS, Raspbery Pi και άλλα). Αν χρειαστεί να τον μετακινήσω στο σημείο που είναι η κεντρική πρίζα τηλεφώνου, είναι αρκετή δουλειά. Νέα ράφια, άλλα κανάλια, άλλα καλώδια κτλ.

    Θα το σκεφτώ όμως μέχρι αύριο και θα πάρω στο 13888 για να ακυρώσω ή να κανανίσω ραντεβού.

    - - - Updated - - -

    Θα παραμείνω με την LTE τελικά. Πέρα από τους παραπάνω λόγους, πήρα σήμερα την Cosmote για κάτι που ήθελα για την κινητή τηλεφωνία. Ρώτησα από περιέργεια τί γίνεται με το 5G στην περιοχή μου. Του δίνω ΤΚ και μου λέει ότι έχουν ήδη τοποθετηθεί οι κεραίες και εκκρεμεί ενεργοποίηση. Αυτή η ενεργοποίηση θα γίνει το πολύ μέχρι τέλη Φεβρουαρίου. Οπότε με βλέπω τότε να πάω και στη 5G έκδοση του MikroTik Chateau
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zarzonis : 09-11-21 στις 11:47.

  12. #132
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    μην υποτιματε το sma καλωδιο που βαζετε. (ειχα ανοιξει και σχετικο thread εδω )
    Οταν ειχα πρωτοβαλει την εξωτερικη lte κεραια ειχα χρησιμοποιησει ενα καλωδιο απο εδω https://www.hellasdigital.gr/network...ma-male-cable/ και ενα ακομα καλωδιο της nedis. Η διαφορα στη διατομη ηταν μερα με τη νυχτα. Δυστυχως το hellasdigital δεν ειχε εξαρχης 2 καλωδια που ηθελα. Οποτε εμεινα με το φθηνο και μικρης διατομης nedis και το καλωδιο απο το παραπανω καταστημα
    Εχθες αντικατεστησα το nedis αφου το hellasdigital στοκαρε ξανα καλωδια (προκειται για καλωδιο με τα εξης χαρακτηριστικα rosen rsc240 rg174 )
    To upload μου εχει απογειωθει
    https://www.speedtest.net/my-result/a/7893113370

    Δεν ξερω πως και γιατι αφου δεν εκατσα να δω στατιστικα πριν και μετα αλλα παντα ημουν περιπου στα 30mbit upload

    ΥΓ: Προκειται για 5μ καλωδιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 14-11-21 στις 16:08.

  13. #133
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην υποτιματε το sma καλωδιο που βαζετε. (ειχα ανοιξει και σχετικο thread εδω )
    Οταν ειχα πρωτοβαλει την εξωτερικη lte κεραια ειχα χρησιμοποιησει ενα καλωδιο απο εδω https://www.hellasdigital.gr/network...ma-male-cable/ και ενα ακομα καλωδιο της nedis. Η διαφορα στη διατομη ηταν μερα με τη νυχτα. Δυστυχως το hellasdigital δεν ειχε εξαρχης 2 καλωδια που ηθελα. Οποτε εμεινα με το φθηνο και μικρης διατομης nedis και το καλωδιο απο το παραπανω καταστημα
    Εχθες αντικατεστησα το nedis αφου το hellasdigital στοκαρε ξανα καλωδια (προκειται για καλωδιο με τα εξης χαρακτηριστικα rosen rsc240 rg174 )
    To upload μου εχει απογειωθει
    https://www.speedtest.net/my-result/a/7893113370

    Δεν ξερω πως και γιατι αφου δεν εκατσα να δω στατιστικα πριν και μετα αλλα παντα ημουν περιπου στα 30mbit upload

    ΥΓ: Προκειται για 5μ καλωδιο
    Έχω το ίδιο καλώδιο από το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά σε 10m. Χαίρομαι λοιπόν που δεν το τσιγκουνεύτηκα και δεν πήγα σε κάτι φθηνότερο. Από ποιότητα κατασκευής πάντως είναι τρομερό. Πάνω κάτω τις ίδιες ταχύτητες πιάνουμε.

  14. #134
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Έχοντας αγοράσει πρόσφατα το TP-Link Archer MR600 είδα απίστευτη βελτίωση στο Internet του σπιτιού μου, από τα 9mbps έχω πάει στα 75mbps και είμαι ευχαριστημένος.
    Επειδή όμως με το κινήτό μου βλέπω ταχύτητες γύρω στα 170mbps, μου δημιουργούνται σκέψεις!
    Σκέφτομαι δηλαδή να μεταβώ σε κάτι καλύτερο, όπως το MikroTik Chateau LTE12 ή το LHGG LTE6.

    Πως μπορώ να σας βοηθήσω ώστε να με κατευθείνετε να δούμε αν αξίζει τον κόπο να πάω σε κάτι καλύτερο.
    Για παράδειγμα έχω δει ότι χρησιμοποιείτε εφαρμογές στο κινητό που απεικονίζουν την τοποθεσία των κεραιών τηλεφωνίας, τι μπάντες χρησιμοποιούν κ.λ.π.

    Θα μπορούσα επομένως να κάνω μια "χαρτογράφηση"της περιοχής και να σας βοηθήσω.

  15. #135
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Πολύ καλή τιμή για τα ελληνικά δεδομένα!
    Βρες μπας και πάρω και εγώ ένα 2ο να αντικαταστήσω το mr600?

    https://www.senetic.gr/product/RBD53...HND-TC_EG12-EA

Σελ. 9 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας